Zorza polarna Islandia

Postmacciej | 08 Kwi 2017, 22:18

Dawno nie udzielałem się tu na forum. Jednak ostatnio udało mi się sfotografować piękne zjawisko, w dobrym miejscu do fotografii takich zjawisk :) Chodzi o zorzę polarną przy KP=6 widoczną z terenu Islandii. Dokładniej moja "miejscówka obserwacyjna" była położona 2 km od międzynarodowego lotniska w Keflaviku. Jednak LP od samego lotniska, od 10-tysięcznego miasta, ani jasne niebo po zachodzie słońca w niczym nie przeszkadzały widowiskowej zorzy. Co więcej - pierwsze nieśmiałe błyski zorzy pojawiły się... nad południowym horyzontem. W gwiazdozbiorze Lwa :) Potem zorza niemal eksplodowała i była na całym niebie, od horyzontu do horyzontu. Momentami przesuwała się na północ, by za chwilę wrócić do zenitu i nad horyzont południowy. Zieleń zjawiska była bardzo intensywna, doskonale widoczna gołym okiem. Niesamowity spektakl trwał 2 h i przerwało go nadejście wału chmur znad oceanu. Jestem bardzo zadowolony z obserwacji. Na Islandii spędziłem tydzień, a "okienko pogodowe" które zbiegło się z wysokim KP i zmierzchem trwało właśnie te 2 h. Jedyne takie okienko w ciągu tygodnia. Dodam ze widziałem kiedyś zorze na Mazurach, w 1997 r, też była wysoko, ale niebo tam było bardzo ciemne, a sama zorza bardzo blada i subtelna. Ta islandzka była tak jasna, że wręcz biła po oczach :) Stosowałem ISO100-200 i czas naświetlania 5-6 sekund. F/3,5. Aparat to Nikon D3300 z obiektywem Nikkor 18-200.

Zorza polarna Islandia: 02.jpg


zorza w Lwie :)

Zorza polarna Islandia: 06.jpg


zorza w Wielkiej Niedźwiedzicy

Zorza polarna Islandia: 04.jpg


jak widac LP i jasne jeszcze niebo w niczym nie przeszkadza

Zorza polarna Islandia: 17.jpg


absolutnie nie przeszkadza ;)

Zorza polarna Islandia: 22.jpg


momentami na północy

Zorza polarna Islandia: 27.jpg


momentami intensywniej

Zorza polarna Islandia: 32.jpg


momentami na całym niebie

Zorza polarna Islandia: 42.jpg


momentami znów dalej

Zorza polarna Islandia: 43.jpg


momentami bliżej

Zorza polarna Islandia: 47.jpg


I z flarą Iridium :)

Generalnie - polecam choć raz w życiu zobaczyć to na żywo. Szczękę zbiera się z podłogi ;)
Maciej Łuczkiewicz
Synta 10" Dob, MAK-127, 102/500, HEQ-5
LVW 22, 13, 8, NLV 5, Barlow x2
http://mojeobserwacje.blox.pl
 
Posty: 493
Rejestracja: 30 Gru 2008, 16:32

 

PostKrzysztof_P | 08 Kwi 2017, 22:23

Witam.

To Fakt są Piękne na Fotkach a co dopiero na żywo. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostUser | 09 Kwi 2017, 19:07

Zazdroszczę widoczków,są super
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 122 gości

AstroChat

Wejdź na chat