Wenus 2019/2020

Postlagata1 | 03 Kwi 2020, 14:05

Baader Colour Filter Light Blue 1¼" 470 nm

Light Blue 470nm bandpass filter.
For visual and photographic planetary observations.
To observe high clouds on Mars, enhances contrast of hazes on terminator of Mars (Violet Clearing).
Displays reddish structures darker, ideal for observing the red spot on Jupiter. Also shows Saturn rings better.
To monitor the structures in the atmosphere of Venus.
Highlights the fine details in gas tails produced by comets.
Multi-coated for max contrast – no reflections, scatter or dimming.
Planeoptically polished to within 30 seconds of arc for a sharp image at high magnification with non-ageing sealed coating edges.
Both sides 7-layer AR coating with only 0.25% residual reflection per surface. This is the most antireflective that has ever been undertaken with color filters.

jest polecany do monitorowania chmur na wenus jednak :

To monitor the structures in the atmosphere of Venus.

Tamten droższy filtr na razie mi odpada ze względu na małą aperture póki co - natomiast ktoś używał tutaj już wspomnianego w mniejszych aperturach jak moja?
 
Posty: 332
Rejestracja: 28 Lut 2020, 20:04

 

PostSebastian Ś. | 03 Kwi 2020, 14:47

Użyć możesz, tylko musisz wyciąć IR filtrem IR cut. Niestety nawet jakbyś podmienił teleskop na np. SCT 8 to niewiele się nagra, próbowałem bliźniaczymi filtrami, efekty dalekie od zadowalających. Wrzucę Ci wykresy do porównania może wyciągniesz wnioski sam.

Wenus 2019/2020: Screenshot 2020-04-03 at 14.53.29.png

Wenus 2019/2020: Screenshot 2020-04-03 at 14.53.55.png
Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlagata1 | 03 Kwi 2020, 14:50

wykresy wykresami - wiadomo że według wykresów niewiele wniesie, ale mogę zobaczyć te fotki dalekie od zadawalających? nawet lekka poprawa mnie ucieszy przy mojej małej aperturze - w opisie nie wrzucali by raczej sentencji o monitorowaniu chmur wenus gdyby kompletnie nie działał?
 
Posty: 332
Rejestracja: 28 Lut 2020, 20:04

 

PostSebastian Ś. | 03 Kwi 2020, 14:55

lagata1 napisał(a):wykresy wykresami - wiadomo że według wykresów niewiele wniesie, ale mogę zobaczyć te fotki dalekie od zadawalających? nawet lekka poprawa mnie ucieszy przy mojej małej aperturze

Wykresy u producentów są raczej optymistyczne ;) ale widzę, że chcesz koniecznie kupić te filtry, próbuj może uda Ci się nagrać ładą Wenus i się z nami podzielisz. U mnie wychodziło jeszcze mniej detalu niż koledze tutaj: https://astropolis.pl/topic/54969-wenus ... ent=654644 Tylko przypominam, że to jest ze sporo większego teleskopu

P.S. Zrobię w najbliższe dni zdjęcie w aktualnym położeniu Wenus z filtrem #47 i IR cut przez SCT8 i ASI224MC, żebyś miał obraz aktualny,
Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlagata1 | 03 Kwi 2020, 15:20

Fajnie by było zobaczyć te zdjęcia - ale ten filtr baadera to jest odpowiednik jasnoniebieskiego bardziej aniżeli #47

Nie wiem czy aż tak bardzo chcę kupić, ale przy mojej aperturze tylko te do wenus mają jakiś sens i pewnie kupię, tylko pytam czy ktoś już tym baaderowskim jasnoniebieskim się bawił przy małej ape.
 
Posty: 332
Rejestracja: 28 Lut 2020, 20:04

 

PostSebastian Ś. | 03 Kwi 2020, 15:31

Wysłałem Ci przykładowe zdjęcia i jak można ekonomicznie sfotografować zarysy chmur Wenus z filtrem #47. Fotografuje się je najbardziej efektywnie w UV, więc jak myślisz czy filtrem jasnoniebieskim będzie lepiej niż z fioletowym? I jak myślisz dlaczego nie znajdziesz takich zdjęć?
Nie korzystam aktywnie z tego forum, więc odpowiedź na PW może zająć mi kilka dni.
 
Posty: 2379
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postlagata1 | 03 Kwi 2020, 16:30

nie zaszkodzi poeksperymentowac - bez sensu nie bylyby polecane prawda?

To monitor the structures in the atmosphere of Venus. - proszę zatem o wytłumaczenie tego opisu przy filtrze baadera jasnoniebieskiego Baader Colour Filter Light Blue 1¼"

To nie jest moja opinia - dla podkreślenia, to samo jest na polskiej stronie astroshop.pl

Wiec po raz kolejny: czy ktoś używał właśnie dokładnie tego filtra w refraktorze około 100mm ( pytam przed zakupem bo może ktos już sprawdzał )

Na stronie astroshop.pl również do mojej kamerki zalecają w kwestii planet:

https://www.astroshop.pl/filtry-blokuja ... r_1_select - chyba jednak cos pomoże w kwestii planet skoro jest zalecany?
 
Posty: 332
Rejestracja: 28 Lut 2020, 20:04

 

Postlulu | 06 Kwi 2020, 12:54

2 kwietnia - za chwilę zacznie się robić ładny rogaliczek :-)
Załączniki
Wenus 2019/2020: VENUS-2020-04-02d.png
Ostatnio edytowany przez lulu, 09 Kwi 2020, 15:48, edytowano w sumie 1 raz
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3011
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostDariusz.p | 06 Kwi 2020, 22:34

lulu napisał(a):2 kwietnia - za chwilę zacznie się robić ładny rogaliczek :-)

już jest ładnie :) i łada fota :wink:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postlagata1 | 07 Kwi 2020, 00:29

Z dzisiaj - cos lepiej mi poszło? jakieś podpowiedzi? ( bez barlowa było ) - jak wenus odżółcić??
Załączniki
Wenus 2019/2020: forum 2.jpg
forum 2.jpg (23.03 KiB) Obejrzany 4386 razy
Wenus 2019/2020: forum 1.jpg
 
Posty: 332
Rejestracja: 28 Lut 2020, 20:04

 

Postlulu | 07 Kwi 2020, 15:15

Znacznie lepiej - brawo! Pamiętaj że nigdy nie poprawisz efektu powiększając zdjęcie po jego wykonaniu, natomiast poprawisz wrażenie zmniejszając je - np. o połowę - i (czasem!) lekko wyostrzając. Załączam przeróbkę Twojego zdjęcia zmniejszonego właśnie o połowę, ale bez wyostrzania. To czy wyostrzać czy nie zależy od tego, czy wyostrzanie ma szansę uwydatnić szczegóły, czy może raczej artefakty wynikające z niedoskonałości technicznych. Tutaj szczegółów nie mamy, są za to "farfocle" w postaci plamek sztucznego koloru - dlatego wyostrzanie i uwydatnianie ich nie byłoby wskazane.
Wenus 2019/2020: wenus.jpg


A jak odżółcić? Nie wiem co zrobiłeś że zdjęcie jest takie zażółcone, ale jest to jakiś bardzo mocny, sztuczny efekt. Nie da się go zdjąć zwykłą korektą poziomów - nie ma właściwie pola manewru:
Wenus 2019/2020: levels1.jpg


Najpierw trzeba trochę "odżółcić" to filtrując "na chama", np. w Phosothopie: Obraz > Dopasowania > Kolor selektywny - zdejmując tyle żółtego, aby histogram dla światła niebieskiego (odpowiadający za ilość żółci na obrazie) zaczął przypominać histogram dla zieleni i czerwieni:
Wenus 2019/2020: levels2.jpg


Taki obraz uznałbym za w miarę "naturalny". Wówczas ścinasz "puste" fragmenty histogramu rozszerzając go na pełną długość osi poziomej. Jasne partie obrazu rozjaśnią się do swojej pełnej jasności, tracąc zabarwienie w każdym z trzech kanałów RGB. A właściwie prawie na pełną - ja zostawiam zawsze kawałeczek, tak aby nie rozjaśniać obrazu do pełnej bieli. Na poprawnie naświetlonej fotografii nic nie powinno osiągać pełnej bieli - najjaśniejszy fragment powinien być "o ton" ciemniejszy od białego:
Wenus 2019/2020: levels3.jpg
Ostatnio edytowany przez lulu, 08 Kwi 2020, 22:55, edytowano w sumie 1 raz
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3011
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 07 Kwi 2020, 15:23

Dariusz.p napisał(a):
lulu napisał(a):2 kwietnia - za chwilę zacznie się robić ładny rogaliczek :-)

już jest ładnie :) i łada fota :wink:


Dzięki serdeczne - najfajniejsze jest to, że im węższy rogal, tym większy, a rozmiar kątowy rośnie coraz szybciej! :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3011
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlagata1 | 07 Kwi 2020, 22:32

Brak u mnie photoshopa niestety - a to z dzisiaj z barlowem, rozdzielczosc maksymalna kamery 2592x1944

Uwagi? Jakieś przeróbki?
Załączniki
Wenus 2019/2020: wenus0001 20-04-07 20-52-36 ax.jpg
Wenus 2019/2020: wenus0001 20-04-07 20-52-36 a.jpg
Wenus 2019/2020: wenus0001 20-04-07 20-38-39.jpg
 
Posty: 332
Rejestracja: 28 Lut 2020, 20:04

 

Postlulu | 08 Kwi 2020, 12:06

Wydaje mi się że poprzednio udało Ci się uzyskać lepsza ostrość. Jakiego programu używasz do zbierania materiału? Jest tam zapewne opcja powiększenia podglądu, co pomaga ustawić ostrość. W Sharpcapie np. są dodatkowe narzędzia do oceny i korygowania ostrości na podstawie przesyłanego do programu obrazu - ale nie korzystałem z tego, nie wiem co to warte. Natomiast ważne są jeszcze 3 rzeczy:

1. wysokość planety nad horyzontem - obraz bardzo szybko się degraduje wraz z obniżaniem się tej wysokości, więc lepiej zrobić zdjęcia jak najwyżej, nawet jeśli niebo nie jest jeszcze czarne - przy jasności Wenus jest to bez znaczenia

2. liczba klatek do stackowania - ja u siebie wypraktykowałem, że przyzwoity efekt uzyskuję w okolicach 1000 klatek, a lepiej zebrać nawet 2000 (powyżej 3 tys. komputer mi się już zawiesza przy obróbce :-)

3. sposób stackowania - programy typu AutoStakkert czy RegiStax pozwalają na dwie istotne rzeczy:
- wybór źródłowych klatek, np. 30% najlepszych
- skorzystanie z zaawansowanych algorytmów wyostrzanie/dekonwolucji które dają zazwyczaj lepsze efekty niż zwykła funkcja wyostrzania w programach do obróbki zdjęć
Poeksperymentuj z tymi ustawieniami - np. AutoStakkert pozwala ustawić sobie 4 kryteria wyboru źródeł i wyprodukuje 4 zestawy zdjęć, zrobionych np. z 15, 35, 65 i 85% najlepszych. Piszę "zestawy" bo będą to po dwa zdjęcia - zwykłe i wyostrzone wg. zadanego przed stackowaniem stopnia wyostrzenia, jeśli zaznaczysz taką opcję. Pobaw się tymi opcjami.

Przepraszam jeśli piszę o sprawach dla Ciebie oczywistych, nie wiem jakie masz doświadczenie więc na wszelki wypadek wspominam również o rzeczach elementarnych.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3011
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postmakower | 08 Kwi 2020, 18:52

>"Wydaje mi się że poprzednio udało Ci się uzyskać lepsza ostrość. Jakiego programu używasz do zbierania >materiału? Jest tam zapewne opcja powiększenia podglądu, co pomaga ustawić ostrość. W Sharpcapie np. są >dodatkowe narzędzia do oceny i korygowania ostrości na podstawie przesyłanego do programu obrazu - ale nie >korzystałem z tego, nie wiem co to warte. Natomiast ważne są jeszcze 3 rzeczy:"
>..........
> pozdrowienia Łukasz
> SW 120ED@EXOS-2 GT

Mam pare pytań po długiej przerwie w praktyce i teorii.
Czy przy stakowaniu w autostacker dajesz jakieś manualne punkty do stakowania czy wszystko na automacie z najlepszych klatek? Przy Wenus chyba nie ma mowy o punktach manualnych? Jak automat daje sobie radę??
Troche juz o tym programie zapomniałem bo ze 3 lata nie używałem ale teraz zasadzam się na Wenus z Makiem 180. A może jednak jedna klatka z aparatu DSLR bedzie lepsza? Jakoś mam wątpliwości co do stakowania Wenus. A jak już to robić kamerka planetarną kolorową czy mono z jakimś filtrem?
Pozdrawiam
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postlulu | 08 Kwi 2020, 20:14

Nie próbowałem ręcznego ustawiania punktów gridu bo nie widzę potrzeby - automat robi to dobrze. Ustawiam go na "24" a minimalną jasność na 5 żeby objęło też okolice terminatora - i tyle, wszystko hula z automatu jak należy. Na początku w sekcji "Quality Estimator" można wybrać dwie metody - "Edge" odpowiednią dla mniejszych planet lub "Gradient". Próbowałem tym manewrować ale nie widzę w wypadku Wenus specjalnej różnicy.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3011
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlagata1 | 08 Kwi 2020, 20:18

korzystam z icap - w nim nie można niestety ustawiać ostrości programowo, sharpcam nie wykrywa mojej kamerki neximage5

tym razem jechałem z barlowem 2x więc już trudniej było złapać ostrość na księżycu a także wenus już jest niżej na niebie niż miesiąc temu ( fota też przy pełni księżyca wczoraj ) - klatek było dużo, okolice 1000 a program do stackowania registax, w registax daje 40% najlepszych - ale eksperymentuje teraz z kodekami do nagrywania materiału bo może to też ma znaczenie przy obróbce?

nie ma za co przepraszać, rozumiem i wyjaśniam

do makower - wenus w registax punkt wybieram manualnie lub z automatu i sprawdzam kiedy wyjdzie lepiej :) też myślę czy czasem lustrzanka nie zrobi lepiej bo kolorowa matryca w kamerce ma 5 mp i nie używa całej matrycy do zapisu materiału, a lustrzynka ma np 10 mp i pasowałoby sprawdzić
 
Posty: 332
Rejestracja: 28 Lut 2020, 20:04

 

Postlulu | 08 Kwi 2020, 22:55

Nie wiem jakich rozmiarów matrycę ma ta Twoja kamerka, ale zapewne liniowo są znacznie mniejsze niż rozmiary matryc w lustrzankach - nawet mikro 4/3. Obraz rzutowany na tę matrycę będzie liniowo tych samych rozmiarów jak teraz, więc w wypadku lustrzanki 10 mpx efektywna rozdzielczość obrazu obejmującego tarczę planety będzie prawdopodobnie niższa - Twoja 5 mpx kamerka ma z pewnością dużo mniejszy piksel niż lustrzanka. To chyba nie jest droga do uzyskania lepszego obrazu.

Lustrzanka z większą matrycą może mieć moim zdaniem sens w wypadku zdjęć Księżyca, dając szansę na objęcie kadrem większej części tarczy. Taki "zysk" może rekompensować utratę jakości detalu. W wypadku małego obiektu mieszczącego się spokojnie w kadrze kamerki, zysku nie ma - a strata jakości moim zdaniem będzie.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3011
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 09 Kwi 2020, 14:08

4 kwietnia.
Załączniki
Wenus 2019/2020: VENUS-2020-04-04d.png
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3011
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostDariusz.p | 09 Kwi 2020, 23:53

Dzisiaj
Załączniki
Wenus 2019/2020: 20_53_11.jpg
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postlagata1 | 10 Kwi 2020, 00:30

lulu - jak to mam wyostrzyć? widać ostrą krawędź wenus ale kanał R mi pojechał - przesuwam żeby się pokrył z resztą to tracę ostrość krawędzi planety - gdzie jest błąd?
Załączniki
Wenus 2019/2020: foras.jpg
 
Posty: 332
Rejestracja: 28 Lut 2020, 20:04

 

PostDominik Woś | 10 Kwi 2020, 06:30

lagata1 napisał(a):lulu - jak to mam wyostrzyć? widać ostrą krawędź wenus ale kanał R mi pojechał - przesuwam żeby się pokrył z resztą to tracę ostrość krawędzi planety - gdzie jest błąd?


Musisz raczej przed wyostrzaniem wyrównać kanały RGB. Można do tego użyć na przykład Registax'a. Dodatkowo chyba masz problem z kanałem B (niebieski), który to kolor praktycznie nie istnieje na stacku i przez to Wenus ma dziwną zielonkawą barwę.

Wenus 2019/2020: foras_.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postlulu | 10 Kwi 2020, 12:20

lagata1 napisał(a):lulu - jak to mam wyostrzyć? widać ostrą krawędź wenus ale kanał R mi pojechał - przesuwam żeby się pokrył z resztą to tracę ostrość krawędzi planety - gdzie jest błąd?


Prosta funkcja wyostrzania spotykana w programach do obróbki zdjęć ma jakieś swoje na sztywno zaszyte parametry dopasowane do najczęściej spotykanych sytuacji i do naszych zastosowań, gdy mamy do czynienia a takimi ciężki przypadkami jak ten, nie będzie się zazwyczaj nadawała. Poszukaj jakiegoś narzędzia pozwalającego przeprowadzić wyostrzanie w sposób bardziej inteligentny, dającego dostęp dostęp do opcji takich jak zakres obszaru poddawanego modyfikacjom. Załączam przykład - dwie pierwsze próby wykonane są takimi właśnie narzędziami w Photoshopie (filtr Camera Raw oraz Inteligentne Wyostrzanie), a ostatni to zwykłe "sharpen". Jak widać to ostatnie operuje na zadanym, stałym promieniu "rażenia", który tutaj jest zbyt mały i powoduje wyostrzanie raczej szumu i artefaktów niż obrazu. Jeśli ten promień powiększyć, jak w dwóch pierwszych przykładach, wyostrzenie zaczyna dotyczyć rysunku tarczy.

Co Ty robisz że to jest takie żółte?
Załączniki
Wenus 2019/2020: wenus-2.jpg
Wenus 2019/2020: sharpen.png
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3011
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlagata1 | 10 Kwi 2020, 13:54

Nie wiem - to chyba wina gainu - daje mniejszy to sie robi troche żółto hehe, a na większym to znowu jest biało i przepala, tylko na mniejszym łapie mi jakąś sensowną ostrość ale mocno pływa wtedy kanał R - na mojej kamerce mogę regulować tylko: gain, ekspozycje i balansy bieli, następnym razem muszę pewnie zjechać na balansie kanał R
 
Posty: 332
Rejestracja: 28 Lut 2020, 20:04

 

Postlulu | 10 Kwi 2020, 20:49

Gain generuje sztuczny szum i artefakty, ja traktuję ten gadżet jako ratunek w sytuacjach ostatecznych - gdy skokowe ustawienie ekspozycji nie pozwala trafić w odpowiednią ilość światła - wyżej jest przepalone, a niżej wyraźnie za ciemno. Wówczas wybieram wersję ciemniejszą i dopalam trochę gainem - ale staram się nie przekraczać 15-20%.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 3011
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 92 gości

AstroChat

Wejdź na chat