NGC 7380 "Wizard Nebula"

PostGrzegorz Czernecki | 31 Sie 2017, 12:04

Trzeba mi było takiego wyjazdu, bo już czułem jakieś znudzenie astrofotografią, ale z zebranego materiału jestem nawet zadowolony i dostałem jakiegoś kopa, już nie mogę się doczekać zlotu , który odbędzie się za 3 tygodnie ;) , Na ostatni ogień poszła mgławica 7380 czyli "Wizard Nebula" NGC 7380 jest jasną otwartą gromadą gwiazd masywnych typu O i B, które powstały 4 miliony lat temu. Sh2-142 jest mgławicą emisyjną, albo obszarem HII, w którym te gwiazdy są zanurzone. Charakterystyczna struktura ma splecione jasne brzegi i linie pyłu w kształcie łuków. Taka konfiguracja sugeruje, że ten obszar HII jest w gruncie rzeczy bąblem zjonizowanego gazu, ułożonym wzdłuż powierzchni swego macierzystego obłoku molekularnego, a widzianym od strony krawędzi. 10 klatek po 900sec. Po raz kolejny noc była tak ciepła,ze matryca schłodziła się tylko do -17° podczas gdy zadane było -20° .
Załączniki
NGC 7380 "Wizard Nebula": czarodziejver1.jpg
http://astrosilesia.pl/
TS APO102/520 f5.1, HEQ5 PRO SynScan mod. QHY294M PRO, QHY CFW3, Canon EOS 550D , Optolong LRGB 36mm ccd filters, HA, SII, OIII Antlia 3.5nm filters , UHC-s
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Maj 2008, 12:34
Miejscowość: Katowice-Janów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat