Zdjęcia kosmosu scalane z wielu momentów w czasie

Postekolog | 16 Sie 2019, 12:56

Scalenie zdjęć współczesnych i archiwalnych pokazuje zarówno mgławicę CBT1 powstałą z wybuchającej supernowej jak i ślad lotu popchniętego tym wybuchem pulsara J0002 rozpędzonego do wyjątkowej dla gwiazd prędkości - ponad tysiąca kilometrów na sekundę. (APOD)
Ta prędkość pozwoli mu nawet opuścić naszą galaktykę i samotnie powędrować między galaktykami na spotkanie gwiazd i ku zadziwieniu naukowców ewentualnej cywylizacji w innej galaktyce.

Zbliżając się do owej galaktyki pulsar ten jeszcze przyspieszy - przyciągany przez jej grawitację - i przeleci przez nią lecąc dalej ku kolejnym galaktykom.
Zakładając, że przeleci dokładnie przez centrum takiej galaktyki jak nasza (czyli przez sobowtóra Drogi Mlecznej) można zastanawiać się z jaką, największą prędkością będzie leciał będąc tam w środku?

Zdjęcia archiwalne rejonu supernowej pochodzą, między innymi, z latającego na orbicie Ziemi kosmicznego "obserwatorium" w podczerwieni (IRAS).

Astroamatorzy też mogą pokusić się o takie prace zamieniając tym samym punktowe wystąpienia czegoś na wstęgę lub pozorne klony jeden obok drugiego.
Najprostszym przykładem jest ślad Księżyca nad horyzontem ale mogą to być inne koncepcje - ślad komety, co jeszcze?

https://twitter.com/Astrofotografen/sta ... 4736792578

Siema
Załączniki
Zdjęcia kosmosu scalane z wielu momentów w czasie: D-ueitjXkAAkfAN.jpg
Zdjęcia kosmosu scalane z wielu momentów w czasie: CannonSupernova_English_960.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6217
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 57 gości

AstroChat

Wejdź na chat