RC 6" DO-GSO - pierwsze światło

Postpiraniusz | 28 Sie 2016, 22:06

Witam,

wreszcie, po ponad półrocznym oczekiwaniu, tuba doczekała się pierwszego światła :D
Pierwsze miesiące to jak zwykle przy budżetowym sprzęcie - wymiana wyciągu, kolimacja itp. Wyciąg to prosta sprawa, ale z kolimacją to już trochę ciężej było.
Po przeszukaniu netu i konsultacjach z Domkiem zdecydowałem się (trochę ryzykując) na kolimator holograficzny z "kwadratową siatką". A że cena takiego bajeru jest porównywalna z ceną RCeka, więc była okazja do małego ATMu: laser na znanym serwisie aukcyjnym za kilkanaście pln, dwa piwa dla tokarza za obudowę i jedyny "firmowy" element za około 200pln (http://www.astroshop.pl/kolimator-laserowy/howie-glatter-holographic-attachment-for-laser-collimator-square-grid/p,25253). Do tego butelczyna dobrego trunku na okoliczność kolimowania kolimatora i w sumie efekt zadowalający a cena za działający kolimator duuużo niższa 8) .

Końcem maja nadeszła długo wyczekiwana chwila - niedziela, optymistyczna prognoza pogody, sprzęt gotowy do testów. No to jeszcze tylko mały wypad na rower celem spalenia niedzielnego obiadku i wieczorkiem w plener. No i cały piękny plan się posypał - wredny rower zrzucił mnie z siodełka i zamiast wyprawy na test RCka miałem wycieczkę do szpitala. Pech chciał, że niewielki ból w okolicy barku okazał się nieciekawym złamaniem.
No i tak kolejne trzy miesiące sprzęt cierpliwie czekał na testy. A jak zwykle, jak człowiek nie może się wyrwać z domu, to pięknych nocek nie brakuje :roll:

Ale wreszcie nadeszło długo wyczekiwana chwila i zdrowie pozwoliło wczoraj na krótki wypad. Pierwsze wrażenia z użycia małego RCka bardzo pozytywne: budżetowy Reduktor/Korektor GSO 0.75x bez mała daje rade z matrycą o przekątnej około 21mm, ugięcia na niewiele droższym wyciągu są, ale mam nadzieję, że będzie się dało to opanować. Kolimacja też nie wygląda chyba najgorzej. Za to montaż domaga się gruntownego serwisu, bo o ile z krótką ogniskowa nie ma problemów, to 1m obnażył wszystko :wink:

Ale koniec biadolenia - czas na konkrety :wink: Wiele tego nie ma, bo łapka jeszcze dokucza, ale test to test - nie musi być długi.
Nadające się do pokazania wyszły dwa jednoklatkowce w Ha i "aż" pięć klatek L :wink:
Sprzęt: tytułowy RC 6"DO-GSO+korektor GSO+MI G2-4000+EQ6:

1. Bąbel - 1x1200s Ha:
RC 6" DO-GSO - pierwsze światło: test RC - Bąbel - 1x1200Ha.jpg

2. M27 - 1x600s Ha:
RC 6" DO-GSO - pierwsze światło: test RC - M27 - 1x600Ha.jpg

3. M15 - 5x240s L:
RC 6" DO-GSO - pierwsze światło: test RC - M15 - 5x240L.jpg


Ostrość zostawia trochę do życzenia, ale zmotoryzowanie wyciągu plus maska Bahtinowa powinna to poprawić. Regulacja wyciągu też dołoży swoje "trzy grosze". Może jeszcze poeksperymentuję z odległością korektor-matryca. No i serwis montażu - bo chwilami tak się miotał, że cudem są w miarę okrągłe gwiazdy. Owszem, w rogach nie ma szału, ale to jestem w stanie zaakceptować 8)

Pozdrawiam,
Tomek.
Meade SC 10", Sky-90, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele
moja strona
Awatar użytkownika
 
Posty: 642
Rejestracja: 11 Mar 2007, 13:56
Miejscowość: Chrzanów (małopolska)

PostMaPa | 29 Sie 2016, 14:07

Jednoklatkowce są bardzo obiecujące. Test na L-ce też napawa optymizmem. Nic tylko focić.
Przy okazji wrzuć zdjęcie całego setupu przy "pracy" - ciekawi mnie jak się taki zestaw prezentuje :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postkamil11111 | 29 Sie 2016, 14:32

woow 8) , czekam na więcej :twisted: .
Pozdrawiam Kamil11111
Teleskop
Synta 8"/1200mm ,

Reszta
Kit 25mm 10mm,4mm
SW UWA 2,5mm
TMB Planetary 6mm
Baader Hyperion 13mm
Filtry Orion Polaryzacyjny ,

Zapraszam do polubienia mojej strony na FB Astronomia amatorska - Patrzmy w niebo
 
Posty: 181
Rejestracja: 02 Lis 2012, 08:54
Miejscowość: Lewniowa nieopodal Krakowa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 104 gości

AstroChat

Wejdź na chat