Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019

Które zdjęcie zasługuje na tytuł astrofotografii grudnia 2019 Polskiego APOD-a

Ankieta zakończyła się 03 Sty 2020, 11:59

NGC 1499 Kalifornia - autor Jan Róg
12
26%
Koniunkcja Jowisza z Księżycem - autor Łukasz Sujka
19
41%
Orion i jesienna Droga Mleczna - autor Łukasz Żak
9
20%
Melotte 15 - autor Marek Setlak
6
13%
 
Razem głosów : 46

PostDominik Woś | 29 Gru 2019, 11:59

Drodzy forumowicze, miło nam rozpocząć inicjatywę wyboru na forum Astromaniaka zdjęcia miesiąca Polskiego APOD-a. Zdjęcie miesiąca wybieramy spośród zdjęć opublikowanych w danym miesiącu na portalu (Polish APOD - polishapod.eu), oddając głos w powyższej prostej ankiecie.

W miesiącu grudniu 2019 roku do zdjęcia miesiąca Polskiego APOD-a pretendują:

NGC 1499 Kalifornia - autor Jan Róg

Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019: NGC 1499 jr.jpg


Mgławica Kalifornia ( NGC 1499) to mgławica emisyjna znajdująca się w konstelacji Perseusza. Została odkryta 3 listopada 1885 roku przez Edwarda Barnarda. Znajduje się w odległości około 1500 lat świetlnych od Ziemi, a rozciąga na przestrzeni około 100 lat świetlnych.

Koniunkcja Jowisza z Księżycem - autor Łukasz Sujka

Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019: KOn JupMoon ls.jpg


Wizualne zbliżenia obiektów na niebie to zawsze dla astrofotografów okazja do ciekawych ujęć. Niestety nie są to łatwe kadry, bo w większości przypadków różnica rozmiarów kątowych obiektów i ich jasność stwarza wiele problemów. Pokazujemy dziś zdjęcie koniunkcji z 31 października 2019 roku autorstwa Łukasza Sujki. To bliska koniunkcja Księżyca i Jowisza, separacja 17 minut łuku, wysokość nad horyzontem około 9 stopni. Widoczne księżyce Jowisza - Io wchodzący na tarczę i Kallisto tuż ponad nią.

Orion i jesienna Droga Mleczna - autor Łukasz Żak

Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019: Szopa lz.png


Czasami dobry pomysł na zdjęcie pozwala prostymi środkami technicznymi uzyskać wspaniały efekt. Przykładem jest zdjęcie wykonane przez Łukasza Żaka pokazujące piękny astro-pejzaż mazowieckich łąk.

Melotte 15 - autor Marek Setlak

Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019: melotte 15 ms.jpg


Melotte 15 to otwarta gromada gwiazd widoczna na tle mgławicy emisyjnej IC 1805 Serce. Sama gromada nie wyróżnia się niczym szczególnym, niezwykle ciekawe jest natomiast jej otoczenie. Jest to jeden z najczęściej fotografowanych kadrów - zbliżeń centrum Mgławicy Serce. Szczególnie atrakcyjnie wygląda w prezentacji w palecie kolorystycznej Hubble Space Telescope.

UWAGA:

Wśród forumowiczów, którzy wezmą udział oraz krótko, w 1-3 zdaniach uzasadnią swój wybór fotografii miesiąca (może być PW do mnie lub zamieszczenie uzasadnienia w poście w tym wątku), rozlosujemy i prześlemy pocztą drobne upominki niespodzianki. Twój głos się liczy, pamiętaj - zależy nam na Twojej opinii. Jeśli znajdziesz chwilkę czasu zagłosuj w ankiecie na fotografię grudnia Polskiego APOD-a. Okres trwania ankiety to tylko 5 dni, więc czasu na oddanie głosu nie ma zbyt dużo. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 29 Gru 2019, 12:31

Dobra robota Dominik! Termin głosowania chyba trzeba będzie zsynchronizować z innymi głosowaniami,ale to później...
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Postpatrix | 29 Gru 2019, 14:41

