Autoguider

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostJareq_1979 | 19 Lip 2017, 13:17

Witam Wszystkich

Proszę o pomoc w poniższym temacie.

Ostatnio zakupiłem lustrzankę cyfrową Canona EOS 750D BODY w celu fotografowania DS'ów. Borykam się jednak z dużym problemem, nie mam aktualnie możliwości prowadzenia sesji plenerowych i jestem zmuszony wystawiać teleskop na balkon. Na szczęście balkon ma wymiary 2x2m zatem jest sporo miejsca, jednak od góry jest przykryty daszkiem co komplikuje ustawienie teleskopu na polarną :/ W konsekwencji mogę naświetlać poszczególną klatkę max 20s, później z pięknych kropek robią się malutkie kreseczki :/ Za jakiś czas chciałem zainwestować w autoguider i tutaj rodzi się moje pytanie. Czy przy pomocy np. autoguider'a Celestron NexGuide mógłbym w powyższych warunkach poprawić jakość prowadzenia a zarazem wydłużyć czas naświetlania pojedynczej klatki ? Nie wiem czy powyższy autoguider Celestrona to dobra propozycja, jednak korzystam obecnie z StarSense AutoAlign i bardzo sobie chwalę takie rozwiązanie (pełna automatyka przy wyrównywaniu teleskopu).

Zestaw obejmuję SW 120 ED + Reduktor ogniskowej do refraktora 120ED i wymagane złączki i przedłużki + wspomniany wyżej Canon 750D.
Pozdrawiam - Jareq_1979

-------------------------------------------
SW 120ED, Celestron CGEM DX, Celestron StarSense AutoAlign, Orion Q70 Super Wide Angle 26mm 2" i ES 11mm i 6,7mm/Barlow 2" ED "GSO" 2x oraz kilka filtrów
Awatar użytkownika
 
Posty: 244
Rejestracja: 21 Sie 2011, 21:41
Miejscowość: Bytom

 

Posttayson.82 | 19 Lip 2017, 16:08

Te autoguider sa wg mnie poprostu do du... y.
Zastosuj metodę dryfowa do ustawienia na biegun.
Mając edka120 polecam Ci zacząć od guidingu przez jakiś szukaczoguider z małą budżetowa kamera. Laptop będzie raczej nuezbedny do guidingu.

Jeśli jednak nie chcesz lapa będziesz musiał korzystać z rozwiązań typu autonomiczne guidery. Jak coś to nie kupuj takiego <1,5k zl.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postriklaunim | 19 Lip 2017, 18:19

Tak, te autoguidery z biednymi wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi słabo się sprawują. Znacznie lepiej działa normalna kamera-guider podłączona do laptopa. QHY5R-II zaczyna się od 400-500PLN, a mono QHY 5L-II/ASI120 od 700-800 (pewnie ciut więcej).
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostDominik Woś | 19 Lip 2017, 20:24

Zgadzam się z kolegami, najlepiej zadziała tzw. szukaczoguider dostępny na przykład TUTAJ, najbliższy chyba sklep masz w Chorzowie więc możesz podskoczyć obejrzeć oraz kamera mono do guidingu. Do tego używany laptop łup netbook za 150 zł wystarczy zarówno do obsługi guidingu jak i Canona (bardzo wygodne). Do tego z takim zestawem po dodaniu routera za 50 zł możesz sobie zrobić zdalną obsługę na przykład przez zdalny pulpit i wygodnie siedzieć w ciepłym pomieszczeniu a sprzęt będzie fotografował w zimie z mroźnego balkonu.

Jedna rzecz mnie intryguje, Ty chcesz z balkonu w Bytomiu robić długie ekspozycje Canonem?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJareq_1979 | 19 Lip 2017, 20:56

Skoro uważacie, że to zły wybór pozostaje mi tylko wierzyć Wam na słowo ;) czasem droga na skróty to nie najlepszy wybór :)

tayson.82 z lapkiem nie ma najmniejszego problemu już podpinałem montaż i sprawdzałem czy współpracuje ze Stellarium i NextRemote.

riklaunim czy w zamian można użyć kamery CCD ImagingSource DMK 21AU618.AS B/W ? Mam taką na stanie i używam czasem do avikowania planet i Księżyca :)

Domek aktualnie mieszkam w Sosnowcu i mam piękny widok z 4 piętra :) w sumie to raczkuję i pomału uczę się wszystkiego. Docelowo będę miał ładną działkę w Radzionkowie dala od Centrum gdzie niebo jest dość zaciemnione.
Pozdrawiam - Jareq_1979

-------------------------------------------
SW 120ED, Celestron CGEM DX, Celestron StarSense AutoAlign, Orion Q70 Super Wide Angle 26mm 2" i ES 11mm i 6,7mm/Barlow 2" ED "GSO" 2x oraz kilka filtrów
Awatar użytkownika
 
Posty: 244
Rejestracja: 21 Sie 2011, 21:41
Miejscowość: Bytom

 

Posttayson.82 | 19 Lip 2017, 23:32

Zawsze można iść na skróty, ale ti generuje później niepotrzebne dodatkowe koszty.

O stellarium szybko zapomnij i zacznij działać z CdC.
W stellarium poprostu nie warto i juz.

Twoje piękne niebo najlepiej zweryfikuje histogram pojedynczej klatki. Przy okazji zerknij sobie na lightpollution map i zobacz jakim kolorem świeci twoja okolica.

Dobrym rozwiązaniem do walki z LP jest np filtr Idas 2" lub clip przed lustro. Wszystko zależy ja bardzo będziesz chciał się zagłębić w astrofoto.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postriklaunim | 20 Lip 2017, 00:06

Jareq_1979 napisał(a):riklaunim czy w zamian można użyć kamery CCD ImagingSource DMK 21AU618.AS B/W ? Mam taką na stanie i używam czasem do avikowania planet i Księżyca :)


Do czego? Ta kamera nie nadaje się za bardzo do niczego poza Układem Słonecznym i guidingiem - ma bardzo mały sensor i nie jest chłodzona (mocno szumi na dłuższych ekspozycjach).
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostJareq_1979 | 20 Lip 2017, 08:43

riklaunim mało precyzyjnie napisałem, miałem na myśli wykorzystanie kamery CCD ImagingSource DMK 21AU618.AS B/W do guidingu. Sęk w tym, że kamera nie ma portu ST4 zatem wchodzi w grę zabawa z relay box :/

Chyba, że jest jakieś jeszcze inne rozwiązanie ?
Pozdrawiam - Jareq_1979

-------------------------------------------
SW 120ED, Celestron CGEM DX, Celestron StarSense AutoAlign, Orion Q70 Super Wide Angle 26mm 2" i ES 11mm i 6,7mm/Barlow 2" ED "GSO" 2x oraz kilka filtrów
Awatar użytkownika
 
Posty: 244
Rejestracja: 21 Sie 2011, 21:41
Miejscowość: Bytom

 

Postjgoluch | 20 Lip 2017, 09:39

Jareq_1979 napisał(a):miałem na myśli wykorzystanie kamery CCD ImagingSource DMK 21AU618.AS B/W do guidingu. Sęk w tym, że kamera nie ma portu ST4 zatem wchodzi w grę zabawa z relay box :/
Chyba, że jest jakieś jeszcze inne rozwiązanie ?


Oczywiście, że jest! I to chyba jeszcze bardziej proste, sam z niego korzystam - metoda nr 3 w >> tym << linku.

Posiadam HEQ5 + lunetkę 50mm + DBK21AU618.AS (color).

HEQ5 łączę bezpośrednio z komputerem za pomocą kabla z konwerterem USB/RS232 (FTDI) z zarobioną końcówką RJ45.
Zestaw ten guiduję za pomocą PHD2 w opcji pulse guiding, dzięki temu nie ma potrzeby użycia portu ST4, komputer wysyła kablem do montażu informacje o przesunięciu pochodzące z analizy obrazu z kamery.

Całość bardzo łatwo odpalić, a sama aplikacja udostępnia również wiele opcji konfuguracji umożliwiających precyzyjne ustawienie guidingu.
Na start wystarczy jednak podać i ustawić kilka parametrów (zostaną zapamiętane) - w internecie jest wiele instrukcji i tutoriali jak to zrobić.

Moja kamerka (co prawda kolorowa) bez problemu wyłapuje gwiazdy i umożliwia guiding.

Dla porównania mam też SynGuider, jednak jeszcze go nie ogarnąłem do końca... mało wolnych nocek a jak się coś już trafiało to odpalałem wszystko na laptopie.
Jednak są osoby, które z powodzeniem korzystają z SynGuidera w terenie i są zadowolone - niestety, sam nie mogę jeszcze tego potwierdzić :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

PostJareq_1979 | 20 Lip 2017, 09:52

jgoluch dziękuję :)

Gdzieś natrafiłem na post w którym opisywano, że SW SynGuider do niemal to samo co Celestron NexGuide lub odwrotnie :)
Pozdrawiam - Jareq_1979

-------------------------------------------
SW 120ED, Celestron CGEM DX, Celestron StarSense AutoAlign, Orion Q70 Super Wide Angle 26mm 2" i ES 11mm i 6,7mm/Barlow 2" ED "GSO" 2x oraz kilka filtrów
Awatar użytkownika
 
Posty: 244
Rejestracja: 21 Sie 2011, 21:41
Miejscowość: Bytom

 

Postkomprez | 23 Lip 2017, 22:16

Tu chyba najprościej faktycznie iść w metode dryfu. Za pomocją kompasa ustawisz sobie mont mniej więcej na polarną (wiadomo -błąd jest, ale tak będzie najszybciej) .. później PHD i tam masz fajną opcję Polar Alignu .. dużo jest tutoriali na youtube .. sam walczyłem ostatnio z tym i z czasów 60-120sek doszedłem do 300 i wyżej .. więc mogę śmiało polecić tę metodę ;)

Szukaczoguider kupisz tu za 200zl około ... do tego najlepiej by Ci było kupić kamerkę najprostrzą ASI120MC niestety używek ciężko trafić bo to nowe i dość dobre więc albo nowa albo coś z używek typu QHY5 ... w webkamery sie nie baw .. strata czasu wiem po sobie bo biorąc do ręki ATIKA Titana sam widziałem różnice i mnóstwo problemów uciekało ... zapinasz kamerę i jazda ;)
--------------------------------------
Wydruki 3D na zamówienie - akcesoria astro, części zamienne itp
Wszelkiego rodzaju naprawy sprzętu, odzysk danych.
komprez_ns@o2.pl
------------------------------------
 
Posty: 143
Rejestracja: 02 Mar 2011, 14:10
Miejscowość: Nowy Sącz

 

PostJareq_1979 | 31 Lip 2017, 12:45

Pozwolę sobie ciut odgrzać temat :)

Jak sądzicie czy poniższa luneta do guidingu dobrze będzie współpracować z kamerą CCD ImagingSource DMK 21AU618.AS B/W ?

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=3157&lunety=Luneta_do_guidingu__50_mm_f_=_172_mm_/_1,25%27%27_+_T2_z_opraw%B1_regulowan%B1,_dovetailem_i_mikrofocuserem

Może lepszym rozwiązaniem będzie zakup tuby SKY-WATCHER SK804A OTA ?

Mam mały dylemat :/
Pozdrawiam - Jareq_1979

-------------------------------------------
SW 120ED, Celestron CGEM DX, Celestron StarSense AutoAlign, Orion Q70 Super Wide Angle 26mm 2" i ES 11mm i 6,7mm/Barlow 2" ED "GSO" 2x oraz kilka filtrów
Awatar użytkownika
 
Posty: 244
Rejestracja: 21 Sie 2011, 21:41
Miejscowość: Bytom

 

Postjgoluch | 31 Lip 2017, 14:18

Ta lunetka (poprawiłem link) będzie pasowała, sam używam jej z mniej czułą kamerą DBK21AU618.AS.
Możesz jeszcze rozważyć nieco droższą wersję 60mm (415zł).
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

PostJareq_1979 | 31 Lip 2017, 14:28

Dziękuję porównam oba modele i zapewne na któryś się zdecyduję :)

Sądziłem, że tuba SK 804A będzie bardziej uniwersalna ale fakt znacznie obciążyła by montaż a skoro nie ma różnicy to po co przepłacać ;)
Pozdrawiam - Jareq_1979

-------------------------------------------
SW 120ED, Celestron CGEM DX, Celestron StarSense AutoAlign, Orion Q70 Super Wide Angle 26mm 2" i ES 11mm i 6,7mm/Barlow 2" ED "GSO" 2x oraz kilka filtrów
Awatar użytkownika
 
Posty: 244
Rejestracja: 21 Sie 2011, 21:41
Miejscowość: Bytom

 

Posttayson.82 | 31 Lip 2017, 18:09

Jareq_1979 napisał(a):Pozwolę sobie ciut odgrzać temat :)

Jak sądzicie czy poniższa luneta do guidingu dobrze będzie współpracować z kamerą CCD ImagingSource DMK 21AU618.AS B/W ?

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_48&products_id=3157&lunety=Luneta_do_guidingu__50_mm_f_=_172_mm_/_1,25%27%27_+_T2_z_opraw%B1_regulowan%B1,_dovetailem_i_mikrofocuserem

Może lepszym rozwiązaniem będzie zakup tuby SKY-WATCHER SK804A OTA ?

Mam mały dylemat :/

Nie, 80/400 jest gorsza.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostMateuszW | 01 Sie 2017, 10:19

Jareq_1979 napisał(a):Dziękuję porównam oba modele i zapewne na któryś się zdecyduję :)

Sądziłem, że tuba SK 804A będzie bardziej uniwersalna ale fakt znacznie obciążyła by montaż a skoro nie ma różnicy to po co przepłacać ;)

Moim zdaniem zupełnie nie warto przepłacać za te wynalazki (lunetki 50-60 mm). Zwykły szukacz da Ci dokładnie to samo za niższą cenę. Optycznie nie trzeba nic więcej, a mechanicznie w szukaczu ustawisz sobie raz ostrość kręcąc obiektywem i zablokujesz na amen (a wbrew pozorom ta regulacja jest całkiem wygodna i precyzyjna).
Jakby coś, mam taki szukacz na zbyciu: viewtopic.php?f=31&t=45411. Będziesz do niego jedynie potrzebował złączki T2/CS z AK, ponieważ szukaczowi brak uchwytu 1,25" na zwykły nosek.

Natomiast tuba 80/400 jest po prostu za duża (niepotrzebnie) do Twojej konfiguracji. Dodatkowo mechanicznie to nie jest już za wysoka liga, wyciąg lichy.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostDominik Woś | 01 Sie 2017, 11:03

MateuszW napisał(a):Moim zdaniem zupełnie nie warto przepłacać za te wynalazki (lunetki 50-60 mm). Zwykły szukacz da Ci dokładnie to samo za niższą cenę. Optycznie nie trzeba nic więcej, a mechanicznie w szukaczu ustawisz sobie raz ostrość kręcąc obiektywem i zablokujesz na amen (a wbrew pozorom ta regulacja jest całkiem wygodna i precyzyjna).
Jakby coś, mam taki szukacz na zbyciu: http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=45411. Będziesz do niego jedynie potrzebował złączki T2/CS z AK, ponieważ szukaczowi brak uchwytu 1,25" na zwykły nosek.


Fajnie jest zachwalać to co się ma na zbyciu. :wink: Ale ... czy warto przyoszczędzić w tym przypadku? O ile się nie mylę mocowanie szukacza oparte jest na gumowym oringu podtrzymującym szukacz i śrubie ze sprężynką umożliwiającej regulację. Czy nie będą to niestety słabe punkty tego rozwiązania nawet ze stosunkowo lekka kamerą guidującą? Wszakże walczymy tutaj o dzięsiąte części piksela. :!: Poza tym większość szukaczy to tzw. "plastik bombastik" a porządny szukaczoguider jest z wysokiej jakości aluminium i ma wiciąg helikalny, który sam w sobie ma sporą wartość. Pewnie Chińczycy mogliby wyprodukować znacznie tańszą wersję tego szukaczoguidera ale z jakiegoś powodu postanowili tego nie robić. :wink:

Jeśli chciałoby się zaoszczędzić ok. 100 zł warto poszukać używanego szukaczoguidera zamiast płacić prawie tyle samo za przerobiony i używany szukacz, który ma chyba wady, o których wspomniałem powyżej. :wink: Coraz częściej fotografujący przechodzą na off-axisa, który jest w dalszym ciągu rozwiązaniem sporo droższym ale i w niektórych teleskopach jedynym zapobiegającym ugięciom różnicowym.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMateuszW | 01 Sie 2017, 12:03

Domek napisał(a):Fajnie jest zachwalać to co się ma na zbyciu. :wink: Ale ... czy warto przyoszczędzić w tym przypadku? O ile się nie mylę mocowanie szukacza oparte jest na gumowym oringu podtrzymującym szukacz i śrubie ze sprężynką umożliwiającej regulację. Czy nie będą to niestety słabe punkty tego rozwiązania nawet ze stosunkowo lekka kamerą guidującą? Wszakże walczymy tutaj o dzięsiąte części piksela. :!:

Co poradzę, że akurat go mam na zbyciu. Gdybym nie miał, też proponowałbym takie rozwiązanie, bo jest po prostu dobre.
Tak, mocowanie szukacza jest tu największą (jedyną?) wadą, jednak moim zdaniem nie powinno to doskwierać. Refraktor z reduktorem nie ma dużej ogniskowej, stąd wymagania są małe. A jak zauważyłeś, kamerka guidera jest malutka i lekka, więc w zasadzie nie ma się co uginać. Ja używałem ten szukacz do guidowania obiektywu 180 mm i sprawdził się idealnie, z tym że jest za duży do tego celu i dlatego sprzedaję.
Poza tym większość szukaczy to tzw. "plastik bombastik" a porządny szukaczoguider jest z wysokiej jakości aluminium i ma wiciąg helikalny, który sam w sobie ma sporą wartość.

Słabo się orientujesz w tych szukaczach, bo zarówno mój, jak i te mniejsze, 6x30 są wykonane w pełni z aluminium (poza okularem, który i tak wyrzucamy przy guidowaniu).
Tak, w szukaczu nie ma wyciągu, z tym że regulacja kręceniem obiektywem jest dość wygodna, a wykonać ją można dosłownie raz na zawsze, zakontrować i nie dotykać już nigdy. Stąd wyciąg w takim sprzęcie jak dla mnie nie ma sensu (niepotrzebnie podnosi cenę).
Domek napisał(a):Jeśli chciałoby się zaoszczędzić ok. 100 zł warto poszukać używanego szukaczoguidera zamiast płacić prawie tyle samo za przerobiony i używany szukacz, który ma chyba wady, o których wspomniałem powyżej. Coraz częściej fotografujący przechodzą na off-axisa, który jest w dalszym ciągu rozwiązaniem sporo droższym ale i w niektórych teleskopach jedynym zapobiegającym ugięciom różnicowym.

Kupując szukacz, zaoszczędzi się prawie 200 zł.
A jakie to wady, bardzo jestem ciekaw?
Co do offaxis, to jestem zdania, że do refraktorów raczej nie ma sensu - jego tuba jest sama w sobie sztywna. Co innego newtony itp, gdzie kiwa się lustro i gnie wielka tuba. Tam z offaxisem trzeba się pogodzić.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postchavez1976 | 01 Sie 2017, 12:13

Jareq_1979, mam ten szukaczoguider 50mm z TPL więc jak chcesz, to możesz z Bytomia do Zabrza do mnie podskoczyć i sobie pooglądać, zanim się zdecydujesz :wink:
Generalnie Mateusz ma rację i przy Twojej ogniskowej jeszcze nic więcej do szczęścia nie potrzeba niż zmodyfikowany szukacz. 80/400 to wielka krowa na barana i zupełnie niepotrzebna dla krótkiej tubki. "Moda" na taki guider dawno się skończyła.
Mnie osobiście denerwowało kręcenie obiektywem szukacza w celu zogniskowania kamerki.
Spodobał mi się ten wyciąg helikalny. Szczególnie, że ma podziałkę i przy maksymalnym wysuwie tubki wyciągu, u mnie dodatkowe 10mm na podziałce daje idealną ostrość kamery i to się nie zmienia bardziej niż +-1mm. Co też fajne, kamera nie rotuje przy zmianie wysuwu. Dodatkowo wysunięcie wyciągu helikalnego o łącznie ok. 8mm zapewnia ogniskowanie okularów 1,25". Może się to przydać choćby do zjustowania guidera albo jako szukacz słoneczny.
Ponadto wsunięcie ruchomej tubki wyciągu sprawia, że rozmiar szukaczoguidera z przykręconą do T2 kamerką jest dużo mniejszy i cały zestaw mieści się do astrowalizki!
Jak widać, to kwestia kasy i wygody użytkowania - nic więcej.

Zwykły szukacz też wystarczy tak samo. Optycznie, dla kamery i efektu guidowania to bez różnicy.
Jeśli będziesz kupował ten szukaczoguider, to zwróć uwagę żeby na wyciągu nie było żadnych luzów.
Jeżeli jednak cena ma znaczenie, to szukacz - taki jak od Mateusza - też jest korzystnym rozwiązaniem i zapewni taki sam efekt!
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostDominik Woś | 01 Sie 2017, 13:38

MateuszW napisał(a):Tak, mocowanie szukacza jest tu największą (jedyną?) wadą, jednak moim zdaniem nie powinno to doskwierać. Refraktor z reduktorem nie ma dużej ogniskowej, stąd wymagania są małe. A jak zauważyłeś, kamerka guidera jest malutka i lekka, więc w zasadzie nie ma się co uginać. Ja używałem ten szukacz do guidowania obiektywu 180 mm i sprawdził się idealnie, z tym że jest za duży do tego celu i dlatego sprzedaję.

Domek napisał(a):Jeśli chciałoby się zaoszczędzić ok. 100 zł warto poszukać używanego szukaczoguidera zamiast płacić prawie tyle samo za przerobiony i używany szukacz, który ma chyba wady, o których wspomniałem powyżej.

Kupując szukacz, zaoszczędzi się prawie 200 zł.

A jakie to wady, bardzo jestem ciekaw?
Co do offaxis, to jestem zdania, że do refraktorów raczej nie ma sensu - jego tuba jest sama w sobie sztywna. Co innego newtony itp, gdzie kiwa się lustro i gnie wielka tuba. Tam z offaxisem trzeba się pogodzić.


Jakie wady, przecież sam je zauważyłeś, że to mocowanie szukaczoguidera z gumowym oringiem i sprężynującą śrubką. :wink: Szukaczoguider powinien być jak gdyby "przybetonowany" do tubusa teleskopu fotografującego aby działał skutecznie i dobrze. Z doświadczenia też wiem, że czasami kable podpięte do kamery guidującej mogą swoim ciężarem lub sprężynowaniem dość mocno oddziaływać na kamerę pomimo, że sama kamera może być lekka. Jednakże nie neguję, że szukaczem po ATM-owych przeróbkach, też da się guidować, ale komfort pracy i wyniki mogą nie dawać pełnej satysfakcji.

Każdy sprzedający zachwala to co sprzedaje. :wink: Ja jednak poddaję pod rozwagę nabywanie sprzętu, który posłuży również przy ewentualnej wymianie sprzętu, czyli dłużej. Pamiętajmy też, że ceny nowego sprzętu na stronach internetowych sklepów są często negocjowalne. Wystarczy zadzwonić, porozmawiać i można dostać fajny rabat, który cenę nowego sprzętu mocno przybliży do tzw. używek. Widać to szczególnie w przypadku Janusza, który przegląda giełdę i czasami proponuje nowy lub powystawowy sprzęt w cenie o kilkadziesiąt procent niższej od tej w sklepie. :wink:

Co do off-axisa to Mateuszu również mogę polemizować. W refraktorach, pomimo, że tuba jak zauważyłeś jest sama w sobie sztywna to często pojawiają się ugięcia na wyciągu. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJareq_1979 | 01 Sie 2017, 23:09

Panowie dziękuję za cenne rady :)

MateuszW raczej będę się skłaniał w stronę podlinkowanej lunety do guidingu, nie jestem jednak pewien czy wybrać średnicę 50mm czy wersję 60 mm.
Pozdrawiam - Jareq_1979

-------------------------------------------
SW 120ED, Celestron CGEM DX, Celestron StarSense AutoAlign, Orion Q70 Super Wide Angle 26mm 2" i ES 11mm i 6,7mm/Barlow 2" ED "GSO" 2x oraz kilka filtrów
Awatar użytkownika
 
Posty: 244
Rejestracja: 21 Sie 2011, 21:41
Miejscowość: Bytom

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat