Ostrzenie bez Barlowa, moon filter oraz kilka innych pytań

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostVokka | 25 Gru 2018, 22:42

Witam.
Chciałbym zacząć od przywitania sią z wszystkimi forumowiczami i podziękowania za dużą ilość przydatnych informacji które można znaleźć na tym forum :)

Posiadam już trochę doświadczenia z fotografią i zdecydowałem się przejść do czegoś bardziej wymagającego stąd przygoda z astrofotografią którą dopiero rozpoczynam. Przeczytałem już wiele artykułów i poradników na polskich oraz angielskich stronach i zaciągnąłem z nich już trochę wiedzy teoretycznej, choć doszło do mnie że jest to około 1% tego co jest do nauczenia (i jestem tutaj bardzo hojny ;).
Dysponuje sprzętem poniżej:
Sky-Watcher Explorer 150p na EQ3-2
Barlow kitowy X2
Eyepiece 10mm oraz 25mm
Filtr księżycowy orion 13%
Uchwyt do Nikona z tuba przedłużającą
Aparat Nikon D5600

Naturalnie do obserwacji mogę użyć Barlowa do którego montuje okular w który jest wkręcony filtr.
Posiadanie dwóch okularów daje mi możliwość obserwowania księżyca w różnych rozmiarach.

A teraz czas na pytania, proszę o wyrozumiałość oraz z góry przepraszam jeśli będą one trywialne lub odpowiedzi już padły na forum w innych tematach.

1. Jako że mój Nikon jest croppem a nie full frame po zamontowaniu go na uchwyt i włożeniu w Barlowa daje on tylko częściowy widok księżyca (za duże powiększenie). Efekt jest super, jakość prawdopodobnie nie najlepsza gdyż używam kitowego Barlowa.
Pyt: Czy jedyną możliwością uzyskania pełnego obrazu księżyca jest usunięcie Barlowa oraz podpięcie aparatu bezpośrednio do tuby? Jeśli tak wnioskuje z tego że użycie filtra jest wtedy niemożliwe gdyż nie ma go gdzie wkręcić?

2. Jako iż posiadam Barlowa kitowego, jakiego byście polecili do Astro fotek? Poszukuje czegoś co ulepszy obraz który otrzymuje obecnie, może opcja wkręcania filtrów?
Oczywiście nie szukam takich za 600zl, jeszcze na to za wcześnie.

3. Czy jedynym logicznym wyjściem jest zakup silnika dwu osiowego do EQ3-2? Czy jest sens użytkowania silnika na jednej osi do śledzenia obiektów w celu fotografii? Jeśli dwu osiowy to który model?

Pozdrawiam!
 
Posty: 3
Rejestracja: 25 Gru 2018, 21:30

 

PostJanusz_P. | 04 Sty 2019, 15:01

Jak chcesz caly Księżyc zmnieścić na matrycy aparatu to wywal te Barlowy i okualry i zakup złaczkę T2/ Bagnet Swojego apartu i juz masz to co potrzeba aby się cały Ksieżyc zmieścił w kadrze a i jakosć obrazu bedzie wtedy najwyzsza z możliwych bo to ognisko główne pod warunkiem że dobrze ustawisz ostrość do wykonywanego zdjęcia i dobrze dobierzesz czas naswietlania...
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof z Bagien | 05 Sty 2019, 20:38

Napęd dwuosiowy, jeśli nie będzie to ten z GOTO (który kosztuje mniej-więcej tyle, co montaż i twój teleskop razem wzięte), nic konkretnego w kwestii fotografii Ci nie da. W przypadku montaży paralaktycznych śledzenie z założenia odbywa się tylko w jednej osi, więc jak dobrze ustawisz montaż na Polarną, to nawet napęd jednoosiowy załatwia sprawę.
Oczywiście niewielkim problemem jest to, że śledzenie odbywa się wyłącznie z prędkością gwiazdową (a Księżyc, Słońce i planety poruszają się po niebie z innymi prędkościami), ale biorąc pod uwagę, że są to obiekty bardzo jasne (więc wymagające bardzo krótkich czasów naświetlania), a różnica prędkości w stosunku gwiazdowej nie jest aż tak wielka, tak naprawdę nie jest to żaden problem, tylko drobna niedogodność i nawet ustawienie na polarną nie jest jakąś krytyczną sprawą, choć oczywiście ułatwia życie.
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat