Polski APOD zmienia się dla Was

Postwessel | 27 Gru 2019, 20:45

Stabilizacja to bardzo miłe uczucie, ale nie jest niestety motorem rozwoju. A więc i portal Polski APOD powinien zmieniać się, zachowując swój zasadniczy cel jakim jest propagowanie polskich twórców astrofotografii amatorskiej.

Tak więc od stycznia 2020 roku wprowadzamy dodatkowe zasady głosowania na najlepszą polską astrofotografię.
Po pierwsze : wybór astrofotografii będzie odbywał się co tydzień i jak dotychczas będzie dokonywany przez grupę ekspertów delegowanych z trzech najważniejszych polskich portali o tematyce astronomii i astrofotografii amatorskiej : Paweł Radomski i Adam Jesion z Astropolis, Łukasz Socha i Paweł Oleksiak z Forum Astronomicznego oraz Bogdan Jarzyna i Mirosław Dymek z Astromaniaka oraz Maciej Kapkowski jako własciciel portalu.
Po drugie: zgodnie z pomysłem Dominika Wosia na każdym z portali będzie się odbywało co miesiąc głosowanie prowadzące do wyboru Polskiej Astrofotografii Miesiąca. Na portalach Astropolis i Forum Astronomiczne zajmę się tym ja ( MK-wessel) a na Astromaniaku ogarnie to Dominik Woś. Wyniki głosowania będą się sumowały.
Po trzecie: wybrane w głosowaniach miesięcznych prace wezmą udział w głosowaniu rocznym. Odpowiedzialni jak powyżej.
Po czwarte: organizator Polskiego APODa czyni usilne starania w kierunku zdobycia cennej nagrody rzeczowej dla Astrofotografii Roku. O ich wynikach będę informował na bieżąco.
Po piąte: nagrodami dla wszystkich zdobywców Polskiego APODa będą wydruki wysokiej jakości wykonywane przez pracownię astrography.com .

Korzystając z Waszej chwili uwagi chciałbym podziękować wszystkim zgłaszającym swoje prace, kolegom ekspertom, Adamowi Jesionowi za wydruki i Dominikowi Wosiowi za inspirujące pomysły. No i oczywiście właścicielom portali za cierpliwość.

Zapraszam wszystkich do rywalizacji i do wyboru najpiękniejszych prac!

Czystego nieba!

Maciej Kapkowski - wessel
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 27 Gru 2019, 21:32

Dziękuję Macieju za podjęcie tej fajnej inicjatywy. Myślę, że możliwość wyboru przez użytkowników forum zdjęcia miesiąca oraz w konsekwencji zdjęcia roku, z kolekcji Polskiego APOD-a, spotka się z miłym przyjęciem i sporym zainteresowaniem forumowiczów. Samo głosowanie na 4-5 zdjęć w miesiącu oraz 12 propozycji do zdjęcia roku, to będzie też dalsza motywacja dla autorów zdjęć do dzielenia się wynikami swojej nierzadko ciężkiej pracy. Forumowiczu, Twój głos liczy się w dalszym rozwoju Polskiego APOD-a, będziesz mógł to okazać biorąc udział w odpowiednich ankietach. Postaramy się aby oddawanie głosów było maksymalnie proste i nie obciążające czasowo. :D

Swoją drogą to można będzie porównać jakiego typu gust będą mieli użytkownicy poszczególnych for biorących udział w głosowaniach, niekoniecznie zdjęciem miesiąca na danym forum musi być zdjęcie wybrane przez użytkowników sąsiedniego forum. :wink: Oczywiście organizator (Maciej) będzie tutaj decydował o agregacji wyników ze wszystkich for, w celu wyłonienia konsensualnego Polskiego Zdjęcia Miesiąca i Polskiego Zdjęcia Roku APOD. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 27 Gru 2019, 21:57

Na początek będzie to proste sumowanie i zobaczymy jak się sprawdzi. Ponieważ userzy mają często inne nicki na każdym z forów to pewnie głosy się będą powtarzać, ale na to nie widzę lekarstwa. Tylko uczciwość głosujących.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 27 Gru 2019, 23:14

wessel napisał(a):Ponieważ userzy mają często inne nicki na każdym z forów to pewnie głosy się będą powtarzać, ale na to nie widzę lekarstwa. Tylko uczciwość głosujących.


No to niech się powtarzają, skoro są użytkownikami na kilku forach to mogą na nich dowolnie głosować. :D Ważne, żeby nie rozmnażać użytkowników i nie tworzyć sztucznych grup "wsparcia". :wink: Jestem dobrej myśli, że będzie spora i uczciwa frekwencja. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzloty_2000 | 28 Gru 2019, 00:24

Szanowni Panowie,
a myśleliście o tym aby, w miarę możliwości i oczywiście zwrotu kosztów w trakcie sprzedaży, z 12 zwycięskich zdjęć miesiąca złożyć kalendarz astronomiczny? Wydaje się to ciekawą opcją - a np. zwycięzcy miesiąca otrzymaliby kalendarz gratisowo w ramach podziękowań za swój wkład w jego powstanie.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postwessel | 28 Gru 2019, 08:02

Pomysł świetny! Widzę jeden problem z jego realizacją - to musi być poligrafia na najwyższym poziomie masowym, a taka jakość tania nie jest...i nie mam tu wcale na myśli wydruków Jesiona...
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 28 Gru 2019, 11:45

wessel napisał(a):Pomysł świetny! Widzę jeden problem z jego realizacją - to musi być poligrafia na najwyższym poziomie masowym, a taka jakość tania nie jest...i nie mam tu wcale na myśli wydruków Jesiona...


Też podoba mi się pomysł z kalendarzem, szczególnie, że byłby to w pewnym sensie kalendarz "zbudowany" przez Was, forumowiczów. :D Delikatnym problemem mogą być inicjatywy związane z konkretnymi forami i ich własnymi kalendarzami, ale chyba i to dałby się jakoś pogodzić.

Tak się głośno zastanawiam, może zrobimy na Astromaniaku głosowanie na zdjęcie grudnia 2019 Polskiego APOD? Byłby to również pewnego rodzaju test jak silnik forum i sami forumowicze radziliby sobie w ankietach w 2020 roku oraz jak wyglądałaby sama ankieta. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 28 Gru 2019, 20:56

Jestem za! Ja na FA i AP to mam przećwiczone. Jak coś potrzebujesz pisz na PW. Oczywiście trzeba zaznaczyć że każdy ZALOGOWANY forumowicz ma tylko jeden głos.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Postzloty_2000 | 29 Gru 2019, 15:59

Dominik Woś napisał(a):
wessel napisał(a):Pomysł świetny! Widzę jeden problem z jego realizacją - to musi być poligrafia na najwyższym poziomie masowym, a taka jakość tania nie jest...i nie mam tu wcale na myśli wydruków Jesiona...


Też podoba mi się pomysł z kalendarzem, szczególnie, że byłby to w pewnym sensie kalendarz "zbudowany" przez Was, forumowiczów. :D Delikatnym problemem mogą być inicjatywy związane z konkretnymi forami i ich własnymi kalendarzami, ale chyba i to dałby się jakoś pogodzić.

Tak się głośno zastanawiam, może zrobimy na Astromaniaku głosowanie na zdjęcie grudnia 2019 Polskiego APOD? Byłby to również pewnego rodzaju test jak silnik forum i sami forumowicze radziliby sobie w ankietach w 2020 roku oraz jak wyglądałaby sama ankieta. :D

Pozdrawiam,
Dominik


Mogę się podpytać znajomej pracującej w firmie poligraficznej czy i w jakiej cenie byłby taki wydruk kalendarza z założeniem lepszego papieru i Jedynie to pytanie jaki rozmiar kalendarza ma być oraz jak ma wyglądać projekt kalendarium.
Jeden z problemów jaki widzę, to że pewnie trzeba będzie zapłacić z góry za wydruk partii i poślizg związany z APOD miesiąca grudnia, chyba że fotografię na grudzień będzie brało się z roku wcześniejszego - czyli np kalendarz na 2020 rok z pracami styczeń - listopad 2019 a grudzień 2018.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 134 gości

AstroChat

Wejdź na chat