Tablet w astrofotografii

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostUser | 31 Gru 2017, 19:44

Przeglądając różne portale z używanym sprzętem,natrafiłem na tablety z zainstalowanym Win10,jak również z portami USB. I tak mi zaświtał taki pomysł-czy można czegoś takiego użyć do guidingu (PHD+Asi120) plus sterowanie lustrzanką przez APT? Nigdy nie miałem takiego tabletu w rękach,więc proszę mi wybaczyć gdyby okazało się,że pytanie jest naiwne.
Gdyby była jednak taka możliwość sterowania tebletem,to po dokupieniu jakiegoś powerbanku 20000mAh,można kilka godzin spokojnie fotografować z mega mobilnego zestawu,a takiego rozwiązania właśnie szukam.
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

Postchavez1976 | 31 Gru 2017, 21:06

Dobrze kombinujesz, tylko mam 2 sugestie:
1. Tablet musi mieć co najmniej 4gb ram i 64gb wewnętrznej szybkiej pamięci nand flash;
2. Ekran co najmniej 10 cali;
3. Dedykowana klawiatura z touchpadem (tzw. tablet 2w1).

Ad. 1. Na 2gb ram winda10 będzie strasznie mulić z wieloma otwartymi programami (EQMOD, APT, PHD2, CdC, PlateSolve2, być może coś jeszcze).
W przypadku 32gb szybko może zabraknąć spejsu po windowsowych aktualizacjach i wgraniu dodatkowych katalogów gwiazd, etc. Niestety dodatkowe pamięci microsd działają wolniej. Nawet jak jest szybka pamięć, to prawdopodobnie szyna ogranicza zapis. Może to być kłopotliwe w zapisywaniu klatek, np. szybkim "pseudoliveview" z kamery w APT.
Ad. 2. Ekran mniejszy niż 10 cali może sprawiać problem z szybką sprawną obsługą opcji w PHD2. Ja czasem wykorzystuję zdalny dostęp z telefonu S5 albo iPada ale dopiero po odpaleniu guidingu właśnie z powodu niewygodnej obsługi małych okienek.
Ad. 3. Warto mieć dedykowaną klawiaturę ponieważ te w marketach nie mają touchpada. Nawet jak zamówisz z Chin taką z touchpadem to kiepsko z kompatybilnością, bluetooth się rozłącza itp. Ciężko samym dotykiem na ekranie obsługiwać programy astro. Touchpad jest tu bezcenny. Potem oczywiście jak sesja leci można sobie odpiąć klawiaturę i nawet przyczepić lekki tablet gdzieś do monta.
Z takich niedrogich tabletów powyższe założenia spełnia starszy już model Kiano X2HD (niestety w nowszych okroili parametry ram i ssd) oraz np. Chuwi H10 Pro, którego parę dni temu miał tu Kolega Orzech na giełdzie. Przy czym do tego drugiego trzeba zamówić firmową klawiaturę. Powyższe tablety idzie dostać w przyzwoitej cenie od 450-800zł, niestety solidniejsze marki zaczynają się od ok. 1600 (!) przy tych samych parametrach.

Jest jeszcze inna opcja, tj. PC stick o powyższych parametrach. Łączysz się z nim zdalnie przez wifi i odpadają wszystkie kable.
Taki PC stick niewiele większy od pendrive'a okablujesz sobie na montażu ze wszystkimi zabawkami, np. tak jak ja tutaj. Potem można do niego wbijać bezprzewodowo z luzem leżącego gdzieś laptopa a jak już sesja leci i nic nie trzeba ruszać, to nawet podglądać zdalnie z telefonu.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostUser | 31 Gru 2017, 21:54

Dziękuję za odpowiedź. Najważniejsze dla mnie to fakt, że tak się da. Odnośnie PC stick. Jak się do niego dobrać? Tzn,wpinam tam aparat i kamerkę do guidingu mając zainstalowane oczywiście odpowiednie oprogramowanie i w jaki sposób mogę się podłączyć do tego "PC sticka"? Po WiFi? To coś ma jakiś access point?
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

Postchavez1976 | 31 Gru 2017, 22:49

PC stick, to po prostu PeCet (z Windowsem Home) w miniaturowej obudowie:
http://www.benchmark.pl/produkt/intel-c ... tk2m3w64cc
niewiele większej od pendrive'a.
Standardowo podpina się go do HDMI oraz klawiatury, czy myszy. Może służyć np. jako komputerek na wakacjach, czy multimedialny odtwarzacz np. na hotelowym TV.
Aby do celów astro pozbyć się konieczności korzystania z urządzeń I/O i wbijać zdalnym pulpitem przez wifi należy doinstalować programik RDPWrap.
Pomysł na takie zastosowanie PC sticka opisał jako pierwszy Kolega Jolo tutaj.
Jako AP można wykorzystać:
- adhoc - z karty sieciowej PCsticka lub laptopa/tabletu - bez problemu w Windows7, niestety w Win10 utrudnione;
- hotspot z telefonu;
- mobilny routerek np. LTE, na baterie;
- "montażowy" astro-router TrekFi, który pobiera zasilanie z heq5/neq6 i oprócz hotspota obsługuje dodatkowo komunikację EQDIR i PulseGuide po wifi. Dzięki temu odpadają kolejne 2 kable na montażu: pilota Synscan i guidowania po ST4.

Ja korzystam z ostatniego rozwiązania. Jako UI próbowałem VNC jednak najlepiej spasował mi windowsowy Remote Desktop (dostępny także na Android i iOS).
Lustrzankę i kamerkę podpinasz do dostępnych gniazd USB, soft odpalasz jak w laptopie. Nowsze PCsticki posiadają najczęściej 1-2 USB3.0 i 1x USB2.0. W starszych można skorzystać np. z pasywnego huba USB.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Posttayson.82 | 01 Sty 2018, 02:59

Nie.
Dlatego że musisz nim operować dotykać. Złącza USB mogą stracić łączność. Wszystko się posypie. Czy można wygasic ekran gdy jest niepotrzebny?
Lepiej iść w stronę mini pc.

tayson.82 napisał(a):Mój minimalistyczny zestaw to mini pc Q5030 jako główny komputer, do tego router wifi. Teamviewerem łączę się w/w komputerem z tabletu samsung galaxy tab3 z podpięta po bt myszą i klawiatura oraz koniecznie powerbankiem.

Komputer ok350zl
Tablet ok 350zl
Router ok 150zl
Mysz i klawiatura ok 100zl

Rozważ takie rozwiązanie zamiast laptopa.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postchavez1976 | 01 Sty 2018, 07:11

Tomku, do ogródka OK bo tanio ale nie bardzo sobie wyobrażam do lasu jechać ze stacją roboczą, nawet mini :wink: To już wolę klasycznego laptopa na kablach.
Najtańszy PCstick 4gb RAM 64gb eMMC można dostać z Chin za ok. 450-550zł a do tej stacji roboczej za 350 jeszcze jest chyba jakiś dysk potrzebny.
Tablet w astrofotografii: 20170808_192510.jpg

Ponieważ PCstick nie ma wyświetlacza, pobór prądu jak bardzo niski (przy 5V zmierzyłem 0.1-1.5A, max. chwilowe skoki do 2.3A).
Jeśli chodzi o router za 150 i potrzebny co najmniej EQDIR-BT za 90zł lub kabel usb, to wolę TrekFi od MidiMariusza za 210zł bo masz 2w1 i nie potrzebuje osobnego kolejnego zasilania.
TrekFi bierze zasilanie prosto z HEQ5 (gniazdo pilota Synscan) i wygląda jak pastylka bluetooth.
Tablet w astrofotografii: 20170815_113337.jpg

Różni go ten dodatkowy router do wykorzystania :D
Ma też taką zaletę, że sam się łączy z PCstickiem (po pierwszym użytku nie trzeba go już każdorazowo parować) i również można zabezpieczyć połączenie hasłem z WPA2.
Ostatnio edytowany przez chavez1976, 01 Sty 2018, 07:40, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostUser | 01 Sty 2018, 07:39

No to teraz mam dylemat :) Muszę się zagłębić w temat, bo nawet nie wiedziałem,że jest tyle możliwości. Ja chciałbym najprościej i jak najmniejszy zestaw skonfigurować, gdyż w tym roku mam zaplanowanych kilka podróży w różne części globu i do samolotu muszę mieć tego jak najmniej.
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

Postchavez1976 | 01 Sty 2018, 07:41

No to stacja robocza odpada ;) PCsticka schowasz do kieszeni i obsłużysz nawet z telefonu (choć niezbyt to wygodne) albo tabletu 2w1/notebooka.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Posttayson.82 | 01 Sty 2018, 09:02

W lesie za wiele nie porobisz zdjęć. Drzewa? ;-)
Stick PC są oki. Gdybym nie kupił wcześniej Q5030 pewnie miałbym coś podobnego.

W podanym przez mnie jest wszystko, nawet licencja win7.
Do astro nie trzeba mieć super maszyn, no chyba że avikujesz US na usb3.0.
Mój router musi mieć większy zasięg. Pastylka podlaczona pod montaż działa najprawdopodobniej na 5-7m w otwartym terenie. Gdy chcesz się schować do domu za 2-3 ściany sieć wifi pewnie jest już dawno niewidoczna.
Mi totalnie nie zależało na wadze zestawu. Oczywiście im mniej wisi na montaż, bo może leżeć obok niego tym lepiej dla jakości prowadzenia i komfortu pracy.

Ewentualnie z małych PC kompaktowe sa również sprzęty np Intel Nuc, pod linuxa Raspberry Pi.

Przemyśl sobie dokładnie kabelkologie, gdzie co ma być zamocowane. Im mniej będze ich luzem tym lepiej. Polecam kable silikonowe, wzmocnione rzepy np 3M, zakrecane złącza mikrofonowe, złączki które nie pozwolą na podłączenie odwrotnie polaryzacji (np XT30, XT60, MT60).
Rozstawienie sprzętu w nocy nie może zajmować Ci dodatkowego czasu gdzie który kabel wpiac, ponieważ każdy pasuje tylko w swoje miejsce i nigdzie indziej. Usb Lindy 3m to sprawdzona jakość na mrozie.

Każdy zestaw jest super o ile jest niezawodny ;-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postchavez1976 | 01 Sty 2018, 09:15

No ale Kolega pisze, że szuka rozwiązań mobilnych, w dalekie podróże. Co do wydajności, pisałem powyżej, że chodzi o wymagania Windows 10 a nie softu do astrofoto DS. Wiem, że tu potrzeby nie są wielkie ale po co się ma męczyć na mulącej Windzie 10. Z każdą dużą aktualizacją będzie gorzej dlatego atom x5 lub m3, 4gb ram i 64gb nand flash zapewni już dla 10-tki komfortową pracę.
Jasne. Też kiedyś myślałem o Raspberry Pi ale w czasach jak mocny PCet się mieści do kieszeni i z uwagi na ilość softu astro pod Windę to już nie ma sensu.
Z tym lasem to tylko przenośnia ;) Często używamy z Kolegami tego żargonu - jedziemy w pole albo do lasu... Chodziło oczywiście o foto w terenie, pod ciemnym niebem, na odkrytych polanach, drogach a nie w gęstym lesie :lol:
Dlatego dążymy do minimalizacji zestawu. Ja się obecnie już mieszczę z setupem w 2 walizkach :)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Posttayson.82 | 01 Sty 2018, 09:31

chavez1976 napisał(a):Często używamy z Kolegami tego żargonu - jedziemy w pole albo do lasu... Chodziło oczywiście o foto w terenie, pod ciemnym niebem, na odkrytych polanach, drogach a nie w gęstym lesie :lol:
:)

Hihhiihih, przecież wiem ;-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postchavez1976 | 01 Sty 2018, 09:31

:lol: :lol: :lol: no wiem :wink:
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postchavez1976 | 01 Sty 2018, 09:42

Największą zmorą tabletów w terenie jest wilgotny ekran dotykowy i tak samo touchpad.
Wtedy wszystko zaczyna się kaszanić. Pad klika sam, na ekranie tabletu kursor skacze, zamykają się programy albo wieszają. Nie da się nad tym zapanować bez restartu, koszmar.

Znalazłem na to 2 proste i skuteczne rozwiązania:
1. Aplikacja "Tablet Pro" - pozwala zamienić dotykowe wskazywanie na poruszanie kursorem myszy. W skrócie działa to tak jakby cały ekran był touchpadem;
2. Wyłączenie gestów touchpada - to one zrzucają aplikacje do paska przy najmniejszym poruszeniu.

