Ustawienie montażu na stałe

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postszelka | 28 Wrz 2017, 12:57

Witajcie

Każdorazowe ustawianie platformy paralaktycznej metodą Pana Leszka, metodą semidryfu Hamala, czy metodą dryfu
jest dla mnie czasochłonne i trochę upierdliwe :oops:

Platformę ustawiam na małej wylewce betonowej w jednym miejscu w ogrodzie.

Chciałbym między wylewką, a platformą zrobić pewnego rodzaju formę z wyciętymi otworami pod okrągłe stopki platformy.
Platformę razem z formą ustawiłbym idealnie metodą dryfu. Po idealnym (jak na moje potrzeby) ustawieniu, formę bym na stałe zamocował na wylewce.

Czy jest szansa, że jak wyjdę w inną noc z platformą i włożę ją do tej formy, to nie będę musiał jej ponownie ustawiać?

Czy są jakieś przeciwwskazania? Nie wiem - jakieś miesięczne, roczne odchylenia ziemi od osi?? :roll:
Martwi mnie jeszcze, że mieszkam na terenach "szkód górniczych" i czasem ziemią zatelepie...

Kusi mnie też umocować samą platformę na stałe i zbudować jakąś małą kopułkę z ociepleniem i podwójnym poszyciem przeciw wilgoci
ale boję się o elektronikę.

Reasumując chodzi mi o ideę jednorazowo ustawionego montażu paralaktycznego, który potem zamontowany jest na stałę..

Co do precyzji ustawienia i prowadzenia - jakie byłyby wymagania do zabawy w luckyimaging taurusem 13" (max 2 sekundowe strzały szybką i czułą kamerką
typu ASI 1600) lub max 1 minutowe ekspozycje tą kamerką, ale podpiętą pod obiektywy szerokokątne i tele max 300 mm ?

Z góry dziękuję za pomoc :)
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

PostDominik Woś | 28 Wrz 2017, 15:27

Ale po co masz platformę ustawiać na stałe? Ja bym zrobił tak:

1) przymocowuję na sztywno do podstawy platformy laser (chyba najlepiej mocniejszy zielony);
2) ustawiam idealnie platformę na Polarną;
3) zaznaczam na betonie, w miarę dokładnie, miejsce ustawienia platformy;
4) odpalam laser i patrzę, gdzie pojawia się plamka lasera (zapewne gdzieś na płocie w ogródku lub na budynku);
5) zaznaczam to miejsce (na przykład małym znacznikiem lub najlepiej przymocowuję tam kulkę z łożyska);
6) następnym razem gdy ustawiam w tym samym miejscu platformę, ustawiam ją tak aby laser idealnie świecił w znacznik lub kulkę od łożyska.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postszelka | 28 Wrz 2017, 20:48

w sumie genialne :D
Może nawet pokuszę się o kilka lusterek odpowiednio rozstawionych po ogrodzie tak,
aby światło lasera wracało do zaznaczonego miejsca na platformie :idea: :lol: :idea:
"Kolimator laserowy platformy paralaktycznej"
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

Postszelka | 29 Wrz 2017, 10:26

mam jeszcze pytanie - czy jest duży rygor co do ustawienia platformy na Polarną ( a raczej na jej ściśle określoną okolicę)
do zastosowań astrozabawowych?

cyt.: "do zabawy w luckyimaging taurusem 13" (max 2 sekundowe strzały szybką i czułą kamerką
typu ASI 1600) lub max 1 minutowe ekspozycje tą kamerką, ale podpiętą pod obiektywy szerokokątne i tele max 300 mm"

Wiem, że pewnie sam będę musiał przekonać się o tym w praktyce, ale może jakiś szkic teoretyczny jest?
Jakieś teoretyczne zależności:
-czasu ekspozycji- do ogniskowej- do precyzji ustawienia montażu- do precyzji prowadzenia bez guide
:?:
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

