Plejady z Newtona

Postgaugluming | 01 Mar 2017, 14:12

Witam,

Jako, że dopiero zaczynam przygodę z fotografia długoogniskową zacznę od pytań.

Niestety nie mogę lepiej zaostrzyć mojego SkyWatchera. Czy to wina błędnej kalibracji? Nie bardzo mi ona idzie i nie jestem pewien układ optyczny jest wyregulowany.

Przydadzą się tez rady co do obróbki. Mam spory problem ze stackowaniem większej ilości klatek. W rogach kadru wszystko się rozmywa. Wydaje mi się, że to z winy błędów prowadzenia - narazie na platformie paralaktycznej pana Leszka udało mi się osiągnąć relatywnie dobry obraz przy 30 sekunach przy newtonie 254/1200mm.

Klatki zbierane niemodyfikowanym canonem 5d mk2.
Bez darków i flatów.
17x30sec, iso 6400

Image


edit.
przy okazji, co bedzie bardziej skuteczne (swiatloczułe) suma sumarum: modyfikowany canon 5d mk1 na iso 1600 czy niemodyfikowany canon 5d mk2 na iso 6400?
Ostatnio edytowany przez gaugluming, 01 Mar 2017, 17:08, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 16
Rejestracja: 12 Maj 2015, 17:48

 

PostJanusz_P. | 01 Mar 2017, 14:42

Koniecznie zastosuj korektor komy MPCC Baadera: http://astrokrak.pl/360-korektor-komy-2q-.html
Zobacz jak wyglądały fotki użytkownika Fizyk5 z Newtona bez korektora a jak wyglądają po zamontowaniu korektora, to jest niebo a ziemia jeśli chodzi o ostrość obrazów gwiazd w rogach kadru :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postgaugluming | 01 Mar 2017, 16:59

To prawda. Korektor za parę stówek leżał zapomniany w torbie. Następnym razem nie powtórzę błędu. Ale mówisz, że to da aż tyle? Parę razy z nim fociłem i nie widziałem różnicy.
 
Posty: 16
Rejestracja: 12 Maj 2015, 17:48

 

PostMariusz Świętnicki | 01 Mar 2017, 20:04

Janusz dobrze Ci radzi. Zobaczysz różnicę po zastosowaniu korektora, pod warunkiem dokładnej kolimacji optyki teleskopu.
 
Posty: 205
Rejestracja: 11 Lut 2015, 20:51

 

Posttayson.82 | 01 Mar 2017, 22:01

mod czy nie mod ale iso1600 lub mniej.
16szt to zdecydowanie za malo. zacznij od chociazby 30szt, a z tak krotkim czasem naswietlania to i 100 :)

pojecie kalibracji odnosi sie chociazby do zdjec, a Tobie zapewne chodzi o kolimacje.

jai montaz?
objerzyj to: https://www.dropbox.com/s/tqdq85ri50w8p ... e.mp4?dl=0

odnosnie ostrzenia to mozesz sprubowac podlaczyc aparat pod laptop i zastosowac ten program w wersji free http://ideiki.com/astro/Download.aspx
zakladka tools, ostrzenie na minimalne FWHM (Focus AID).

widze ze zdjecia stackowales zapewne inna metoda niz mediana, bo pozostal slad po satelicie.
poczytaj o kolatkach kalibracyjnych https://astronomiaamatorska.blogspot.co ... -jest.html
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postgaugluming | 05 Mar 2017, 16:02

Wielkie dzięki za cenne rady. Potraficie zmotywować do działania. O wiele łatwiej walczy się z problemami sprzętowymi jeśli wie się że jednak gdzieś tam to rozwiązanie na końcu jest:)

Zastosowałem korektor jednak miałem spore problemy z prawidłowym zaostrzeniem. Do tego nie mogłem ustawić prawidłowo platformy, także poza klatkami poglądowymi nic więcej nie udało mi się zebrać. Całe szczęście, że przyszły chmury bo bym się całą noc wqrzał:)
Nawet księżyc nie chciał się zbytnio zaostrzyć. Czy to wina złego montażu korektora? Do niego wkręca się bezpośrednio adapter m42->EOS więc z tej strony nie ma możliwości regulacji. Pozostaje tylko odległość od LW - musiałem zastosować przedłużkę bo zabrakło skali w wyciągu przy ostrzeniu.

Sky Watcher 254/1200mm, koma korektor GSO, Canon 5d mk2.
Bez klatek kalibracyjnych.
Korektor: https://www.astrozakupy.pl/Korektor-kom ... -GSO/1080/

12x30sec, iso 6400:
Image

Pojedyncza klatka 30sec, iso 6400:
Image
Swoją drogą co mogło być źródłem powstania tej kreski? Intensywne i raczej krótkotrwałe źródło światła. Meteor raczej nie bo one mają nieco inne kolory (przechodzące). Zresztą przy ogniskowej 1200mm musiałby być dość odległy. Zresztą obraz tej świetlistej kreski jest niezwykle ostry jak na mój teleskop, więc obstawiałbym na jakieś wyładowanie na matrycy czy w samym układzie optycznym. Bo co innego? Satelita i samolot odpadają - kreska jest widoczna tylko na jednej klatce - sąsiednie są zupełnie puste.

Czy na postawie tego materiału można jakkolwiek ocenić prace korektora? Albo jego (nie)prawidłowe zastosowanie?
Wydaje się, że wszystkie gwiazdki są równo nieostre więc chyba działa :)

Dziś kolejne podejście do kolimacji.

ps. z darkami, flatami, biasami i większą ilością dłuższych klatek będę walczył jak opanuje w końcu prowadzenie, a na razie to przysparza mi najwięcej problemów.
ps2. czy korektor komy znacząco ściemnia obraz?
 
Posty: 16
Rejestracja: 12 Maj 2015, 17:48

 

PostJanusz_P. | 05 Mar 2017, 23:15

Kilka kwestii jest tu do poprawy:
1) Do aparatu trzeba zastosować nie złączkę M42/EOS bo korektor ma gwint T2 czyli M42x0,75 a oznaczenie M42 oznacza domyślnie gwint M42x1 który się zakręci na jeden zwój i stanie krzywo na korektorze :arrow: :roll: :oops:

2) Ten korektor dobrze pracuje w dużo większej odległości bazowej niż zapewnia jego zestawowy, cienki pierścień T2 ,z tego co pamiętam to powinien być grubości około 15-20 mm albo o tyle trzeba dać dłuższy, to sprawdzę jutro w firmie...

3) Zamiast złączki T2/EOS trzeba tu zastosować szerszą złączkę M48/EOS o grubości 11 mm która da w zestawie z grubszym pierścieniem (dorabiamy takie astro-fotografom na zamówienie) dobrą odległość bazową i znacząco zmniejszy winietowanie na klatce aparatu pełnoformatowego oraz poprawi znacząco korekcję obrazów gwiazd w jego narożnikach :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttayson.82 | 06 Mar 2017, 00:20

Zaostrzyc to można ołówek, a w astro ustawia się ostrość.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 55 gości

AstroChat

Wejdź na chat