Centrum Drogi Mlecznej

PostMateuszW | 27 Gru 2019, 22:33

Po prawej to co znamy, po lewej inny świat.

Zdecydowanie najciekawszy obszar na całym niebie, obejmujący szereg mgławic wodorowych oraz ciemnych pasm pyłowych. Poniżej centrum również moje ulubione Rho Ophiuchi wraz z sezonową "gwiazdką" - Jowiszem.
Nad materiałem siadałem kilka razy i w końcu wyszło mniej więcej to czego oczekiwałem. Czy przegiąłem z nasyceniem? Nie wiem, ale tak mi się podoba :) Obiektyw niestety nie jest idealny i koma wychodzi, ale powiedzmy że jest przyzwoicie po zmniejszeniu zdjęcia. Zdjęcie wykonane w Chile.
Centrum Drogi Mlecznej: Centrum pix ps ps ps small.jpg

Samyang 35 f/1,4 + Nikon D750 mod + iOptron SkyTracker
77x120s, ISO400, f/2,5

Większa rozdzielczość: https://tiny.pl/t2p8w
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostDominik Woś | 28 Gru 2019, 00:06

MateuszW napisał(a):Po prawej to co znamy, po lewej inny świat.

Zdecydowanie najciekawszy obszar na całym niebie, obejmujący szereg mgławic wodorowych oraz ciemnych pasm pyłowych. Poniżej centrum również moje ulubione Rho Ophiuchi wraz z sezonową "gwiazdką" - Jowiszem.
Nad materiałem siadałem kilka razy i w końcu wyszło mniej więcej to czego oczekiwałem. Czy przegiąłem z nasyceniem? Nie wiem, ale tak mi się podoba :) Obiektyw niestety nie jest idealny i koma wychodzi, ale powiedzmy że jest przyzwoicie po zmniejszeniu zdjęcia. Zdjęcie wykonane w Chile.
Załącznik Centrum pix ps ps ps small.jpg nie jest już dostępny

Samyang 35 f/1,4 + Nikon D750 mod + iOptron SkyTracker
77x120s, ISO400, f/2,5

Większa rozdzielczość: https://tiny.pl/t2p8w


Ładnie wyszło. :D Spory obszar nieba złapałeś, tak więc ciężko dokładnie pooznaczać obiekty ale poniższy kadr chyba oddaje ducha tego co tam się zarejestrowało:

Centrum Drogi Mlecznej: Centrum-pix-ps-ps-ps-small_annotated.jpg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postpatrix | 28 Gru 2019, 01:06

Mateusz, czy jesteś zadowolony z efektu jaki otrzymałeś? Bo jeżeli tak, to nie ma tematu ;)

Ja tylko dwie kwestie chciałbym poruszyć. Po pierwsze, to gwiazdki nie są dobre praktycznie w całym kadrze i w dodatku wygląda jakbyś na siłę wyciągałeś materiał. A po drugie to zazdroszczę takiego kadru i tego, że tam byłeś. Ostatnio zacząłem poważnie odkładać kasę specjalnie na taki wyjazd. Nie wiem wprawdzie jakie są koszty takiej wyprawy, ale jest to mój cel na rok 2020, czyli muszę chyba iść po podwyżkę :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 222
Rejestracja: 07 Maj 2008, 18:04

PostJaLe | 28 Gru 2019, 10:05

Trudno o jakiś budżetowy obiektyw do szerokiego pola.
Uważam, że efekt w jest proporcjonalny i rośnie wraz z droższym szkłem.
Z pewnością fotografia Sigmą art dostarczyłaby nam więcej zachwytów, ale jej koszt... szkoda słów.
Sam borykam się z problemami ze szklarnia w okolicach 20mm.
Dlatego uważam, że zdjęcie Mateusza wyszło całkiem przyzwoicie i nie ma się czego wstydzić.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postpatrix | 28 Gru 2019, 12:04

Sigma Art jest absolutnie topowym szkłem i miałem nawet zamiar go kupić, ale jak do mnie doszło, że wykorzystam go jedynie może ze dwa razy w roku, to jakoś mi przeszło. A z tego Samyanga wychodzą przecież ładne gwiazdy. Może trzeba byłoby go mocniej przymknąć? Pytam temu, bo sam jestem na etapie kupna takiego szkła- albo 24mm, albo 35mm, tyle, że do Canona.
Awatar użytkownika
 
Posty: 222
Rejestracja: 07 Maj 2008, 18:04

PostDominik Woś | 28 Gru 2019, 12:05

Problemem w tego typu "szerokich" ujeciach Drogi Mlecznej, krótkoogniskowym obiektywem, jest stosunkowo niska rozdzielczość fotografii i szczegółowość pokazywanych obiektów. Przede wszystkim, obiektyw o relatywnie niewielkiej średnicy optyki generuje już spore profile gwiazd, a krótka ogniskowa, czyli niska rozdzielczość (kilkadziesiąt arc sec/pixel), powoduje, że gromady kuliste, zwarte gromady otwarte, mgławice planetarne są mocno gwiazdopodobne. Z tego powodu robi się waśnie mozaiki większych obszarów nieba, aby osiągnąć pewnego rodzaju kompromis pomiędzy rozdzielczością i szerokim kadrem.

Pizdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostVroobel | 28 Gru 2019, 12:34

Dominiku, w tym jednym niezbyt długim poście skondensowaleś tak dużo informacji, że każde jedno zdanie mogłoby być tematem do odrębnej lektury lub dyskusji. Faktycznie masz dobre pióro! :)
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

PostMateuszW | 28 Gru 2019, 19:17

Dominik Woś napisał(a):Ładnie wyszło. :D Spory obszar nieba złapałeś, tak więc ciężko dokładnie pooznaczać obiekty ale poniższy kadr chyba oddaje ducha tego co tam się zarejestrowało:

Ekstra, właśnie zastanawiałem się nad opisem :) Faktycznie geometria nie do końca się zgrywa ale jest nieźle.
patrix napisał(a):Mateusz, czy jesteś zadowolony z efektu jaki otrzymałeś? Bo jeżeli tak, to nie ma tematu

Ja tylko dwie kwestie chciałbym poruszyć. Po pierwsze, to gwiazdki nie są dobre praktycznie w całym kadrze i w dodatku wygląda jakbyś na siłę wyciągałeś materiał. A po drugie to zazdroszczę takiego kadru i tego, że tam byłeś. Ostatnio zacząłem poważnie odkładać kasę specjalnie na taki wyjazd. Nie wiem wprawdzie jakie są koszty takiej wyprawy, ale jest to mój cel na rok 2020, czyli muszę chyba iść po podwyżkę

Powiem tam. Podoba mi się to zdjęcie i pokazało mniej więcej to, co chciałem zrobić, ale wiem że w materiale drzemie jeszcze sporo, czego nie umiem wykorzystać. Jeśli masz jakieś porady, dawaj śmiało.
Owszem, gwiazdy nie są zbyt dobre, lekka koma sięga praktycznie 2/3 kadru. Nie daję też sobie uciąć głowy za ostrość, bo wydaje mi się, że gwiazdy w centrum mogły by być mniejsze. Niestety z tym już nic nie zrobię do kolejnego wyjazdu :)
patrix napisał(a):Może trzeba byłoby go mocniej przymknąć? Pytam temu, bo sam jestem na etapie kupna takiego szkła- albo 24mm, albo 35mm, tyle, że do Canona.

Niestety, to nic nie da. Ten obiektyw tak ma, że przymykanie niewiele wpływa na komę. Właściwie przymknąłem go głównie z powodu aberracji chromatycznej, która choć mała, to jednak jest zauważalna. Przy f/2.5 (a może wcześniej) znika do zera. Ale jeśli myślisz o APSC to wszystkie problemy maleją o połowę i Samyang powinien Cię już zadowolić.
Dominik Woś napisał(a):Z tego powodu robi się waśnie mozaiki większych obszarów nieba, aby osiągnąć pewnego rodzaju kompromis pomiędzy rozdzielczością i szerokim kadrem.

Tak, mozaika to by był tu strzał w dziesiątkę. Niestety miałem do dyspozycji albo 35 albo 135 i na tym drugim musiałbym zrobić za dużo paneli. Brakuje mi jakiś 50 - 80 mm. Na wszystko przyjdzie czas :)
JaLe napisał(a):Trudno o jakiś budżetowy obiektyw do szerokiego pola.
Uważam, że efekt w jest proporcjonalny i rośnie wraz z droższym szkłem.
Z pewnością fotografia Sigmą art dostarczyłaby nam więcej zachwytów, ale jej koszt... szkoda słów.
Sam borykam się z problemami ze szklarnia w okolicach 20mm.

No powiedziałbym, że ten Samyang jest takim złotym środkiem, bo dość tani, a obraz bliżej górnej półki. Sigma jest lepsza ale to chyba nie taka przepaść.
Od niedawna mam właśnie Sigmę Art 20 mm no i do ideału też jej brakuje. Koma w rogach FF jest widoczna, choć umiarkowana (dużo mniejsza niż Samyang 35), ale również niestety jest niewrażliwa na przymykanie. Nie wiem czy jest na rynku coś lepszego. Po prostu tak szerokich kątów już praktycznie nie da się skorygować.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: kombiii oraz 41 gości

AstroChat

Wejdź na chat