NGC 7293 Ślimak

PostTosiek | 19 Lis 2018, 20:34

Mgławica planetarna NGC 7293 zwana inaczej jako Mgławica Ślimak w katalogu mgławic planetarnych oznaczona jako PK 036-57.1, jest pozostałością po umierającej gwieździe w konstelacji Wodnika. Jej odległość szacuje się na około 700 lat świetlnych od Ziemi a średnica mierzy od 2,5 do 3 lat świetlnych. Wiek mgławicy to 10 600 lat, co oznacza, iż znajduje się ona w dość zaawansowanym stadium swej ewolucji. Mgławica została odkryta prze Karla Ludwiga Hardinga, który zaobserwował ją we wrześniu 1823 roku. Na niebie świeci jako obiekt o jasności 7,3 magnitudo o średnicy 16’ a wraz z halo osiąga 28’ kątowych.
Zastanawiałem się czy w ogóle ją pokazać ponieważ materiał jaki podsiadam jest jednym z najgorszych jaki zebrałem tym sprzętem, po prostu warunki mi nie sprzyjały. Ale po długim namyśle postanowiłem zmierzyć się z nim i na miarę możliwości zrobiłem co mogłem. Wszystko zbierane TSAPO130 F7 i QHY 163 M. Ilość czasu to 12 godzin 30 min. HRGB. W najbliższej przyszłości zmierzę się jeszcze raz z nią ale w sprzyjających warunkach.
Załączniki
NGC 7293 Ślimak: NGC_7293.jpg
Pozdrawiam:)
Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka

moja strona : www.astroantoni.com
 
Posty: 358
Rejestracja: 04 Paź 2009, 11:34

 

Postmariusz_k | 20 Lis 2018, 22:14

Tosiek napisał(a):Zastanawiałem się czy w ogóle ją pokazać ponieważ materiał jaki podsiadam jest jednym z najgorszych jaki zebrałem tym sprzętem, po prostu warunki mi nie sprzyjały.


E nie ma co narzekać, fotka ekstra.
 
Posty: 30
Rejestracja: 02 Wrz 2010, 15:35
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 86 gości

AstroChat

Wejdź na chat