Używam tabletu 2w1 model Kiano X2 już prawie 2 lata. Często ociekał wodą i jeszcze nic mu się nie stało. Porty USB działają bez problemu. Nie mam powerbanka tylko ładowarkę z wtykiem zapalniczki. Jak osłabnie, podpinam do aku. Zwykle starcza na noc, szczególnie od kiedy używam w parze z PCsickiem. Jak kiedyś ten tablet przestanie działać, poszukam następny, taki sam.
Szkoda mi domowego laptopa zabierać "do lasu" :wink:
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postkk | 01 Sty 2018, 15:23

Z tabletów próbowałem kiedyś Dell Venue 8 i 11 Pro. Obydwa zaczynają mieć problem poniżej 0 stopni C, dziwna prędkość pracy oraz problemy z obsługą dotyku zwieńczone dosłownym powolnym wygaszeniem z gracją na parę godzin bez zapowiedzi.
Wiem że wiele osób korzysta z tabletów jako urządzeń do połączenia się z komputerem docelowym.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postchavez1976 | 01 Sty 2018, 15:27

Tak, o tym zapomniałem.
Na dużym mrozie tablet czasem nagle gaśnie. To sprawa baterii. Receptą na to jest podtrzymanie na zewnętrznym zasilaniu. Pozostałych problemów, na które natrafił Krzysztof nigdy nie miałem, nawet kiedy ten mój już szronił.
Jeżeli tablet jest tylko interfejsem do remote desktopa, to sesji nic nie grozi po takim zgaszeniu ale faktycznie bez PCsticka i bez laptopa sam tablet do akwizycji w trudnych warunkach może być kłopotliwy i zepsuć nockę.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostUser | 01 Sty 2018, 19:59

chavez, wielkie dzięki,za informację. Trochę mi rozjaśniłeś sytaucje i otworzyłeś oczy na problemy,z których sobie nie zdawałem pojęcia. Bo jak rozumiem,to zdjęcia sprzętu,które tu wrzuciłeś,to Twój sprzęt i w dodatku przetestowany pod niebem?
Jedna rzecz mi nie daje jednak spokoju. Nie mam zielonego pojęcia o sieciach,dlatego czy mógłby ktoś napisać,jak takiego PC sticka połączyć z Ipad-em, w ten sposób, żeby za pomocą np Team Viewer-a sterować sprzetem? Czy potrzebne jest do tego jakieś kolejne użądzenie?
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

Postchavez1976 | 01 Sty 2018, 20:19

Nie ma sprawy. To wszystko co napisałem, to samodzielnie przetestowane. Tak, te urządzenia na fotkach są używane przeze mnie.
1. Zaczynamy od wpięcia PCsticka do hdmi w telewizorze. Będzie też potrzebna mysz podpięta do usb. Klawiatura nie jest niezbędna bo już w oknie logowania jest dostępna ikonka ekranowej.
2. Instalacja RDPWrapa otworzy Twój Windows Home na zdalne połączenia. W wersji Pro Windowsa jest to już zaimplementowane i nie trzeba Wrapa. W podanym powyżej linku do wątku Kolegi Jolo na FA masz szczegóły instalacji. Programik ma jedno proste okienko.
3. Potem musisz spiąć PCsticka do sieci wifi, nadal wykorzystując mysz i TV.
Robi się to jak w każdym PC-cie wybierając z paska dostępne łącze.
Po pierwszym połączeniu, wifi samo już będzie się łączyć będąc w zasięgu.
4. Warto jeszcze w wierszu poleceń sprawdzić nr IP sticka poleceniem: ipconfig /all.
5. Na iPadzie instalujesz z appstore darmowy MS Remote Desktop.
6. Po odpaleniu podajesz nazwę PCsticka w systemie, login i hasło (nadane w PCsticku). Hasło jest niezbędne, nie może być puste. Czasem zamiast nazwy trzeba podać nr IP, np. 192.168.1.101, które poznałeś w kroku 4.
7. Teraz już jesteś zdalnie zalogowany i można doinstalować na sticku cały soft astro: sterowniki kamerek, eqascom, apt, phd2, cdc, katalogi gwiazd i ds, platesolvery, itd.
Nie potrzeba innych urządzeń niż wymieniłem w tym wątku. U mnie jeszcze AstroLink4mini od Kolegi Jolo (widoczny pod stickiem) zasila wszystkie astrozabawki z akumulatora.

Na laptopie, czy domowym PC-cie też jest Remote Desktop. Można go uruchomić z paska przez wyszukaj.
Procedura podłączenia zdalnego ta sama jak na iPadzie.
Team Viewer potrzebuje chyba Internetu a Remote Desktop działa po LANie dlatego go preferuję i za granicą będzie bezpieczniej ;)
Gotowe. Może coś przeoczyłem, to pytaj na PW lub tutaj :)
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostUser | 01 Sty 2018, 20:50

Nie wiem jak Ci się odwdzięczę,ale bardzo za wszystko dziękuję. Pewnie nie tylko mi się taka informacja przyda. Wszystko wygląda bardzo prosto do skonfigurowania,ale mam małe ale :) Czy ten PC działa także jako access point? No bo rozumiem,że w pkt3, mam się podłączyć do domowego internetu przez wifi. A do czego się podłączę gdzieś na zadupiu?
Przepraszam z tymi pytaniami,ale tylko tego nie kumam.
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

Postchavez1976 | 01 Sty 2018, 21:03

W pierwszym moim poście masz wszystkie znane mi opcje w terenie:
- adhoc z karty sieciowej (sticka lub laptopa);
- hotspot ze smartfona;
- mobilny router LTE (np. taki na baterie);
- astro-router TrekFi.
Ja korzystam z tego ostatniego. Jest wpięty do heq5 powyżej na fotce.
Wygodną opcją jest także hotspot ze smartfona bo w telefonie zawsze widać wtedy IP oraz czy się stick połączył. No i stick połączy się automatycznie a bez wyświetlacza innej opcji w polu nie ma :)

Tu jest jeszcze zdjęcie z RDPConfa i wiersza poleceń (z IPkiem komputera zdalnego) oraz windowsowego Remote Desktopa:
Tablet w astrofotografii: IMG_0358.PNG

Screena zrobiłem właśnie iPadem Air poprzez zdalne połączenie Remote Desktopem do mojego astro-sticka ;)
Opis czynności w punktach, w moim poście powyżej.
Powodzonka!
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostUser | 01 Sty 2018, 21:24

Ale ze mnie matoł ;) już teraz wszystko rozumię,jakoś dopiero teraz to do mnie dotarło. Dziękuję raz jeszcze. Sticka zaraz zamówię, bo chyba faktycznie jest to najlepsze rozwiązanie,przynajmniej dla mnie.
Canon EOS6D mod, Asi 178MC, Redcat 51, iOptron SkyGuider Pro, Asiair
Mak 150, Vixen GP2, Televue Plossls - 35mm, 25mm, 15mm, 11mm, Powermate x2.5
 
Posty: 96
Rejestracja: 26 Lis 2016, 17:45

 

Postchavez1976 | 01 Sty 2018, 21:30

Bardzo proszę. Sticka można zasilać w podróży zwykłą ładowarką od smartfona, np. samsungową 5V 3A - odpadają więc w podróż kolejne graty.
Obciążenia powyżej podałem z działającą ASI120 i pasywnym hubem, z którego zasilanie nie było brane bo to AstroLink z focuserem. Druga kamera też nie brała bo ma swoje zasilanie.
Ja kupowałem swój PCstick na ali ale tam już nie mają :?
Są widzę inne modele (na Atomie X5-Z8350 4g 64g), może lepsze.
Nie znam też tego sklepu podanego przez ceneo.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostMateuszW | 01 Sty 2018, 23:33

chavez1976 napisał(a):W pierwszym moim poście masz wszystkie znane mi opcje w terenie:
- adhoc z karty sieciowej (sticka lub laptopa);
- hotspot ze smartfona;
- mobilny router LTE (np. taki na baterie);
- astro-router TrekFi.

Jest jeszcze jedna opcja: uruchomienie access-point na samym sticku. Windows 10 posiada taka opcję już wbudowaną. Cena: 0 zł :)
Co do hotspotu ze smartfona - testowałeś? Ja do zdalnego pulpitu konkretnie nie patrzyłem, ale kiedyś próbowałem uruchomić grę sieciową na takim hotspocie - efekt komputery się nie widziały. Może to tylko mój telefon nie obsługuje jakiś usług, a może to większy problem.

Co do tabletu, to istotne jest również, żeby był w wersji windows umożliwiającej instalację "normalnych" aplikacji, a nie tylko tych ze sklepu.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postchavez1976 | 01 Sty 2018, 23:52

MateuszW napisał(a):
chavez1976 napisał(a):W pierwszym moim poście masz wszystkie znane mi opcje w terenie:
- adhoc z karty sieciowej (sticka
(...)

Jest jeszcze jedna opcja: uruchomienie access-point na samym sticku. Windows 10 posiada taka opcję już wbudowaną. Cena: 0 zł :)

Mateusz, pisząc to, miałem na myśli ten sam AP, na który zwracasz uwagę - z sieciówki sticka :)
Niestety w 10-tce producent utrudnił korzystanie z adhoc - generalnie. Nawet kiedy za pomocą batha:

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=nazwa_sieci_adhoc key=tutaj_haslo
netsh wlan start hostednetwork

uruchamiam, to raz działa a raz nie. Kupiłem nawet dodatkową kartę wifi-pastylkę usb i też niestety to samo. Ten sam sterownik -na dowolnym kompie - pod Win7 śmiga a pod Win10 nawet nie wyświetla opcji adhoc(!) Podmieniłem sterownik na dużo starszy z czasów Win7 i jeszcze Win8.1. Niby działa po uruchomieniu ale po pierwszym restarcie kompa te sterowniki już nie reagują. Dotyczy obu kart. Spróbuj to zobaczysz. To celowe działanie, taki marketing...

MateuszW napisał(a):Co do hotspotu ze smartfona - testowałeś? Ja do zdalnego pulpitu konkretnie nie patrzyłem, ale kiedyś próbowałem uruchomić grę sieciową na takim hotspocie - efekt komputery się nie widziały. Może to tylko mój telefon nie obsługuje jakiś usług, a może to większy problem.

Co do hotspota z Androida - śmiga pięknie! Nie tylko testowałem ale na co dzień tego używam. W nocy do astro ma tylko jedną wadę - drenuje baterię telefonu.
Tablet w astrofotografii: Screenshot_2018-01-01-23-10-21 hotspot.jpg

Do sprzętu astro mam to rozwiązanie jako zapas. Gdyby kiedyś TrekFi nie zaskoczył (jeszcze się nie zdażyło), to wpinam EQDIR-BT i odpalam właśnie ten hotspot telefoniczny. Pięknie połączy się sam, pokaże MAC i IP sticka a także poinformuje, że jest połączony - zanim odpalę RD. Tak to wygląda.
Tablet w astrofotografii: Screenshot_2018-01-01-23-10-51 rd.jpg


MateuszW napisał(a):Co do tabletu, to istotne jest również, żeby był w wersji windows umożliwiającej instalację "normalnych" aplikacji, a nie tylko tych ze sklepu.

Co do sklepu MS, to jeszcze nie spotkałem się z tabletem, nie akceptującym - pod 10-tką - desktopowych aplikacji. Z tego co pamiętam, to tak było w mobilnym Windowsie i może w 8/8.1. W tym Kiano i Chuwi 2w1 nie ma żadnej blokady.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostMateuszW | 02 Sty 2018, 18:07

chavez1976 napisał(a):
Mateusz, pisząc to, miałem na myśli ten sam AP, na który zwracasz uwagę - z sieciówki sticka :)
Niestety w 10-tce producent utrudnił korzystanie z adhoc - generalnie.

Adhoc to co innego, niż AP. W trybie Adhoc możesz połączyć ze sobą tylko dwa komputery. AP działa jak w normalnym routerze - powstaje pełnoprawna sieć, do której możesz łączyć wszystko.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostMateuszW | 02 Sty 2018, 18:12

chavez1976 napisał(a):Co do sklepu MS, to jeszcze nie spotkałem się z tabletem, nie akceptującym - pod 10-tką - desktopowych aplikacji. Z tego co pamiętam, to tak było w mobilnym Windowsie i może w 8/8.1. W tym Kiano i Chuwi 2w1 nie ma żadnej blokady.

Jest taka nowa, wykastrowany wersja od niedawna i być może cześć tabletów ją będzie mieć. To chyba win 10 S, ale nie dam głowy.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat