Okolice Strzelca w szerszym ujęciu

PostDominik Woś | 19 Lis 2016, 01:15

Pokazywałem już okolice Orła oraz Tarczy, pora więc na przesunięcie w kierunku Strzelca, czyli okolic obfitujących zarówno w bogactwo ciemnych mgławic jak i dobrze znanych obiektów z katalogu Messiera. :D

Jest to kolejny z moich szerszych kadrów pozyskanych podczas wyjazdu do RPA. W Polsce fotografowanie Strzelca w szerszym ujęciu jest dość trudne, ze względu na niskie położenie nad horyzontem.

Standardowo, do pracy zaprzęgnięty został Canon 6Dmod z obiektywem Zeiss Apo Sonnar o ogniskowej 135mm F2, przysłonięty do F3,5. Prowadzanie zapewnił Astrotrac. Zdjęcie to mozaika z kilku kadrów od 4 do 10 klatek na kadr, po 5 minut każda klatka, ISO 1600. Jest to jednak dość szeroki kadr, nawet jak na mozaikę, więc nie ukrywam, że obróbka sprawiła trochę więcej problemów niż w przypadku szerszych ujęć innych, mniej rozległych, rejonów Drogi Mlecznej (Orzeł, Tarcza). :wink:

Okolice Strzelca w szerszym ujęciu: sagittarius_wide_region_30proc.jpg


Wersja w wyższej rozdzielczości dostępna po kliknięciu Tutaj.

Przygotowałem również wersję opisaną (nie podjąłem się jednak identyfikacji nawet większości obiektów w tym rejonie Drogi Mlecznej):

Okolice Strzelca w szerszym ujęciu: sagittarius_wide_region_30proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 19 Lis 2016, 13:00

Domek napisał(a): Jest to jednak dość szeroki kadr, nawet jak na mozaikę, więc nie ukrywam, że obróbka sprawiła trochę więcej problemów niż w przypadku szerszych ujęć innych, mniej rozległych, rejonów Drogi Mlecznej (Orzeł, Tarcza). :wink:

....


Wreszcie się pomęczyłeś :D Zdjęcie jest extra w odbiorze.

Na marginesie Imbryk już wyłania się w tych szerokościach co warto nadmienić.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postrobert_sz | 19 Lis 2016, 14:09

Perfekt foto
A gdyby tak to wszystko rzucić i wyjechać na jakiś Madagaskar :?: 8)
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostDominik Woś | 19 Lis 2016, 21:56

robert_sz napisał(a):A gdyby tak to wszystko rzucić i wyjechać na jakiś Madagaskar :?: 8)


Najlepiej spakować się i w drogę ...

... do tej Mlecznej widocznej dobrze z Madagaskaru (Węgielnica, Ołtarz, Centaur, itd.) mam nadzieję, z użyciem szerszych kadrów Canona, jeszcze dojść i pokazać na forum w najbliższych miesiącach. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostPiotr_M. | 19 Lis 2016, 22:10

przepiękne zdjęcie Dominiku :) kiedy znów jedziesz do Afryki ?
AP900, Atik460, Atik 11000, Newton 10", FSQ106ED, SW 120
Awatar użytkownika
 
Posty: 39
Rejestracja: 05 Lis 2007, 13:56
Miejscowość: Mazowsze

PostDominik Woś | 19 Lis 2016, 22:25

jimbim napisał(a):przepiękne zdjęcie Dominiku :) kiedy znów jedziesz do Afryki ?


:wink: jednak Madagaskar, :wink: ze względu na pogodę (możliwe zachmurzenie) nie jest idealny dla naszych celów. RPA, szczególnie w czerwcu to raj, nie tylko dla astrofotografii, ale i wizualnych obserwacji Drogi Mlecznej. :D U nas w czerwcu i tak nie ma prawie nocy astronomicznej a w Afryce jest zima, 25 st. C w dzień i 10,5 godziny idealnie czarnej nocy. :D Taki tydzień to więcej niż u nas cały rok, niestety. :( Jednak w 2017 nów wypada pod koniec maja więc można planować wyjazd w terminie 22-28 maja.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostPiotr_M. | 19 Lis 2016, 22:28

Domek napisał(a):
jimbim napisał(a):przepiękne zdjęcie Dominiku :) kiedy znów jedziesz do Afryki ?


:wink: jednak Madagaskar, :wink: ze względu na pogodę (możliwe zachmurzenie) nie jest idealny dla naszych celów. RPA, szczególnie w czerwcu to raj, nie tylko dla astrofotografii, ale i wizualnych obserwacji Drogi Mlecznej. :D U nas w czerwcu i tak nie ma prawie nocy astronomicznej a w Afryce jest zima, 25 st. C w dzień i 10,5 godziny idealnie czarnej nocy. :D Taki tydzień to więcej niż u nas cały rok, niestety. :( Jednak w 2017 nów wypada pod koniec maja więc można planować wyjazd w terminie 22-28 maja.

Pozdrawiam,
Dominik


tak ? a ja myślałem, że jednak Namibia - ze względu na bezpieczeństwo i jednak większe prawdopodobieństwo pogody bo to jednak strefa ściśle podzwrotnikowa :)
AP900, Atik460, Atik 11000, Newton 10", FSQ106ED, SW 120
Awatar użytkownika
 
Posty: 39
Rejestracja: 05 Lis 2007, 13:56
Miejscowość: Mazowsze

PostDominik Woś | 19 Lis 2016, 22:38

jimbim napisał(a):
Domek napisał(a):
jimbim napisał(a):przepiękne zdjęcie Dominiku :) kiedy znów jedziesz do Afryki ?


:wink: jednak Madagaskar, :wink: ze względu na pogodę (możliwe zachmurzenie) nie jest idealny dla naszych celów. RPA, szczególnie w czerwcu to raj, nie tylko dla astrofotografii, ale i wizualnych obserwacji Drogi Mlecznej. :D U nas w czerwcu i tak nie ma prawie nocy astronomicznej a w Afryce jest zima, 25 st. C w dzień i 10,5 godziny idealnie czarnej nocy. :D Taki tydzień to więcej niż u nas cały rok, niestety. :( Jednak w 2017 nów wypada pod koniec maja więc można planować wyjazd w terminie 22-28 maja.

Pozdrawiam,
Dominik


tak ? a ja myślałem, że jednak Namibia - ze względu na bezpieczeństwo i jednak większe prawdopodobieństwo pogody bo to jednak strefa ściśle podzwrotnikowa :)


Nasza miejscówka w RPA jest właśnie w okolicach zwrotnika. Namibia jest 3x droższa i bardziej skomplikowana logistyczne (potrzeba wizy, konsulat w Berlinie). Do Johanesburga mamy loty z Warszawy i w ciągu 24 godzin masz rozstawiony sprzęt gotowy do obserwacji lub fotografowania. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo to przy odpowiedniej organizacji, RPA nie różni się od Namibii (do której mam szczególny jednak sentyment). :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrater | 21 Lis 2016, 11:13

Dominik

Oddycham Twoim zdjęciem. (a w zasadzie obydwoma wariantami).
Rewelacja !
Osobne dzięki za Strzelca opisanego.
Szerokie ujęcia mają dla mnie szczególną wartość. Są zamiennikiem obserwacji wizualnych (lepiej przypominają nieboskłon :wink: ) ale są także materiałem do analiz i planowania przyszłych sesji.
(Z kolei fotografie DSów z długich ogniskowych (i eonów czasu zbierania materiału) pokazują "niewidzialne" czyli obiekty takimi jakich nigdy ich nie zobaczymy swoimi oczami. To największy atut astrofotografii wąskich pól).
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 21 Lis 2016, 18:42

Normalnie szok, na dole brakuje mi tylko zarysu Lubonia wielkiego z wieżą przekaźnika i mam zajawkę jak w najlepsze noce na Kudłaczach przed laty z leżaczkiem i Zessem 10x50 przed oczyma :arrow: :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkurp | 02 Mar 2018, 00:00

Świetne. Bardzo wyraźne i doskonałe w odbiorze. Sięga tam gdzie wzrok nie sięga. :D
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 35 gości

AstroChat

Wejdź na chat