Księżyc w rozmiarze XL

Postastrodarek | 04 Cze 2020, 18:55

lulu napisał(a):Dzięki, tak - wszystko jest robione edkiem 120 z 2x soczewką Barlowa. Kamerka Datyson 5 mpx, SharpCap, AutoStakkert! i poprawki w Photoshopie. Niektóre fotki robili Amerykanie z orbity :-)

Super zdjęcia.... jak otrzymam kamerkę też spróbuje swoich sił z "drobiazgami" na księżycu.Oczekuje kurierów) Bardzo mnie emocjonują szczegóły na księżycu. Pozdrawiam Darek :)
Pozdrawiam Darek Eq6-r, SW 200/800 carbon , Mak 150+ ASI715, ASI533MC-P, Canon1200D mod,
Awatar użytkownika
 
Posty: 755
Rejestracja: 03 Mar 2010, 16:30
Miejscowość: Nakło nad Notecią -Paterek-

 

Postlulu | 05 Cze 2020, 23:55

astrodarek napisał(a): Super zdjęcia.... jak otrzymam kamerkę też spróbuje swoich sił z "drobiazgami" na księżycu.Oczekuje kurierów) Bardzo mnie emocjonują szczegóły na księżycu. Pozdrawiam Darek :)


Dzięki, jest jeszcze jeden przykry element zestawu zabawowego - laptop. Mój ProBook HP zapycha się bardzo szybko - nie wiem na czym polega problem, ale zapis klatek na dysku strasznie zwalnia podczas sesji zdjęciowej - z 14 klatek/s potrafi zejść do 0,2... Dysk też trzeba mieć spory bo filmiki lubią ważyć po kilkadziesiąt giga - a potem obróbka takich filmów też wymaga mocy. Więc w sumie czego się nie tknąć - wciąż wszystkiego za mało :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postastrodarek | 06 Cze 2020, 10:48

lulu napisał(a):
astrodarek napisał(a): Super zdjęcia.... jak otrzymam kamerkę też spróbuje swoich sił z "drobiazgami" na księżycu.Oczekuje kurierów) Bardzo mnie emocjonują szczegóły na księżycu. Pozdrawiam Darek :)


Dzięki, jest jeszcze jeden przykry element zestawu zabawowego - laptop. Mój ProBook HP zapycha się bardzo szybko - nie wiem na czym polega problem, ale zapis klatek na dysku strasznie zwalnia podczas sesji zdjęciowej - z 14 klatek/s potrafi zejść do 0,2... Dysk też trzeba mieć spory bo filmiki lubią ważyć po kilkadziesiąt giga - a potem obróbka takich filmów też wymaga mocy. Więc w sumie czego się nie tknąć - wciąż wszystkiego za mało :-)


a programy do stackowania tradycyjne RegiStax czy inne polecasz ?
Pozdrawiam Darek Eq6-r, SW 200/800 carbon , Mak 150+ ASI715, ASI533MC-P, Canon1200D mod,
Awatar użytkownika
 
Posty: 755
Rejestracja: 03 Mar 2010, 16:30
Miejscowość: Nakło nad Notecią -Paterek-

 

Postlulu | 06 Cze 2020, 23:16

Używam AutoStakkerta, ale mam Photoshopa bo używam go do celów zawodowych. Gdybym nie miał, to pewnie eksperymentowałbym z RegiStaxem który daje więcej możliwości obróbki grafiki. Szczerze mówiąc w sytuacjach "trudnych" - jakieś rozdygotane nieostre przypadki Wenus itp. nigdy nie udało mi się z Registaxa wydusić więcej niż AutoStakkerta - ale też nie czuję się ekspertem od Registaxa, być może nie znam wszystkich jego możliwości.
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 27 Cze 2020, 02:12

Żółta planeta. Ktoś wie co to takiego? Zaobserwowałem 24 czerwca.
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: THE-MOON-2020-06-24.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postastrodarek | 28 Cze 2020, 08:54

lulu napisał(a):Żółta planeta. Ktoś wie co to takiego? Zaobserwowałem 24 czerwca.

Ośmielę wrzucić moje zdjęcia księżyca
Teleskop 200/1000 EQ5
Kamera AltairICX224
RegiStax6
Filmiki krótkie i myślę że powinny być znacznie dłuższe. (2,5 minuty)(8-11GB) Sugestie mile widziane.
Godzina 21.26 jeszcze było jasno
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: Księżyc 27.06br Paterek.jpg
Księżyc w rozmiarze XL: Księżyc2 27.06.2020 kamera Altair224IMX 2001000.jpg
Księżyc w rozmiarze XL: Księżyc 27.06.2020 kamera Altair224IMX 2001000.jpg
Pozdrawiam Darek Eq6-r, SW 200/800 carbon , Mak 150+ ASI715, ASI533MC-P, Canon1200D mod,
Awatar użytkownika
 
Posty: 755
Rejestracja: 03 Mar 2010, 16:30
Miejscowość: Nakło nad Notecią -Paterek-

 

PostDariusz.p | 28 Cze 2020, 11:26

astrodarek napisał(a):
lulu napisał(a):Żółta planeta. Ktoś wie co to takiego? Zaobserwowałem 24 czerwca.

Ośmielę wrzucić moje zdjęcia księżyca
Teleskop 200/1000 EQ5
Kamera AltairICX224
RegiStax6
Filmiki krótkie i myślę że powinny być znacznie dłuższe. (2,5 minuty)(8-11GB) Sugestie mile widziane.
Godzina 21.26 jeszcze było jasno

Całkiem ładne
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostDariusz.p | 28 Cze 2020, 11:28

Takie tam dość szybkie. Wczoraj z 80 Ed i barlowa 2,25, kamerka ASI 120 MC. To było zaledwie ponad 700 klatek z czego 30%
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: 22_44_52.jpg
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postastrodarek | 28 Cze 2020, 12:26

Dariusz.p napisał(a):Takie tam dość szybkie. Wczoraj z 80 Ed i barlowa 2,25, kamerka ASI 120 MC. To było zaledwie ponad 700 klatek z czego 30%

Fajne a tak ogólnie ile powinno być klatek tak średnio przy w miarę dobrych warunkach atmosferycznych?
Pozdrawiam Darek Eq6-r, SW 200/800 carbon , Mak 150+ ASI715, ASI533MC-P, Canon1200D mod,
Awatar użytkownika
 
Posty: 755
Rejestracja: 03 Mar 2010, 16:30
Miejscowość: Nakło nad Notecią -Paterek-

 

Postastrodarek | 03 Sie 2020, 10:21

Dariusz.p napisał(a):Takie tam dość szybkie. Wczoraj z 80 Ed i barlowa 2,25, kamerka ASI 120 MC. To było zaledwie ponad 700 klatek z czego 30%

Trochę odświeżę stronę

Mak127/1500 kamerka Altair224
Pogoda kiepska, wykorzystana mała dziura w chmurach.
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: d.jpg
Księżyc w rozmiarze XL: d_1.jpg
Pozdrawiam Darek Eq6-r, SW 200/800 carbon , Mak 150+ ASI715, ASI533MC-P, Canon1200D mod,
Awatar użytkownika
 
Posty: 755
Rejestracja: 03 Mar 2010, 16:30
Miejscowość: Nakło nad Notecią -Paterek-

 

Postlulu | 11 Sie 2020, 14:35

Kolejne w tym wątku podejście do Morza Przesileń, tym razem pochwyconego o zachodzie, gdy niknie już mrokach księżycowej nocy. Nazwa Bagna Snu (Palus Somni) wydaje się do tej sytuacji bardzo adekwatna.
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: PALUS-SOMNI-&-SINUS-CONCORDIAE-2020-08-07.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postastrodarek | 11 Sie 2020, 14:52

lulu napisał(a):Kolejne w tym wątku podejście do Morza Przesileń, tym razem pochwyconego o zachodzie, gdy niknie już mrokach księżycowej nocy. Nazwa Bagna Snu (Palus Somni) wydaje się do tej sytuacji bardzo adekwatna.



