Od Kokona w poprzek DM

PostMaPa | 20 Paź 2016, 11:30

Postanowiłem dobrać kadr w którym złapie się Kokon i pas Drogi Mlecznej. Chciałem uniknąć centrowania na Kokona i chyba słusznie bo dzięki temu mam dość jednorodny obszar gwiezdny a w nim wiele ciemnych mgławic. Udało się też nie zahaczać za bardzo o jasne mgławice Łabędzia, LG3 tylko na skraju, Cefeusza prawie nie ma. Krótko: udało mi się zrobić zdjęcie z pierwotnymi założeniami :)

Canon 6Dmod, 200mm, iso1600 prawie ~2h materiału

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 20 Paź 2016, 12:15

Co prawda ja lubię Drogę Mleczną w troszeczkę cieplejszych odcieniach :wink: ale super wygląda ten Kokon z ogonem w szerszym ujęciu. Fachowcy od "ciemnotek" w Drodze Mlecznej mieliby pracy z identyfikacją tych mgławic pewnie na całą zimę. :lol:

Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 20 Paź 2016, 14:23

Masz rację Dominiku. Po zaprezentowaniu ciepłego "rozdroża" :) chyba mogę się pokusić o cieplejszą drugą wersję. W różnorodności siła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostKrater | 20 Paź 2016, 14:56

Domek napisał(a):Co prawda ja lubię Drogę Mleczną w troszeczkę cieplejszych odcieniach :wink: ale super wygląda ten Kokon z ogonem w szerszym ujęciu. Fachowcy od "ciemnotek" w Drodze Mlecznej mieliby pracy z identyfikacją tych mgławic pewnie na całą zimę. :lol:

Pozdrawiam,
Dominik

Chociaż nie czuje się odpowiednim fachowcem to jednak myślę, że sprawa nie jest tak beznadziejna.
Po pierwsze identyfikacja musi być oparta o dobre materiały źródłowe, to jest połowa sukcesu. Druga połowa do zdjęcie. Tutaj praca Marcina przedstawia się rewelacyjnie, odnoszę wręcz wrażenie, że Marcin celowo uwypukla ciemne mgławice. Odpowiednio szczegółowym źródłem odniesienia jest np. SkySafari. Do sporządzenia opisu "ciemnotek" potrzeba zatem chętnego człowieka z wolnym czasem. :( (byłaby jeszcze wskazana biegłość w operowaniu grafiką do wstawiania opisów)

Marcinie, piękne ujęcie, gratulacje !
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Posttayson.82 | 20 Paź 2016, 17:26

MaPa napisał(a):Postanowiłem dobrać kadr w którym złapie się Kokon i pas Drogi Mlecznej. Chciałem uniknąć centrowania na Kokona i chyba słusznie bo dzięki temu mam dość jednorodny obszar gwiezdny a w nim wiele ciemnych mgławic. Udało się też nie zahaczać za bardzo o jasne mgławice Łabędzia, LG3 tylko na skraju, Cefeusza prawie nie ma. Krótko: udało mi się zrobić zdjęcie z pierwotnymi założeniami :)

Canon 6Dmod, 200mm, iso1600 prawie ~2h materiału

Image


Milo sie oglada.
Jak wielka tajemnica jest kontrolowanie gwiazdek przez Ciebie na fotkach :)
Moglbys opisac glowne kroki? Interesujace jest jak zoachowujesz rozdzielnosc gwaizdek przy tak porzadnym wyciagnieciu obiektow "pod nimi". Przeciez one powinny zajac prawie caly kadr i zlac sie w mleko, a u Ciebie sa pieknie odseparowane!!! Stosujesz jakies zmniejszanie, odseparowanie od mglawic, saturacja? Czy dzialasz w PS?

Zdradz cos prosze.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostMaPa | 22 Paź 2016, 14:20

Tak Jurku prace obrabiałem pod kątem ciemnych mgławic, mnie wodorowo co może tłumaczyć chłodną barwę ogólną ale histogram akurat wygląda bardzo dobrze:)
O gwiazdki walczy się od samego początku. Tutaj obowiązują normalne prawa fizyki, że tak to ujmę, czyli ostrość i dobre prowadzenie.
W czasie obróbki oczywiście kontroluję wzrokowo co się dzieje z gwiazdkami a za to odpowiedzialne są standardowo krzywe i poziomy.
Do dyspozycji są pluginy które pomagają lekko zmniejszyć gwiazdki ale tu łatwo można przedobrzyć. Ja nie stosuję ich więcej niż 1 lub 2 razy na pracę.
Dodatkowo zwróć uwagę że prac z canona nie prezentuje się w pełnej rozdzielczości. Robiąc resize zyskujesz na punktowości.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Posttayson.82 | 23 Paź 2016, 14:30

Klatki po 5min?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostMaPa | 23 Paź 2016, 15:03

Z głowy obstawiam 4 min, na pewno nie robiłem nic z 5min od czasu RPA :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Castro, Majestic-12 [Bot] oraz 82 gości

AstroChat

Wejdź na chat