Jaki program do wstępnej obróbki? Alternatywy do PixInsight

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostSebastian Ś. | 31 Lip 2019, 17:01

Jeszcze niedawno nie miałem wątpliwości że najlepszym wyborem będzie Pix. Popracowałem na wersji trial z cudzym i własnym materiałem i zdecydowanie mi odpowiada, tylko ta cena...

Zacząłem szukać alternatyw i trafiłem na Astro Pixel Processor, czy ktoś ma dłuższe doświadczenie z tym softem i porównanie do Pixa? Interfejs wygląda tragicznie ale może to tylko pierwsze wrażenie. Jest jeszcze Maxim DL IP ale tutaj cena zdecydowanie astronomiczna ;)

Chodzi mi o jeden program którym doprowadzę zdjęcia z RAW przez stackowanie i kalibrację aż do otwarcia w Photoshopie.

Może jakieś inne propozycje? Jakie macie "flow" pracy?.
Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostPiotr K. | 31 Lip 2019, 22:31

Ja używam mało znanego programu Regim:

http://www.andreasroerig.de/regim/regim.xhtml

Działa na Maku, dlatego go zacząłem używać, i jest bardzo prostycw obsłudze (choć nie mam porównania, bo nic innego nie używałem :) ). Jakbyś miał pytania to wal śmiało :)

Wiem też, że kumple używają programu Siril (kolega cwic) i Sequator (kolega Noth) - o szczegóły musiałbyś ich podpytać :)

No a najbardziej popularny jest DSS czyli Deep Sky Stacker, ale u nim chyba słyszałeś, bo chyba każdy o nim słyszał :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2899
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Posttayson.82 | 31 Lip 2019, 22:56

Prawda jest taka, że astrofoto na pewnym poziomie wymaga stanowczych wydatków.
Wiele nie polecę poza PS i Pixie core.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postrapiertg | 01 Sie 2019, 13:30

Jest też całkiem darmowy i open source program którego używam:

https://www.siril.org/

Z wad to trochę dziwny workflow do którego trzeba przywyknąć. Z zalet - skrypty, aktywnie rozwijany, wieloplatformowy.

EDIT: Zauważyłem dopiero teraz że Piotr już wspominał o Siril :)
 
Posty: 10
Rejestracja: 24 Lip 2017, 19:27
Miejscowość: Wołomin

 

PostSebastian Ś. | 01 Sie 2019, 15:22

Dzisiaj próbowałem popracować na wersji testowej Astro Pixel Processor, ale całkowicie nie jestem zadowolony z tego programu. Jakich danych bym nie podał, zawsze w pewnym momencie jest jakiś piękny błąd, który nic nie oznacza. Nie tego oczekiwałem od płatnego programu, jeżeli miałbym robić zakupy to wolę jednak dołożyć do Pixa.

DSS - oczywiście znam i lubię :) do niego i tak musze użyć czegoś do wstępnej obróbki zanim wrzucę do PS'a.

Regim - pierwszy raz widzę program, ale fajny, spróbuję usunąć nim np. gradient i zobaczyć jakie są efekty.

Siril - używałem kilka razy, wiem jak zrobić stack. Wcześniej przegapiłem kompletnie zakładkę "image processing" :oops: wygląda na razie najbardziej obiecująco ze wszystkich. Potrafi wszystko co potrzebne (może nie aż tyle co Pix), lecz faktycznie flow pracy trochę dziwne.

Sequator - też używałem do szerokich kadrów, muszę spróbować z "normalnymi"
Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Posttayson.82 | 02 Sie 2019, 15:17

Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostSebastian Ś. | 05 Sie 2019, 14:28

Sprawdziłem pobieżnie wszystkie propozycje i na ten moment wygrywa Siril. Mogę zrobić stackowanie i preprocessing (np. DBE), do tego jest kompletnie za darmo. W czasie stackowania to przetwarzanie sekwencjami dość specyficzne ale nawet mi się to podoba, że nie ma automatu i trzeba pomyśleć co od czego odjąć.

EDIT: Tak naprawdę są już wbudowane skrypty do stackingu pod DSLR od wersji 0.9.9 w zakładce scripts.
Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat