GOTO w astrofoto do 500mm

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postmariusz_k | 18 Sty 2018, 11:04

Witam Forumowiczów,

zastanawiam się na ile niezbędne jest GOTO w astrofotografii ogniskowymi 200-500mm. Zamierzam zacząć przygodę z fotografią nocnego nieba, na początek klasyki jak M31, M33, M42 itp. Czy do udanego focenia tych obiektów przydatne jest GOTO? Pytam, bo jeśli nie to zacząłbym od montażu w rodzaju astrotrac. Wydaje mi się, że lepiej zacząć bez GOTO bo to zmusza do nauki topografii nieba. Jakie są Wasze doświadczenia?

Z pozdrowieniami
Mariusz
 
Posty: 30
Rejestracja: 02 Wrz 2010, 15:35
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian Ś. | 18 Sty 2018, 11:26

GOTO Ci niepotrzebne. Wystarczy szukacz i napęd nawet na jedną oś. Znajdujesz obiekt, blokujesz hamulce, włączasz napęd.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Post_RobMarK_ | 18 Sty 2018, 11:53

Tak, jak napisał Sebastian bez GoTo można się obejść.
Jeśli w przyszłości chciałbyś zautomatyzować sesję lub zbudować obserwatorium, to GoTo zdecydowanie się przyda ;)
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1446
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Posttayson.82 | 18 Sty 2018, 17:48

Czym chcesz fotografować, jaki zestawik?
Jako początek wybrałeś jasne ale trudne obiekty. Wszyscy wiedzą jak one wyglądają i bardzo łatwo skopac swoją wersję.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 18 Sty 2018, 18:01

Do astrofotografii z użyciem ogniskowej 500mm GoTo będzie bardzo przydatne.

Po pierwsze możliwość zdalnej kontroli nad montażem i dokładnego ustawiania kadru. Często w naszych warunkach pogodowych trzeba wracać do tego samego obiektu (kadru) aby uzyskać satysfakcjonujący czas naświetlania.

Po drugie, jest wiele ciemniejszych DS-ów (wiem, że na razie chciałbyś się skupić na tych jaśniejszych), których nie zobaczysz w szukaczu aby ustawić prawidłowo kadr.

Astrotrac'iem możesz fotografować z obiektywem 200mm, lub nawet o dłuższej ogniskowej, ale pamiętaj, że jego podstawową zaletą jest niesamowita mobilność (jest lekki i ma niewielkie rozmiary), jednak nie zapewni tego co dałby dobry montaż paralaktyczny, w szczególności z GoTo.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postmariusz_k | 22 Sty 2018, 10:51

Widzę, że zdania są podzielone. Pytałem bo zastanawiałem się jaki lekki setup wziąć. Brałem pod uwagę rozwiązania typu Astrotrac lub montaż z GoTo iOptron SmartEQ. Ostatecznie zdecydowałem się na pierwszą wersję - dokładniej na Fornax Lightrack 2. Zacznę od krótkich ogniskowych. Zanim dojdę do 500mm minie pewnie sporo czasu i może już wtedy będę miał większy mont z GOTO. Poza tym chciałbym zbierać fotony przy każdej możliwej okazji więc mobilność to podstawa.

Dzięki za podpowiedzi
Pozdrowienia
 
Posty: 30
Rejestracja: 02 Wrz 2010, 15:35
Miejscowość: Kraków

 

Postmichaś | 22 Sty 2018, 10:53

mariusz_k napisał(a):Widzę, że zdania są podzielone. Pytałem bo zastanawiałem się jaki lekki setup wziąć. Brałem pod uwagę rozwiązania typu Astrotrac lub montaż z GoTo iOptron SmartEQ. Ostatecznie zdecydowałem się na pierwszą wersję - dokładniej na Fornax Lightrack 2. Zacznę od krótkich ogniskowych. Zanim dojdę do 500mm minie pewnie sporo czasu i może już wtedy będę miał większy mont z GOTO. Poza tym chciałbym zbierać fotony przy każdej możliwej okazji więc mobilność to podstawa.

Dzięki za podpowiedzi
Pozdrowienia


Porównywanie fornaxa z smarteq to profanacja ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 31
Rejestracja: 10 Maj 2017, 11:38

 

Postmariusz_k | 22 Sty 2018, 11:41

barnard's star napisał(a):Porównywanie fornaxa z smarteq to profanacja ;)


Ależ ja nie porównuję :)
 
Posty: 30
Rejestracja: 02 Wrz 2010, 15:35
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat