Serce i Dusza - HST - balkonowo

Post_Spirit_ | 08 Sty 2017, 23:16

Zdjęcie zostało wykonane całkowicie z miasta. Balkon w Warszawie.

Materiał zacząłem zbierać ponad miesiąc temu przy nowiu (Ha) a tlen łapałem dzisiaj w oknie pogodowym pomiędzy 17-tą a 19-tą przez straszny smog.

Asi1600MMC + Asahi Pentax Super Takumar 200mm (system 6x7).
Serce i Dusza - HST - balkonowo: IC1805_1080_fin.jpg
 
Posty: 282
Rejestracja: 22 Kwi 2011, 16:49

 

PostTUR | 09 Sty 2017, 00:21

Hej,

Efekt ciekawy, choć szum spory. Możesz coś więcej napisać ile klatek po ile sekund ? Jaka obróbka ?
Jakie wrażenia z użytkowania kamery ?

Pozdrawiam
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

Post_Spirit_ | 09 Sty 2017, 02:41

Ha - 36x5min
SII - 22x5min bin2
OIII - 16x5min bin2
Ha jako L
DDP w CCD Stack dla wszystkich 3-ch kanałów. Dalej wyrównanie tła i gradientów w Fitswork. Przejście na PS i kolejna kosmetyka zwłaszcza kanału OIII. Na tlenie wychodzi każdy syf z optyki. Dalej mieszanie kanałów Ha + OIII jako R+B. Z tego sztucznie wygenerowałem G + Ha jako L. Spłaszczyłem RGBL. Mając takie RGB - wykorzystałem je do podbicia kanałów w HST. Czyli warstwa HST nad nią RGB i na to wszystko znów warstwa L + mieszanie Opacity,Fill,+ Selectiv Colors itd...

Do tej pory robiłem OSC. Zbieram znacznie więcej syfu z okolicznych latarni. Próbowałem 120s ekspozycje i w moim przypadku nie sprawdza się. LP psuje wszystko. Różnica pomiędzy sygnałem a szumem jest zbyt mała. Dlatego paliłem po 5 minut. Zdecydowanie za mało materiału dla Ha żeby to wygładzić.

Odnośnie kamery. Lekka. Wszystko działa. Super szybko się schładza. Przyjemna w obsłudze. Zaimplementowane presety. Ja korzystam z Unity gain. Zmieniam to wartość USB. Mając USB 2.0 muszę schodzić do wartości około 70 a nie jak jest domyślnie 90. Przy tej prędkości USB klatki wychodzą całe czarne. Jak dodałem hub usb to wartość musiałem zmienić na minimalną - 40. Tyle kłopotów.
Powoli nastawiam się psychicznie na wyjazd pod ciemne niebo i mam nadzieję że tam kamera pokaże pazur.
Pzdr.
 
Posty: 282
Rejestracja: 22 Kwi 2011, 16:49

 

PostDominik Woś | 09 Sty 2017, 11:03

_Spirit_ napisał(a):Ha - 36x5min
SII - 22x5min bin2
OIII - 16x5min bin2
Ha jako L
DDP w CCD Stack dla wszystkich 3-ch kanałów. Dalej wyrównanie tła i gradientów w Fitswork. Przejście na PS i kolejna kosmetyka zwłaszcza kanału OIII. Na tlenie wychodzi każdy syf z optyki. Dalej mieszanie kanałów Ha + OIII jako R+B. Z tego sztucznie wygenerowałem G + Ha jako L. Spłaszczyłem RGBL. Mając takie RGB - wykorzystałem je do podbicia kanałów w HST. Czyli warstwa HST nad nią RGB i na to wszystko znów warstwa L + mieszanie Opacity,Fill,+ Selectiv Colors itd...

Do tej pory robiłem OSC. Zbieram znacznie więcej syfu z okolicznych latarni. Próbowałem 120s ekspozycje i w moim przypadku nie sprawdza się. LP psuje wszystko. Różnica pomiędzy sygnałem a szumem jest zbyt mała. Dlatego paliłem po 5 minut. Zdecydowanie za mało materiału dla Ha żeby to wygładzić.

Odnośnie kamery. Lekka. Wszystko działa. Super szybko się schładza. Przyjemna w obsłudze. Zaimplementowane presety. Ja korzystam z Unity gain. Zmieniam to wartość USB. Mając USB 2.0 muszę schodzić do wartości około 70 a nie jak jest domyślnie 90. Przy tej prędkości USB klatki wychodzą całe czarne. Jak dodałem hub usb to wartość musiałem zmienić na minimalną - 40. Tyle kłopotów.
Powoli nastawiam się psychicznie na wyjazd pod ciemne niebo i mam nadzieję że tam kamera pokaże pazur.
Pzdr.


Materiału chyba nie jest zbyt mało a "narrowband" spokojnie można robić pod miejskim niebem. Dałbyś radę pokazać pojedynczą klatkę Ha? Najlepiej jeszcze w formacie *.FITS

Przy jakim F pracował obiektyw?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Post_Spirit_ | 09 Sty 2017, 14:45

Będę w domu to coś przygotuję.
 
Posty: 282
Rejestracja: 22 Kwi 2011, 16:49

 

PostJanusz_P. | 09 Sty 2017, 16:53

Jakby nie patrzyć jak na balkon w Warszawie to efekt jest znakomity, moje skromne gratulacje choć kadr trochę przyciasny :roll: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Post_Spirit_ | 09 Sty 2017, 20:23

Obiektyw był przymknięty do F8.
Kod: Zaznacz wszystko
https://www.dropbox.com/s/gcsx3mx6tiqc9zi/Copy%20of%20IC1805Ha_Pentax200_5min-002Ha5min.FIT?dl=0
 
Posty: 282
Rejestracja: 22 Kwi 2011, 16:49

 

PostDominik Woś | 09 Sty 2017, 21:14

_Spirit_ napisał(a):Obiektyw był przymknięty do F8.


F8 do narrowbandu :shock: No może teleskopem o sporej aperturze ale nie obiektywem do aparatu. :!:

Nie chcę Cię martwić ale prawdopodobnie znaczny szum w tle wynika właśnie z wykorzystanej bardzo niskiej światłosiły. Przy fotografowaniu w wąskich pasmach korzysta się raczej z przesłony F3 - F6 maksymalnie. Przy F8 musiałbyś kilkukrotnie wydłużyć czas ekspozycji aby poziom sygnału do szumu był zadowalający.

Wrzuciłem tą pojedynczą klatkę do MaximaDL i zobacz jak mało fajnie to wygląda (duży szum):

Serce i Dusza - HST - balkonowo: ic1805_ic1848.jpg


Zrób testy dla F poniżej 5 a najlepiej dla F4 lub mniej. Nawet obiektywy optymalizowane zazwyczaj do kliszy w wąskich pasmach nie pokazują swoich wad (koma czy też aberracja chromatyczna).

Z pozytywów - świetnie poradziłeś sobie z obróbką, jeśli z F8 wyciągnąłeś taki efekt jaki zaprezentowałeś. Szacunek :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Post_Spirit_ | 11 Sty 2017, 01:37

Drugie podejście do materiału po małej przerwie.
Serce i Dusza - HST - balkonowo: IC1805_1080_s.jpg
 
Posty: 282
Rejestracja: 22 Kwi 2011, 16:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 118 gości

AstroChat

Wejdź na chat