Problem z PHD

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postkomprez | 27 Cze 2016, 14:49

Witajcie ...

W dalszym ciągu walczę z guidingiem mojego setupu ...

Odkryłem już że guiding bespośrednio przez kamerę (atik Titan podłączony pod montaż) jest gorszy jak podpięcie pilota osobno do laptopa.

Natomiast w obu przypadkach jest podobny problem ... przy kablibracji to widać i jest to praktycznie brak przesuwu w osi "S".
Podczas kalibracji osie W E oraz N widać jak montaż "idzie" w obie strony natomiast w osi "S" idzie w jedną ale już niechce wrócić do stanu początkowego ..

Ktoś podpowie gdzie może być przyczyna ?

Setup : Montaż Advanced GT podpięty przejściówką COM (Ascom w PHD)
Kamera również podpięta przez USB , w PHD ustawione na Ascom Late Camera a tam Atik Camera bodajże V1
Guider to zmodyfikowany szukacz 9x50
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Posttayson.82 | 27 Cze 2016, 14:58

Guidowanie przez port st4 zawsze jest mniej dokładne niż przez program do tego dedykowany typu phd.

Tez mam titana.
Masz najnowszą wersję phd?
Może pod mózgiem zakladka na gorze ostatnia masz obliczanie i tam oblicza długość kroku kalibracji dla aktualnej deklaracji.
Oczywiście najlepiej puścić kalibrację na rowniku.
Kazdorazowo z wcisnietym Shiftem.

Sprawdź czy po połączeniu się z kamerą nie zmienia ci się rozmiar pixela z 7.4 na 0.74.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostMateuszW | 27 Cze 2016, 15:12

tayson.82 napisał(a):Guidowanie przez port st4 zawsze jest mniej dokładne niż przez program do tego dedykowany typu phd.

A co to ma do rzeczy? Przecież program to jedna kwestia, a sposób połączenia to zupełnie inna.

Skoro na N idzie, a na S nie, to stawiałbym na duży luz w Dec. Najlepiej go doreguluj, oraz możesz zwiększyć nieco czas kalibracji, to będzie mógł ten luz pokonać i pojawi się ruch. Jednak PHD bardzo słabo sobie radzi z luzem, wiec postaraj się go dokładnie wyregulować.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postkomprez | 27 Cze 2016, 20:23

No to tak... jesli chodzi o Phd to tam musialem faktycznie dac max czas na os dec tj. 2000ms ... alebi to slabo daje efekty.... luz mam z tego co widzialem ale nie jest taki straszny ... postaram sie go zniwelowac i zrobie testy... a co do samego phd to uzywam starszej wersji
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Postmakower | 27 Cze 2016, 21:07

komprez napisał(a):Witajcie ... Podczas kalibracji osie W E oraz N widać jak montaż "idzie" w obie strony natomiast w osi "S" idzie w jedną ale już niechce wrócić do stanu początkowego ..
Ktoś podpowie gdzie może być przyczyna ?


Przyczyny maga byc dwie:
1. Uwalenie układu na płytce kontrolera w montażu. (Miałem to. Koszt ok 500 zł czas oczekiwania około 6 miesięcy na nową płytkę)
2. Kabel z portu ST4 może mieć lekko naruszony wtyk. Jakis pin nie łączy (miałem to jak kiedys przydepnąłem kabelek) Obejrzyj dokładnie kabel ma obu wtyczkach i popraw igłą przewody. Albo obetnij wtyczkę i montuj jeszcze raz.
Jeszcze dodam, że PHD jest dość głupawy bo nie diagnozuje problemu. Notomiast Linguider (pod linux) odrazu mówi czy czy montaż otrzymuje komendę do przesuwania w danym kierunku czy nie otrzymuje. Stąd diagnoza łatwiejsza.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postkomprez | 27 Cze 2016, 21:20

Uwalenie portu Guide odpada ponieważ tak samo jak przez niego jak i przez pilota (port RS232) oś S praktycznie stoi w miejscu...

Objaw jest dokładniej taki że musi przejść 2-3 kroki i wtedy rusza po czym znów stoi na 2-3 kroki i znow jest widoczne przesunięcie....
To na luzy też mi raczej nie wygląda ale przyjże im się czy są i jakie spore są ...
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Posttayson.82 | 27 Cze 2016, 21:22

Po pierwsze to zaktualizuj PHD do najnowszej wersji i dopiero zacznij cokolwiek w nim dzialac.

U mnie wersja 1. xx miala problemy z kalibracja neq6.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postkomprez | 27 Cze 2016, 21:25

Tak też zrobię ... co prawda robiłem na obu wersjach niestety nie pamiętam jak zachowywało się to na PHD2 ...

