NGC 281 Pacman in HST

Postwessel | 17 Wrz 2016, 18:41

Kolejna produkcja ostatnich dni.
Setup Veloce RH200, ATIK ONE 9M, ASA DDM 60. Nie guidowane.
Ha: 18x1200 sekund, OIII: 12x1200 sekund, SII: 18x1200 sekund.
Wszystko robione z miasta!

NGC 281 Pacman in HST: NGC 281 1.jpg
Ostatnio edytowany przez wessel, 17 Wrz 2016, 19:09, edytowano w sumie 1 raz
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostJanusz_P. | 17 Wrz 2016, 18:48

Kolejny ciekawie zinterpretowany kolorystycznie kawałek nieba 8) ale moją uwagę przykuła kolorowa mgławica na prawo od jasnej gwiazdy przy mgławicy też otaczająca gwiazdę, czy to mgławica planetarna ?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwessel | 17 Wrz 2016, 19:01

Nieee. to jakaś resztka po obróbce
Zaraz poprawię.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 17 Wrz 2016, 19:44

Macieju,

Kolejne zdjęcie z jasnymi gwiazdami o dość nieregularnych kształtach (takie jakby kalafiorki). Tak nie powinno raczej być. Daj szansę ocenić co jest nie tak poprzez albo udostępnienie surowego zdjęcia w formacie *.fits przed obróbką, lub zwykłego zrzutu z ekranu zrobionego podczas pozyskiwania materiału. Gwiazdy dzięki grawitacji są jednak w miarę kuliste. Domyślam się, że problem może być głównie w obróbce.

Chciałbym Ci pomóc zdiagnozować problem jeśli dasz szansę! Inaczej zęby trochę bolą od tych jasnych gwiazd - kalafiorków.

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 17 Wrz 2016, 20:18

wessel napisał(a):Nieee. to jakaś resztka po obróbce
Zaraz poprawię.

A to szkoda bo miałem nadzieję że Twoja paleta barw wyłapała coś co nie wyszło na niebieskich i czerwonych kliszach palomarskich :arrow: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postwessel | 17 Wrz 2016, 21:28

Domek napisał(a):Macieju,

Kolejne zdjęcie z jasnymi gwiazdami o dość nieregularnych kształtach (takie jakby kalafiorki). Tak nie powinno raczej być. Daj szansę ocenić co jest nie tak poprzez albo udostępnienie surowego zdjęcia w formacie *.fits przed obróbką, lub zwykłego zrzutu z ekranu zrobionego podczas pozyskiwania materiału. Gwiazdy dzięki grawitacji są jednak w miarę kuliste. Domyślam się, że problem może być głównie w obróbce.

Chciałbym Ci pomóc zdiagnozować problem jeśli dasz szansę! Inaczej zęby trochę bolą od tych jasnych gwiazd - kalafiorków.

Pozdrawiam,
Dominik

No niestety nic nie da się poradzić na Twój ból zębów. To jest efekt połączenia matrycy z małym pikselem i technologii microlens. Nie ma niestety nic wspólnego z obróbką.
Tutaj masz link do Ha: https://www.dropbox.com/s/qg3mxjbmu2tah ... 1.fit?dl=0
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 17 Wrz 2016, 21:57

wessel napisał(a):
Domek napisał(a):Macieju,

Kolejne zdjęcie z jasnymi gwiazdami o dość nieregularnych kształtach (takie jakby kalafiorki). Tak nie powinno raczej być. Daj szansę ocenić co jest nie tak poprzez albo udostępnienie surowego zdjęcia w formacie *.fits przed obróbką, lub zwykłego zrzutu z ekranu zrobionego podczas pozyskiwania materiału. Gwiazdy dzięki grawitacji są jednak w miarę kuliste. Domyślam się, że problem może być głównie w obróbce.

Chciałbym Ci pomóc zdiagnozować problem jeśli dasz szansę! Inaczej zęby trochę bolą od tych jasnych gwiazd - kalafiorków.

Pozdrawiam,
Dominik

No niestety nic nie da się poradzić na Twój ból zębów. To jest efekt połączenia matrycy z małym pikselem i technologii microlens. Nie ma niestety nic wspólnego z obróbką.
Tutaj masz link do Ha: https://www.dropbox.com/s/qg3mxjbmu2tah ... 1.fit?dl=0


No niestety Macieju, ale trochę złośliwości z Twojej strony wynikło, pomimo, że złej woli z mojej strony raczej "zero" to w oryginalnym materiale mam jakieś "MK" w tle.

Z Twojego pliku z Ha (oczekiwałem oryginalnego bez jakiejkolwiek ingerencji) (jakieś dziwne kwadratowe "MK" w tle się pojawiło):

NGC 281 Pacman in HST: pacman_mk.jpg


NGC 281 Pacman in HST: pacman_mk2.jpg


Tak czy siak, pewnie masz problem ze ściśniętą optyką (korektrorem) lub jej schłodzeniem, bo to dobrze jednak nie wygląda. Jestem ostatnim, który życzyłby Ci kłopotów z dobrymi zdjęciami z Twojego zestawu. Trzymam kciuki za jak najlepsze zdjęcia/rezultaty!

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 17 Wrz 2016, 22:05

Eeee, nie to nie złośliwość tylko dałem Ci link do umieszczonego na dropboxie kompletu HST który udostępniam do obróbki i tak jest zabezpieczony. No ale to chyba nie przeszkodziło Ci w ocenie?
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 17 Wrz 2016, 22:45

wessel napisał(a):Eeee, nie to nie złośliwość tylko dałem Ci link do umieszczonego na dropboxie kompletu HST który udostępniam do obróbki i tak jest zabezpieczony. No ale to chyba nie przeszkodziło Ci w ocenie?


Czyżby te kalafiorki były efektem rotacji pola (czyli niezbyt dokładnego ustawienia na biegun północny)? Tak to z mojej analizy wygląda. :( Gwiazdy są jednak dość dziwne.

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 17 Wrz 2016, 23:35

Według tego, co dowiedziałem się od producenta kamery i od kolegów który mają kamery 490 z tą samą matrycą to są niedoskonałości maski z mikrosoczewkami . Przy pikselu 3.69 to mozliwe. Na pewno nie jest to optyka bo z innymi kamerami nie ma tego efektu. Na pewno nie jest to montaż, średnie ustawienie ASA na biegun jest nie gorsze niż 1 minuta kątowa. Mnie to nie przeszkadza tak samo jak wycięcia w gwiazdach przy optyce FSQ . Ten model tak ma i już. Dzięki za popatrzenie.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 18 Wrz 2016, 09:06

wessel napisał(a):Według tego, co dowiedziałem się od producenta kamery i od kolegów który mają kamery 490 z tą samą matrycą to są niedoskonałości maski z mikrosoczewkami . Przy pikselu 3.69 to mozliwe. Na pewno nie jest to optyka bo z innymi kamerami nie ma tego efektu. Na pewno nie jest to montaż, średnie ustawienie ASA na biegun jest nie gorsze niż 1 minuta kątowa. Mnie to nie przeszkadza tak samo jak wycięcia w gwiazdach przy optyce FSQ . Ten model tak ma i już. Dzięki za popatrzenie.


Ja jednak próbowałbym zdiagnozować i ewentualnie doprowadzić do optymalizacji zestawu gdyż takie gwiazdki jak na zrzucie z ekranu poniżej (szczególnie, że to z filtrem wąskopasmowym, który dodatkowo "ścieśnia" gwiazdy) nie są raczej akceptowalne przy Twojej klasie sprzętu i wiedzy astrofotograficznej Macieju:

NGC 281 Pacman in HST: gwiazdy_wessel.jpg


W MaximieDL sprawdziłem też, że ten plik (Ha demo 1), który udostępniłeś nie jest pojedynczą, nie poddawaną obróbce klatką? Pojedyncza byłaby jednak zdecydowanie lepsza do przeanalizowania problemu.

Poszukałem też trochę informacji w sieci i znalazłem chyba ciekawy materiał przygotowany przez Baadera:

http://www.baader-planetarium.de/sektion/gemeinsame_dateien/filterproblems-E.pdf

Może to być kwestia współpracy wąskopasmowych filtrów z Twoim szybkim teleskopem F3? Dałbyś radę pokazać pojedynczą klatkę z Twojego zestawu z filtrem luminancji (najlepiej w formacie fits)?

Przepraszam oczywiście z drążenie tematu, ale może to pomóc, jeśli nie Tobie, to kilku innym forumowiczom w zrozumieniu zawiłości astrofotografii i zoptymalizować ich zestawy sprzętowe.

Pozdrawiam,
Dominik
www.astrofotografia.eu
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 18 Wrz 2016, 13:35

Nie ma problemu. Nie bardzo tylko zrozumiałem, bo twierdzisz że to wąskopasmowe filtry Baadera są sprawcą, a do sprawdzenia potrzebujesz klatkę luminancji?
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 18 Wrz 2016, 14:29

wessel napisał(a):Nie ma problemu. Nie bardzo tylko zrozumiałem, bo twierdzisz że to wąskopasmowe filtry Baadera są sprawcą, a do sprawdzenia potrzebujesz klatkę luminancji?


Tak, warto byłoby zerknąć na pojedynczą klatkę luminancji zrobioną Twoim zestawem.

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 18 Wrz 2016, 15:59

Proszę :
https://www.dropbox.com/s/uuq1vyel3fwuy ... L.fit?dl=0

Pozwolisz że, jeszcze raz powtórzę : to jest efekt matrycy typu microlens i jej niedokładności . Parę osób już nad tym pracowało :) .
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 18 Wrz 2016, 17:04

wessel napisał(a):Proszę :
https://www.dropbox.com/s/uuq1vyel3fwuy ... L.fit?dl=0

Pozwolisz że, jeszcze raz powtórzę : to jest efekt matrycy typu microlens i jej niedokładności . Parę osób już nad tym pracowało :) .


Jeszcze raz dziękuję Macieju! Faktycznie to trochę dziwnie wygląda. Zrobiłem kilka zrzutów z ekranu pod kątem analizy gwiazd po rogach i nie wygląda to idealnie. Może jednak ICX814 nie będzie dobrze współpracować z OS Veloce F3? Gdybyś był zainteresowany aby wykluczyć ewentualne problemy z optyką, filtrami, itp. to z chęcią wypożyczę Ci sprawdzoną kamerę z ICX694 (QHY22) z filtrami Baadera (nawet na parę miesięcy) do zrobienia testów jak większy piksel współpracowałby z Twoim setupem. Pewnie skala byłaby trochę mniejsza niż z ICX814 ale jakość mogłaby być lepsza a zatem detal również.

Pozdrawiam,
Dominik
www.astrofotografia.eu
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 18 Wrz 2016, 17:31

Dziękuję! Mam jeszcze STL11000M i FLI Microline 8300 więc mam porównanie.
Fotki z STL 11000 są na mojej stronie .. zapraszam www.astrofun.pl.
FLI 8300 to świeżynka, dostane ją do ręki w połowie października. Będzie pracowała głównie z FSQ 106N w setupie mobilnym na Takahashi EM-10, bo właśnie ATIK z FSQ mają skalę, z którą ASA daje sobie radę, ale EM-10 już nie.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 89 gości

AstroChat

Wejdź na chat