PostFranz | 29 Wrz 2017, 12:54

Fociłem kiedyś platformą. Miałem nawet platformę guidowaną. W końcu odpuściłem.
Każda platforma musi być zrobiona pod konkretną szerokość geograficzną i nie wystarczy regulacja wysokości stopką. Leszek zaprojektował platformę na szerokość geograficzną Wrocławia, to jest pewne, a czy są jakieś zmiany w konstrukcji dla użytkownika w Gdańsku tego nie wiem. Ustawienie na biegun musi być tak samo dokładne jak w montażu paralaktycznym bo będzie rotacja pola i inne niepożądane zjawiska. Czas zbierania materiału jest ograniczony.
Szkoda się męczyć :(
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postdark | 29 Wrz 2017, 13:15

Wszystko co jest postawione na betonie porusza się wraz z nim w zalerzności o temp ziemi i otoczenia i wilgoci w ziemi. Beton podnosi się i skręca pomimo że tego nie widać, więc pewnie dokładne ustawienie platformy jest konieczne za każdym razem. Im lżejszy jest beton tym bardziej ziemia nim porusza.
Jeszcze tylko sprzedam teleskop i pogoda może mnie pocałować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1751
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostDominik Woś | 29 Wrz 2017, 13:48

szelka napisał(a):w sumie genialne :D
Może nawet pokuszę się o kilka lusterek odpowiednio rozstawionych po ogrodzie tak,
aby światło lasera wracało do zaznaczonego miejsca na platformie :idea: :lol: :idea:
"Kolimator laserowy platformy paralaktycznej"


Mogłoby to całkiem "czadersko" wyglądać, takie promienie lasera błądzące po ogrodzie po odbiciu od kilku lusterek. :lol: Napewno wzbudziłoby to zainteresowanie sąsiadek. :wink:

Franz napisał(a):Fociłem kiedyś platformą. Miałem nawet platformę guidowaną. W końcu odpuściłem.
Każda platforma musi być zrobiona pod konkretną szerokość geograficzną i nie wystarczy regulacja wysokości stopką. Leszek zaprojektował platformę na szerokość geograficzną Wrocławia, to jest pewne, a czy są jakieś zmiany w konstrukcji dla użytkownika w Gdańsku tego nie wiem. Ustawienie na biegun musi być tak samo dokładne jak w montażu paralaktycznym bo będzie rotacja pola i inne niepożądane zjawiska. Czas zbierania materiału jest ograniczony.
Szkoda się męczyć :(


Pozwolę sobie nie zgodzić z powyższą opinią. Testowałem kiedyś platformę Leszka w lokalizacji trochę na północ od Warszawy (52 st N) i działała całkiem fajnie. Poniżej link do mojej relacji z testów:

http://astrofotografia.eu/platforma-paralaktyczna/

Szczególnie można byłoby polecać platformę do astrofotografii z niewielkimi ogniskowymi, astrofotografi Księżycowo-planetarnej oraz do wizuala z dużymi Newtonami (tutaj komfort obserwacji wzrasta wielokrotnie :!: ).

dark napisał(a):Wszystko co jest postawione na betonie porusza się wraz z nim w zalerzności o temp ziemi i otoczenia i wilgoci w ziemi. Beton podnosi się i skręca pomimo że tego nie widać, więc pewnie dokładne ustawienie platformy jest konieczne za każdym razem. Im lżejszy jest beton tym bardziej ziemia nim porusza.


:lol: Ile waży poruszający się beton a ile powinien ważyć aby ziemia nim nie poruszała? :roll:

Tak na serio, to te ruchy betonu :D nie powinny mieć większego wpływu na dokładne ustawienie platformy. Ewentualnie można byłoby laser zamocować również do betonu i sprawdzać tzw. differential flexure pomiędzy ustawieniem platformy i poruszaniem się betonu. :lol: Dałoby to również jeszcze fajniejszy efekt błądzącego dodatkowego lasera po ogrodzie jeśli zastosowalibyśmy lusterka. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postkaczor_ks | 29 Wrz 2017, 13:50

Franz napisał(a):Każda platforma musi być zrobiona pod konkretną szerokość geograficzną i nie wystarczy regulacja wysokości stopką


Nie rozumiem dlaczego kolega tak uważa. Platforma była zrobiona tak a nie inaczej tylko dlatego żeby potem niepotrzebnie nie regulować za dużo nóżkami. Ale to nie powoduje że nie nadaje się ona na inne szerokości. Całość jest zrobiona tak żeby zgadzała się prędkość obrotowa platformy ze sferą niebieską. Raczej na problemy z foceniem miały wpływ inne czynniki np takie o jakich napisał Darek.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostFranz | 29 Wrz 2017, 14:05

Jednak platforma jest robiona na konkretną szerokość a że nie widać błędów prowadzenia to wynik niewielkiej różnicy w szerokości geograficznej i krótkich czasów.
Od szerokości geograficznej zależy kształt bieżni, która nie może być dowolna.
O tym pisał sam konstruktor platformy. Nie jest to też żadne odkrycie ostatnich lat :mrgreen:
Zgoda czy niezgoda w temacie nie ma żadnego znaczenia ponieważ jest to kwestia geometrii.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostFranz | 29 Wrz 2017, 14:22

Na równiku bieżnia będzie prostopadła do podstawy.
Jeśli ktoś potrafi regulować nóżkami w platformie zrobionej dla Wrocławia to życzę powodzenia.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postszelka | 29 Wrz 2017, 14:34

Kwestia geometrii również nie ma żadnego znaczenia, ponieważ mieszkam blisko Wrocławia
w kwestii szerokości geograficznej w sumie baardzo blisko :)

Wizual dla mnie to sprawa priorytetowa
jednak ten wątek
https://www.cloudynights.com/topic/5364 ... ?p=7205950

pcha mnie trochę do zabawy w astrofoto
- nawet jeśli miałbym robić nawet namiastkę tego co ten pan z linka ;)

szczególnie, że w wizualu przy moim niebie galaktyki to dalej jakieś ulotne piórka i waciki ;)

Łudzę się również, że mniejsze wymagania co do ustawienia/budowy/prowadzenia montażu będą wystarczające
przy trochę większych czasach, ale z krótką ogniskową( szerszym polem ) - rozległe i delikatne mgławice wychodzące przy filtrach.

Do tego dochodzą zdjęcia planet, które przy tej aperturze w wizualu są rzadko satysfakcjonujące

Tym sposobem chciałbym, aby wesoła i w miarę możliwości małoupierdliwa zabawa w astrofotografię
była uzupełnieniem wizuala - bo kulki, gromady otwarte i bardziej zwarte mgławice mam podane na złotej tacy ;)

@Domek wolę nie wzbudzać zainteresowania sąsiadek- bo zawsze mam na szyi lornetkę :oops: :lol:
Ostatnio edytowany przez szelka, 29 Wrz 2017, 14:52, edytowano w sumie 1 raz
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

Postkaczor_ks | 29 Wrz 2017, 14:48

Platforma porusza się po stożku ze stałą prędkością kątową. Kształt bieżni po jakiej porusza się platforma tak naprawdę może być dowolna (oczywiście zawsze będzie to wycinek jakiegoś stożka) byle by tylko dopasować prędkość do kąta stożka. Jeśli w danym miejscu ustawimy platformę tak żeby środek stożka wskazywał na biegun to zawsze niezależnie od lokalizacji powinna obracać się z prawidłową prędkością. To samo dzieje się przecież w normalnym montażu paralaktycznym. Jeśli się mylę niech ktoś spróbuje to wyjaśnić dlaczego miało by być inaczej. Przecież działa ona tak jak na załączonym obrazku.

Ustawienie montażu na stałe: Scheme.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostFranz | 29 Wrz 2017, 15:26

Programowanie prędkości w platformach jest ograniczona. Przeważnie jest jedna nieprogramowalna
Jeśli jest nieograniczona to nie ma problemu.
Poza tym że względów użytkowych dla znacznych różnic w szerokościach geograficznych konstrukcja jest różna. Dla jednego czy dwóch stopni nie ma znaczenia.
Nie jest to jednak konstrukcja pod astrofotografię dlatego odradzam.
Dochodzą jeszcze błędy konstrukcyjne. Jeśli bieżnia nie będzie idealnie wycięta to nici z prowadzenia. Taka bieżnia musiała by być wycięta maszynowo a nie ręcznie ze sklejki czy plexi.
Złożenie samej platformy to też nie jest prosta sprawa dlatego problemy będą się pietrzyć w nieskończoność.
W EQ6 wymieniamy łożyska na lepsze bo uważamy, że chińskie są za mało dokładne.
Wymieniamy przekładnie na paski, stosujemy guiding i ciągle coś jest nie tak, choćby dryf kadru, który każdy ma i nie może się go pozbyć.
W platformie wystarczy wyciąć wszystko piłką do drewna i skleić do ekierki i wszystko będzie OK?
Potem tylko drobiazg, ustawienie platformy do bieguna bez lunetki biegunowej i innych przydatnych rzeczy?
Życzę powodzenia.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postkaczor_ks | 29 Wrz 2017, 16:11

Dokładnie. Problemem więc jest przede wszystkim dokładność wykonania i kultura pracy całej konstrukcji. I to te czynniki powodują że taką platformę w celach astrofoto można traktować tylko jako ciekawostkę.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostDominik Woś | 29 Wrz 2017, 16:37

Franz napisał(a):W EQ6 wymieniamy łożyska na lepsze bo uważamy, że chińskie są za mało dokładne.
Wymieniamy przekładnie na paski, stosujemy guiding i ciągle coś jest nie tak, choćby dryf kadru, który każdy ma i nie może się go pozbyć.
W platformie wystarczy wyciąć wszystko piłką do drewna i skleić do ekierki i wszystko będzie OK?
Potem tylko drobiazg, ustawienie platformy do bieguna bez lunetki biegunowej i innych przydatnych rzeczy?
Życzę powodzenia.


Franz, w EQ6 masz ślimacznicę jakiej wielkości (średnica)? Kilka centymetrów? W przypadku platformy masz ją jak gdyby wielkości grubo ponad 1 metr, więc błędy prowadzenia platformy mogą być zdecydowanie mniejsze niż chińczyka EQ6. Zresztą pokazywałem PE platformy w linku zamieszczonym powyżej. Pokaż mi taki PE w EQ6 nawet po wymianie wszystkiego co da się w nim wymienić aby polepszyć jakość prowadzenia.

Może miałeś jakąś wadliwą platformę lub źle ją poskładałeś i dlatego miałeś nieciekawe z nią doświadczenia? Poczytaj też do czego kolega potrzebuje platformy, gdyż wyraził się bardziej niż jasno.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostFranz | 29 Wrz 2017, 16:45

Chyba to miałem na myśli. Można teoretyzować z laserami i lusterkami umieszczonymi na Księżycu ale chyba nie o to chodzi. Koła z wozu Chingis-Chana nikt nie będzie dzisiaj wrzucał na wyważarkę a wzór na to koło jest taki sam jak na dzisiejsze z formuły 1.
Pewnie dobra firma może zrobić odpowiednią platformę z lunetką za odpowiednie pieniądze tylko po co?
Jeśli mieszkamy w Polsce i na dodatek pracujemy to dni na astrofotografię można policzyć na palcach jednej ręki w roku, więc szkoda czasu. Nie ma co się sugerować zdjęciami z sieci i lepiej odpuścić.
Taniej wyjdzie EQ3 z lunetką i napędami.
Chyba cały ten post można potraktować jako teoretyczny bajer. Ja akurat siędzę przy kawie i nie mam co robić. :lol:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostDominik Woś | 29 Wrz 2017, 16:59

Franz napisał(a):Pewnie dobra firma może zrobić odpowiednią platformę z lunetką za odpowiednie pieniądze tylko po co?


Jak to po co? Dla kasy i uszczęśliwienia przyszłego użytkownika. :lol:

Franz napisał(a):Jeśli mieszkamy w Polsce i na dodatek pracujemy to dni na astrofotografię można policzyć na palcach jednej ręki w roku, więc szkoda czasu. Nie ma co się sugerować zdjęciami z sieci i lepiej odpuścić.


Dobrze, że większość forumowiczów w tym dziale (Astrofotografia) pokazuje, że się da i można. Trzeba mieć cierpliwość do pogody i ewentualnie mocno się pomęczyć zbierając materiał na zdjęcia.[/quote]

Franz napisał(a):Taniej wyjdzie EQ3 z lunetką i napędami.


I co powiesisz na nim Taurusa 330, którego ma chyba kolega pytający o platformę? :lol: Tanio to nie w tym dziale forum. :wink:

Franz napisał(a):Chyba cały ten post można potraktować jako teoretyczny bajer. Ja akurat siędzę przy kawie i nie mam co robić. :lol:


Franz - faktycznie trzeba więcej praktyki ale podstawowa zasada mówi, że nagorzej jest uczyć się na własnych błędach. Już lepiej uczyć się na cudzych błędach starając się ich uniknąć a już najlepiej to na cudzych i własnych osiągnięciach. :wink: Można siedzieć przy kawie i lulki palić a można też zastanawiać się jak poskładać fajny zestaw, który dałoby się wykorzystać (nawet w ograniczonym zakresie, także ze względu na "taki mamy klimat") również do astrofotografii. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostFranz | 29 Wrz 2017, 17:08

Domek, masz rację.
Życzę koledze takiej fotki M51 na platformie jak ta podlinkowana.
Ja mam platformę z napędem śrubowym na bazie elementów od Leszka Jędrzejewskiego z guidingiem w swoim czasie.
Teraz tego guidingu już nie mam.
Pewnie kolega ma bardziej precyzyjny model.
Poruszając kwestię szkód górniczych.
Szkody górnicze powstają na skutek sprasowania się pustek w górotworze po wybraniu kopaliny, np. węgla co powoduje deformację terenu.
Dzieje się tak przez dziesiątki lat i w terenie powstają kilkunastometrowe zapadliska, które z reguły są zalewane wodą tworząc stawy i jeziora. Na Śląsku dużo jest takich gdzie można z powodzeniem łowić ryby. Ponadto pomijając szkody grunt nie jest stabilny i nie da się ustawić montażu na wieki wieków laserem i lusterkami.
Co do szkód górniczych to proszę nie dyskutować ze mną bo akurat jestem po wydziale górniczym z kilkudziesięcioletnią praktyką w temacie.
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostJanusz_P. | 29 Wrz 2017, 18:01

PE na poziomie +- 10" to ma mój poczciwy czarny montaż EQ-6 na zębatkach po regulacji luzów tak że po platformie z 10x większym kołem napędowym spodziewałbym sie 10x mniejszego PE a takie samo świadczy o jej ogromnych niedokładnościach w trackingu spowodowanych nierównościami na krzywce i ogromnym PE silniczka z reduktorem na wielu zębatkach :arrow: :roll: :oops:
Z dobrze ustawionej platformy robiłem spokojnie 5 minutowe ekspozycje stawiając na niej statyw foto z obiektywem 135 mm ale już dla 300 mm czas ograniczony był do 2 minut a dla 500 mm najwyżej minuta ekspozycji wychodziła jako już lekkie ale jeszcze akceptowalne fasolki gwiazd :arrow: :roll: :oops:
Aby platforma była dokładna musi być precyzyjnie wykonana z aluminium z krzywką o szlifowanym profilu i silnikiem z przekładniami na paskach zębatych aby ta konstrukcja była dokładna, trudno takiej dokładności wykonania wymagać od jej sklejkowego modelu home made dostępnego w Polsce :arrow: :mrgreen: A tak przykładowo wygląda jej profesjonalna, aluminiowa wersja,
https://www.astromart.com/classifieds/d ... _id=716978
tu jest sztywność i precyzja i możliwe są wtedy przy sporym nakładzie pracy takie fotki galaktyk jak na zapodanych przykładach :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostFranz | 29 Wrz 2017, 19:01

Mnie podobnie wychodziło jak Januszowi na sklejkowej platformie z bieżnią i napędem z programowalnym pilotem od LJ. Bieżnia wyglądała na dość dokładną (na oko) ale była zrobiona z jakiegoś plastiku. Sam silnik krokowy powodował wibracje uniemożliwiające fotografowanie newtonem 200/1000 i Canonem 350D przez minutę. Przeważnie to było 30 sek i co drugie zdjęcie było do wyrzucenia. Ta zabawa miała miejsce prawie 15 lat temu.
Podlinkowana M51 z pewnością nie pochodzi z podobnej do mojej platformy.
Nie chce mi się sprawdzać ale wymagana dokładność prowadzenia dla ASI 1600 i f300 to już jest spore wyzwanie.
Zresztą, najważniejszym problemem kolegi nie jest platforma tylko wieczyste ustawienie na biegun.
U mnie w ogródku słupek od furtki odchyla się o kilka centymetrów w te i wewte w zależności od pory roku a nie mieszkam obecnie na terenach pogórniczych. :roll:
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postdark | 29 Wrz 2017, 19:24

Franz napisał(a):Zresztą, najważniejszym problemem kolegi nie jest platforma tylko wieczyste ustawienie na biegun.
U mnie w ogródku słupek od furtki odchyla się o kilka centymetrów w te i wewte w zależności od pory roku a nie mieszkam obecnie na terenach pogórniczych. :roll:

Ciekawe dlaczego :?: :roll:
Jeszcze tylko sprzedam teleskop i pogoda może mnie pocałować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1751
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostFranz | 29 Wrz 2017, 20:12

Słupek się odchyla bo gleba jest niestabilna :lol:
Badań nie prowadziłem :?
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

PostJanusz_P. | 30 Wrz 2017, 11:26

Taki słupek zakopany w ziemi na mniej niż metr bez solidnej stopy fundamentowej co zimę podlega przemarzaniu i jest po trochu wysadzany z gleby przez lód który topniejąc zmniejsza objętość więc słupek może się co roku osiadać i przechylać się nawet do kilku stopni szczególnie jak jest nie symetrycznie obciążony jak w przypadku słupka z wisząca na nim bramką :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postszelka | 02 Paź 2017, 08:19

U mnie wylewka pod platformę to betonowe kowadło o głębokości ok 80cm - bo taką mamy głębokość przemarzania gruntu.
Co do szkód górniczych, to u nas rudę miedzi fedrujemy, więc tak źle jak na węglu nie jest.
Co do tych czasów z platformy, to bardzo obiecująco wygląda, jeśli chodzi o krótkie ogniskowe

Samą platformę mam wzmacnianą pod 16" - wg Producenta spokojnie do 35kg

no nic - zobaczymy jak to w praniu wyjdzie

Ale też coś czuję, że mimo zgrubnego osadzania platformy, jakieś tam korekty ustawienia i tak trzeba będzie robić

Kamerka i tak mi potrzebna - do planet, do ISS
a jakaś zabawa z DS, czy szerokimi polami to tylko bonus,
dla którego na pewno nie będę inwestował w montaż i astrograf z prawdziwego zdarzenia

Ta aluminiowa platforma to wypas :)

Sklejka wiadomo - mocna ale elastyczna i zawsze się będzie uginała - nawet ta gruba
Ale wydaje mi się, że aby ją usztywnić na mur-beton, to można na samą górę przykleić i przykręcić
jakąś sztywną platformę - coś na wzór tego odlewu aluminium
T330 z DSC E21, E13, Pm2X
Astronomik CLS, OIII, UHC-E
Vixen SG 2.1x42, Nikon 7x35 EX, Omegon Argus 16x70
WO GT 81, CEM 40, ASI 2600 MC
 
Posty: 239
Rejestracja: 13 Lut 2017, 22:25
Miejscowość: DLU

 

PostJanusz_P. | 02 Paź 2017, 09:21

Platforma paralaktyczna będzie tylko tak sztywna jak jej najsłabszy element w tym wypadku materiał, sprężysta sklejka bo ze sklejki to robi się ale modele do odlewów aluminiowych na platformy a nie same platformy paralaktyczne :arrow: :wink: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat