M35 wraz z NGC 2158 z gw. Bliźniąt

PostMaPa | 17 Mar 2017, 19:41

Dawno nie zaglądałem w gromadki. Ta parka to znakomity przerywnik a i na miejskie warunki też się nadaje jak widać.

Kilka słów o widoczniej parce. To trochę jak spotkanie młodości z dojrzałością.
M35 to spora gromada zajmująca prawie obszar Księżyca w pełni, oddalona o raptem 2800 l.sw. od Ziemi. Odkrycie przypisuję się dwóm panom: Philippe Loys de Chéseaux w roku 1745 oraz niezależnie przez John Bevis przed 1750.
Wiek ocenia się na 100mln lat.

NGC 2158 to gromada, której wiek wycenia się na 2 mld lat i jest 9000 l.sw dalej od M35.

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostDominik Woś | 17 Mar 2017, 21:27

MaPa napisał(a):Dawno nie zaglądałem w gromadki. Ta parka to znakomity przerywnik a i na miejskie warunki też się nadaje jak widać.

Kilka słów o widoczniej parce. To trochę jak spotkanie młodości z dojrzałością.
M35 to spora gromada zajmująca prawie obszar Księżyca w pełni, oddalona o raptem 2800 l.sw. od Ziemi. Odkrycie przypisuję się dwóm panom: Philippe Loys de Chéseaux w roku 1745 oraz niezależnie przez John Bevis przed 1750.
Wiek ocenia się na 100mln lat.

NGC 2158 to gromada, której wiek wycenia się na 2 mld lat i jest 9000 l.sw dalej od M35.


Marcinie, obiekty ładnie wyszły ale coś niedobrego zadziało się w lewym dolnym rogu kadru oraz dodatkowo w tle widać pionowe linie. Czyżby problemy z kalibracją materiału?

Widzę też, że okiełznałeś jakiś nowy sprzęt. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostUser | 17 Mar 2017, 22:45

Domek napisał(a):
MaPa napisał(a):Widzę też, że okiełznałeś jakiś nowy sprzęt. :wink:



Ładne gromadki. Można wiedzieć co to za sprzęt?
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

PostMaPa | 17 Mar 2017, 23:47

Tak to jest jak nie robi się flatów. Ale cena jest niewielka przy tej rozdzielczości ( 2300px). Technicznie nie zamierzam bronić pracy :D Warunki miejskie a światła zaczynają zaglądać już chyba z każdej strony. Ba, jak sąsiad sobie włączy światło na poddaszu przy nie zasłoniętych oknach - to dopiero widno się robi.
Tutaj stla zapiąłem do newtona CT8, dużo pracy przede mną aby to zgrać :)
Ostatnio edytowany przez MaPa, 18 Mar 2017, 08:34, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostTUR | 18 Mar 2017, 00:36

Dobre foto i jest rozdzielczość :)
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostBogdan J. | 18 Mar 2017, 20:28

Domek wszystko musi wziąć na tapetę w PS i nic przed nim się nie ukryje :wink:
I tak jest pięknie :D
Gratuluję,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 18 Mar 2017, 20:56

Bogdan J. napisał(a):Domek wszystko musi wziąć na tapetę w PS i nic przed nim się nie ukryje :wink:
I tak jest pięknie :D
Gratuluję,


Ja tylko mobilizuję do najwyższej staranności przy obróbce. :wink: Marcin nie jest tutaj "świętą krową" podobnie jak ja czy też Bogdan. :wink:

I tak byłem dla Marcina wyrozumiały patrząc jak wyglądają poziomy w PS z powyższego zdjęcia: :wink: :D

M35 wraz z NGC 2158 z gw. Bliźniąt: M35_ct811k_2017_T_2300_levels.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 18 Mar 2017, 21:02

No porażka :D To ja prze pana poprawię ocenę w wkrótce :P
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Post_RobMarK_ | 18 Mar 2017, 21:36

Kiedy jeszcze nie zajmowałem się hobbystycznie tematami związanymi z astronomią byłem w Kaplicy Sykstyńskiej i długo podziwiałem freski, których piękno na zawsze pozostało w mojej pamięci. Dobrze, że Michał Anioł nie korzystał z techniki cyfrowej, bo balans kolorów wyszedł mu średnio, poziomy też pozostawiały wiele do życzenia. Na pewno miał trudniej bo na mokrych tynkach dynamika spadła ...
Tak się zastanawiam czy dążenie do "ideału" nie zakłóca piękna odbioru i radości zabawy swoim hobby ? Przecież z takimi natręctwami to chyba ciężko zasnąć...
Przepraszam za taki lekki OT, to chyba przez pogodę.

