M92 Piękna sąsiadka

PostBogdan J. | 16 Lip 2019, 08:56

To trochę mniej doceniana i fotografowana sąsiadka M13 ale jakże piękna i jasna :D
EyE, Paramount MyT, TEC140, QHY695A
Ekspozycje: L 20x20s, L 28x180s, R 19x300s, G 16x300s, B 33x300s, binx1

M92 Piękna sąsiadka: M92_LRGB_koniec_2_crop.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 16 Lip 2019, 09:46

Super, ładna kulka do kolekcji. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 16 Lip 2019, 12:16

Ile tam galaktyk w tle :shock:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGrzędziel | 16 Lip 2019, 15:10

Śliczna kuleczka.
Mam Bogdan pytanie. Z reguły stosowałeś podobne czasy naświetlania kanałów RBG. Tu B paliłeś wyraźnie więcej. Czemu, czy to celowy zamysł, czy po prostu tak wyszło?
Refraktor CFF 140mm z kamerą CCD na montażu paralaktycznym z mechanizmem zegarowym i inne podobne astrozabawki
 
Posty: 53
Rejestracja: 04 Mar 2016, 23:52
Miejscowość: Mysiadło

 

PostBogdan J. | 16 Lip 2019, 16:04

Ale masz na myśli L do RGB czy, że B jest więcej niż RiG?
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Posttayson.82 | 16 Lip 2019, 16:06

Drobnica super.
Jak kalibrowales kolor, a może więcej B zalatwilo sprawę?
Czy kulka nie robi się jeszcze wieksza np po sumie RGB jako luminancja?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostMaPa | 16 Lip 2019, 17:16

Z takiej ogniskowej warto zgromadzić kolekcję "północnych" kulek JA tam, w każdym bądź razie, kulki lubiłem od zawsze :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 16 Lip 2019, 18:16

tayson.82 napisał(a):Drobnica super.
Jak kalibrowales kolor, a może więcej B zalatwilo sprawę?
Czy kulka nie robi się jeszcze wieksza np po sumie RGB jako luminancja?

Kalibracja normalnie najpierw Backround a później color calibration w Pixe.
Nie ma potrzeby naświetlania większej ilości klatek w B to w zasadzie przypadek :D
Nie ma problemu z mocniejszym wyciągnięciem L-ki, sama luminancja na to pozwala natomiast zbyt wyciągnięta L-ka łapie już szum w tle ale przede wszystkim wypiera mocno przy złożeniu kolor. Nawet stopniowe go dodawanie nie wygląda dobrze i naturalnie. Nie ma co przeginać z zasięgiem :)
L-ka z trzy minutowych klatek:

M92 Piękna sąsiadka: M92_L_koniec.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostBogdan J. | 16 Lip 2019, 18:38

Jeszce taka wersja z bardziej moim zdaniem "naturalnymi" kolorami. Która lepiej wygląda na Waszych monitorach jeżeli mogę prosić o ocenę :wink: :

M92 Piękna sąsiadka: M92_LRGB_koniec_3_crop.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostMaPa | 16 Lip 2019, 23:03

Wskazuje na drugą wersję ale więcej kolorytu środka widzę w pierwszej :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 17 Lip 2019, 08:01

MaPa napisał(a):Wskazuje na drugą wersję ale więcej kolorytu środka widzę w pierwszej :)

Dzięki Marcin. W sumie po namyśle zostawię pierwszą :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Posttayson.82 | 17 Lip 2019, 11:55

mam pewna teorie co do refraktorow, ICX695 oraz kalibracji koloru.

nie wiem czy mam raceje, ale wydaj mi sie ze calibracja koloru "mierzy" wartosci wewnatrz gwiazdek, aby poprawnie zbalansowac kolor. wszystko byloby ok w swiecie bez aberracji.
mam wrazenie ze jednak przy tak czułej matrycy, nawet minimalnych niedoskonalosciach optyki oraz wg mnie zbyt szerokim filtrze B balans kolorow nie dziala zbyt dobrze.

obraz gwiazd w B jest jakby lekko rozblurowany (nieskorygowany w pelni obraz przez optyke) przez co nie posiadaja one, w przeciwieństwie do gwiazdke z G i R, wyrażnie podobnego srodka. W tym momencie kalibracja koloru uwaza ze kanału B jest odrobine za malo i go podbija.

To jak dla mnie ujawnia sie na zdjeciach tym ze kolory czerwonych i zółtych gwiazdek sa lekko zabawione niebieskim.
ich barwa przesuwa sie lekko w magente/róż dla tych pierwszych, a w sinożółty dla drugich. Oczywiście ten dodany niebieski rowniez zalewa cale zdjęcie, ale najlepiej to widac - patrz zdanie powyzej.

