Duży Obłok Magellana (LMC) z 200mm

PostDominik Woś | 25 Wrz 2019, 14:33

Pod koniec sierpnia, pod koniec nocy, Magellany są już dość wysoko na niebie w RPA. Jako, że Marcin (MaPa) podrzucił mi jako niechciane dziecko 200-kę, pożyczając równocześnie moją 135-kę, spróbowałem wycelować w Duży Obłok Magellana (LMC) pomimo, że już go wcześniej fotografowałem ze 135-ką. Parę nocy wcześniej próbowaliśmy poobserwować obiekty w LMC wizualnie, ale ich ogrom jest tak przytłaczający, że obserwacje samej Tarantuli (NGC2070) powodują już niejako przesycenie. :wink: Tak więc, nie zdecydowaliśmy się, a w zasadzie to Łukasz nas zniechęcił, w wizualny "wjazd" w LMC, stwierdziłem, że "zrobimy go", w sensie pooglądania obiektów tam siedzących, Canonem 6D (mod) z obiektywem 200mm. Niestety cały LMC nie mieści się w kadrze takiego zestawu, podzieliłem więc LMC na 2 kadry aby lepiej pokazać wąsy ciągnące się w dół tej galaktyki. Zdjęcie daje też chyba odczuć jak wielki jest LMC w porównaniu na przykład do M31, która jest królową galaktyk nieba północnego, jeśli oglądaliśmy kiedyś zdjęcia M31 z 200mm.

2 kadry, po 17 klatek z czasem 5 min/k, Canon 6D (mod), Canon 200mm L 2.8 @F4:

50% rozdzielczości:

Duży Obłok Magellana (LMC) z 200mm: lmc_50proc.jpg


Wersja opisana:

Duży Obłok Magellana (LMC) z 200mm: lmc_50proc_annotated.jpg


Tym razem, wyjątkowo, 100% rozdzielczości (UWAGA, ponad 9MB):

Duży Obłok Magellana (LMC) z 200mm: lmc_100proc.jpg


Wersja opisana (UWAGA, ponad 11MB):

Duży Obłok Magellana (LMC) z 200mm: lmc_100proc_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlukost | 25 Wrz 2019, 14:51

Spokojnie, zrobimy metodyczną sekcję LMC podczas kolejnego wyjazdu. Na to trzeba minimum jednej pełnej nocki obserwacji. ;)
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostDominik Woś | 25 Wrz 2019, 15:52

lukost napisał(a):Spokojnie, zrobimy metodyczną sekcję LMC podczas kolejnego wyjazdu. Na to trzeba minimum jednej pełnej nocki obserwacji. ;)


No myślę, szczególnie, że dokładną w miarę mapkę już mamy. :wink: Ale faktycznie liczba obiektów nieba południowego jest na tyle duża, że LMC jest raczej jednym z obiektów do obserwacji niż zbiorem kolejnej dużej liczby dodatkowych, ciągnących się w polu widzenia Naglera 31mm, mgławic i gromad. :wink: Mgławica Tarantula w Ethosie 8mm jak to się mówi, rozwala system. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostMaPa | 25 Wrz 2019, 17:09

No jest skala :)
Gwiazdki jakieś znajome.

Łukasz dostał opis więc nic tylko lecieć z markerem w czasie obserwacji i odhaczać :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 106 gości

AstroChat

Wejdź na chat