M51 - Pierwsze starcie

Postdominikrd | 27 Cze 2016, 09:59

Ostatnio zebrałem ciut materiału. "Ciut", bo wiem, że to znacznie za mało niż powinno być. Niestety z przyczyn niezależnych ode mnie musiałem skończyć wcześniej sesję i dlatego tak mało materiału oraz klatki kalibracyjne użyte z innej sesji (inna temp. i inne czasy) . Do tego czasy, które zastosowałem 60s, są tak krótkie ponieważ jeszcze guiding nie działa mi prawidłowo ale mam nadzieję rozwiązać problem w najbliższym czasie. Poniżej przedstawiam co wczoraj udało mi się z tego "wydusić" (bo inaczej się tego nazwać nie da). Obróbka jeszcze u mnie leży ponieważ nie miałem okazji obrabiać jeszcze czegokolwiek. Jeśli ktoś były uprzejmy to można pobrać stack'a i może uda się komuś coś bardziej wyłuskać. Dziwi mnie to, że na początku muszę bardzo mocno krzywymi sterować. Oczywiście tego obiektu nie odpuszczam i będę dalej walczył.

N150/750, EQ6, Canon 350D unmod 50x60s, ISO800
Jakość obcięta przez forum więc tutaj jest oryginał: https://www.dropbox.com/s/x3eqivftyy3gise/M51.jpg?dl=0

Czysty stack: https://www.dropbox.com/s/8s60w34prqp8f ... .tiff?dl=0
Załączniki
M51 - Pierwsze starcie: M51.jpg
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Postrweiss | 27 Cze 2016, 11:18

Nie jest tak źle, szkoda, że nie załapał się żaden kolor ale i tak gratuluję ujęcia! :wink: To jedna z moich ulubionych M'ek. Co do zdjęcia, nawet jeżeli nie udało się zebrać klatek kalibracyjnych, powalczyłbym z tłem bo widać winietowanie jak na dłoni. Zawsze można zrobić sztucznego flata. A co do subiektywnych odczuć to można to zawsze jakoś trochę lepiej skadrować. Na szybko poprawiłem tło na twoim jpg'u, może później jak będę miał trochę czasu to spróbuję coś zrobić na zdjęciu raw z krzywymi.
Załączniki
M51 - Pierwsze starcie: M51 sztuczny flat.jpg
EQ5, SW 150/750, Canon EOS 500D
Awatar użytkownika
 
Posty: 69
Rejestracja: 24 Sty 2010, 15:16
Miejscowość: Starogard Gdański

 

Postdominikrd | 27 Cze 2016, 11:27

Flatownicy niestety nie mam jeszcze. Natomiast mam skyflaty, muszę tylko zmusić Maxima aby wykorzystał je przy stackowaniu. Koloru nie ma ponieważ zrobiłem RAW monochromatyczny i tak na razie pozostanie ponieważ nie mam filtrów.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

PostMateuszW | 27 Cze 2016, 11:31

dominikrd napisał(a):Koloru nie ma ponieważ zrobiłem RAW monochromatyczny i tak na razie pozostanie ponieważ nie mam filtrów.

Jakich filtrów?
A czy czasem RAW mono to nie jest po prostu raw przed debayeryzacją, który po zrobieniu tej operacji staje się kolorowy? A jeśli nie, to czemu go użyłeś, a nie kolor? Po co tracić informacje?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postdominikrd | 27 Cze 2016, 11:34

Mateusz, sprostuj mnie jeśli mówię źle ale wydaje mi się, że robiąc RAW monochromatyczny wynikowy materiał będzie w skali szarości bez koloru. Uznałem, że przy tak nie wielkiej ilości materiału mono będzie ładniej wyglądało niż kolor z niemodyfikowanego Canon'a.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

PostMateuszW | 27 Cze 2016, 11:47

No i wszystko jasne po pobraniu stacka. Widzisz tą kratkę na zdjęciu i ten dziwny, poszarpany histogram?
M51 - Pierwsze starcie: M51.png

To właśnie oznaka niezdebayerowanej klatki. RAW mono to więc po prostu RAW bez debayeryzacji, ale zawiera on pełną informację o kolorze. W kwadracie 2x2 masz 2 wartości 2 zielonych, 1 czerwonego i 1 niebieskiego piksela. Dlatego tworzy się kratka, bo przykładowo zielonego jest więcej, niż pozostałych i wtedy co drugi piksel będzie jaśniejszy.
Z takiego stacka niewiele da się zrobić. Trzeba po kalibracji takimi samymi rawami zrobić debayeryzację każdej klatki z osobna (można w Maximie automatycznie) i dopiero to zestackować. Teraz to masz takie nie wiadomo co. Debayeryzacja polega na interpolacji informacji o pozostałych kolorach dla każdego piksela zdjęcia. Bo teraz masz w każdym pikselu informację o tylko jednym kolorze, który on rejestrował.
Jeśli nawet ten raw mono to byłoby faktycznie mono, to najgłupszą możliwą rzeczą byłoby jego użycie. W czasie sesji zbieramy tyle informacji, ile się da. Jeśli chcemy, to można się części z nich (koloru) pozbyć w czasie obróbki i wyjdzie na to samo. Ale jak stwierdzisz, że jednak ten kolor by się przydał, to będziesz kwiczał :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postdominikrd | 27 Cze 2016, 12:19

Rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie, właśnie zastanawiał mnie ten poszarpany histogram i ta kratka.
Debayeryzację, czy masz na myśli to:
Color -> Conver Color i z listy wybieram kamerę, background na auto i przy pomocy offsetu i scallingu kolorów ustawiam aż uzyskam "najlepszy" kolor. Dodatkowo zaznaczam "high quality"?
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Posttayson.82 | 27 Cze 2016, 12:32

Rób na przyszłość w kolorze, potem najwyżej sobie przekonwertujesz na mono.
Na klatkach 60s na pewno wyszedlby jakiś kolor
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postdominikrd | 27 Cze 2016, 12:34

Wrócę z pracy i jeszcze raz zabiorę się za materiał.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Postdominikrd | 27 Cze 2016, 16:40

Czy Maxim może tą operację zrobić hurtowo?
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Posttayson.82 | 28 Cze 2016, 17:50

Można, ale ja miałem na myśli np w PS już po stackowaniu.
Wg mnie RAW mono to nietrafiony pomysl.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 57 gości

AstroChat

Wejdź na chat