Bogdan, Dominik macie podobne odczucia dla ICX695 + refraktory?
Mam nadzieje ze opisalem to w miare zrozumiale :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostBogdan J. | 17 Lip 2019, 12:31

Być może jest w tym trochę prawdy. W przypadku mojego refraktora przynajmniej z zastosowaniem RF Riccardi 0,75 kanał niebieski nieco mi odjeżdża jeśli chodzi o focus co przekłada się również na wielkość gwiazdek w B. Co z tym robi kalibracja to nie wiem ale na różnych obiektach raz wychodzi bardzo dobrze, raz średnio a raz bardzo słabo.
Może winę ponosi tutaj RF. Przy najbliższej wizycie w obserwatorium spróbuję wykonać testy fotograficzne bez RF w ognisku głównym TEC140. Zobaczymy co z tego wyniknie.
Oczywiście ciemniejszy sprzęt i dłuższe czasy naświetlania ale dłuższa ogniskowa i szansa na mniejsze obiekty. To mi chodzi po głowie.
Hej,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostDominik Woś | 17 Lip 2019, 12:35

tayson.82 napisał(a):mam pewna teorie co do refraktorow, ICX695 oraz kalibracji koloru.

nie wiem czy mam raceje, ale wydaj mi sie ze calibracja koloru "mierzy" wartosci wewnatrz gwiazdek, aby poprawnie zbalansowac kolor. wszystko byloby ok w swiecie bez aberracji.
mam wrazenie ze jednak przy tak czułej matrycy, nawet minimalnych niedoskonalosciach optyki oraz wg mnie zbyt szerokim filtrze B balans kolorow nie dziala zbyt dobrze.

obraz gwiazd w B jest jakby lekko rozblurowany (nieskorygowany w pelni obraz przez optyke) przez co nie posiadaja one, w przeciwieństwie do gwiazdke z G i R, wyrażnie podobnego srodka. W tym momencie kalibracja koloru uwaza ze kanału B jest odrobine za malo i go podbija.

To jak dla mnie ujawnia sie na zdjeciach tym ze kolory czerwonych i zółtych gwiazdek sa lekko zabawione niebieskim.
ich barwa przesuwa sie lekko w magente/róż dla tych pierwszych, a w sinożółty dla drugich. Oczywiście ten dodany niebieski rowniez zalewa cale zdjęcie, ale najlepiej to widac - patrz zdanie powyzej.

Bogdan, Dominik macie podobne odczucia dla ICX695 + refraktory?
Mam nadzieje ze opisalem to w miare zrozumiale :)


Z tak zwanego lustra, nie ma różnicy, z soczewki jest, trzeba kalibrować.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 17 Lip 2019, 12:46

Bogdan J. napisał(a):Być może jest w tym trochę prawdy. W przypadku mojego refraktora przynajmniej z zastosowaniem RF Riccardi 0,75 kanał niebieski nieco mi odjeżdża jeśli chodzi o focus co przekłada się również na wielkość gwiazdek w B. Co z tym robi kalibracja to nie wiem ale na różnych obiektach raz wychodzi bardzo dobrze, raz średnio a raz bardzo słabo.
Może winę ponosi tutaj RF. Przy najbliższej wizycie w obserwatorium spróbuję wykonać testy fotograficzne bez RF w ognisku głównym TEC140. Zobaczymy co z tego wyniknie.
Oczywiście ciemniejszy sprzęt i dłuższe czasy naświetlania ale dłuższa ogniskowa i szansa na mniejsze obiekty. To mi chodzi po głowie.
Hej,


Gdzies (totalnie nie pamietam gddzie) o tym czytalem, ze wlasnie w TEC140 przy f<6 wylazi aberracja ze wzgledu na uzyte szkla ED, a nie fluorytowe.
TEC160 jest na fluorycie wiec sprawa rozwiazuje sie z automatu :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostBogdan J. | 17 Lip 2019, 14:43

tayson.82 napisał(a):
Bogdan J. napisał(a):Być może jest w tym trochę prawdy. W przypadku mojego refraktora przynajmniej z zastosowaniem RF Riccardi 0,75 kanał niebieski nieco mi odjeżdża jeśli chodzi o focus co przekłada się również na wielkość gwiazdek w B. Co z tym robi kalibracja to nie wiem ale na różnych obiektach raz wychodzi bardzo dobrze, raz średnio a raz bardzo słabo.
Może winę ponosi tutaj RF. Przy najbliższej wizycie w obserwatorium spróbuję wykonać testy fotograficzne bez RF w ognisku głównym TEC140. Zobaczymy co z tego wyniknie.
Oczywiście ciemniejszy sprzęt i dłuższe czasy naświetlania ale dłuższa ogniskowa i szansa na mniejsze obiekty. To mi chodzi po głowie.
Hej,


Gdzies (totalnie nie pamietam gddzie) o tym czytalem, ze wlasnie w TEC140 przy f<6 wylazi aberracja ze wzgledu na uzyte szkla ED, a nie fluorytowe.
TEC160 jest na fluorycie wiec sprawa rozwiazuje sie z automatu :)


To dotyczyło 160ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 76 gości

AstroChat

Wejdź na chat