Wielki Pies i Rufa - zapomniana Droga Mleczna

PostMaPa | 05 Sty 2020, 21:28

Są fragmenty Drogi Mlecznej które umykają większości osób zarówno fotografujących jak i obserwujących. Dla przykładu czy ktoś mówi o Drodze Mlecznej z pogranicza Oriona i Jednorożca ? Zdecydowanie częściej ten fragment to pojedyncze obiekty co ostatecznie i tak nie wygląda słabo.
Jest jednak jej pewien odcinek który zupełnie się gdzieś zagubił wg mojego rozeznania. Dla naszych szerokości jest to o tyle zrozumiałe, że jest dość nisko ale będąc tutaj bardzo konkretnym to fragment między dołem Jednorożca a Żaglem jest tematem prawie tabu i to nawet jeśli popatrzy się na niego z perspektywy światowej społeczności astroamatorów :)
Prac astrofotograficznych jak na lekarstwo. Obserwatorzy też zaczynają od czegoś "lepszego" w okolicy i często po prostu już tam nie trafiają.
Postanowiłem, korzystając z wyjątkowej okazji, zaglądnąć astrofotograficznie w tamte rejony. Łapałem zachodzące gwiazdozbiory co też nie ułatwiało zadania. Przedstawiona praca jest o tyle ciekawa, że wszystko co widać na zdjęciu jest w Polsce nad horyzontem :!: Nie mniej jednak tne pas Drogi Mlecznej jest po prostu słaby i będąc ziemskim obserwatorem spoglądamy w ramiona galaktyki które kierują nas na zewnątrz naszego układu galaktycznego.
Aby zorientować się w kadrze znamienne są trzy gwiazdy - to trójkąt Wielkiego Psa jak go sam nazywam.
Dolna krawędź to horyzont dla polskich szerokości. Resztę bardzo dobrze pokazuje wersja opisana.
Jest nawet lekko wodorowo.

Canon6D/Sigma105mm

Image

Image

mozaika 2 panelowa, 12x2min, iso1600, SWSA unguided

Poniżej na rzucie galaktyki: orientacyjnie zdjęcie obejmuje azymut 210-230.
Image
Ostatnio edytowany przez MaPa 06 Sty 2020, 16:23, edytowano w sumie 4 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postlukost | 05 Sty 2020, 21:48

Marcin, zmień w treści postu Koziorożca na Jednorożca. ;)
Wbrew pozorom niektórzy tam zaglądają - nad ranem w RPA siedziałem tam dość długo, a i z Polski przy dobrej przejrzystości mi się zdarzało. ;)
Ostatnio edytowany przez lukost, 05 Sty 2020, 21:52, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postekolog | 05 Sty 2020, 21:48

Dzięki wielkie za i naukową DM. Widzę, że szukasz nowych inspiracji. Tym razem ... magia waloru ;) Ok
Siema
p.s.
Walor Marcina na wycinku.
Załączniki
Wielki Pies i Rufa - zapomniana Droga Mleczna: mapa000000002.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 6230
Rejestracja: 25 Gru 2017, 01:12
Miejscowość: Wrocław

 

Postiro | 06 Sty 2020, 00:46

Super pomysł i wykonanie :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

Postlukost | 06 Sty 2020, 00:48

No jeszcze jeden Koziorożec Ci został. ;)
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

PostJaLe | 06 Sty 2020, 09:24

Ależ ta Sigma daje gwiazdki!
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostMaPa | 06 Sty 2020, 12:46

iro napisał(a):Super pomysł i wykonanie :)

Dzięki

JaLe napisał(a):Ależ ta Sigma daje gwiazdki!

Potwierdzam :)

lukost napisał(a):Marcin, zmień w treści postu Koziorożca na Jednorożca. ;)
Wbrew pozorom niektórzy tam zaglądają - nad ranem w RPA siedziałem tam dość długo, a i z Polski przy dobrej przejrzystości mi się zdarzało. ;)


Zdjęcia wykonywałem początkiem czerwca przy zachodzących gwiazdozbiorach. Faktycznie zapomniałem, że końcem sierpnia obszar jest dostępny nad ranem jeśli wręcz nie góruje o świcie na dalekim południu Afryki :)
To może mnie zdopinguje do dłubnięcia w opisie aby uzupełnić go o bardziej orientalne katalogi bo gromad w tym obszarze jest cała masa !
Awatar użytkownika
 
Posty: 3293
Rejestracja: 29 Gru 2006, 21:43
Miejscowość: małopolska

Postiro | 06 Sty 2020, 12:58

Faktycznie, te gwiazdki, zastrzeliły mnie z miejsca...
Awatar użytkownika
 
Posty: 391
Rejestracja: 06 Wrz 2008, 20:03
Miejscowość: Wrocław

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 77 gości

AstroChat

Wejdź na chat