Filtr słoneczny dla 10"

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostDominik Woś | 01 Gru 2017, 10:06

Vroobel napisał(a):Czy moglibyśmy wrócić na główne tory wątku?


Vroobel, ten wątek pomimo, że Tobie już się nie przyda, gdyż jak wspomniałeś zamówienie na 2" UV/IR cut złożyłeś, może przyda się jednak innym, aby nie popełnić błędu zakupu tego filtra do obserwacji i fotografowania Słońca lustrzanką. Niby 100 zł różnicy w stosunku do wersji filtra 1,25" to nie za duży koszt ale ... można byłoby przekazać te 100 zł na cele dobroczynne na przykład. :wink: Byłyby na 100% lepiej spożytkowane. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostVroobel | 01 Gru 2017, 12:11

Czy zatem mam rozumieć, że nigdy nie użyję filtra UV/IR cut poza fotografią (pal licho lustrzankę)?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostDominik Woś | 01 Gru 2017, 15:54

Vroobel napisał(a):Czy zatem mam rozumieć, że nigdy nie użyję filtra UV/IR cut poza fotografią (pal licho lustrzankę)?


Ciężko byłoby znaleźć zastosowanie dla tego filtra poza fotografią, a jeśli już to raczej wyłącznie z kamerami CCD w wersji monochromatycznej.

Zajrzałem na stronę Astrokraka z opisem tego filtra i jest tam informacja, że ten filtr jest użyteczny do fotografowania lustrzankami cyfrowymi a to jak ustaliliśmy w tym wątku chyba nieprawda.

Filtr słoneczny dla 10": image.png


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostVroobel | 01 Gru 2017, 17:01

Ok, a jeśli zapragnę kupić sobie body Canona, takie w miarę ok, to ma sens wypruwać z niego filtr IR i zamiast tego stosować walkowany tu 2" UV/IR cut? A w najlepszym przypadku mogę wszak kupić już takie body modyfikowane (ale zapewne starsze). Więc jak, przyda się, czy nie przyda się?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostDominik Woś | 01 Gru 2017, 18:03

Vroobel napisał(a):Więc jak, przyda się, czy nie przyda się?


Niestety raczej się nie przyda. Dasz radę podać, kto Cię wmanewrował w zakup tego filtra? Pod wpływem czyich informacji zdecydowałeś się go nabyć?

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostVroobel | 01 Gru 2017, 18:18

"Wmanewrował" to niepotrzebne słowo i nikt tego nie zrobił. Sam podjąłem decyzję o zakupie 2", bo chciałem mieć "na zapas". Zdecydowałem się w ogóle na zakup UV/IR cut z powodu planowanego zakupu kamerki MS LifeCam Studio, z której wybebeszę optykę. Planowałem pierwotnie 1.25".

Filtry kupuje w Astrokrak, więc to chyba zrozumiałe, że rozmawiałem z Januszem. Szanuję Was za doświadczenie wielokrotnie przewyższające moje i za efekty, jakie z tego wynikają. Ale zamiast prowadzić potyczki słowne między sobą, moglibyście się Koledzy skupić na pierwotnym problemie.

Czytam to forum od ponad pół roku i nie pierwszy raz widzę angagonizmy. Nie jest to fajne. Tylko proszę, nie piszcie, że żyjemy w wolnym kraju i mogę zmienić forum. Wiem, że to mogę zrobić.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMateuszW | 01 Gru 2017, 18:36

Vroobel napisał(a):Ok, a jeśli zapragnę kupić sobie body Canona, takie w miarę ok, to ma sens wypruwać z niego filtr IR i zamiast tego stosować walkowany tu 2" UV/IR cut? A w najlepszym przypadku mogę wszak kupić już takie body modyfikowane (ale zapewne starsze). Więc jak, przyda się, czy nie przyda się?

Jeśli zdecydowałbyś się na modyfikację polegającą jedynie na usunięciu oryginalnego filtra z matrycy, to zewnętrzny UV/IR cut może się przydać. Ale zazwyczaj przy takiej modyfikacji oryginalny filtr zastępuje się filtrem Baadera, który również spoczywa bezpośrednio na matrycy, a działa właśnie jak UV/IR cut. Wówczas oczywiście filtr zewnętrzny nie ma już sensu.
Zobacz na wykresy:
Filtr słoneczny dla 10": canon-camera-astro-upgrade-dc3.jpg

Filtr słoneczny dla 10": baader-uv-ir-cut-l-filter-1-1-4--f59.jpg

Widać tu, że filtr UV/IR Cut ma identyczną specyfikację, jak zastępczy filtr Baadera stosowany po modyfikacji aparatu.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostDominik Woś | 01 Gru 2017, 18:46

Pod stół :lol:
MateuszW napisał(a):
Vroobel napisał(a):Ok, a jeśli zapragnę kupić sobie body Canona, takie w miarę ok, to ma sens wypruwać z niego filtr IR i zamiast tego stosować walkowany tu 2" UV/IR cut? A w najlepszym przypadku mogę wszak kupić już takie body modyfikowane (ale zapewne starsze). Więc jak, przyda się, czy nie przyda się?

Jeśli zdecydowałbyś się na modyfikację polegającą jedynie na usunięciu oryginalnego filtra z matrycy, to zewnętrzny UV/IR cut może się przydać. Ale zazwyczaj przy takiej modyfikacji oryginalny filtr zastępuje się filtrem Baadera, który również spoczywa bezpośrednio na matrycy, a działa właśnie jak UV/IR cut. Wówczas oczywiście filtr zewnętrzny nie ma już sensu.
Zobacz na wykresy:
canon-camera-astro-upgrade-dc3.jpg

baader-uv-ir-cut-l-filter-1-1-4--f59.jpg

Widać tu, że filtr UV/IR Cut ma identyczną specyfikację, jak zastępczy filtr Baadera stosowany po modyfikacji aparatu.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMateuszW | 01 Gru 2017, 22:23

Domek napisał(a):Pod stół :lol:

Weź się ogarnij człowieku! Jeśli nie zgadzasz się z moją wypowiedzią, to użyj argumentów, a nie głupich komentarzy.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostDominik Woś | 01 Gru 2017, 22:37

MateuszW napisał(a):
Domek napisał(a):Pod stół :lol:

Weź się ogarnij człowieku! Jeśli nie zgadzasz się z moją wypowiedzią, to użyj argumentów, a nie głupich komentarzy.


Mateuszu, dlaczego miałbym nie zgadzać się z Twoją wypowiedzią? Jak miałabym się ogarnąć i jakich nie głupich argumentów użyć? :roll:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMateuszW | 01 Gru 2017, 22:52

Domek napisał(a):Mateuszu, dlaczego miałbym nie zgadzać się z Twoją wypowiedzią? Jak miałabym się ogarnąć i jakich nie głupich argumentów użyć? :roll:

Więc o co chodzi?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostDominik Woś | 01 Gru 2017, 23:06

MateuszW napisał(a):
Domek napisał(a):Mateuszu, dlaczego miałbym nie zgadzać się z Twoją wypowiedzią? Jak miałabym się ogarnąć i jakich nie głupich argumentów użyć? :roll:

Więc o co chodzi?


A jak mam wiedzeć o co Tobie chodzi? Z czym miałbym się zgodzić lub nie zgodzić? Jak ogarnąć lub nie ogarnąć, jakich argumentów użyć lub nie użyć? :roll:

Zerknij na treść wątku i kwestię filtra słonecznego do SCT 10". Zwrócisz koledze z forum koszty związane z nabyciem filtra, którego nie potrzebuje? :roll:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostVroobel | 01 Gru 2017, 23:26

Nie wiem, czy jeszcze pamiętacie, ale ja wybrałem wąskopasmowy filtr O-III do wizuala, więc chyba nie tłumi on tak dobrze UV i IR, jak ten do foto. Wybrałem go, bo na mgławice mogę sobie jedynie popatrzeć, a do Słońca posłuży również nieźle. Może jestem jeszcze zielony, ale nie czuję się wprowadzony w błąd. Chyba, że chodzi Wam o tłumienie, jakie daje sama folia ND5.0, ale też nie zaleca się wpatrywania nie wiadomo jak długo. Czy może mi ktoś podsumować, o co w tej chwili się spieracie?
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostVroobel | 01 Gru 2017, 23:30

riklaunim napisał(a):Solar Continuum lub [O III] w wersji fotograficznej blokują IR/UV. Zwykłe zielone wizualne nie dlatego muszą być stosowane w połączeniu z takim filtrem.


A to na poparcie. Czy ja to źle zrozumiałem? Zamówiony filtr nie jest fotograficzny.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostCharon X | 13 Gru 2017, 17:58

riklaunim napisał(a):
Domek napisał(a):Mateuszu, chyba już lekko mamy przesyt Twoich "mądrości" na tym forum. :roll:

Jeśli filtry przepuszczałyby podczerwień, a to dla naszej soczewki w oku byłyby zabójcze, szczególnie z lustrem 10". UV też zniszczyłoby nasze oko, zaćma :roll:


Folia Baadera sprowadza emisję do bezpiecznych poziomów, ale nie jest filtrem selektywnym na pasmo widzialne i wokół niego. Odrzuca promieniowanie termiczne ale nie odrzuca podczerwieni tuż za czerwoną barwą pasma widzialnego. Fotograficznie szerokie pasmo może być mniej kontrastowe, a tym bardziej te dłuższe długości fal, z którymi folia baadera wchodzi w interferencje i przepuszcza tylko częściowo (matryca nadal jest na nie czuła). UV tuż przed niebieską barwą też jest przepuszczane - filtry CaK Baadera dla folii AstroSolar są i działają. Długotrwała obserwacja z samą folią i większą aperturą może być szkodliwa (od samej intensywności) i chyba producent sam o tym ostrzega. Solar Continuum czy zwykły filtr zielony ścinający ilość przepuszczanego światła to dodatkowe zabezpieczenie. Podczerwień tuż za pasmem widzialnym, którą te filtry mogą przepuszczać nie jest rejestrowana przez oko (ani nie jest promieniowaniem termicznym).

MateuszW napisał(a):
riklaunim napisał(a):Solar Continuum lub [O III] w wersji fotograficznej blokują IR/UV. Zwykłe zielone wizualne nie dlatego muszą być stosowane w połączeniu z takim filtrem.

OIII CCD owszem, blokuje, ale już SC przepuszcza (na pewno w wersji zwykłej, bo o nowej double stack nie wiem).

Wiele filtrów Baadera ma kilka wersji - stopniowo je ulepszali. Niektórzy łącza SC z IR/UV cut, ale nowsze sztuki podobno wycinają IR lepiej.


To jaka apertura jest maksymalna, jeśli chodzi o obserwacje samą folią ? Bo było lekkie zamieszanie na forach odnośnie bezpieczeństwa folii i niektórzy sugerowali filtr UV/IR cut do obserwacji razem z folią.

Jesli chodzi o ultrafiolet - to niebezpieczne jest dopiero tzw. UV-A od 315 do 380 nm.https://pl.wikipedia.org/wiki/Ultrafiolet Linie wapniowe Słońca są nieco krótsze i często jeszcze dostrzegalne przez oko ludzkie.

Jeśli przestano produkować folię ND 3,8m to z czym mozna używać do foto filtr Baader K-line ? ND 5 przecież do tego za ciemne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostMateuszW | 13 Gru 2017, 18:16

Charon X napisał(a):To jaka apertura jest maksymalna, jeśli chodzi o obserwacje samą folią ?

Bardziej wypadałoby spytać, jaka źrenica wyjściowa jest maksymalna.
Charon X napisał(a):Jeśli przestano produkować folię ND 3,8m to z czym mozna używać do foto filtr Baader K-line ? ND 5 przecież do tego za ciemne.

Z tego, co słyszałem, to własnie do k-line jest jeszcze dołączana folia ND3,8 :) To jedyna możliwość jej zakupu.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostVroobel | 31 Gru 2017, 20:59

Od mojego ostatniego postu mija dokładnie miesiąc. Nieco po jego napisaniu otrzymałem przesyłkę, a w niej folię ND 5.0, 2" Baader O-III w wersji do wizuala i 2" Baader UV/IR cut. Minęły 4 tygodnie czekania na JAKIEKOLWIEK Słońce dające się zaobserwować przez te zabawki.

Sylwester, 10-ta rano, czyste niebo - wystawiam sprzęt, niech się chłodzi. Chwilę później próbuję dostrzec coś na Słońcu, ale przez mój ES 25 widzę zaledwie zielonkawą tarczę. Specjalnie jasna nie jest, ale w końcu oprócz ND5.0 mam założone oba wspomniane szkiełka. Nie dziwne, że po dorzuceniu Barlow'a x2 obraz był ciemniejszy. Nadal nic nie widzę, oprócz dużego fragmentu tarczy. Mam dziś pecha i żadnych plam nie ma (https://www.spaceweatherlive.com/pl/aktywnosc-sloneczna). Zobaczymy więc, jak tam granulacja. Seeing okropny i do tego jednak zbliżają się chmury, ale uparcie zapinam lustrzankę...

Mam już co prawda zmodyfikowaną i gotową do użycia kamerkę MS LifeCam Studio, ale jakoś nie śpieszy mi się z użyciem jej, zanim nie uruchomię mojej namiastki prowadzenia. Mój skrypt wylicza Az i Alt na podstawie wzorów z książki Astronomical Algorithms autorstwa Jeana Meeusa (dzięki, Janusz!) w swej pierwotnej wersji, jednak ostatnio dorobiłem obsługę paczki "astropy", która powinna dawać prawidłowe (tj. zbliżone do Stellarium) wyniki, ale tak nie jest. Astropy działa nieco lepiej, Az mam z dokładnością do ok. 34", ale Alt wychodzi okropnie, bo mam różnicę ponad 11'. Być może muszę wnieść poprawkę o refrakcję. To jednak teraz nie jest ważne.

Tak więc zapinam lustrzankę na Barlow'a z podpiętymi filtrami O-III i UV/IR cut. Prawdę mówiąc zapomniałem, że do lustrzanki powinienem zdjąć UV/IR cut, ale i tak w momencie pojawiły się chmury, a po nich deszcz... Zatem co mi wyszło (poważnie, to jedne z najlepszych zdjęć):

DSC00067.bmp
11" ND5.0, ISO 100, czas 1/25 sek.
(4.99 MiB) Jeszcze nie pobierano


DSC00068.bmp
11" ND5.0, ISO 100, czas 1/15 sek.
(4.99 MiB) Jeszcze nie pobierano


DSC00070.bmp
11" ND5.0, ISO 100, czas 1/5 sek.
(4.99 MiB) Jeszcze nie pobierano


DSC00086.bmp
11" ND5.0, ISO 100, czas 1/4 sek.
(4.99 MiB) Jeszcze nie pobierano


No, przyznam szczerze, że albo ten filtr UV/IR cut tak przyciemnił obraz, albo ja coś robię źle, bo po tych wszystkich wątkach o konieczności (o zaletach) wykonania filtra na całą apertutę spodziewałem się porażająco jasnego obrazu. Mało tego, nawet przy okazji tego wątku zostałem poinformowany, że nie muszę kupować ND3.8, bo przy 10" lustrze ND5.0 i tak będzie wystarczająco jasna. Spodziewałem się jasności nie mniejszej niż przy Księżycu w pełni (czas 1/500 - 1/250 sek.), a tymczasem znowu musiałem użyć czasu 1/5 lub nawet 1/4 sekundy, alby obraz był jasny. Spójrzcie na to zdjęcia wykonane kilka miesięcy temu przez filtr kupiony razem z 76mm reflektorem w Aldi, umieszczonym w polu pomiędzy ramionami pająka (reszta apertury przysłonięta tekturą):

Filtr słoneczny dla 10": DSC02420.JPG
Nieznany filtr słoneczny 76mm firmowany przez National Geografic, ISO 100, czas 1/5 sek.


Filtr słoneczny dla 10": DSC02397.JPG
Nieznany filtr słoneczny 76mm firmowany przez National Geografic, ISO 100, czas 1/3 sek.


Wykonałem je odpowiednio z ISO 100 i w czasie 1/4 oraz 1/3 sekundy. Jak widać, oprócz tego, że ostatnie zdjęcia są turkusowe i nie ukazują plam, różnica w jasności prawie żadna. Czy ja to jakoś źle interpretuję? O czymś zapomniałem? Fakt, wtedy nie miałem jeszcze mojego Barlow'a, a więc dzisiejsze zdjęcia są 4x ciemniejsze, jeśli się nie mylę.

Przy okazji odkryłem, że moja ponad 9-lenia lustrzanka z 10MP matrycą daje zdjęcia w RAW o rozmiarze 1616 x 1080, co nawet nie odpowiada 2MP. Dziwne, czyżby interpolacja do 10MP (objawiająca się jedynie przy RAW+JPG lub tylko JPG)?? To już LifeCam Studio będzie lepsze za swoim prawdziwym HD! Uruchomię prowadzenie, to sprawdzę, ale chyba lustrzanka pójdzie na bok...

P.S.
Pliki BMP się nie wyświetliły, widnieją tylko do pobrania, więc dorzucam odpowiednio pliki JPG (1/4, 1/5, 1/15 i 1/25 sek).
Załączniki
Filtr słoneczny dla 10": DSC00086.jpg
11" ND5.0, ISO 100, czas 1/4 sek.
Filtr słoneczny dla 10": DSC00070.jpg
11" ND5.0, ISO 100, czas 1/5 sek.
Filtr słoneczny dla 10": DSC00068.jpg
11" ND5.0, ISO 100, czas 1/15 sek.
Filtr słoneczny dla 10": DSC00067.jpg
11" ND5.0, ISO 100, czas 1/25 sek.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat