M42 jeszcze raz

PostTUR | 27 Gru 2005, 04:09

Hej,

Sorki, że się powtarzam, ale pobawiłem się jeszcze raz m42 i okazuje się, że po małej obróbce można nieźle wyciągnąć czerwień nawet z 300D.
Dajcie info jak to zdjęcie wygląda na Waszych minitorach. U mnie na laptopie jest super, ale na stacjonarnym modelu przedpotopowym jest straszna czerwień.
Image

Pozdr
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostTUR | 27 Gru 2005, 04:13

Tak wyglądała pierwsza wersja.
Image
Pozdr
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostGregory | 27 Gru 2005, 04:45

Piekna! Tak wlasnie moim zdaniem swieci M42 i tak powinna wygladac jej fotografia. 8) Gratuluje!
Gregory
 

PostSzymon R. | 27 Gru 2005, 13:34

Ładna, u mnie świetnie wygląda
Ale tak miedzy nami wolę tą pierwszą, bardziej niebieską wersję 8)
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 30
Rejestracja: 28 Lis 2005, 18:08
Miejscowość: Zambrów

PosttomekL | 27 Gru 2005, 16:00

Paweł, kolorystycznie zdjęcie jest już super, kurcze ale żeby jeszcze trochę środek nie był tak przepalony to już byłaby klasa. Receptą na to są zdjęcia z niskim ISO i krótszymi czasami. Sam osobiście poluję na m42 ale w tym roku pogoda jest jaka jest i jeszcze nie dane mi było się z nią zmierzyć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

PostDarek. M | 27 Gru 2005, 18:08

Mam pytanie, w jaki sposób zakładasz filtr -IR do 300D i jaki to filtr?
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostJanusz_P. | 27 Gru 2005, 19:30

Mnie też ta pierwsza jakby lepiej leży ale to już kwestia gustu i nie podlega absolutnie dyskusji :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostGregory | 27 Gru 2005, 19:43

Kwestia gustu to jedno, a przewaga czerwieni przy tym obiekcie w szczegolnosci to drugie. :lol:

Fotki innych tez to potwierdzaja, czyli jak?

http://www.robgendlerastropics.com/M42Heart.html

Moje zdanie. M42 ladnie wyglada kiedy wystepuje tu kolor niebieski. Ale w rzeczywistosci dominuje tam jednak czerwien.
Ostatnio edytowany przez Gregory, 27 Gru 2005, 20:26, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostBogdan J. | 27 Gru 2005, 19:53

Moja opinia to: lepsze zdjęcie pierwsze!
NGC253 natomiast podoba mi się dużo bardziej.
Cirrus na pewno jest wyrażniejszy lecz stracił swoje naturalne kolorki :lol:
Więcej materiału do obróbki i wogóle nie będzie o czym gadać :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 27 Gru 2005, 21:07

Pawle - zdjęcie już jest bardzo ładne ale trochę sztucznie wyciąłeś niebieski kolorek i mgławica zrobiła się trochę ... czerwona :wink:

Pokaże o co właściwie chodzi.

Tak oto wyglądają levelsy na fotce Roberta Gendlera z linku podanego powyżej przez Gregorego (najważniejsze zaznaczyłem czerwoną obwódką):

Image

Jak chcecie to możecie sprawdzić, że dla wszystkich trzech kanałów (RGB) rozkład wyglada podobnie. Wykresik dość łagodnie się zaczyna od lewej, rośnie i łagodnie opada po prawej (nawet bardzo łagodnie :wink: ).

No a teraz zdjęcie M42 z tematu wątku:

Image

Jak widać coś jest nie za bardzo dobrze. Jakiś kanał nie pokrywa się z innymi. Sprawdźmy czerwony (R):

Image

No czerwony jest OK (podobnie jak zielony - możecie mi wierzyć na słowo :wink: ). Sprawdźmy niebieski (B):

Image

No i mamy winowajcę :wink: Trochę niebieskiego z fotki wycięto więc stała się bardziej czerwona ale nie dlatego, że jest taka czerwona ale dlatego, że nie jest taka niebieska :wink:

Jak będzie Ci się chciało Pawle to powalcz jeszcze z tą fotką aby ten niebieski nie był taki sklipowany (czyli wykres dla kanału B nie zaczynał się maksymalnie pionowo). Możesz później lekko podbić czerwony ale wykres dla RGB nie powinien w tym przypadku mieć dwóch wierzchołków. :wink: Tak mi się wydaję, że tak powinno się to robić. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 27 Gru 2005, 21:12

Jezu!!! To jednak wolę robić planety :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 27 Gru 2005, 21:28

Dominik ladnie opisal, co zostalo przeoczone w obrobce Pawla. Rzeczywiscie kolor niebieski zostal zbyt agresywnie potraktowany, jednym slowem "przyciety". Ja sam nie zawsze spogladam w levelsy fotografii kolegow, bo czasami wole po prostu cieszyc nimi oczy. :) Zas w przypadku fotki M42 ktora zaprezentowal TUR, ta czerwien jest dla mnie w pelni akceptowalna. Mglawica w Orionie jest jedna z tych, z ktorych wlasnie kolor czerwony wybija sie zdecydowanie. Natomiast czesciowa eliminacja koloru niebieskiego moze spowodowac utrate niektorych detali w strukturze obiektu, spadku kontrastu tych struktur. To powiem teraz tak.

Pierwsza fotka (ta bardziej niebieska), jest dla mnie daleka od rzeczywistosci. Druga (ta czerwona) jest juz o wiele lepsza od pierwowzoru. Czyms doskonalym bedzie kompromis, pomiedzy fotka pierwsza i druga. Delikatniejsze, mniej agresywne operowanie levelsami. 8)
Gregory
 

PostTUR | 06 Sty 2006, 23:12

Wielkie dzieki Dominik za rady. Moj czerwien dodalem jedynie suwakiem hue/saturation :D . U mnie M42 wyglada miodzio, pozniej ogladalem u Janusza na monitorze i byla nienajlepsza. Wszystko to kwestia ustawienia monitora :D

PS. Mam problem z polska czcionka w pisaniu postow ? O co tu moze chodzic ?

Pozdr
Pawel
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostGregory | 06 Sty 2006, 23:31

Heh. Monitor mialem naprawde dobrze skalibrowany. I jednak M42 pieknie wygladala, ta pierwsza. Szkoda tylko ze nie tak zostala wyciagnieta ta czerwien... Teraz pierwsza M42 wyglada rownie pieknie, jeszcze lepiej niz wczesniej. Czy to moze z powodu wymiany monitora i ponownej kalibracji? 8) :roll: Szkoda ze kolorek uzyskany sztucznie... ech. Ta niebieska wersja - do kitu.
Gregory
 

PostDrakos | 07 Sty 2006, 16:14

Na dużym firmowym CRT wygląda przyzwoicie ale niebieskiego jest chyba jednak trochę za dużo ?
Kronos 10x50 i dobre chęci.
Soligor MT-750 i dwa dobre okularki LV2,5 oraz LVW-8mm to jest To !
 
Posty: 121
Rejestracja: 26 Wrz 2005, 21:56

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 143 gości

AstroChat

Wejdź na chat