Lubię Marcin, gdy prezentujesz gromady. Przypominają mi się widoki przez teleskop pod smolistym niebem.
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1456
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostDominik Woś | 19 Mar 2017, 00:49

_RobMarK_ napisał(a):Kiedy jeszcze nie zajmowałem się hobbystycznie tematami związanymi z astronomią byłem w Kaplicy Sykstyńskiej i długo podziwiałem freski, których piękno na zawsze pozostało w mojej pamięci. Dobrze, że Michał Anioł nie korzystał z techniki cyfrowej, bo balans kolorów wyszedł mu średnio, poziomy też pozostawiały wiele do życzenia. Na pewno miał trudniej bo na mokrych tynkach dynamika spadła ...


Astrofotografia to nie malarstwo, to próba rzetelnej rejestracji piękna obiektów kosmosu. Bez wspomagania najnowszą techniką, zarówno sprzętową jak i związaną z oprogramowaniem, nie dałoby się pokazać tego co możemy podziwiać na dzisiejszych astrofotografiach. :wink:

Co do Kaplicy Sykstyńskiej, to Michał Anioł swoje freski malował tam przez kilka lat, więc tynki zdążyły pewnie wyschnąć. Możliwe, że ostatnie konserwacje fresków, sfinansowane przez Japończyków w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, nie przywróciły oryginalnej kolorystyki i dynamiki, skoro nie znalazły one Twojego uznania. :wink:

Czy Michał Anioł nie skorzystałby z najnowszych dostępnych mu technologii i wynalazków w celu stworzenia dzieła jakie stworzył (swojego życia)? Wątpię. :wink:

Przepraszam za OFF TOP. 8)

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Post_RobMarK_ | 19 Mar 2017, 10:15

Domek napisał(a):Astrofotografia to nie malarstwo, to próba rzetelnej rejestracji piękna obiektów kosmosu.

CHYBA tak, ja to odbieram inaczej może dlatego, że sporo obserwowałem i dla mnie często wystarczały fotografie "pamiątkowe". To w zasadzie twórca decyduje co i jak chce pokazać. Inaczej dochodzimy do paranoidalnego wyszukiwania różnic. Kolejnym etapem będzie sprawdzanie pipetą zgodności barwy gwiazd ze wzorcem i proporcji ich jasności między sobą?
Nie piętnuję takiego podejścia, nie o to mi chodzi. Wydaje mi się jednak, że ciekawszym rozwiązaniem byłoby stworzenie wątku, gdzie byłyby poruszane aspekty obróbki właśnie z odwołaniem do obrazów w galerii ale mieszanie galerii z ciągłymi wtrąceniami? Czasem chce się pooglądać fotografie i wyrobić sobie o nich własne zdanie ale po wejściu w galerię praktycznie za każdym razem już widnieje dopisek kolegi. Strach otworzyć kolejną galerię a po kilku wątkach zastanawiam się co znajdę na półce otwierając lodówkę ? :shock:
Wiem, że dobrze znasz narzędzia i techniki astrofotografii - może warto zasłużyć się początkującym i na bazie swojej wiedzy przygotować pakiet akcji do PS np. "Domek Astro Actions" albo właśnie poprowadzić autorski wątek z nauką obróbki?
Domek napisał(a):Możliwe, że ostatnie konserwacje fresków, sfinansowane przez Japończyków w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, nie przywróciły oryginalnej kolorystyki i dynamiki, skoro nie znalazły one Twojego uznania. :wink:
Dobrze, że oglądałem je wcześniej, gdy prace były dopiero prowadzone.
Domek napisał(a):Czy Michał Anioł nie skorzystałby z najnowszych dostępnych mu technologii i wynalazków w celu stworzenia dzieła jakie stworzył (swojego życia)? Wątpię. :wink:
Mając kontakt z wieloma osobami z kręgu szeroko pojętej sztuki jestem pewien, że nie.
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1456
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Postmarianowski | 19 Mar 2017, 12:16

Ja często najpierw widzę zdjęcie potem czytam opis,tym razem też tak było.Gdy przeczytałem że fotka z miasta,tym większy szacun.Gromady które prezentuje MaPa zawsze mi się podobają,purystą nie jestem więc powiem:kolejna super fotka,i myślę że mógłbym tak w ciemno pod każdym zdjęciem MaPy.
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 81 gości

AstroChat

Wejdź na chat