Molekularny Obłok Perseusza

PostMaPa | 10 Lut 2019, 14:56

Obszar bardzo charakterystyczny zawierający sporo obiektów na większe ognikowe. Ponieważ, szczęśliwie, ktoś nadał nazwę tej chmurze pyłów wiec można jej użyć.
Ja podszedłem do obszaru chłodzonym CMOSem oraz obiektywem. Tyle miałem działające w owym czasie bo sesja z marszu z okazji okienka pogodowego.

Asi1600mmcp/200mm
L 140x45sek RGB 20x2min każdy

Image

Warto zacząć od samego studium tych pyłów
Image
*mapa za wikipedią
Ostatnio edytowany przez MaPa, 11 Lut 2019, 17:21, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postekolog | 10 Lut 2019, 19:23

MaPa napisał(a):Obszar bardzo charakterystyczny zawierający sporo obiektów na większe ognikowe. Ponieważ, szczęśliwie, ktoś nadał nazwę tej chmurze pyłów wiec można jej użyć.

Tak!
Perseus molecular cloud :idea:

Jest pobliską (600 lat świetlnych od nas) gigantyczną chmurą molekularną w konstelacji Perseusza i zawiera ponad 10 000 mas Słońca z gazu i pyłu o powierzchni 6 na 2 stopnie. W przeciwieństwie do chmury molekularnej Oriona jest prawie niewidoczny poza dwoma skupiskami IC 348 i NGC 1333 , w których powstają gwiazdy o małej masie. Jest bardzo jasny w falach średniej i dalekiej podczerwieni oraz w submilimetrach pochodzących z kurzu nagrzanego przez nowo utworzone gwiazdy o niskiej masie.

Więcej:
https://en.wikipedia.org/wiki/Perseus_molecular_cloud

Pozdrawiam
p.s.
Załącz czasem miniaturkę choć, bo kiedyś Twój serwer może padnie (nieszczęścia chodzą po ludziach) i czytelnicy odwiedzający Twoje wątki będą tu czytać nie wiadomo o czym wzrokowo ;)
Załączniki
Molekularny Obłok Perseusza: miniaturka_miniaturki_MaPa_perseusz_mol.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostBogdan J. | 20 Lut 2019, 08:37

Rozumiem, że warunki były słabe bo zdjęcie wygląda na mocno przygaszone :( co nie oznacza, że źle wygląda :D
Gratulki Marcin,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 51 gości

AstroChat

Wejdź na chat