Mgławica Kalifornia - pyły Perseusza w kolorze

PostMaPa | 18 Sty 2019, 15:18

Mgławica Kalifornia to tylko szczególne potraktowanie przez szczególną gwiazdę całkiem sporej porcji kosmicznej materii, a dokładnie materii naszej galaktyki, które osłodziło lekką monotonie pyłową obszaru. Widać to jeśli przedstawi się ją w szerszym ujęciu. Ponieważ ma one dość osobliwy kształt przypomnę za wiki kilka rzeczy jako ciekawostkę.

Mgławica Kalifornia podobnie jak Układ Słoneczny znajduje się wewnątrz Ramienia Oriona Drogi Mlecznej na granicy asocjacji gwiezdnej Perseusz OB2. MA wydłużony wydłużony kształt przeliczany na około 100 lat świetlnych długości. Czerwone światło mgławicy pochodzi od atomów wodoru rekombinujących z dawno utraconymi elektronami, wybitymi w procesie jonizacji przez energetyczne światło gwiazd. Najbardziej prawdopodobnym źródłem światła jest jasna, gorąca oraz niebieskawa gwiazda uciekająca ξ Persei. Znajduje się ona poniżej mgławicy dla obserwatora, lekko poniżej na moim zdjęciu. Prawdopodobnie gwiazda ta powstała w asocjacji gwiezdnej Perseusz OB2 około 400 000 lat temu, a mgławicę napotkała na swojej drodze zaledwie 100 000 lat temu.

Innymi słowy spektakl się skończy i gdy nastanie nowa era dinozaurów w tym miejscu zobaczą one tylko brązowe pyłki albo i mnie

Image

Canon 6Dmod/200mm
iso1600, F3.5, 41x3min, heq5 unguided
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postiro | 26 Sty 2019, 01:22

Ty to masz nerwy ze stali :) z takim materiałem zachować taki umiar ! Wow.

Na dżentelmena :) gładkie i dostojne :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

PostMaPa | 30 Sty 2019, 15:16

:lol: :lol: :lol:

Dzieki !
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 20 Lut 2019, 08:43

Ale właśnie umiar w tym zdjęciu - bajka :-)
Delikatne pyły w towarzystwie Kalifornii pięknie się prezentują.
Marcin Ty to jesteś maszynką do focenia :-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: lulu oraz 125 gości

AstroChat

Wejdź na chat