M33 "Hiszpański Trójkąt"

Postqbanos85 | 22 Sty 2017, 22:28

Cześć,

Dawno nie było zdjęcia z iTeleskop.org. Materiał zbierany przeze mnie oraz kolegów o kodach obserwacyjnych AAVSO: MTOA, AWE, SRYC, PMAH i ZRAA :)
Tym razem galaktyka M33 w Trójkącie, naświetlana w sumie od sierpnia do grudnia 2016 r. Nie jest to jeszcze szczyt marzeń, ale pracujemy nad jakością wyników nieustannie. Potencjał jest :)

PlaneWave CDK 12.5" f/8, FLI PL 16803, Paramount ME, nieguidowany
Subsy po 150 i 300 s w filtrach Ha, L oraz SLOAN i'r'g', bin 1x1.
M33 "Hiszpański Trójkąt": m33_m.jpg


Pozdr.
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostDominik Woś | 22 Sty 2017, 23:36

qbanos85 napisał(a):PlaneWave CDK 12.5" f/8, FLI PL 16803, Paramount ME, nieguidowany
Subsy po 150 i 300 s w filtrach Ha, L oraz SLOAN i'r'g', bin 1x1.
m33_m.jpg


Pozdr.


Kuba, robienie 5 minutowych subsów przez filtr Ha przy światłosile F8 jest totalną stratą czasu i widać to na M33, którą pokazałeś (prawie nie widać mgławic wodorowych w M33, oprócz tej najjaśniejszej :wink: ). Jeśli nie wdrożycie guidowania aby wydłużyć czasy naświetlania do co najmniej 30 minut w wąskich pasmach i 10-15 minut dla luminancji, to pod kątem estetycznej astrofotografii, nie osiągniecie niestety efektów, na które Wasz sprzęt zasługuje.

Oczywiście rozumiem, że estetyczna astrofotografia nie jest priorytetem w Waszym projekcie, ale może być na nią zwyczajnie szkoda sprzętu, jeśli nie uda się wydłużyć czasów dla nieporuszonych ekspozycji.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 23 Sty 2017, 09:00

Kolorystyka zdjecia mi sie podoba bo nie jest przewalone H-Alfa ale sporo szumu i czerwonych hot pixeli pozostawia sporo do życzenia i czy mam rozumieć że część kanałów barwnych wzięliście z Przeglądu SLOAN ?
Toż to nie Wasza kolorystyka i nie Wasza rozdzielczość :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postqbanos85 | 23 Sty 2017, 09:12

Sorry, chyba Ha było robione 600 s, teraz nie mam jak tego sprawdzić. Ale tych klatek i tak było dość mało, więc nie bardzo widać mgławice. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że Ha rejestruje się w SLOANach na zielono, żeby zrobić z tego czerwony muszę najpierw odjąć z zielonego kanału materiał Ha, a dodać go do czerwonego. Takie kombinacje.
Może lepiej będzie wzmocnić Ha w kanale zielonym, ale wtedy znowu będzie marudzenie, że to źle wygląda :)

Janusz, kolor w całości został wykonany w filtrach SLOAN - odpowiednio RGB -> i'r'g'. Materiału w kolorze było stosunkowo mało. A te czerwone pixele to są gwiazdy, przyjrzałem się dokładnie i akurat "ziarna" nie widać na zdjęciu. Widać natomiast taką kaszkę - to słabe gwiazdki. Zauważ, że tło poza galaktyką jest gładkie.

Pozdr.
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostJanusz_P. | 23 Sty 2017, 09:34

Dla mnie SLOAN to jest ten przegląd nieba:

http://www.mpia.de/sdssiv

I stąd chyba to nieporozumienie...

Prosze o Waszą definicję SLOAN ?
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postqbanos85 | 23 Sty 2017, 09:38

SLOAN to przegląd nieba (Sloan Digital Sky Survey - SDSS) przez filtry fotometryczne. Takich właśnie używamy.
http://astrodon.com/store/p12/Astrodon_ ... lters.html

Mówimy o tym samym.
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostDominik Woś | 23 Sty 2017, 10:11

qbanos85 napisał(a):Sorry, chyba Ha było robione 600 s, teraz nie mam jak tego sprawdzić. Ale tych klatek i tak było dość mało, więc nie bardzo widać mgławice. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że Ha rejestruje się w SLOANach na zielono, żeby zrobić z tego czerwony muszę najpierw odjąć z zielonego kanału materiał Ha, a dodać go do czerwonego. Takie kombinacje.
Może lepiej będzie wzmocnić Ha w kanale zielonym, ale wtedy znowu będzie marudzenie, że to źle wygląda.

Pozdr.


Wydaje mi się, że H-alpha, jako wąskie pasmo, jest raczej w kolorze czerwonym, ale jeśli pozyskujemy sygnał kamerą monochromatyczną to nie ma żadnego koloru? :wink: Nie mam pojęcia Kuba w jaki sposób pozyskujcie go w kolorze zielonym przez monochromatyczny czip KAF16803. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postqbanos85 | 23 Sty 2017, 10:28

Domek napisał(a):
Wydaje mi się, że H-alpha, jako wąskie pasmo, jest raczej w kolorze czerwonym, ale jeśli pozyskujemy sygnał kamerą monochromatyczną to nie ma żadnego koloru? :wink: Nie mam pojęcia Kuba w jaki sposób pozyskujcie go w kolorze zielonym przez monochromatyczny czip KAF16803. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik


Ha świeci w okolicach 656 nm. Tę długość pasma obejmuje filtr SLOAN r', czyli zielony. W normalnych RGB w tym miejscu już łapie filtr czerwony, SLOAN r' jest szerszy niż G.

Image

Na zdjęciu kolorowym złożonym z filtrów SLOAN i'r'g' wychodzi to Ha jako zielone. Dodatkowo dopaliłem samo HA, ale jak je wklejam do ww. kolorowego zdjęcia w kanał R to wychodzą mgławice nie czerwone, ale o barwie wynikającej ze zmieszania R i G. Dlatego napisałem, że muszę Ha najpierw usunąć z kanału G.

Teraz jaśniej? :)
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostDominik Woś | 23 Sty 2017, 10:57

qbanos85 napisał(a):
Domek napisał(a):
Wydaje mi się, że H-alpha, jako wąskie pasmo, jest raczej w kolorze czerwonym, ale jeśli pozyskujemy sygnał kamerą monochromatyczną to nie ma żadnego koloru? :wink: Nie mam pojęcia Kuba w jaki sposób pozyskujcie go w kolorze zielonym przez monochromatyczny czip KAF16803. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik


Ha świeci w okolicach 656 nm. Tę długość pasma obejmuje filtr SLOAN r', czyli zielony. W normalnych RGB w tym miejscu już łapie filtr czerwony, SLOAN r' jest szerszy niż G.

Image

Na zdjęciu kolorowym złożonym z filtrów SLOAN i'r'g' wychodzi to Ha jako zielone. Dodatkowo dopaliłem samo HA, ale jak je wklejam do ww. kolorowego zdjęcia w kanał R to wychodzą mgławice nie czerwone, ale o barwie wynikającej ze zmieszania R i G. Dlatego napisałem, że muszę Ha najpierw usunąć z kanału G.

Teraz jaśniej? :)


Kuba, no właśnie jaśniej nie jest chociaż dzisiaj słonecznie. :wink:

Na stronie Astrodona http://astrodon.com/store/p12/Astrodon_Photometrics_Sloan_Filters.html podano, że filtr czerwony nie powinien łapać 656 nm. Powinien łapać od 692 nm. Faktycznie H-alpha macie w kolorze zielonym. U Was może ten czerwony filtr być szerszy aby obejmować H-alpha również w tym filtrze?

Czyżbyś też miał na myśli jakieś syntetyczne Ha oprócz tego zrobionego przez wąskopasmowy filtr H-alpha?

Rozumiem też, że w trakcie obróbki materiału, już w kolorze macie standardowo materiał w RGB (oczywiście złożony przez filtry SLOAN). W takim razie wystarczy połączyć monochromatyczny kanał Ha z kanałem R aby uwydatnić wodorowe (czerwone) mgławice. Żadnego zielonego tutaj raczej nie będzie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postqbanos85 | 23 Sty 2017, 11:38

Domek napisał(a):
Kuba, no właśnie jaśniej nie jest chociaż dzisiaj słonecznie. :wink:

Na stronie Astrodona http://astrodon.com/store/p12/Astrodon_Photometrics_Sloan_Filters.html podano, że filtr czerwony nie powinien łapać 656 nm. Powinien łapać od 692 nm. Faktycznie H-alpha macie w kolorze zielonym. U Was może ten czerwony filtr być szerszy aby obejmować H-alpha również w tym filtrze?

Czyżbyś też miał na myśli jakieś syntetyczne Ha oprócz tego zrobionego przez wąskopasmowy filtr H-alpha?

Rozumiem też, że w trakcie obróbki materiału, już w kolorze macie standardowo materiał w RGB (oczywiście złożony przez filtry SLOAN). W takim razie wystarczy połączyć monochromatyczny kanał Ha z kanałem R aby uwydatnić wodorowe (czerwone) mgławice. Żadnego zielonego tutaj raczej nie będzie. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik



Dobra, od nowa :) Jak poskładam obrazek kolorowy w RGB z filtrów SLOAN i'r'g' (odpowiednio) to dostanę prawie to co w pierwszym poście, ale wszystkie mgławice wodorowe będą zielone. Tak jak tutaj. To dlatego, że pasmo Ha wypada w filtrze r', który finalnie znajduje się w kanale G. A przecież trochę tego Ha (choć oczywiście mniej niż przez wąskopasmowy Ha 6nm) łapie się w szerokim spektrum. Tak czy inaczej widać te mgławice jako zielone, nawet bez dodawania wąskiego Ha.

Teraz, dodając osobny materiał zrobiony w wąskim Ha 6nm mogę go dodać albo do kanału zielonego (wzmacniając i tak już lekko zielone mgławice), albo do czerwonego (czyli zrobić standardowo). W tym drugim wypadku mgławice wodorowe będą widoczne trochę w G i mocno w R. Jak się pomiesza to wychodzi taka "kupa" trochę barwowa :). Dlatego najpierw usunąłem z kanału G całe Ha jakie się tam zarejestrowało (poprzez odjęcie od G wąskopasmowego Ha), a dodałem je do kanału R.

Po południu zrobię wersję zieloną :)
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostDominik Woś | 23 Sty 2017, 17:09

qbanos85 napisał(a):
Dobra, od nowa :) Jak poskładam obrazek kolorowy w RGB z filtrów SLOAN i'r'g' (odpowiednio) to dostanę prawie to co w pierwszym poście, ale wszystkie mgławice wodorowe będą zielone. Tak jak tutaj. To dlatego, że pasmo Ha wypada w filtrze r', który finalnie znajduje się w kanale G. A przecież trochę tego Ha (choć oczywiście mniej niż przez wąskopasmowy Ha 6nm) łapie się w szerokim spektrum. Tak czy inaczej widać te mgławice jako zielone, nawet bez dodawania wąskiego Ha.

Teraz, dodając osobny materiał zrobiony w wąskim Ha 6nm mogę go dodać albo do kanału zielonego (wzmacniając i tak już lekko zielone mgławice), albo do czerwonego (czyli zrobić standardowo). W tym drugim wypadku mgławice wodorowe będą widoczne trochę w G i mocno w R. Jak się pomiesza to wychodzi taka "kupa" trochę barwowa :). Dlatego najpierw usunąłem z kanału G całe Ha jakie się tam zarejestrowało (poprzez odjęcie od G wąskopasmowego Ha), a dodałem je do kanału R.

Po południu zrobię wersję zieloną :)


Super Kuba, chętnie zerkniemy na tą "nową" kolorystycznie dla nas wersję z wykorzystaniem materiału w H-alpha.

Korzystając z SLOAN-ów macie więcej informacji o różnicach w kolorach i temperaturach gwiazd. Czy jednak, odejmując Ha od kanału G, nie "uszkadzasz" informacji o kolorach gwiazd w kanale G, aby kolor był poprawny merytorycznie na wynikowym zdjęciu RGB? Być może trzeba byłoby wyłączać gwiazdy z takiego procesu odejmowania aby ich nie dotykać? To może być ciekawe gdybyś chciał (o ile czas pozwoli) opowiedzieć albo pokazać jak sobie z taką obróbką radzicie.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postqbanos85 | 23 Sty 2017, 19:59

Domek napisał(a):
Super Kuba, chętnie zerkniemy na tą "nową" kolorystycznie dla nas wersję z wykorzystaniem materiału w H-alpha.

Korzystając z SLOAN-ów macie więcej informacji o różnicach w kolorach i temperaturach gwiazd. Czy jednak, odejmując Ha od kanału G, nie "uszkadzasz" informacji o kolorach gwiazd w kanale G, aby kolor był poprawny merytorycznie na wynikowym zdjęciu RGB? Być może trzeba byłoby wyłączać gwiazdy z takiego procesu odejmowania aby ich nie dotykać? To może być ciekawe gdybyś chciał (o ile czas pozwoli) opowiedzieć albo pokazać jak sobie z taką obróbką radzicie.

Pozdrawiam,
Dominik


Tak, odejmując Ha od G zrobiłem to tylko na mgławicach, gwiazdy wygasiłem. Inaczej zostawały w nich fioletowe dziury :) Niestety nie zapisałem wersji RGB sprzed mieszania z Ha, więc będę musiał to od nowa złożyć, co mi chwilę zajmie.

Co do koloru gwiazd to widzę znaczną różnicę w stosunku do filtrów RGB. Zróżnicowanie barwne jest większe, m.in. przez to, że zakresy przepuszczalności filtrów SLOAN nie nachodzą na siebie. W zasadzie jedyną "wadą" SLOANów jest to zielone Ha, choć można sobie i z tym poradzić.

Pozdrawiam
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostDominik Woś | 23 Sty 2017, 21:52

qbanos85 napisał(a):
Domek napisał(a):
Super Kuba, chętnie zerkniemy na tą "nową" kolorystycznie dla nas wersję z wykorzystaniem materiału w H-alpha.

Korzystając z SLOAN-ów macie więcej informacji o różnicach w kolorach i temperaturach gwiazd. Czy jednak, odejmując Ha od kanału G, nie "uszkadzasz" informacji o kolorach gwiazd w kanale G, aby kolor był poprawny merytorycznie na wynikowym zdjęciu RGB? Być może trzeba byłoby wyłączać gwiazdy z takiego procesu odejmowania aby ich nie dotykać? To może być ciekawe gdybyś chciał (o ile czas pozwoli) opowiedzieć albo pokazać jak sobie z taką obróbką radzicie.

Pozdrawiam,
Dominik


Co do koloru gwiazd to widzę znaczną różnicę w stosunku do filtrów RGB. Zróżnicowanie barwne jest większe, m.in. przez to, że zakresy przepuszczalności filtrów SLOAN nie nachodzą na siebie. W zasadzie jedyną "wadą" SLOANów jest to zielone Ha, choć można sobie i z tym poradzić.

Pozdrawiam


Kuba, to, że zróżnicowanie jest większe, nie oznacza, że kolory są takie jak postrzegamy je na naszej planecie Ziemi, naszym wzrokiem wynikającym z uwarunkowań ewolucyjnych. Zresztą sam to zauważyłeś, a propos koloru mgławic wodorowych (są zielone) :wink: Faktem jest, że 5 filtrów pozwala na większe zróżnicowanie barwne.

Polecam fajne opracowanie na temat SLOAN (sprawy mogą być bardziej skomplikowane niż może się wydawać):

http://skyserver.sdss.org/dr1/en/proj/advanced/color/

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 24 Sty 2017, 23:37

qbanos85 napisał(a):Dobra, od nowa :) Jak poskładam obrazek kolorowy w RGB z filtrów SLOAN i'r'g' (odpowiednio) to dostanę prawie to co w pierwszym poście, ale wszystkie mgławice wodorowe będą zielone.

Po południu zrobię wersję zieloną :)


No i gdzie to zdjęcie? :roll: Chętnie zerknę na ten efekt.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], kombiii oraz 88 gości

AstroChat

Wejdź na chat