Zerowania lunetki biegunowej :-)

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostJanusz_P. | 12 Wrz 2005, 12:33

Zadam niedyskretne pytanie czy wszyscy wiedzą i pamiętają że lunetkę biegunowę po włożeniu lub zakręceniu w montaż należy przed ustawieniem Bieguna wyzerować?
A polega to na tym że tak regulujemy trzema śrubkami położenie jej siatki ze znacznikiem bieguna aby nie biła w obserwacji jakiegoś dalekiego obiektu (może być w nocy gwiazda Polarna) przy obracaniu osi alfa montażu w którym się znajduje.
Zapomniałem sobie o tym fakcie po zakupie Waldkowego GP i przez pół roku męczyłem się z lunetką która biła o około 15 minut katowych.
Czyli pomimo że ustawiałem polarną w kółeczku co do minuty kątowej i ustawiałem dobry kierunek na Wielką Niedźwiedzicę to nie miałem prawidłowego ustawiania bieguna co objawiało sie ciągle powolnym dryftem w delkinacji.
Teraz po wekendowych Kudłaczach już zapomniałem (przy wysokich obiektach oczywiscie bo przy horyzoncie dochodzi nam refrakcja) co to jeest dryft w deklinacji :lol: :lol: :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postemde | 12 Wrz 2005, 12:43

Właśnie ostatni weekend spędziłem na justowaniu lunetki w GPE na oddalonym o 5km kominie... teraz mam perfect - polecam wykonać te czynność każdemu paralitykowi... :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 26
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 17:32
Miejscowość: Puszczykowo/Poznań

PosttomekL | 12 Wrz 2005, 13:11

No, tak to jest jak się nie czyta i postępuje zgodnie z instrukcją obsługi GP ;)

http://www.smaal.info/astro_en/spmanual/page14
Awatar użytkownika
 
Posty: 170
Rejestracja: 03 Sie 2005, 11:55

Postemde | 12 Wrz 2005, 13:15

wbrew pozorom nie jest to takie proste jak w instrukcji stoi... ja moją lunetkę musiałem całkowicie rozbroić i oczyścić bo przyjechała z paprochem na szybce a potem ustawić na nowo...
Awatar użytkownika
 
Posty: 26
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 17:32
Miejscowość: Puszczykowo/Poznań

PostJanusz_P. | 13 Wrz 2005, 20:43

A czy ktoś kiedys twierdził że uprawianie Astronomii Amatorskiej to jest prosta sprawa, jeśli tak to nadal tkwi w błędzie :roll:
Tylko zadania ambitne przynoszą nam oczekiwaną w hobby satysfakcję i dlatego właśnie lubię uprawiać Astronomię obserwacyjną, sprzętową i Astrofotografię, zapewne jak większość z Was 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postemde | 14 Wrz 2005, 15:12

Janusz_P. napisał(a):A czy ktoś kiedys twierdził że uprawianie Astronomii Amatorskiej to jest prosta sprawa, jeśli tak to nadal tkwi w błędzie :roll:
Tylko zadania ambitne przynoszą nam oczekiwaną w hobby satysfakcję i dlatego właśnie lubię uprawiać Astronomię obserwacyjną, sprzętową i Astrofotografię, zapewne jak większość z Was 8)


...justowanie lunetki nie nazwałbym zadaniem ambitnym a czystą koniecznością jeżeli chce się mieć polarną skolimowaną w punkt :wink: .
Awatar użytkownika
 
Posty: 26
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 17:32
Miejscowość: Puszczykowo/Poznań

PostJanusz_P. | 15 Wrz 2005, 10:24

Emdecjuszu drogi, justowanie lunetki to w astrofoto jak elementarz i abecadło tylko skleroza jak wiesz nie boli i czasem trzeba się trochę nagimnastykować zapomniawszy o tej jakże prozaicznej czynności :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postemde | 15 Wrz 2005, 10:37

Janusz_P. napisał(a):Emdecjuszu drogi, justowanie lunetki to w astrofoto jak elementarz i abecadło tylko skleroza jak wiesz nie boli i czasem trzeba się trochę nagimnastykować zapomniawszy o tej jakże prozaicznej czynności :roll:

...jeżeli chodzi o sklerozę to dokładnie Cię rozumiem Januszku... :lol: :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 26
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 17:32
Miejscowość: Puszczykowo/Poznań

Postdominikrd | 09 Maj 2014, 23:31

Wybaczcie, za odświeżenie tematu ale po co zakładać drugi.

Zgodnie z tym co Janusz napisał w pierwszym postcie sam doszedłem do takich wniosków i chciałem to "naprawić". A, że dodatkowo był paproszek na siatce postanowiłem go przy okazji usunąć. W tym celu musiałem wykręcić okular i wyjąć siatkę. Teraz pytanie (może głupie, proszę się nie śmiać): jak ją ponownie prawidłowo włożyć. Chodzi o to, że na obudowie mamy podziałkę, która odpowiada za dni itd. I jakbym zgodnie z tym chciał ustawić to obrazy na siatce nie pokryją się z rzeczywistością :?

Co do samego justowania to nie jest taka prosta sprawa, przynajmniej dla osoby robiącej to pierwszy raz. Już się cieszyłem, że jest świetnie i lepiej niż zacząłem poprawki. Niestety ostatnia sesja (nawet nie rozpoczęłem jej) uświadomiła mi, że jest odwrotnie.
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

PostJanusz_P. | 10 Maj 2014, 10:30

Nadmienię jeszcze ze justowanie siatki w lunetce biegunowej wymaga delikatności bo każde mocniejsze dokręcenie robaczka imbusowego skutkuje od szczypaniem szkła lub pęknięciem całej szklanej płytki ogniskowej :arrow: :shock:
Skala jest ruchoma więc nie ma znaczenia w jakim kącie założysz płytkę ogniskową byle tą samą stroną do nieba co wyjąłeś bo inaczej bedziesz miał lustrzane odbicie :wink: :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostIgnisdei | 10 Maj 2014, 11:42

ot. ale kopara...odkopałeś jeden z pierwszych postów na tym forum -dokładnie pamiętam to "Zerowanie" :lol: :lol:
Ignisdei
 

Postdominikrd | 10 Maj 2014, 11:55

Wiem, że odgrzałem "kotleta" i na niektórych forach było to napiętnowane ale uznałem, że po co zakładać drugi temat jak wszystko może być w jednym miejscu ;)

Nie ma za co :) Dobrze jest przywoływać dobre wspomnienia ;)
"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Awatar użytkownika
 
Posty: 432
Rejestracja: 11 Lut 2014, 13:05
Miejscowość: Radom

 

Postmarianowski | 10 Maj 2014, 12:52

Stary nie przejmuj się,udowodniłeś że archeologię i astronomię da się jakoś połączyć :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostDosiek77 | 30 Maj 2019, 11:04

Witka. Jaki numer ma ampul fo lunetki? Montaż eq3
Bresser 10x50, 20x80
Awatar użytkownika
 
Posty: 13
Rejestracja: 08 Lip 2010, 00:27
Miejscowość: Warszawa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat