Od Crescenta do Berk'a 87 - idzie lato

PostMaPa | 03 Kwi 2017, 16:11

Po pierwszej obiecującej nocy bardzo mocno nastawiłem się na następną z konkretnymi planami. Na starcie mały zonk - nie mogę zejść z ostrością do spodziewanego poziomu. Czyżby znowu coś "drgnęło" w torze optycznym, przecież po to dłubałem poprzednią nockę alby mieć spokój i wykorzystać czas. Poczekałem chwilkę ale nic nie uzyskałem. Puściłem jednak sesje na jedna z galaktyk - materiał w kolejce. Na sam koniec skusiłem się jeszcze na pnące się po wschodniej stronie "lato" Tutaj wyraźnie wyszło, że w powietrzu niezależnie od takiego czy innego seeingu wisiał cirrus który rozmywa gwiazdki stad halo i pochodne. No cóż bywa i tak chociaż satelita pokazywał bardzo dobre warunki.

Wycelowałem w jeden z obszarów w Łabędziu do którego mam słabość i z chęcią tam wracam. Sesja to czterojednoklatkowiec elergiebe.

CT8/STL11k

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Posttayson.82 | 03 Kwi 2017, 18:14

Podoba mi się kolorek wewnątrz crescenta ;-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostMaPa | 03 Kwi 2017, 19:14

Dziękuje. Jeśli się nie smaży Ha która potem zabija wszystko w takich obszarach i obiektach to właśnie wychodzą takie subtelności. Tutaj więcej materiału dało by jeszcze lepszy wynik ale potraktuję to jako dobrą zapowiedź
Od jakiegoś czasu jestem zwolennikiem czystego LRGB. Mam opory kiedy używam Ha no chyba że dla lekkiego podbicia czerwonego i sygnału.
Niestety albo rybki albo... i dlatego póki nie muszę to nie robię Ha. Oczywiście wyraziste struktury uzyskane za pomocą filtrów wąskopasmowych będą przyciągać uwagę nie mniej jednak to jakaś droga ewolucji w astrofotografii kiedy człowiek dojrzewa do takiego a nie innego poglądu. Zresztą może mi się za chwilę zmienić więc korzystam :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostJanusz_P. | 04 Kwi 2017, 08:57

Takie szerokie fotki z lekkim cirrusem mają swój artystyczny smaczek który akurat mnie pasuje na rozległych polach gwiazdowych bo nie męczy oczu dziesiatakmi tysięcy szpilek gwiazd w kadrze :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMaPa | 04 Kwi 2017, 09:03

Jeszcze może informacja dla tych którzy mniej się interesują fotografią lub są początkującymi. Obecnie mamy okres galaktyczny więc dominuje "czarne jak smoła" tło co jest zrozumiałe. Te wszystkie kolory tła tutaj nie należy traktować jako gradient lub zgoła chmura :) To obszar który jest bardzo bogaty w materię międzygwiezdną subtelnie podświetlaną tysiącami gwiazd stąd widoczne odcienie od żółtawego do jasnobordowego.
Faktycznie może to nie byłby zły pomysł dla kompletu zrobić klatkę Ha.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postrobert_sz | 04 Kwi 2017, 11:42

Ekstra fotka, przyjemna dla oka :)
 
Posty: 988
Rejestracja: 26 Gru 2010, 02:05

 

PostBogdan J. | 05 Kwi 2017, 08:13

Nie wygląda to wcale, źle gwiazdki są bardzo fajne. Zawsze jednak jest coś do poprawienia.
Zadzwoń Marcin bo czekam na Ciebie z laserem Howie Glattera. Wpadaj kiedy chcesz.
Moje obserwatorium też już na dniach będzie działało jeszcze tylko muszę nieco przedłużyć piera i wykonać adapter pod montaż.
W ostatniej chwili zamieniłem Losmandy G-11 na starego dobrego Macha1GTO :D Reszta zabawek już dograna i gotowa do pracy.
Fajna fota!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 50 gości

AstroChat

Wejdź na chat