Szerokie kadry z La Palmy

Postqbanos85 | 26 Kwi 2017, 22:05

Cześć,

Miałem okazję niedawno podróżować przez tydzień po podobno najpiękniejszej z Wysp Kanaryjskich (nie wiem, bo nie byłem na innych) - La Palmie. Z pewnością miejsce jest piękne i w dodatku jest rajem dla astronomów. Moim skromnym zdaniem warunki obserwacyjne są tam ciut lepsze, niż widywałem w Chile i o wiele lepsze niż gdziekolwiek w Polsce, łącznie z Bieszczadami (niestety).

Wyjazd był urlopowy, ale połączony z astronomią. Pogoda na wysokości gdzie mieszkaliśmy (600 m npm) była niestety zła, ale wystarczyła godzina jazdy na szczyt Roque de los Muchachos (2 400 m npm), żeby zamiast padającego deszczu zobaczyć nad głową gwiazdy, dużo gwiazd.

Chciałbym podzielić się z Wami kilkoma zdjęciami, które wykonałem podczas kilku wypadów na szczyt.

Orion, 16x3 min, ISO 1600, Canon 6D, EF50 @ 4.5
Szerokie kadry z La Palmy: orion.jpg


Wielki Pies, 25x2 min, ISO 1600 EF50 @ 4.5
Szerokie kadry z La Palmy: canis.jpg


Światło zodiakalne, zimowa Droga Mleczna i czerwony air-glow, Canon 6D i Samyang 14/2.8
Szerokie kadry z La Palmy: winter_milkyway.jpg


Światło zodiakalne_2
Szerokie kadry z La Palmy: zodiacal_light_2.jpg


Światło zodiakalne_3
Szerokie kadry z La Palmy: zodiacal_light_1.jpg


Wschodząca Droga Mleczna nad ranem + Księżyc w fazie 25%
Szerokie kadry z La Palmy: summer_milkyway.jpg


Wschód Słońca nad morzem chmur i wulkanem Teide na Teneryfie
Szerokie kadry z La Palmy: sunrise_teide.jpg


Wulkan Teide wystający ponad chmury
Szerokie kadry z La Palmy: sunrise_teide_2.jpg


Green flash podczas zachodu Słońca w Atlantyku
Szerokie kadry z La Palmy: greenflash.jpg


Fajnie widoczny cień Ziemi
Szerokie kadry z La Palmy: earth_shadow.jpg


Bilety na La Palmę kupiłem za 650 zł/osobę w dwie strony z Berlina (lot bezpośredni EasyJet). Polecam wszystkim taki wyjazd, tam nie jest drogo, tak jak na innych wyspach, a jest co oglądać. W tej części świata to najlepsze miejsce pod kątem astronomii. Leci się niecałe 5 godzin :)


Pozdrawiam


Kuba
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

Postqbanos85 | 26 Kwi 2017, 22:07

Była też wycieczka po Observatory de Roque de los Muchachos i największym na świecie pojedynczym teleskopie Gran Telescopio Canarias za kilka euro. To w sumie moja szósta wizyta w profesjonalnym obserwatorium :)

Szerokie kadry z La Palmy: gtc_1.jpg

Szerokie kadry z La Palmy: gtc_2.jpg
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

Postpablo12311 | 26 Kwi 2017, 22:45

Wschodząca droga nad ranem pozamiatała forum.
Nic dodać nic ująć
Gratuluję udanego wypadu.
Pozdrawiam
 
Posty: 252
Rejestracja: 12 Kwi 2012, 12:19

 

PostUser | 27 Kwi 2017, 17:42

Dzięki za relacje z,jak widać udanego urlopu :) Chyba trzeba będzie się tam kiedyś wybrać i zobaczyć takie cuda na własne oczyska. Swoją drogą,nie wiedziałem,że takie wielkie obserwatoria są dostępne dla zwykłych ludzi. Potrzebowałeś jakieś specjalne przepustki? Czy to trzeba jakoś wcześniej załatwiać,czy na miejscu zapłaciłeś za wstęp?
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

Postqbanos85 | 27 Kwi 2017, 19:49

Do obserwatorium może wejść każdy, bo są organizowane wycieczki. To dotyczy też obserwatoriów np. w Chile (bez problemu i za darmo weszliśmy do Cerro Tololo, La Silla, Las Campanas, z większymi wysiłkami do ALMA).

Tylko trzeba się przygotować, że poziom informacji przekazywanych przez przewodnika na La Palmie jest ciut za mały, nawet dla początkującego miłośnika astronomii. Ludzie zadają pytania o "lunetę", a on próbuje im wytłumaczyć, że to teleskop RC...

Aha, w zależności od szczęścia odwiedza się albo GTC, albo teleskop Williama Herschela.
Wycieczki są organizowane nota bene przez Astrocamp - firmę astronoma Augustina, który prowadzi też hosting w Nerpio, gdzie mamy teleskop :)

http://www.astrolapalma.com/en/content/ ... -muchachos

Nocne wizyty na terenie obserwatorium niestety odpadają (brama jest zamykana o 19), próbowałem takową załatwić wieloma drogami i się nie udało. Trzeba mieć przepustkę wydaną na pisemny wniosek z rekomendacją uczelni/instytucji naukowej. Albo jakieś mega znajomości.

Pozdrawiam
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostUser | 27 Kwi 2017, 20:10

Bardzo dziękuje za odpowiedź. Szczerze powiedziawszy, do głowy by mi nie przyszło,żeby się tam wybrać (do obserwatorium). Sądziłem,że to nie dla "nas". W taki razie,wydaje mi się,że dzięki Tobie wiem gdzie spędzę kolejny urlop :)
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 132 gości

AstroChat

Wejdź na chat