Zbieranie luminancji na obszarach z silnym LP

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Post_RobMarK_ | 16 Mar 2018, 19:56

Prawdopodobnie przybędzie wkrótce jeden początkujący astrofotograf na forum, który na razie kompletuje sprzęt. Porozmawialiśmy trochę i o ile na większość pytań byłem mu w stanie odpowiedzieć, o tyle w kwestii zbierania luminancji mam dylemat. Oczywiście, jak to u większości wkraczających w to hobby bywa, zamierza fotografować wszystko ;) Warunki ma delikatnie mówiąc niesprzyjające. Ja w podobnych warunkach DSy od jakiegoś czasu robię tylko w Ha. Dawniej od biedy można było używać IDASa ale widmo LP zmieniło się za sprawą różnych źródeł światła.
Jaki polecilibyście tryb zbierania luminancji na obszarze z dużym LP?
- syntezowanie z kanałów RGB
- zbieranie przez filtr anty LP (jaki?) zamiast typowego L
- kombinacja filtrów anty LP i RGB :shock: ?
- ...
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Postpiraniusz | 16 Mar 2018, 23:34

Ja zmagam się z warunkami jak na zdjęciu poniżej - w zenicie w porywach 5.5m, jako tako na południe-południowy zachód, a reszta jak widać. No i latarnie w odległości 300-400m.
Zbieranie luminancji na obszarach z silnym LP: plaza.jpg

Na początku zabawy z foto miejscówkę określałem jako niezła ;), ale jak to zwykle bywa - wymagania rosną z czasem.
Tak na bazie moich doświadczeń - jak się nie przesadzi z długością naświetlania, to można próbować z LRGB (czasy trzeba dobrać do setupu i warunków). Filtr np. IDAS pomaga, ale cudów nie zrobi - początkujący może poczuć się rozczarowany. Do tego dojdzie walka z gradientami przy obróbce itp.

Filtry wąskopasmowe rozwiązują sporo problemów, ale też zawężają listę dostępnych obiektów. Zebranie samego Ha nie jest jeszcze czasochłonne, ale Ha+O3+S2 to już ładne kilka godzin.

Jeżeli na początek kolega zadowoli się fotkami mono (Ha lub L) to może mieć przyzwoite wyniki na początek. Z kolorem - to zależy od jego cierpliwości i ... cierpliwości ;) No i oczywiście warunków.
Meade SC 10", Sky-90, NEQ6 SynTrek, MI G2-4000 + G1-0300 + OAG, Orion SSPro v2 i inne duperele
moja strona
Awatar użytkownika
 
Posty: 642
Rejestracja: 11 Mar 2007, 13:56
Miejscowość: Chrzanów (małopolska)

PostFranz | 17 Mar 2018, 00:25

Filtr neodymowy do L i RGB.
Większym problemem od zaświetlenia są samoloty. Z roku na rok jest coraz więcej spalin, które już wkrótce całkiem uniemożliwią astrofotografię w niektórych regionach lub znacznie ją ograniczą. Co roku przybywa 5% przelotów. U mnie już jest masakra a 10 lat temu było jeszcze całkiem możliwie. Na to nie ma filtrów.
Załączniki
Zbieranie luminancji na obszarach z silnym LP: samoloty3.JPG
Zbieranie luminancji na obszarach z silnym LP: samoloty2.JPG
 
Posty: 979
Rejestracja: 17 Paź 2009, 04:24
Miejscowość: Zabrze, Brenna

 

Postetomee | 18 Mar 2018, 14:16

Myślę, że trzeba zacząć od zaakceptowania pewnych faktów, na które nie mamy wpływu. Większość foto-amatorów mieszka w pod zaświetlonym niebem i nie ma czasu na targanie sprzętu w dzikie pola, o Bieszczadach nie wspominając. Jak dla mnie hobby powinno cieszyć i nie kojarzyć się zbytnio z uciążliwościami. Zdaje sobie sprawę, że wyjazdy pod ciemne niebo mogą dać dużo lepsze rezultaty ale też i większym kosztem. Wszystko to kwestia bardzo subiektywna. Mnie się już nie chce ruszać tyłka i wolę focić ze swojego balkonu, siedząc w wygodnym foteliku, popijając dobrą whisky i słuchając muzyki :) pomny jednak ograniczeń jakie z tego wynikają.
Ale do rzeczy.
Na miejscu kolegi zacząłbym od NB (zwłaszcza Ha). Jest trochę ładnych obiektów, na których początkujący fotograf może sobie poćwiczyć. Jeśli chodzi o RGB to u mnie w wyciągu na stałe wisi IDAS i tak jest (jak dla mnie) zdecydowanie lepiej. Najchętniej fotografowałbym tylko w RGB ale jest to czasochłonne i dopalenie L zostawiam na koniec jak czuje, że brakuje detalu. Mam jednak wrażenie, że L z jednej strony poprawia detal ale z drugiej zasysa najwięcej LP. Jeśli mi się chce siedzieć i mam czas to palę tylko RGB. Jak "mam lenia" to RGB do minimum, a potem zapuszczam L i idę spać :)
Atiki, Skajłoczery,
Astrodony, Baadery,
Vixeny, Naglery,
Nikony... i inne bajery,
TAK85, EQ6-R, Atik 460Ex,
 
Posty: 51
Rejestracja: 13 Mar 2008, 22:39
Miejscowość: szczecin

Post_RobMarK_ | 18 Mar 2018, 21:31

Gdyby mieli takie niebo, jak u Tomka to by się cieszyli i chyba rekomendowałbym im zabawę z IDASEM. Na pewno nie będą wyjeżdżać ze sprzętem. Jak rozmawialiśmy wyraźnie określił, że foto tylko stacjonarnie, wyjazdowo wyłącznie lornetka.
Samoloty to znany ból i tu na pewno nie ma lekarstwa, jak na smog, mgłę, chmury i inne cholerstwa, które wszystkim zmniejszają uzysk na klatkach i ilość nocy z akceptowalnym niebem.
Chętnie poznam jeszcze kilka opinii jak to robią inni aby materiał był jak najłatwiejszy w obróbce.
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat