NGC 7635 | Mgławica Bąbel

Postjgoluch | 09 Paź 2018, 18:34

Wczoraj mając chwilę czasu rozstawiłem późnym wieczorem sprzęt.
Chciałem przetestować kilka rzeczy.
Muszę z zestawem zrobić jeszcze kilka rzeczy, mam nadzieję, że jakoś się z tym uporam:
- wyjustowanie lunetki biegunowej
- wybór i opanowanie innej metody ustawienia na polarną (metoda dryfu?)
- sterowanie montażem z CDC/SkyChart
- kalibracja guidingu - niestety do tego zdjęcia jej nie wykonałem, teleskop był ustawiony w złej deklinacji, co skutkowało błedem zbyt małego ruchu gwiazdy
- gdzieś jest przekoszony tor optyczny, co widać np w prawym górnym rogu - czekam na tilt adapter, niestety nie mam gwintu w wyciągu
- limity i flip w EQMOD
Pewnie jeszcze więcej rzeczy się znajdzie, ale to tak na początek.

Poniżej 15x600s w H-alpha, testowo na Stellarvue ST80 z Atik 383L+ na HEQ5.
Niestety, fotka z miasta.
Materiału też tylko tyle z uwagi na zbliżającą się kolizję kamery ze statywem.
Muszę doczytać o limitach w EQMOD aby zabezpieczyć sprzęt przed takimi sytuacjami.


NGC 7635 | Mgławica Bąbel: NGC7635_Ha.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Postazoizo | 09 Paź 2018, 19:04

Całkiem ładna fotka. Rozumiem że guidowałeś? Mi przy podobnych czasach wychodzi znacznie większe ziarno na stakach. Prawa strona fotki jest wyraźnie pojechana co wydaje się dziwne. Miałem nieraz gwiazdki pojechane ale jeszcze nigdy tylko w jednym rogu. Co prawda refraktor mam od niedawna i jeszcze go nie rozpracowałem ale może być coś nie tak z torem optycznym. Ja ma wbudowany flattener więc może jakaś nieosiowość toru optycznego. Może ktoś bardziej doświadczony wypowie się w tej sprawie. Raczej to nie jest kwestia guidingu bo cała totka byłaby pojechana.
Spróbuj na początek polarną ustawiać w eqmod. To jest naprawdę prosta i szybka metoda. Wydaje mi się że dla Twojej rozdzielczości wystarczająca.
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Posttayson.82 | 09 Paź 2018, 19:10

Strasznie dużo problemów w jednym wątku...

- Wodór pal po 20min
- Dlaczego lunetka biegunowa to zły pomysł w ustawianiu montażu?
- Alternatywa to np qhy polemaster.
- Kalibracja phd to podstawa.
- Zbyt mały ruch dec - kalibrujemy wg instrukcji w okolicach..... Przeczytaj manual phd :-)

- czy na końcu dravtube masz małe śrubki do regulacji tilt? Może one coś psują
Pamiętaj że jak ustawisz już tilt adapter to nie zalecane jest odkrecanie kamery. Niech sobie będzie na stałe przykrecona do wyciagu. Ja obstawiam ugiecia na wyciągu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postjgoluch | 09 Paź 2018, 19:42

azoizo napisał(a):Rozumiem że guidowałeś?

Tak, na "starej" kalibracji...

azoizo napisał(a):Prawa strona fotki jest wyraźnie pojechana co wydaje się dziwne.

Tak, dlatego podejrzewam mocowanie korektora w wyciągu i korekcję przez tilt adapter.

tayson.82 napisał(a):Strasznie dużo problemów w jednym wątku...

Ot małymi krokami, ale muszę się z tym uporać :)

tayson.82 napisał(a):- Wodór pal po 20min

Ostatnio jak paliłem 300s (Serce i Dusza/Crescent), to obiecałem fotki 600s po ogarnięciu montażu.
Teraz jeszcze muszę go "dopieścić", żeby te 20min osiągnąć bez przesadnego odrzutu.

tayson.82 napisał(a):- Dlaczego lunetka biegunowa to zły pomysł w ustawianiu montażu?

Mam tę "starą" wersję z kółeczkiem na dole okręgu. Raczej nie jest ona super precyzyjna.
Jak widać guiding sobie "jakoś" radzi, ale wiem, że można montaż lepiej ustawić.

tayson.82 napisał(a):- Alternatywa to np qhy polemaster.

Tak... droga alternatywa :)

tayson.82 napisał(a):- Kalibracja phd to podstawa.

Tu muszę odpalić CDC/SkyChart - obecnie naprowadzanie na obiekt robię na SynScan, po czym przełączam się i odpalam EQMOD'a, stąd ta kalibracja na tym obiekcie nie wyszła.

tayson.82 napisał(a):- Zbyt mały ruch dec - kalibrujemy wg instrukcji w okolicach..... Przeczytaj manual phd :-)

Już znalazłem kilka opisów, tutoriali (w pdf) i instrukcję.

tayson.82 napisał(a):- czy na końcu dravtube masz małe śrubki do regulacji tilt? Może one coś psują

To pewnie kwestia montażu korektora (tak jak zwykły okular 2") przy pomocy clampingring z 2 śrubkami (symetrycznie rozstawione).
NGC 7635 | Mgławica Bąbel: zestaw.png


tayson.82 napisał(a):Pamiętaj że jak ustawisz już tilt adapter to nie zalecane jest odkrecanie kamery. Niech sobie będzie na stałe przykręcona do wyciagu. Ja obstawiam ugiecia na wyciągu.

To ma być sprzęt raczej tylko do astrofotek, więc jak ogarnę odpowiednią walizkę, to nie zamierzam rozkręcać zestawu.

Generalnie cieszę się z efektu (choć warunki nie najlepsze) oraz z tego, że kamera jakoś daje radę z filtrami 1.25 bez przesadnego winietowania :)
Jak się uda, to dozbieram jeszcze materiału + może jeszcze przez inne filtry.
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Postazoizo | 09 Paź 2018, 22:37

jgoluch napisał(a):
azoizo napisał(a):Rozumiem że guidowałeś?

Tak, na "starej" kalibracji...


Mi się udało w końcu przejść całą kalibrację. Do dziś nie wiem dlaczego nie mogłem jej przejść. tayson.82 mi pomógł trochę ogarnąć PHD2. Zrobiłem darki i mapę hot pikseli. Teraz na OAGu oraz na guiderze przechodzi bez problemu. Zmieniłem czas na 3 sekundy, poprawiłem ustawienie na Polarną oraz ustawiłem prędkość guidingu x0,3, wgrałem krzywą PEC. Muszę teraz popracować żeby RMS był poniżej 0,2 (wiem już że to możliwe) i wykres trochę wygładzić. Rozrzut mam około 1".
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Posttayson.82 | 10 Paź 2018, 08:37

Da radę to wywazyc w dec?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postjgoluch | 10 Paź 2018, 08:57

Z grubsza tak, ale jeszcze myślę przenieść guider na górę (po drugiej stronie od dovetail).
Napewno będzie lepiej.
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 75 gości

AstroChat

Wejdź na chat