Powermate + dobry Barlow

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostVroobel | 06 Gru 2017, 23:48

Krotko: stack'owanie soczewek Barlow'a nie cieszy się uznaniem, ale co myślicie o zestawie 2" Powermate 4x + 2" GSO/Revelation ED 2x? Pytanie czysto teoretyczne.

Cytat z "teleskopy.pl": "Dodatkową zaletą układu optycznego Powermate jest niezmienność stożka zbieżności światła oraz brak wpływu na przesunięcie odległości źrenicy wyjściowej okularów, ma to miejsce jak w klasycznych Barlowach, czyli nie zmienia on zupełnie wysokiej korekcji okularów Televue, stając się dla obserwatora praktycznie niewidocznym w układzie optycznym, jeżeli rozpatrujemy go pod kątem wzrostu aberracji."

Czy da się tym samym wycisnąć z mojego 2" ES 25mm dość ekstremalne jak dla 10" lustra powiększenie ponad 400x? Co ze światłem? Jeśli Powermate zamieni moją ogniskową 1270mm w 5080mm bez strat innych niż światło, to dołożenie przyzwoitego Barlowa nie powinno mocno zdegradować obrazu ponad jego jeszcze większe pociemnienie.

Zamierzam iść bardziej w astrofoto/video, więc tym bardziej z punktu widzenia ujęcia w ognisku Powermate to czysty zysk. Nie stać mnie obecnie na kilka różnych Powermate (na ten 4x to jakoś bym uzbierał), ale 2" Revelation 2x już mam... :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostJanusz_P. | 07 Gru 2017, 09:01

Powiem tak, łączenie 2 Barlowów jeden za drugim to nie najlepszy pomysł bo masz dodatkowe refleksy i straty światła oraz kolejne błędy nieosiowości walcowego połączenia które przy dużych powiększeniach a szczególnie w astrofotografii planetarnej wręcz rozłożą Cię na łopatki więc zdecydowanie lepiej zbieraj na dedykowany Powermate 4x , masz teraz nawet taki na giełdzie w dobrej cenie w dodatku prawie jak nowy :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostVroobel | 07 Gru 2017, 14:30

Nie potrafię go znaleźć, czy możesz wrzucić link? Znalazłem tylko ofertę na Powermate 2.5x z okularami.
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat