Kilka ekspozycji z ADL300

PostNaski | 15 Sty 2018, 20:04

Bardzo fajnie to teraz wygląda. Tylko pogoda i seeing będą Cię ograniczać jak widzę. :wink:

Zgadza się - powiedzmy , że sprzęt zadziałał , tak jak powinien, tylko w tym dniu seeing był kiepski w skali meteoblue * 1 arc sec. - dobry określiłbym na 04-07

...ale już ta konfiguracja pozwala na ciekawe zbliżenia i eksplorację małych galaktyk np> 3x900s L 2 obiekty ...Co prawda przydałyby się klatki kalibracyjne *(pojawią się w przyszłości)

NGC 2719
Kilka ekspozycji z ADL300: NGC2719_crop_1x1_DBEj.jpg


NGC2724
Kilka ekspozycji z ADL300: NGC2724_crop_1x1_DBEj.jpg


***
Wydaje mi się, że jednak lepiej, szczególnie jak trafisz na bardzo dobre warunki seeingowe. :D Zasięg "mag" mocno wzrasta.

A jak to jest przy księżycu i LP * zmniejszać długość naświetlania ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 15 Paź 2012, 17:03

 

PostDominik Woś | 15 Sty 2018, 22:27

Naski napisał(a):A jak to jest przy księżycu i LP * zmniejszać długość naświetlania ?


Wtedy pozostaje narrowband. Tylko wydłuż ekspozycje do 30 minut na jedną klatkę.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostNaski | 16 Sty 2018, 23:29

A tu ciekawa maleńka galaktyka Arp 202 - czy ktoś może potwierdzić odległości tej galaktyki (ja znalazłem 142mln)
Kilka ekspozycji z ADL300: NGC2719 2000j.jpg


Kilka ekspozycji z ADL300: NGC2719 j2000Annotated.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 15 Paź 2012, 17:03

 

PostDominik Woś | 17 Sty 2018, 00:08

Macieju, najwyższy czas zainwestować w Skysafari Pro. :wink:

Podaje, że ta galaktyka jest odległa o 160 mln lat świetlnych.

Kilka ekspozycji z ADL300: image.png


Swoją drogą, zabierasz się za takie maleństwa jak masz tysiące bardziej atrakcyjnych obiektów do fotografowania? :wink:

Kiedyś również pokusiłem się o tego typu odleglejsze galaktyki, przy których widać juź przesunięcie ku czerwieni (ale to już odledłości 4-5 razy większe niż Twoja Arp 202 (NGC 2719)).

http://astrofotografia.eu/sao28142-ngc3888-ngc3850/

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 17 Sty 2018, 01:38

I jeszcze taka dygresja a propos używanej ogniskowej i kamery. :wink: U mnie (zdjęcie sprzed kilku lat) przy F8 (RC250) i kamera 9um ale i tak profile gwiazd są trochę inne niż w przypadku astrografu 200 mm, optyki i F3 plus kamera z małym pikselem (3,8um). :wink: Animacja otwiera się po kliknięciu na poniższą miniaturę. Abstrahuję od obróbki. :wink:

Kilka ekspozycji z ADL300: m94_wessel_aligned.gif


Link do galaktyki kolegi Wessela: https://astropolis.pl/topic/61857-cieka ... alna-m-94/
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostNaski | 17 Sty 2018, 19:44

najwyższy czas zainwestować w Skysafari Pro.

Nie znalem tego programu - jest teraz promocja * dlaczego nie - dzięki.

Podaje, że ta galaktyka jest odległa o 160 mln lat świetlnych.

Swoją drogą, zabierasz się za takie maleństwa jak masz tysiące bardziej atrakcyjnych obiektów do fotografowania? :wink:

No to jest chyba limit dla tej konfiguracji , - Mnie osobiście fotografowanie takich "maleństw" strasznie bawi. Nie jest tak skomplikowane w obróbce, z którą
mam jeszcze ogromne problemy. (-z czym ty nie masz problemów :wink: )

Z twojego linka fotka świetna , ale nie wiem (nie jest zaznaczona), która to galaktyka SAO28142. - przypuszczam że jedna z kropek , lub smug :wink:
Podobnym , aczkolwiek trochę jaśniejszym i mniejszym zestawem robiłem gromadę Abell 426 i 1656 - z których jestem bardzo zadowolony ...
viewtopic.php?f=4&t=37802 -a wydaje mi się że nasze zestawy do amatorskiego przeglądu nieba wystarczają .
I teraz kupując kamerę z małym pixelem teoretycznie zwiększyłem zasięg 2,5 raza + narobiłem sobie mnóstwo problemów :shock: :D .

To małe porównanie które wstawiłeś -gif - no ostrość masz naprawdę niesamowitą , detal też świetny . Nie wiem jakie robiłeś ekspozycje czasowe , ale u mnie
(fotka z początków - czyli tragedia), przy 900s adl sbig jest już przepalone - ... może tutaj trzeba szukać przyczyny . Większa światło siła, krótsze czasy pojedynczych ujęć.

Kilka ekspozycji z ADL300: M94_j.jpg

Środek dorabiany z kilku 120s ekspozycji RGB :?

Kilka ekspozycji z ADL300: porownanie.JPG

od lewej PS , prawa góra maxim roo , dół tylko DD
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 15 Paź 2012, 17:03

 

PostDominik Woś | 17 Sty 2018, 21:51

Naski napisał(a):Z twojego linka fotka świetna , ale nie wiem (nie jest zaznaczona), która to galaktyka SAO28142. - przypuszczam że jedna z kropek , lub smug :wink:


Tutaj przydaje się możliwość oznaczenia zdjęcia przy pomocy Astrometry.net

Kilka ekspozycji z ADL300: image.jpeg


Oraz oczywiście SkySafari, które dla tej jasnej gwiazdy (tej SAO) podaje nawet kilka oznaczeń (nazw):

Kilka ekspozycji z ADL300: image.png
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostNaski | 26 Sty 2018, 14:15

NGC2683 z dnia 12.01.2018 1h L ... w sumie to tylko taki dodatek do pytania :wink: ...

Kilka ekspozycji z ADL300: NGC2683 1j.jpg


Kilka ekspozycji z ADL300: NGC2683 v11_Annotatedj.jpg

Kilka ekspozycji z ADL300: IMG_2117.PNG
,
Kilka ekspozycji z ADL300: IMG_2118.PNG


Programik skysafari fajny , choć na razie trochę skomplikowany - trzeba się z nim zaprzyjaźnić.

Czy umożliwia on tez po skierowaniu komórki w niebo , opis aktualnej części widzianego nieba (M, NGC , gwiazdozbiory , planety , komety itp...?
Czy może istnieje jakiś inny program ''bardziejszy " do tego celu ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 15 Paź 2012, 17:03

 

PostDominik Woś | 26 Sty 2018, 17:17

Naski napisał(a):Programik skysafari fajny , choć na razie trochę skomplikowany - trzeba się z nim zaprzyjaźnić.

Czy umożliwia on tez po skierowaniu komórki w niebo , opis aktualnej części widzianego nieba (M, NGC , gwiazdozbiory , planety , komety itp...?
Czy może istnieje jakiś inny program ''bardziejszy " do tego celu ?


W SkySafari masz funkcję "Kompas", która umożliwi Ci podgląd danego obszaru nieba po nakierowaniu na niego tabletu lub komórki, jeśli oczywiście telefon lub tablet udostępnia taką możliwość.

Faktycznie, program jest dość rozbudowany ale dla mnie osobiście to jest duża zaleta. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostNaski | 05 Lut 2018, 12:24

Już w tym wątku nadgryziona i zaprezentowana - Galaktyka M94 - oddalona o 16 mln lat świetlnych , najjaśniejsza z grupy galaktyk w Psach Gończych (8,24 mag).
Materiał był zbierany w dniu 2018.01 23-24 , bez księżyca, warunki atmosferyczne ok , choć daleko im było do idealnych .
Lx65x120s RGBx15x120s
I teraz najciekawsze > za znalezienie obiektu , wystartowanie sesji , skopiowanie i skalibrowanie (bądź nie- w przypadku rgb), dopowiadam ja :wink: . - przypiszę sobie tu 22,5% udziału w całym przedsięwzięciu 8) .
Za resztę odpowiada kolega Dominik, czyli jakieś 77,5% *(nie wiem, czy u mnie z proporcjami nie przesadziłem :? ).
Dzięki za udział w mikro-projekcie.
Miłego oglądania .


Kilka ekspozycji z ADL300: M94 Lrgb dominikj.jpg


Kilka ekspozycji z ADL300: m94 dominik annotated j.jpg


Kilka ekspozycji z ADL300: m94 L dominik j.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 15 Paź 2012, 17:03

 

PostDominik Woś | 05 Lut 2018, 22:31

Naski napisał(a):I teraz najciekawsze > za znalezienie obiektu , wystartowanie sesji , skopiowanie i skalibrowanie (bądź nie- w przypadku rgb), dopowiadam ja :wink: . - przypiszę sobie tu 22,5% udziału w całym przedsięwzięciu 8) .
Za resztę odpowiada kolega Dominik, czyli jakieś 77,5% *(nie wiem, czy u mnie z proporcjami nie przesadziłem :? ).
Dzięki za udział w mikro-projekcie.
Miłego oglądania .


No powiedzmy, że ja to wiedzę co najmniej 50/50. :wink: Pozyskany dobry materiał, prawidłowo skalibrowany, obrabia się bardzo przyjemnie i nawet szybko. :D

Myślę Macieju, że teraz to już z górki i będziemy podziwiać dużo więcej Twoich zdjęć w kolorze. :D Zobaczyć struktury na zdjęciu B/W to fajna sprawa ale zobaczyć jak to wygląda "pokolorowane" to moim zdaniem pełna satysfakcja. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostNaski | 06 Lut 2018, 11:47

Myślę Macieju, że teraz to już z górki i będziemy podziwiać dużo więcej Twoich zdjęć w kolorze. :D Zobaczyć struktury na zdjęciu B/W to fajna sprawa ale zobaczyć jak to wygląda "pokolorowane" to moim zdaniem pełna satysfakcja. :wink:

Oby - RGB to ciężki kawał pracy :? - ale będę walczył :) :wink: .
Tymczasem moja - jak że odmienna wersja :o.
W skrócie >
Stack w maxim z mnożnikami z eXcalibrator'a , wyrównanie w pix tła , balans kolorów , selektywne również , dodanie L 80%, wyostrzenie .
I wyszło to co wyszło ... - nie mogłem sobie poradzić z tłem - cały czas mam jakiś gradient (z pewnością dlatego, że nie było klatek kalibracyjnych w rgb, a ty znasz jakieś magiczne sztuczki :wink: ).
Drugie co mi się mocno rzuca w oczy to nasycenie kolorów (pomijając to że są inne) - po mimo podciągania w Lab - nie mogłem tego nasycenia uzyskać.
Trzecie , ale to już do obu opracowań - przydały by się jeszcze mniejsze gwiazdki (które są dosyć spore i nieprzyjemne w natywnej rozdzielczości)- ale chyba to już jest seeing .

Kilka ekspozycji z ADL300: M94 Lrgb V 3kadr mac j.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 123
Rejestracja: 15 Paź 2012, 17:03

 

PostDominik Woś | 06 Lut 2018, 17:46

Bardzo fajnie wyszło Macieju, przy kolejnych zdjęciach będzie jeszcze lepiej. :D Co do gradientów to najlepiej moim zdaniem sprawdza się funkcja wyrównywania tła w programie PixInsight, gdzie można tło "zneutralizować" a następnie funkcją dynamicznego modelowania tła zdjąć ewentualne gradienty.

Ale podstawową rzeczą jest dbanie o "poziomy" (Levels) ja staram się dość często sprawdzać czy jakiś element obróbki nie doprowadził do tzw. przycięcia. Jeśli coś takiego zauważę to cofam się z obróbką do etapu, gdzie takie przycięcie jeszcze nie występuje i powtarzam obróbkę od tego momentu aby poziomy nie były przycięte. Zobacz jak to u Ciebie na finalnym zdjęciu wygląda:

Kilka ekspozycji z ADL300: M94 Lrgb V 3kadr mac_levels j.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 06 Lut 2018, 22:25

Galaktyka jak malowana. Pięknie ujęte kolory. Docelowo trzeba by coś zrobić z optyką-gwiazdkami ale to pewnie już wałkowany temat :) Liczę że sie kiedyś uda.
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 15 Lut 2018, 20:54

To zupełnie inna kolorystyka, duuużooo na plus +++
Fajnie to wygląda choć tak jak Marcin napisał z gwiazdkami dalej coś nie tak. Sprawdź czy ta kolimacja nie pływa wraz ze zmianą położenia teleskopu. Może lustro główne lub wtórne ma jakiś problem w oprawie lub mocowaniu???
Jak Domek napisał lekko sklipowane.
Gratulki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 56 gości

AstroChat

Wejdź na chat