Kocia Łapa (NGC 6334)

PostDominik Woś | 12 Paź 2016, 16:59

Mgławica Kocia Łapka (NGC 6334) jest jedną z ciekawszych mgławic w gwiazdozbiorze Skorpiona (tuż przy Żądle Skorpiona). Znajduje się w Drodze Mlecznej natomiast sama mgławica leży w wyjątkowo ciemnym jej obszarze. W sprzyjających warunkach powinna być widoczna z południowej Polski ale bardzo nisko nad horyzontem.

Kocia Łapka została odkryta przez Johna Hershela w 1837 roku, który obserwował ją z Przylądka Dobrej Nadziei, terenu dzisiejszej RPA.

Odległość NGC 6334 od Ziemi oszacowana została na ok. 5.500 tys. lat świetlnych a jej średnica wynosi ok. 40 lat świetlnych.

Zdjęcie zostało zrobione na początku czerwca 2016 r., w RPA, za pomocą teleskopu Takahashi Epsilon 130D i kamery QHY22, prowadzonych na montażu Takahashi EM-10 FS2 GoTo. HaRGB - 180:80:30:75min.

Kocia Łapa (NGC 6334): ngc6334_75proc.jpg


Jeśli forum mocniej kompresowałoby zdjęcia to zdjęcie można również zobaczyć klikając Tutaj.

Pozdrawiam,
Dominik
www.astrofotografia.eu
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 12 Paź 2016, 18:27

Dominiku ty lubisz mocno iść czerwony normalnie to jest jeden z tych obiektów przy których musiałeś raczej ograniczać czerwony jak mi się wydaje:) Ja pamiętam, że ta łapka aż bije po oczach w Ha.
Bardzo fajne połączenie kolorów - wszystko w równowadze.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postmareks | 12 Paź 2016, 18:42

Bardzo dobre zdjęcie jedynie ,miniaturce tego jeszcze nie widać tak bardzo , ale po powiększeniu ten kolor w centrum wydaje się jakiś taki nienaturalny.
Synta 12" z drobnymi dodatkami
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 04 Lip 2007, 12:41
Miejscowość: limanowa

PostDominik Woś | 12 Paź 2016, 20:07

MaPa napisał(a):Dominiku ty lubisz mocno iść czerwony normalnie to jest jeden z tych obiektów przy których musiałeś raczej ograniczać czerwony jak mi się wydaje:) Ja pamiętam, że ta łapka aż bije po oczach w Ha.
Bardzo fajne połączenie kolorów - wszystko w równowadze.


Rzeczywiście, osobiście wolę bardziej krwiście i pewnie mógłbym ten krwisty czerwony tam wyciągnąć, jednak zdecydowałem się nie iść tą drogą dla tego i tak mocno zdominowanego przez czerwień obiektu.

Dzięki za miłe słowa Marcinie. :D

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postdominikrd | 12 Paź 2016, 20:10

Ojej... w miniaturce wygląda jeszcze ok ale po powiększeniu "zmasakrowałeś" moje oczy :D Trzeba to koniecznie poprawić :)
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

PostDominik Woś | 12 Paź 2016, 20:11

mareks napisał(a):Bardzo dobre zdjęcie jedynie ,miniaturce tego jeszcze nie widać tak bardzo , ale po powiększeniu ten kolor w centrum wydaje się jakiś taki nienaturalny.


Na czym polega ta nienaturalność koloru? Daj znać to zaraz poprawię aby było, tak jakt trzeba, czyli naturalnie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postmareks | 12 Paź 2016, 20:54

Najgorsze że sam nie wiem i może się mylę . U mnie na małym obrazku czerwień jest jakby trochę ciemniejsza dla mnie przyjemniejsza w odbiorze , po powiększeniu wydaje mi się bardzo jaskrawa .Być może jak dla mnie za duże nasycenie.
Synta 12" z drobnymi dodatkami
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 04 Lip 2007, 12:41
Miejscowość: limanowa

PostMaPa | 12 Paź 2016, 21:33

A więc jednak za dużo dla innych :D No cóż pochwaliłem a to może dzisiaj mam przekrwione oczy i odbieram w drugą stronę ;)
Dominiku proponowałbym mniej szumu - teraz sobie jeszcze raz spojrzałem i w dużej wersji jest widoczny.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 12 Paź 2016, 21:35

mareks napisał(a):Najgorsze że sam nie wiem i może się mylę . U mnie na małym obrazku czerwień jest jakby trochę ciemniejsza dla mnie przyjemniejsza w odbiorze , po powiększeniu wydaje mi się bardzo jaskrawa .Być może jak dla mnie za duże nasycenie.


Na miniaturce faktycznie będzie trochę ciemniej, dlatego też przy poważniejszym przeskalowaniu do mniejszej rozdzielczości należałoby lekko rozjaśnić miniaturkę, ale pewnie silnik forum tego nie robi. :wink:

Oczywiście, jaskrawość oglądanego zdjęcia będzie zależeć od ustawień monitora i ilości światła w pomieszczeniu, w którym mamy monitor i oglądamy zdjęcie, w ciemnym pomieszczeniu będzie wypalać oczy, w jasnym będzie za ciemna. Być może odczucie wysokiej jasności zdjęcia wynika również z dużego kontrastu pomiędzy ciemnymi mgławicami tła i jasnymi partiami zdjęcia. Dla Kociej Łapki kontrast ten jest dość duży i dlatego ciemne obszary Drogi Mlecznej znajdujące się za NGC 6334, powodują, że wydaje się dość jasna lub nawet zbyt jasna.

Aby nie było, że podpieram się tylko własnymi zdjęciami znalazłem zdjęcie Jacka Bobowika z Kocią Łapką w trochę szerszym kadrze. Zerknij jak ona świeci na tym ciemnym tle, jak żarówka. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 12 Paź 2016, 22:08, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrater | 12 Paź 2016, 21:38

Dominiku, wyrazy uznania, na moje niefachowe oko, technicznie i wizualnie zdjęcie jest po prostu ekstra.

Mam też prośbę, jeżeli to nie sprawi problemu to pokaż ten obiekt w b&w (a najlepiej bez H-alfy).
Ciekawi mnie jak by to wyglądało w wizualu + (jakiś?) filtr mgławicowy. (wiadomo, że widok będzie przypuszczalny i wzmocniony).
Nie mam NGC 6334 w swoich logach, liczę, że jeszcze kiedyś zobaczę Kocią Łapę w okularze teleskopu, będę wiedział czego się spodziewać :) .
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 12 Paź 2016, 21:41

MaPa napisał(a):A więc jednak za dużo dla innych :D No cóż pochwaliłem a to może dzisiaj mam przekrwione oczy i odbieram w drugą stronę ;)
Dominiku proponowałbym mniej szumu - teraz sobie jeszcze raz spojrzałem i w dużej wersji jest widoczny.


Faktycznie trochę szumu widać ale tym razem pokazałem wyższą rozdzielczość niż zazwyczaj (75% vs. zwyczajowe 50%). Odszumić dodatkowo zawsze można, Noise Ninja naszym przyjacielem jest. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlukost | 12 Paź 2016, 21:43

Krater napisał(a):Nie mam NGC 6334 w swoich logach, liczę, że jeszcze kiedyś zobaczę Kocią Łapę w okularze teleskopu, będę wiedział czego się spodziewać :) .

Jurku, nie pokazywałem Ci jej, bo to totalne paskudztwo w wyzułalu. ;) Ot, kilka bladych ciapek, słabo skontrastowanych z tłem. Nawet UHC Lumicona niewiele wnosił w przypadku tego obiektu.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostDominik Woś | 12 Paź 2016, 22:05

lukost napisał(a):
Krater napisał(a):Nie mam NGC 6334 w swoich logach, liczę, że jeszcze kiedyś zobaczę Kocią Łapę w okularze teleskopu, będę wiedział czego się spodziewać :) .

Jurku, nie pokazywałem Ci jej, bo to totalne paskudztwo w wyzułalu. ;) Ot, kilka bladych ciapek, słabo skontrastowanych z tłem. Nawet UHC Lumicona niewiele wnosił w przypadku tego obiektu.


Faktycznie, NGC 6334 może nie być najłatwiejszym obiektem wizualnie. Świeci mocno, ale głównie w H-alpha, teoretycznie powinna być widoczna w H-beta, gdyż zazwyczaj emisji w H-alpha towarzyszy ok. 25-30% emisji również w H-beta.

Przy okazji znalazłem chyba fajną stronę a propos obserwacji wizualnych najciekawszych obiektów z różnymi filtrami.

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postjcbo | 12 Paź 2016, 22:10

Pięknie zdjęcie, szczególnie kolorystyka.
Awatar użytkownika
 
Posty: 316
Rejestracja: 12 Lis 2009, 19:41
Miejscowość: Tarnobrzeg

 

PostKrater | 12 Paź 2016, 22:14

lukost napisał(a):
Krater napisał(a):Nie mam NGC 6334 w swoich logach, liczę, że jeszcze kiedyś zobaczę Kocią Łapę w okularze teleskopu, będę wiedział czego się spodziewać :) .

Jurku, nie pokazywałem Ci jej, bo to totalne paskudztwo w wyzułalu. ;) Ot, kilka bladych ciapek, słabo skontrastowanych z tłem. Nawet UHC Lumicona niewiele wnosił w przypadku tego obiektu.


Przyznanie się do winy tym razem mnie nie ułagodzi :mrgreen: . Kara Cię nie minie, a jak :!: :!: :!: .

No i następnym razem będzie w 16" co najmniej :wink: :!:
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postlukost | 12 Paź 2016, 22:22

Domek napisał(a): Przy okazji znalazłem chyba fajną stronę a propos obserwacji wizualnych najciekawszych obiektów z różnymi filtrami.

Pozdrawiam,
Dominik

A tu jest to samo po polskiemu :arrow: http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=25
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postmareks | 12 Paź 2016, 22:27

Obejrzałem na spokojnie jeszcze kilka innych zdjęć tego obiektu. Tam chyba jednak tak musi być tak jaskrawo. Patrząc na różne zdjęcia mam coraz większy "rispekt" do tego zdjęcia.
Synta 12" z drobnymi dodatkami
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 04 Lip 2007, 12:41
Miejscowość: limanowa

Posttayson.82 | 13 Paź 2016, 20:07

Ja sie zawsze zastanawiam jak wyrownac tlo na takich zdjeciach, gdzie w sumie praktycznie nie ma miejsca bez wodoru.
Podpowiedz prosze cos.
Sampler w najciemniejszym miescu u Ciebie nie wskazuje na zrownianie , ale ogolnie jest super.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 13 Paź 2016, 21:39

tayson.82 napisał(a):Ja sie zawsze zastanawiam jak wyrownac tlo na takich zdjeciach, gdzie w sumie praktycznie nie ma miejsca bez wodoru.
Podpowiedz prosze cos.
Sampler w najciemniejszym miescu u Ciebie nie wskazuje na zrownianie , ale ogolnie jest super.


Trzeba poszukać miejsca gdzie tło jest w miarę bez mgławic. Nawet niewielki fragment takiego tła bez gwiazd wystarcza do neutralizacji z całkiem dobrym skutkiem w PixInsight.

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 99 gości

AstroChat

Wejdź na chat