Relacja już pojutrze jak pójdą chmurwy ;)
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Postmakower | 27 Cze 2016, 21:34

komprez napisał(a):Uwalenie portu Guide odpada ponieważ tak samo jak przez niego jak i przez pilota (port RS232) oś S praktycznie stoi w miejscu...

Objaw jest dokładniej taki że musi przejść 2-3 kroki i wtedy rusza po czym znów stoi na 2-3 kroki i znow jest widoczne przesunięcie....
To na luzy też mi raczej nie wygląda ale przyjże im się czy są i jakie spore są ...


Nie pisałem o "uwaleniu" portu Guide tylko o uszkodzeniu układu mikrokonrolera na płycie montażowej w montażu. Objaw jest taki, że montaz możesz ustawiać z pilota a spod PHD w czasie kalibracji montaż leci w jedna strone po wydaniu takiej komendy. Mam nadzieję, że to co ja miałem i skończyło sie wymianą elektroniki to nie jest twój przypadek.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postkomprez | 27 Cze 2016, 21:53

Nie to raczej na pewno nie to ... mikrokontroler sterujący silnikami jest w głowicy i on odpowiada za GOTO i guide oraz prowadzenie...
Jeśli byłby uwalony to nie dawał by w ogóle komend w osi DEC przynajmniej w jednej płaszczyźnie ... ale to nie wina kontrolera już a samych
końcówek sterujących (ala ULN2003) które akurat nie są drogie ... około 2-3 zł ...

Nawiasem mówiać zajmuję się elektroniką także wykluczam taką sytuację ... a szkoda że nie zgadaliśmy się wcześniej bo zrobiłbym Ci
to za dobre piwo ;)
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

Postmakower | 27 Cze 2016, 22:20

komprez napisał(a):Nie to raczej na pewno nie to ... mikrokontroler sterujący silnikami jest w głowicy i on odpowiada za GOTO i guide oraz prowadzenie...
Jeśli byłby uwalony to nie dawał by w ogóle komend w osi DEC przynajmniej w jednej płaszczyźnie ... ale to nie wina kontrolera już a samych
końcówek sterujących (ala ULN2003) które akurat nie są drogie ... około 2-3 zł ...

Nawiasem mówiać zajmuję się elektroniką także wykluczam taką sytuację ... a szkoda że nie zgadaliśmy się wcześniej bo zrobiłbym Ci
to za dobre piwo ;)


Niestety nic bys mi nie pomógł. Bo nie da się zrzucić programu z epromów. Jest zabezpieczony. Koszt układów to pare złotych ale pewnych rzeczy nie da się zrobic jak jest zabezpieczenie. Kod nie jest dostępny, możesz go uzyskać tylko zrzucając go z eproma a to niemożliwe. Zresztą sam poprubój. Masz wszystko do tego.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostMateuszW | 27 Cze 2016, 22:53

komprez napisał(a):Objaw jest dokładniej taki że musi przejść 2-3 kroki i wtedy rusza po czym znów stoi na 2-3 kroki i znów jest widoczne przesunięcie....

Musi przejść 2-3 kroki i potem jedzie już ok w jedną stronę? A po zmianie kierunku znowu 2-3 martwe i potem normalny ruch? Jeśli tak, to mamy typowy luz. Jeśli opis tyczy się ruchu w jedną stronę, czyli 2-3 martwe, 1 ok, 2-3 martwe, 1 ok itp, to mamy coś bardzo dziwnego.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postbuff | 28 Cze 2016, 10:43

To, czy pilot wysyła komendy guide można sprawdzić za pomocą ręcznego guidingu. W PHD2 wchodzi się w Tools/Manual Guide i tam można się poruszać w 4 kierunkach definiując długość guidingu. Oczywiście jeśli zmieniamy kierunek to im większy luz tym więcej trzeba kliknąc konkretny kierunek lub wudłużyć czas.

http://openphdguiding.org/man/Tools.htm
Załączniki
Problem z PHD: ManualGuide.png
Meade LX200 ACF 8", Vixen GP2, SW 150/600, QHY163C
 
Posty: 99
Rejestracja: 21 Kwi 2015, 10:42
Miejscowość: Kraków

 

Postmebelek | 10 Sie 2016, 14:08

Od miesiąca mam dokładnie ten sam problem i nie udało mi sie go rozwiązać. Też używam starego PHD , ale przez dwa lata wszystko było ok , a teraz nie. Sprzęt ciągle mam ten sam, ciekawe jaka faktycznie może być przyczyna. Używam EQ5 z przystosowanym(przerobionym) napędem dwuosiowym.
Kolimuję i kolimuję , a przez chmury wciąż nie widać gwiazd.
GSO 203/800, SW Evostar 72 ED, EQ-5, Hyperion 5,8,17,21, Nikon D40, D5200, kamerka QHY163M
astronotatnik.blog.pl
 
Posty: 121
Rejestracja: 16 Cze 2013, 08:49
Miejscowość: Zabrze

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat