Skarby południowego nieba - Eta Carina z Canona

PostDominik Woś | 30 Lip 2017, 23:40

Eta Carina (NGC3372) jest chyba najbardziej znaną mgławicą emisyjną południowego nieba. Znajduje się w gwiazdozbiorze Kila. Wizualnie robi naprawdę spore wrażenie zarówno w lornetce jaki i teleskopie, gdzie pięknie widać ciemne pasma pyłu przesłaniające jasne części mgławicy. W tle widać sporo ciemnych mgławic, ale ich oznaczenia są dla nas bardzo egzotyczne, więc nie podjąłem się ich identyfikacji. Po lewej stronie kadru widać Plejady Południowe (IC2602), które jednak blado wypadają w porównaniu do naszych Plejad (M45).

Czas naświetlania to 10 x 10 minut Canon 6D, szkło 135m @F4, prowadzone na Astrotrac, fotografowane z RPA (Afryka) w czerwcu tego roku.

Skarby południowego nieba - Eta Carina z Canona: eta_carina_10m_50proc.jpg


Wersja z opisem głównych gwiazd i DS-ów:

Skarby południowego nieba - Eta Carina z Canona: eta_carina_10m_50proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 31 Lip 2017, 00:41

Odważnie tu poszedłeś! Takiej dynamicznej ściany gwiazd dawno nie widziałem :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Posttayson.82 | 31 Lip 2017, 00:45

Brakuje mi tu zdecydowanie jednej rzeczy.... większej rozdzielczości zdjęcia, żeby sobie blogo popływać po fotce :-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 31 Lip 2017, 09:57

Bogdan J. napisał(a):Odważnie tu poszedłeś! Takiej dynamicznej ściany gwiazd dawno nie widziałem :D


Przeszedłem na czas naświetlania, pojedynczej klatki z Canona, o długości 10 minut, tak więc trochę mocniej tło się doświetla, czasami nawet za mocno ale trzeba podejmować nowe wyzwania. :wink:

tayson.82 napisał(a):Brakuje mi tu zdecydowanie jednej rzeczy.... większej rozdzielczości zdjęcia, żeby sobie blogo popływać po fotce :-)


Głównie ogranicza nas tutaj wielkość załącznika na forum (maks. 4MB). Zdjęcia z Canona niestety sporo ważą nawet pomimo kompresji. Większa rozdzielczość jest oczywiście możliwa ale zazwyczaj 100% zachowuję dla siebie do archiwum lub wydruków.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostBogdan J. | 31 Lip 2017, 10:42

Domek napisał(a):
Bogdan J. napisał(a):Odważnie tu poszedłeś! Takiej dynamicznej ściany gwiazd dawno nie widziałem :D


Przeszedłem na czas naświetlania, pojedynczej klatki z Canona, o długości 10 minut, tak więc trochę mocniej tło się doświetla, czasami nawet za mocno ale trzeba podejmować nowe wyzwania. :wink:

tayson.82 napisał(a):Brakuje mi tu zdecydowanie jednej rzeczy.... większej rozdzielczości zdjęcia, żeby sobie blogo popływać po fotce :-)


Głównie ogranicza nas tutaj wielkość załącznika na forum (maks. 4MB). Zdjęcia z Canona niestety sporo ważą nawet pomimo kompresji. Większa rozdzielczość jest oczywiście możliwa ale zazwyczaj 100% zachowuję dla siebie do archiwum lub wydruków.

Pozdrawiam,
Dominik


No właśnie te ograniczenia nieco wiążą ręce :(
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJanusz_P. | 06 Sie 2017, 10:42

Żeby nie było że nie ma dobrej woli, macie od teraz zdjęcia na forum do 10 MB i rozmiar zdjęcia w pixelach bez ograniczeń i pokażcie chłopaki na co Was stać :-)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostBogdan J. | 06 Sie 2017, 10:43

:D :D :D
Przyda się Janusz :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostKrater | 07 Sie 2017, 08:54

Domek napisał(a):Eta Carina (NGC3372) .... robi naprawdę spore wrażenie zarówno w lornetce jaki i teleskopie...

Dominiku, na Twoim zdjęciu też robi takie wrażenie chociaż wiadomo; inaczej niebo wygląda gołoocznie a inaczej na zdjęciach! Gratuluję ujęcia i techniki!
W ogóle fajny cykl wymyśliłeś, ciekawi mnie czy cała kolekcja będzie miała jakiś wspólny mianownik poza niebem południa ?
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 07 Sie 2017, 15:45

Krater napisał(a):
Domek napisał(a):Eta Carina (NGC3372) .... robi naprawdę spore wrażenie zarówno w lornetce jaki i teleskopie...

Dominiku, na Twoim zdjęciu też robi takie wrażenie chociaż wiadomo; inaczej niebo wygląda gołoocznie a inaczej na zdjęciach! Gratuluję ujęcia i techniki!
W ogóle fajny cykl wymyśliłeś, ciekawi mnie czy cała kolekcja będzie miała jakiś wspólny mianownik poza niebem południa ?


Dzięki Jurku. :D Ten cykl ma dodatkowo przybliżyć forumowiczom ciekawe obiekty DS południowego nieba. Wiadomo, że najbardziej podoba nam się to co już widzieliśmy i smakuje to co już jedliśmy, :wink: zatem często egzotyczne dla naszej półkuli obiekty mogą wywoływać mieszane odczucia.

Co do wspólnego mianownika, poza niebem charakterystycznym dla półkuli południowej, widziałbym Drogę Mleczną i jej rozleglejsze obiekty Deep Sky fotografowane lustrzanką Canona. Podobny cykl można byłoby zrobić dla nieba półkuli północnej, tyle, że w naszych warunkach pogodowych zajmie to co najmniej kilka lat. Część takich obiektów już jednak mam i kilka z nich nawet prezentowałem na forum w ubiegłych latach. :D

Przy okazji zrobienia niewielkiej mozaiki okolic Eta Carina zaprezentowanej w tym wątku: https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=45846 zrobiłem troszeczkę zimniejszą kolorystycznie wersję obszaru Eta Carina:

Skarby południowego nieba - Eta Carina z Canona: eta_carina_10m_50proc2.jpg


tayson.82 napisał(a):Brakuje mi tu zdecydowanie jednej rzeczy.... większej rozdzielczości zdjęcia, żeby sobie blogo popływać po fotce :-)


Janusz_P. napisał(a):Żeby nie było że nie ma dobrej woli, macie od teraz zdjęcia na forum do 10 MB i rozmiar zdjęcia w pixelach bez ograniczeń i pokażcie chłopaki na co Was stać :-)


Chciałem zamieścić wersję o rozdzielczości 90% oryginału (9,9MB) jednak nadal wyskakuje mi komunikat, że maksymalna wielkość załącznika na forum to 4MB. :( :?:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 07 Sie 2017, 15:50

Ta chłodniejsza wersja o wiele bardziej mi odpowiada i sprawdziłem ustawienia forum, od wczoraj dopuszczalny rozmiar pliku graficznego na forum to 10 MB i 4 MB w PW :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotrcb | 07 Sie 2017, 19:16

Na Twoim miejscu zmniejszyłbym trochę saturację i
jasność zdjęcia ale mimo to i tak ładnie wyszło .

Pozdrawiam
Skarby południowego nieba - Eta Carina z Canona: eta_carina_10m_50proc_copy.jpg
SW Mak 127 , HEQ5 Pro Mod , ASI 120MC , Nikon D3200 , Canon EOS 350D i parę szkiełek M42
Awatar użytkownika
 
Posty: 144
Rejestracja: 07 Sty 2016, 17:37

 

PostDominik Woś | 07 Sie 2017, 19:58

Piotrcb napisał(a):Na Twoim miejscu zmniejszyłbym trochę saturację i
jasność zdjęcia ale mimo to i tak ładnie wyszło .

Pozdrawiam


No i fajnie wygląda Piotrze chociaż to jest jasny fragment Drogi Mlecznej i tak czarno to tam nie jest. :wink: Dzięki w każdym razie. Zerknij jednak proszę na Levelsy, szczególnie dla kanału R i G:

Skarby południowego nieba - Eta Carina z Canona: eta_carina_10m_50proc_copy_levels_pb.jpg


W mojej jaśniejszej wersji wygląda to tak jak poniżej:

Skarby południowego nieba - Eta Carina z Canona: eta_carina_10m_50proc_copy_levels_dw.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJanusz_P. | 12 Sie 2017, 10:38

Janusz_P. napisał(a):Żeby nie było że nie ma dobrej woli, macie od teraz zdjęcia na forum do 10 MB i rozmiar zdjęcia w pixelach bez ograniczeń i pokażcie chłopaki na co Was stać :-)

Znalazłem jeszcze jedno wąskie gardło w zakładce zarządzaj grupami rozszerzeń i też go otwarłem na 10 MB w dziale astrofotografia więc powinno wreszcie zadziałać :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 12 Sie 2017, 17:19

Janusz_P. napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Żeby nie było że nie ma dobrej woli, macie od teraz zdjęcia na forum do 10 MB i rozmiar zdjęcia w pixelach bez ograniczeń i pokażcie chłopaki na co Was stać :-)

Znalazłem jeszcze jedno wąskie gardło w zakładce zarządzaj grupami rozszerzeń i też go otwarłem na 10 MB w dziale astrofotografia więc powinno wreszcie zadziałać :arrow: :idea:


No to zróbmy test (90% rozdzielczości, 9,9MB :!:):

Skarby południowego nieba - Eta Carina z Canona: eta_carina_10m_90proc2.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: kombiii oraz 65 gości

AstroChat

Wejdź na chat