Dla mnie osobiście wybór jest prosty. Jako, ze ostatnio jest coraz więcej fotek DS-owych obiektów, to brakuje mi właśnie takich kadrów jak ten Łukasza. Poza tym zimowa droga mleczna jest tak rzadko fotografowana, poniekąd z powodu, iż jest zdecydowanie "słabsza" od tej letniej i wg mnie zasługuje na szczególne wyróżnienie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 222
Rejestracja: 07 Maj 2008, 18:04

Postekolog | 29 Gru 2019, 14:51

Wszystkie są znakomite i każda na swój sposób wypracowana. Dziękujmy autorom za inwestiowanie prywatnych pieniędzy w twórczość dla dobra innych de facto.
Ja już zagłosowałem. To tak ogólnie słuszne: Nie dawaj innym wybierać za siebie 8)

No i muszę powiedzieć WOW. Nowy mechanizm na Astromaniaku (brawo) - prawie lajki (ale jakbyście implementowali lajki to proszę bez minusowych - dobra rada).

Siema
p.s.
Nie sposób nie wspomnieć nowym czytelnikom naszego forum o miejscu gdzie mamy cały przegląd polskiej twórczości astrofotograficznej

http://www.polishapod.eu/pl/archiwum#
Awatar użytkownika
 
Posty: 6169
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostKrzysztof z Bagien | 29 Gru 2019, 19:36

Mój głos poszedł na koniunkcję Księżyca z Jowiszem - po pierwsze dlatego, że osobiście nie udało mi się jej zaobserwować, bo miałem chmury; po drugie dlatego, że we wszystkich APODach zdecydowanie za mało jest obiektów z naszego podwórka, czyli Układu Słonecznego; a po trzecie - bo mi się zwyczajnie podoba (nie, żeby pozostałym czegoś brakowało, po prostu jakoś tak najbardziej do mnie przemawia estetyka tego zdjęcia).
Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 278
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

Postszot | 29 Gru 2019, 20:21

Wszystkie są świetne, ale głosuję na Księżyc z Jowiszem. Może dlatego, że wielokrotnie gapiłem się tak na Księżyc jak i na Jowisza? :)

Pozdrawiam
Grzesiek
--- 8" Meade LX90 ACF ---
Awatar użytkownika
 
Posty: 71
Rejestracja: 24 Wrz 2019, 11:19
Miejscowość: Łódź

 

Postsferoida | 29 Gru 2019, 20:41

Ankiety pewnie pojawią się zaraz na sąsiednich forach. Rozumiem, że głos oddajemy tylko w jednej ankiecie?
 
Posty: 60
Rejestracja: 09 Gru 2013, 19:40

 

PostLukacz | 29 Gru 2019, 21:21

Koniunkcja Księżyca i Jowisza - kiedy patrzę na to zdjęcie to mam wrażenie że patrzę w okular a nie w ekran.
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1928
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostDominik Woś | 29 Gru 2019, 21:58

sferoida napisał(a):Ankiety pewnie pojawią się zaraz na sąsiednich forach. Rozumiem, że głos oddajemy tylko w jednej ankiecie?


To raczej pytanie do Macieja (Wessel), ale z mojej perspektywy, o ile jest się użytkownikiem więcej niż jednego forum, można oddać jeden głos na każdym. :D Zakładam, że jedna osoba będzie głosować na to samo zdjęcie na każdym forum, ale nie można wykluczyć, że mogą to być też różne zdjęcia. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwessel | 29 Gru 2019, 22:06

Ankieta na Astromaniaku jest testowa na prośbę Dominika. Cała akcja zaczyna się od stycznia na wszystkich forach. Każdy ma prawo do 1 głosu na każdym forum, ale oczywiście nie mamy narzędzi żeby to sprawdzić.
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Posttowarzysz | 29 Gru 2019, 22:16

Hej, zagłosowałem na koniunkcję Księżyca i Jowisza, pięknie uzmysławia odległości i proporcje w Układzie Słonecznym. Pozdro
SCT Celestron 8'' | Maksutov Meade 7'' | Skytee 2
Vixen HF2-BT81S-A | Nikon Action EX 10x50 CF | Pentax Papilio II 6,5x21 | ATM Nikon TC-E2 2x53

odrobina muzyki mojego autorstwa: towarzystwoelektryczne.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 209
Rejestracja: 27 Lip 2018, 08:24
Miejscowość: Siemianowice Śląskie

PostSebastian Ś. | 29 Gru 2019, 22:27

Zagłosowałem na koniunkcje Jowisza z Księżycem.

Doceniłem umiejętne pokonanie wielu trudności, których Łukasz bez wątpienia miał niemało. Mogłyby to być dwa dobre zdjęcia z osobna, a w jednym kadrze wyszło coś wspaniałego. Astrofotografia planetarna i księżycowa na najwyższym poziomie.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostVroobel | 30 Gru 2019, 11:18

Mój głos na Księżyc i Jowisz.

Jak Dominik wspomniał po publikacji tego zdjęcia, jest na nim uwiecznione głównie "nic". Dla mnie symbolizuje to ogrom było, nie było, pustki we Wszechświecie.

Pozdrawiam,
Pozdrawiam,
Vroobel

* Altair 102EDT F/7 @ Opus Magnum ATM EQ Fork Mount / OnStep / Astroberry
* Altair 102ED F/11 & Vixen A80M + bino @ EQ5

https://www.astrobin.com/users/Vroobel/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2324
Rejestracja: 27 Maj 2017, 11:49

 

Postchondryt | 30 Gru 2019, 12:04

Witam.
Wybór dosyć trudny ponieważ zdjęcia powiedział bym w różnych kategoriach jednak trzeba wybrać.
Ze względu na klimat jaki z sobą niesie i ukazuje piękno nocnego nieba wybrałem szeroki kadr Drogi Mlecznej z Orionem.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKarol | 30 Gru 2019, 12:13

Ciężki wybór między Kalifornią a Orionem. Kalifornia w bardzo ciekawych kolorach a Orion, no cóż ... dla mnie najpiękniejszy gwiazdozbiór na niebie. Wybieram NGC 1499 za kolor (raczej robi się ją z reguły w kierunku czerwieni), Orion odpada ponieważ widział bym go w innym kadrze. Raczej jako dominujący na zdjęciu i z bardziej wyraźną Drogą Mleczną.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostDominik Woś | 30 Gru 2019, 21:23

Miło przeczytać, jak postrzegacie Polskie APOD-owe zdjęcia. Jak wnioskuję liczy się nie tylko sama estetyka ale też pomysł na kadr, uchwycenie ciekawego zjawiska, prezentacja zdjęcia w ciekawej gamie kolorystycznej, czyli pokazanie czegoś oryginalnego, działającego na wyobraźnię. :D

Dziękując za oddane głosy, liczę na jeszcze więcej osób biorących udział w ankiecie oraz jeszcze więcej informacji zwrotnych. Informacje te są cenne nie tylko dla celów dodatkowego zmotywowania autorów przyszłych zdjęć dnia, ale takze opiekunów i jury dokonującego selekcji oraz wyboru zdjęć, które trafią pod surową :wink: ocenę Nas, forumowiczów Astromaniaka. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJaLe | 30 Gru 2019, 21:36

Ta ankieta to ciekawy pomysł, bo wcześniej ten nasz polski APOD to mnie tak sporadycznie interesował, żeby nie powiedzieć że wcale.
Natomiast teraz starałem się podjąć decyzję i nie było łatwo, bo:

Orion w szerokim polu to moje zdjęcie marzenie, gratuluję autorowi i naprawdę chciałbym mieć warunki do wykonania podobnego,
Melotte z taką ogniskową to nie lada wyzwanie!
Księżyc z Jowiszem to, ta jedyna chwila,
i Kalifornia, niby oklepana, ale to przecież jedno z najlepszych zdjęć tego obiektu o ile nie najlepsze jakie oglądałem!
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postzloty_2000 | 30 Gru 2019, 21:43

Dominiku - nie wiem ile to byłoby roboty, ale wydaje mi się, że może tego typu głosowania powinny mieć swój "box reklamowy" na górze, bo trochę sam temat niknie w liście innych tematów w pod-forum astrofoto.
Wg mnie warto byłoby zaprojektować taki box który przyciągnie oczy i wraz z kolejnymi głosowaniami ładować go na górę forum.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

PostDominik Woś | 30 Gru 2019, 22:23

zloty_2000 napisał(a):Dominiku - nie wiem ile to byłoby roboty, ale wydaje mi się, że może tego typu głosowania powinny mieć swój "box reklamowy" na górze, bo trochę sam temat niknie w liście innych tematów w pod-forum astrofoto.
Wg mnie warto byłoby zaprojektować taki box który przyciągnie oczy i wraz z kolejnymi głosowaniami ładować go na górę forum.


Czyli taki jak gdyby banner? :wink: Może Maciej (Wessel) coś pomoże z jednolitym projektem wizualnym, promującym inicjatywę, z technicznego punktu widzenia nie powinno być większego problemu.

Pozdawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzloty_2000 | 30 Gru 2019, 22:38

Dominik Woś napisał(a):
zloty_2000 napisał(a):Dominiku - nie wiem ile to byłoby roboty, ale wydaje mi się, że może tego typu głosowania powinny mieć swój "box reklamowy" na górze, bo trochę sam temat niknie w liście innych tematów w pod-forum astrofoto.
Wg mnie warto byłoby zaprojektować taki box który przyciągnie oczy i wraz z kolejnymi głosowaniami ładować go na górę forum.


Czyli taki jak gdyby banner? :wink: Może Maciej (Wessel) coś pomoże z jednolitym projektem wizualnym, promującym inicjatywę, z technicznego punktu widzenia nie powinno być większego problemu.

Pozdawiam,
Dominik


Banner - z ust mi to wyjąłeś :mrgreen: . Jakoś dziś nieskładnie funkcjonuję. Chodzi mi o to by taki banner pojawiał się zawsze w tym samym miejscu wraz z kolejnymi głosowaniami - wydaje się, że może to napędzić trochę więcej głosów.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postwessel | 30 Gru 2019, 23:29

Oczywiście przygotuję coś takiego o wspólnych motywach dla wszystkich trzech forów astro!
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

Postlolak89 | 31 Gru 2019, 10:31

Mój głos poszedł na zdjęcie numer 1 :) totalna masakra, ta delikatna poduszka z gazów, przestrzenność... cudowny obiekt, choć nie ukrywam, że osobiście również Księżyc i Jowisz do mnie przemawia... aż trochę się go boję, ma jakiś złowieszczy klimat ciemnej pustki kosmosu i tego zimnego Księżyca.
lolak89
 

Posttomeczz | 31 Gru 2019, 10:57

u mnie też 1

Widać, że głosują osoby, które mało miały do czynienia z astrofoto.

Do Siego Roku.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostJaLe | 31 Gru 2019, 11:27

tomeczz napisał(a):u mnie też 1

Widać, że głosują osoby, które mało miały do czynienia z astrofoto.

Do Siego Roku.

Dlatego uważam, że takie głosowanie nie jest miarodajne i dość krzywdzące.
Generalnie nie lubię konkursów i plebiscytów.
Zobaczę jak to się rozwinie i czy jest sens brać udział we wspieraniu trofeistów :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostSebastian Ś. | 31 Gru 2019, 11:35

Jak w każdej innej sztuce nie tylko technika się liczy, ale też wrażenia odbiorcy ;)
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 47 gości

AstroChat

Wejdź na chat