M 94 z Canona

Postfizyk5 | 29 Maj 2017, 20:53

Witam

Galaktyka spiralna M94 znany również, jako NGC 4736 jest nieco nietypowym obiektem kosmicznym.
Jest ona najjaśniejszą choć nie największą galaktyką z grupy galaktyk znajdującej się w Gwiazdozbiorze
Psów Gończych I. Cechą charakterystyczną jest też otaczający ją wielki pierścień, lub jak dotychczas uważano
pierścienie z jasnych młodych gwiazd.

Choć na pierwszy rzut oka można zobaczyć kilka pierścieni wokół centrum galaktyki to astronomowie uważają,
że jest tylko jeden. Odkryto niedawno, że pierścień zewnętrzny, widoczny na tle blasku błękitnego światła gwiazd,
może być w rzeczywistości złudzeniem optycznym.

Jasny wewnętrzny pierścień M94 jest jednak bardzo realny. Obszar ten jest czasami określany, jako "pierścień gwiazdotwórczy"
z powodu szalonego tempa powstawania gwiazd w tym ograniczonym obszarze.

Galaktyka M94 znajduje się około 17 milionów lat świetlnych od Ziemi.
Po raz pierwszy zaobserwowano ją w 1781 roku i dokonał tego asystent słynnego astronoma Charlesa Messiera, Pierre Mechain.

newton 150/750, niemod. Canon 1200D,
2 godziny materiału.

Pozdrawiam
Załączniki
M 94 z Canona: 78 1500jpg.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

Postrobaq | 30 Maj 2017, 00:00

Jak dla mnie niezłe zdjęcie, ale mało info o nim podałeś. Mam identyczny sprzęt ale na razie nie otrzymuję nim takich fotek. Jaki czas naświetlania jednej klatki, zanieczyszczenie światłem? Montaż? Korektor komy?
Celestron 150/750, SW80/400, EQ5, Nikon Action EX 8x40 i trochę zabawek do astrofoto.
 
Posty: 6
Rejestracja: 11 Mar 2017, 17:28
Miejscowość: Bydgoszcz

 

Postfizyk5 | 01 Cze 2017, 08:35

Zrobiłem w lodówce nowe darki (jak radził Domek) i muszę powiedzieć, że idealnie nie jest, ale jest dużo lepiej :).
Pewnie coś jeszcze przy obróbce psuję.
Załączniki
M 94 z Canona: 78 1500 jpg.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostDominik Woś | 01 Cze 2017, 22:33

fizyk5 napisał(a):Zrobiłem w lodówce nowe darki (jak radził Domek) i muszę powiedzieć, że idealnie nie jest, ale jest dużo lepiej :).
Pewnie coś jeszcze przy obróbce psuję.


Jest znacznie lepiej. :D Canon potrzebuje sygnału aby zniwelować szumy, więc zdjęcia galaktyk z dużymi obszarami ciemnego tła są trudne i wymagają dużej liczby minut (a nawet godzin) naświetlana. Spróbuj "uderzyć" w jasne obszary Drogi Mlecznej, zobaczysz różnicę w kolorze i dynamice.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 80 gości

AstroChat

Wejdź na chat