Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019

Które zdjęcie zasługuje na tytuł astrofotografii grudnia 2019 Polskiego APOD-a

Ankieta zakończyła się 03 Sty 2020, 11:59

NGC 1499 Kalifornia - autor Jan Róg
12
26%
Koniunkcja Jowisza z Księżycem - autor Łukasz Sujka
19
41%
Orion i jesienna Droga Mleczna - autor Łukasz Żak
9
20%
Melotte 15 - autor Marek Setlak
6
13%
 
Razem głosów : 46

PostDominik Woś | 31 Gru 2019, 13:46

JaLe napisał(a):
tomeczz napisał(a):u mnie też 1

Widać, że głosują osoby, które mało miały do czynienia z astrofoto.

Do Siego Roku.

Dlatego uważam, że takie głosowanie nie jest miarodajne i dość krzywdzące.
Generalnie nie lubię konkursów i plebiscytów.
Zobaczę jak to się rozwinie i czy jest sens brać udział we wspieraniu trofeistów :D


I wlaśnie tutaj następuje połączenie świata ludzi związanych z astrofotografią z osobami, które na astrofotografię mają inne spojrzenie. :wink: Fotografie na Polskim APOD są selekcjonowane przez grupę ekspertów, jak Bogdan J., którego zdjęcia podziwiamy na forum, ale również Mirka D. z Astromaniaka. Oni właśnie współdecydują w sprawie preselekcji zdjęć, które będziemy oceniać w miesięcznych i rocznych ankietach. To nie jest konkurs, czy też plebiscyt, biorący udział w ankiecie mogą wyrazić dwoje zdanie, pokazać co im się podoba, a autorzy mają satysfakcję, że ich praca i wysiłki nie trafiają w próżnię. Ktoś te zdjęcia jednak ogląda i ma ochotę dodać kilka słów komentarza. :D Czyli warto. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postzloty_2000 | 31 Gru 2019, 19:33

tomeczz napisał(a):u mnie też 1

Widać, że głosują osoby, które mało miały do czynienia z astrofoto.

Do Siego Roku.


A mógłbyś wytłumaczyć dlaczego głosujesz na nr. 1 i że inni mają małe pojęcie o astrofoto?

Mogę się mylić, ale chyba oceniasz zdjęcie głównie przez pryzmat czasu na zebranie materiału a następnie obróbkę.

Nie możemy zapominać, że zdjęcie to nie czas i sprzęt poświęcony na jego otrzymanie a odczucia oraz historia jaką to zdjęcie pokazuje.

To (nie)stety jest sztuka i każdy z nas inaczej będzie ją oceniał, bo mnie np podoba się jednokolorowy kleks na środku płótna a ktoś inny zachwyca się landszaftem z obowiązkowym jeleniem w mocnym punkcie.

Tak jak napisał Dominik - jest gremium eksperckie selekcjonujące zdjęcia by później laicy mieli z czego wybierać dając wyraz swoim doznaniom estetycznym.

I sam głosowałem na koniunkcję naszego satelity z Jowiszem, bo pokazuje coś co zdarza się okresowo, nigdy nie wygląda tak samo i trzeba było zarezerwować odpowiedni czas by to uchwycić. Sam kadr również jest wg mnie dobrze dobrany.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postwessel | 01 Sty 2020, 11:14

Zloty_2000 : "Nie możemy zapominać, że zdjęcie to nie czas i sprzęt poświęcony na jego otrzymanie a odczucia oraz historia jaką to zdjęcie pokazuje.

To (nie)stety jest sztuka i każdy z nas inaczej będzie ją oceniał, bo mnie np podoba się jednokolorowy kleks na środku płótna a ktoś inny zachwyca się landszaftem z obowiązkowym jeleniem w mocnym punkcie.

Tak jak napisał Dominik - jest gremium eksperckie selekcjonujące zdjęcia by później laicy mieli z czego wybierać dając wyraz swoim doznaniom estetycznym"

I to jest dokładnie to, co wielu z nas - na szczęście - uważa za sposób oceny astrofotografii. Nie tylko piksele, nie tylko szum tła i kolorystyka ale pomysł, temat, kadr - coś więcej niż fotony zamienione na bity.
Kiedyś popełniłem artykuł, który wywołał spory wylew hejtu ale też kawałek ciekawej dyskusji. Można go poczytać tutaj:
https://www.forumastronomiczne.pl/index ... kiego-dso/

Najlepszego w Nowym Roku!
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 01 Sty 2020, 21:55

Ktoś jeszcze odda swój głos? Warto pokazać co warto doceniać, do tego jest ta ankieta. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postjerzej | 01 Sty 2020, 22:26

Oddałem swój głos na fotografie NGC1499. To jeden z przykładów gdzie ciężka praca fotografa pozwala odkryć bogactwo obiektu choć dobrze i szeroko nam znanego to jednak z racji swojej delikatności, ulotnego w obserwacjach wizualnych, zwłaszcza gdy nie dysponujemy bieszczadzkim niebem. Niezwykle silne jest wrażenie trójwymiarowości.
Perseusz wznosi się obecnie tak wysoko na niebie jak wysoko oceniam ta pracę.
Pozdrawiam
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 201
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostDominik Woś | 01 Sty 2020, 23:35

jerzej napisał(a):Oddałem swój głos na fotografie NGC1499. To jeden z przykładów gdzie ciężka praca fotografa pozwala odkryć bogactwo obiektu choć dobrze i szeroko nam znanego to jednak z racji swojej delikatności, ulotnego w obserwacjach wizualnych, zwłaszcza gdy nie dysponujemy bieszczadzkim niebem. Niezwykle silne jest wrażenie trójwymiarowości.
Perseusz wznosi się obecnie tak wysoko na niebie jak wysoko oceniam ta pracę.
Pozdrawiam


Dzięki :D Każdy głos się liczy plus komentarz, nawet razy 2 :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostDominik Woś | 01 Sty 2020, 23:38

Dominik Woś napisał(a):
jerzej napisał(a):Oddałem swój głos na fotografie NGC1499. To jeden z przykładów gdzie ciężka praca fotografa pozwala odkryć bogactwo obiektu choć dobrze i szeroko nam znanego to jednak z racji swojej delikatności, ulotnego w obserwacjach wizualnych, zwłaszcza gdy nie dysponujemy bieszczadzkim niebem. Niezwykle silne jest wrażenie trójwymiarowości.
Perseusz wznosi się obecnie tak wysoko na niebie jak wysoko oceniam ta pracę.
Pozdrawiam


Dzięki :D Każdy głos się liczy plus komentarz, nawet razy 2 :wink:
Nagroda niespodzianka dla zamieszczających opinie (PW też będzie brane pod uwagę) zaskoczy. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 02 Sty 2020, 00:01

Byłem przy robieniu zdjęcia przez Łukasza (nr 3). Głos oddaje ponieważ wiem ile kosztowało go to wysiłku, czasu poświęconego na możliwość wyjazdu (ze stratą dla najlozszych) i samego ogarnięcia aby prezentować taki poziom. Nie odbierajcie tego jako głos "po znajomosci", ale doceniający wkład we własny rozwój.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostJanBielanski | 02 Sty 2020, 00:23

Głosuję na zdjęcie numer 2 koniunkcje Jowisza z Księżycem. Wybór padł na to zdjęcie ponieważ gazowe olbrzymy w 2019 nie były
łatwą zdobyczą. Sam walczyłem moją C11 z Jowiszem i z trafieniem na dobry seeing było ciężko. A takie atrakcje jak koniunkcja
skutecznie potrafiła popsuć pogoda. Więc gratuluję udanego zdjęcia. Bardzo podobają mi się również zdjęcia mgławic 1 i 4 ale z tych
nie potrafię wybrać lepszego.
Newton 20" (konstruowany) / TV-NP127is / iOptron CEM60EC / QHY600M, ZWO ASI 174, Nikon D810 / koło filtrowe, okulary, filtry i różne dodatki..
Temu, kto nie zna matematyki, trudno spostrzec głębokie piękno przyrody.

Richard Feynman
Awatar użytkownika
 
Posty: 553
Rejestracja: 10 Cze 2008, 14:41
Miejscowość: Kraków

Postchondryt | 02 Sty 2020, 20:57

tomeczz napisał(a):u mnie też 1

Widać, że głosują osoby, które mało miały do czynienia z astrofoto.

Do Siego Roku.


Witam.
Domyślam się że to stwierdzenie jest skierowane również do mnie. Tak jak napisałem, fotografie są jakby w trzech kategoriach i oddając swój głos nie brałem pod uwagę trudności ani czasu jaki trzeba włożyć aby uzyskać końcowy efekt.
Dla mnie ważne jest to co widzę i co czuję oglądając zdjęcie.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostJaLe | 03 Sty 2020, 16:55

tayson.82 napisał(a):Byłem przy robieniu zdjęcia przez Łukasza (nr 3). Głos oddaje ponieważ wiem ile kosztowało go to wysiłku, czasu poświęconego na możliwość wyjazdu (ze stratą dla najlozszych) i samego ogarnięcia aby prezentować taki poziom. Nie odbierajcie tego jako głos "po znajomosci", ale doceniający wkład we własny rozwój.

A co byś zrobił gdybyś wiedział ile inne kosztowały wysiłku?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Posttayson.82 | 19 Sty 2020, 22:58

Nic.
Mój głos, moja decyzja.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Posttayson.82 | 26 Sty 2020, 00:23

Widzę że chyba temat umarł, ponieważ nic się nie wiadomo co z wynikami....
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostDominik Woś | 26 Sty 2020, 00:42

tayson.82 napisał(a):Widzę że chyba temat umarł, ponieważ nic się nie wiadomo co z wynikami....


Na samej górze (małymi literkami) jest informacja, że ankieta zakończyła się 3 stycznia tak więc wyniki są. :wink:

Kalifornia - autor Jan Róg - 26%
Koniunkcja Jowisza z Księżycem - autor Łukasz Sujka - 41%
Orion i jesienna Droga Mleczna - autor Łukasz Żak - 20%
Melotte 15 - autor Marek Setlak - 13%

Tak jak pisaliśmy była to ankieta testowa przed oficjalnym rozpoczęciem wybierania zdjęć miesiąca Polskiego APOD-a w 2020 roku. Ale oczywiście o drobnej nagrodzie dla zwycięzcy nie zapomnimy. :D

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostLukasz83 | 28 Sty 2020, 21:15

Dzisiaj, po otrzymaniu pw od Dominika trafiłem na ten temat.
Jestem w małym szoku, nie spodziewałem się takiego pozytywnego odbioru zdjęcia :)

Tak czy inaczej - słowem krótkiego komentarza. Materiału z tej sesji miałem sporo - mogłem wykadrować zdjęcie na na wiele sposobów, ale głównym założeniem/przekazem kadru było pokazanie pustki i przestrzeni kosmosu. Wywołanie niepokoju i takiego dreszczyku na myśl o ogromie Wszechświata.
Jeśli patrząc na tą fotkę czujecie podobnie to znaczy, że cel osiągnąłem ;)

Dzięki!
Awatar użytkownika
 
Posty: 60
Rejestracja: 20 Lut 2008, 15:19
Miejscowość: Budy Dłutowskie / k. Pabianic

Postwessel | 29 Sty 2020, 14:30

Od niedzieli 2 lutego 2020 szykują się duuuuuże zmiany w serwisie Polski APOD.

Koniecznie śledźcie na www.polskiapod.pl i w wątkach powiązanych z tym portalem na Astromaniaku, Astropolis i Forum Astronomicznym !!!!
Czystego nieba!
www.astrofun.pl
 
Posty: 371
Rejestracja: 29 Kwi 2015, 12:50

 

PostDominik Woś | 06 Lut 2020, 14:22

Dominik Woś napisał(a):UWAGA:

Wśród forumowiczów, którzy wezmą udział oraz krótko, w 1-3 zdaniach uzasadnią swój wybór fotografii miesiąca (może być PW do mnie lub zamieszczenie uzasadnienia w poście w tym wątku), rozlosujemy i prześlemy pocztą drobne upominki niespodzianki.

Pozdrawiam,
Dominik


Przyszła, z niewielkim opóźnieniem pora na rozlosowanie drobnych nagród wśród uczestników ankiety grudniowej, którzy krótko uzasadnili oddany głos. Tymi osobami byli:
Alinoe,
Justin,
Patrix,
Ekolog,
Krzysztof z Bagien,
Szot,
Lukacz,
Towarzysz,
Sebastian Ś.,
Vroobel,
Chondryt,
Karol,
JaLe,
Lokak89,
Tomeczz,
Jerzej,
Tayson.82,
Jan Bielański.

Po przeprowadzonym przeze mnie losowaniu, nagrodę w postaci kawałka Meteorytu Pułtuskiego o wadze 3g wraz z certyfikatem otrzymuje:

Alinoe

Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019: losowanie2.jpg

Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019: pultuski_3g.jpg

Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019: pultuski_certyfikat1.jpg

Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019: pultuski_certyfikat2.jpg

Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019: pultuski_certyfikat3.jpg


Nagrody w postaci LensPena do czyszczenia okularów i optyki otrzymują:

Chondryt i Ekolog

Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019: losowanie1.jpg


Z nagrodzonymi skontaktuje się na PW w celu ustalenia danych do wysyłki. :D

Pozdrawiam,
Dominik

PS. Zachęcam do udziału w ankiecie styczniowej i podobnego uzasadnienia swojego oddanego głosu. :D

Link do ankiety styczniowej: viewtopic.php?f=4&t=56347
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postekolog | 06 Lut 2020, 17:45

Nie, ja doceniam ale rezygnuję. Nie biorę. Rozlosuj moją cząstkę dla kogoś innego.
Siema
p.s.
ale ...
Co złego to nie ja :D
Załączniki
Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019: 84258180_1349004855299878_4187146518605594624_n.jpg
Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019: uuuuuuuuuuuuuuuuu.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6166
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

PostDominik Woś | 06 Lut 2020, 18:01

ekolog napisał(a):Nie, ja doceniam ale rezygnuję. Nie biorę. Rozlosuj moją cząstkę dla kogoś innego.
Siema
p.s.
ale ...
Co złego to nie ja :D


Nie ma problemu. :wink: W takim razie LensPen pierwotnie wylosowany dla ekologa jedzie do Lukacza. :D

Wybieramy fotografię miesiąca Polskiego APOD - GRUDZIEŃ 2019: image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Murawka oraz 41 gości

AstroChat

Wejdź na chat