Hot piksel ?

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postmarianowski | 14 Cze 2016, 15:25

Mam do Was pytanko,czy teń świecący niebieski punkcik w środku wyciętego kwadracika pochodzącego z RAWa to hot piksel :?: ,czy coś innego,na forach foto jest dużo na ten temat ale o punkcikach w innych kolorach.Wycięta z oryginału klatka ma rozmiar 148 x 148 pikseli,aparat to bezlusterkowy Canon M 10 z matrycą formatu APS-C.Na szczęście jest tylko jeden taki feler ujawniający się podczas naświetlania trwającego około 15 sekund i więcej
Wygląda to tak:
Hot piksel ?: IMG_0001.JPG
IMG_0001.JPG (41.88 KiB) Obejrzany 3421 razy

Czy da się to jakoś programowo itp.usunąć,bez pomocy serwisu.Aparat jeszcze długo na gwarancji.
Z góry dzięki za ewentualną pomoc w temacie. :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postkurp | 14 Cze 2016, 15:47

Jeżeli to jest hot piksel i Ci przeszkadza to można albo za każdym razem usuwać go w jakimś programie graficznym do obróbki zdjęć albo zmapować matrycę ( serwis Canon ) i wtedy na stałe nie będzie widoczny. Aparat jest na gwarancji i powinni to zrobić nieodpłatnie, a może wymienić matrycę ?
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Posttayson.82 | 14 Cze 2016, 16:12

Hoty są w rgb, więc nie tylko r.
Darki powinny usunąć ten problem w czasie kalibracji.

Jakiego typu zdjęcia robisz że to Ci przeszkadza?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postmarianowski | 14 Cze 2016, 21:24

Dzięki Panowie :)
Myślałem że jest jakiś program który pozwoli mi samemu zmapować i na stałe to usunąć...
tayson.82 napisał(a):Jakiego typu zdjęcia robisz że to Ci przeszkadza?

właśnie mi to nie przeszkadza,tym bardziej teraz gdy wiem gdzie to coś się ulokowało.
Zdjęcia robie takie typowo z wycieczki(najczęściej Jura),a na takie wędrówki lustrzanki zawsze mnie jakoś"uwierały",więc wybrałem coś w klasie Canona 700D tyle że w znacznie mniejszej obudowie,i jestem zadowolony,a felerny piksel na krajobrazie itp.jest nie do wychwycenia.Ale aparacik ze względu że pozwala robić zdjęcia z dużym szczegółem więc służy też do udokumentowania robót.
Właśnie robiąc takie całościowe zdjęcie kilku rozdzielni z automatyką w słabych warunkach oświetleniowych ta kropeczka zmyliła kilku ważnych ludzi którzy wzięli ją za niebieską diodę której tam być nie powinno :mrgreen: To oni wychwycili,zastanawiając się czy czasem nie zostały użyte jakieś liche zamienniki,oczywiście to wylazło gdy oglądało się fotki w rozmiarze1:1.
Teraz przy podobnej fotce będę uważał aby u inwestorów nie wzbudzać złych skojarzeń :)
Do serwisu z tego powodu go nie dam,nawet Mark 1D cierpi na takie przypadłości...
Do Astro ze względu na małą wagę myślę że bylby też dobrym wyborem.
Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat