W kierunku Cefeusza (od Kasjopeji)

PostDominik Woś | 20 Wrz 2016, 16:58

Kolejny szerszy kadr pozyskany pod dobrym bieszczadzkim niebem (Roztoki Górne, Cicha Dolina) podczas ostatniego, sierpniowo-wrześniowego nowiu z wykorzystaniem Canona 6Dmod z obiektywem Zeiss Apo Sonnar o ogniskowej 135mm F2, przysłoniętym do F3,5. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym obiektem jest NGC 7822, ale w kadrze zarejestrowało się też trochę innych fajnych mgławic oraz gromad otwartych.

15 ekspozycji po 5 minut każda, prowadzone na montażu Astrotrac.

W kierunku Cefeusza (od Kasjopeji): ngc7822_region_50proc.jpg


Gdyby forum kompresowało nadmiernie zdjęcia to w oryginalnej wersji można zobaczyć klikając Tutaj

Pozdrawiam,
Dominik
www.astrofotografia.eu
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 21 Wrz 2016, 07:44

Pięknie Dominiku. Można wyłowić wszystkie Sh2 w rejonie na Twojej pracy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostKuba K. | 21 Wrz 2016, 10:39

Coś pięknego... Można patrzeć i patrzeć :)
refraktor SW 150/750, Orion EON 72/430, MAK 90/1250, FirstScope 76/300
SW AZ4, Vixen Porta, Star Adventurer, FASTRON-5s, ASI 120 MM Mono,
Canon EOS 600D, Canon EOS 300D, Samyang 8mm f/3.5 Fish-eye, Canon 50 mm f/1.8 II, Canon 17-85 mm f/4-5.6
Awatar użytkownika
 
Posty: 83
Rejestracja: 19 Sie 2009, 12:15

 

PostKrater | 22 Wrz 2016, 09:30

Dominiku, przepiękna fota.
Dawnymi czasami molestowałem (niektórych :wink: ) autorów o wersje z opisami.
Aktualnie ta potrzeba znacznie u mnie osłabła tym bardziej kiedy "odkryłem", że nie każde szerokie i opisane ujęcie nadaje się do wydruku b/w i nie każde będzie dobrą pomocą w terenie. (a mam zbiór takich wydruków i woziłem je na obserwacje)
Niemniej uważam, że opisy umieszczone na takich sytych zdjęciach dadzą wszystkim przyszłym obserwatorom wyobrażenie o trudności odszukania i obserwowania przyszłych celów.
(Nawet kiedy podziwia się takie zdjęcia siedząc przed monitorem w biurze w pochmurne przedpołudnie).

Nie wiem jaka jest trudność i czasochłonność dorobienia opisów (za to łatwo mi się to pisze...) ale proszę o rozważenie możliwości zrobienia wersji z opisami. Może będzie to pomocne nie tylko mnie?
(Piszę celowo o wersji ponieważ czymś innym jest samo zdjęcie a innym jego wariant z opisami, z jednej strony straci urok pięknej formy i czystego pierwotnego projektu ale zyska wartość edukacyjną).
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 22 Wrz 2016, 18:17

Krater napisał(a):Nie wiem jaka jest trudność i czasochłonność dorobienia opisów (za to łatwo mi się to pisze...) ale proszę o rozważenie możliwości zrobienia wersji z opisami. Może będzie to pomocne nie tylko mnie?
(Piszę celowo o wersji ponieważ czymś innym jest samo zdjęcie a innym jego wariant z opisami, z jednej strony straci urok pięknej formy i czystego pierwotnego projektu ale zyska wartość edukacyjną).


Jurku, dla tych szerokich kadrów zrobienie opisów, tych mniej znanych obiektów, nie jest bardzo łatwe. Ja staram się robić zdjęcia możliwie "głębokie", a więc w prostych atlasach nieba spora część widocznych na zdjęciach obiektów nie jest oznaczona. Postaram się poszukać jakiegoś programu, który ułatwiłby mi identyfikację tych słabszych pyłów, mgiełek, gromad i planetarek rejestrujących się na szerszych kadrach. Dzisiaj ściągnąłem SkySafari (2 GB), zobaczymy co się uda z jego pomocą zidentyfikować.

Gdybyście chcieli podpowiedzieć, które mapy nieba byłyby najlepsze do takiej identyfikacji, byłoby super. :D

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKacper R. | 22 Wrz 2016, 19:07

Witam. Moim zdaniem do opisania najlepsze było by astrometry.net, ponieważ działa automatycznie, tu np. znajduje się zdjęcie opisane z pomocą Astrometry.net (wybrałem losowe zdjęcie) http://astrometry.net/gallery/astropix-label.png
 
Posty: 26
Rejestracja: 21 Gru 2015, 16:50

 

PostBogdan J. | 26 Wrz 2016, 11:02

Piękna fota Domku i bardzo ładny odcień czerwieni mgławicach.
Gratulacje,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 102 gości

AstroChat

Wejdź na chat