Super.. Ładnie widać cienie
Pozdrawiam Darek Eq6-r, SW 200/800 carbon , Mak 150+ ASI715, ASI533MC-P, Canon1200D mod,
Awatar użytkownika
 
Posty: 755
Rejestracja: 03 Mar 2010, 16:30
Miejscowość: Nakło nad Notecią -Paterek-

 

Postlulu | 11 Sie 2020, 21:23

Dzięki, też mnie urzekł układ światłocieni więc zrobiłem wówczas jeszcze jedno ujęcie. Ten sam obszar pokazany w nieco większej skali.

Być może nie wszyscy pamiętają, że bazaltowe równiny księżycowe, to nie tylko większe i mniejsze morza, ale także niewielkie obszary nazywane jeziorami. Oczywiście określenie to nawiązuje wyłącznie do ich niewielkich rozmiarów - morfologicznie są to takie same "morza" jak Morze Jasności czy Ocean Burz. Jest ich całkiem sporo (20) - niemal tyle co księżycowych mórz (22), choć jako obiekty niewielkie rzadko bywają uwzględniane na mapach i w związku z tym nie wszyscy je znają.

Jednym z nich jest Jezioro Dobroci (Lacus Bonitatis), widoczne jako równinny, ciemniejszy obszar otaczający od strony północno-wschodniej duży krater Macrobius wyróżniający się na zdjęciu rozmiarami i warstwowo opadającymi ścianami.
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: lacus bonitatis.jpg
Księżyc w rozmiarze XL: PALUS-SOMNI-&-SINUS-CONCORDIAE-2020-08-07-01.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 12 Sie 2020, 16:58

Kontynuując senną tematykę księżycową i przemieszczając się w kierunku północnym od Bagna Snu (Palus Somni), pomiędzy kraterem Posidonius a parą kraterów Hercules i Atlas natrafimy na Jezioro Snów. Lacus Somniorum to największe "jezioro" wśród księżycowych "mórz". Jego pokaźna średnica jest trudna do jednoznacznego oszacowania, ponieważ obszar ten nie jest w wyraźny i regularny sposób odgraniczony od otaczających go terenów. Podaje się wartości w przedziale od 300 do nawet 384 km.

Niezależnie od tych kontrowersji, rozmiary Jeziora są zdecydowanie większe od wielu formacji cieszących się oficjalnie nazwą "morza". Dla porównania - średnica Morza Przesileń wynosi ok. 418 km. Ta jawna niesprawiedliwość została przyklepana przez IAU już w 1935 roku. No a potem nikt nie miał już głowy, żeby protestować...
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: LACUS-SOMNIORUM-2020-08-07.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 04 Wrz 2020, 02:15

Kto wie gdzie szukać Mare Smythii? Starzy księżycowi wyjadacze oczywiście wiedzą - to morze słynie w kręgach miłośników obserwowania obiektów na granicy widocznej z Ziemi części Księżyca, ujawnianych czasem bardziej, a czasem mniej, w zależności od kaprysów księżycowej libracji. Na krawędzi tarczy Księżyca to niewielkie morze o ok. 200 km średnicy zaznacza się czasem jako spłaszczony fragment księżycowej okrągłości. 3 września obszar ten znalazł się na granicy terminatora w takim położeniu względem nas, że można było zajrzeć sobie z boku w głąb pogrążającego się właśnie w mroku, tajemniczego basenu Mare Smythii:
Księżyc w rozmiarze XL: MARE-SMYTHII-2020-09-03--01.jpg

Księżyc w rozmiarze XL: MARE-SMYTHII-2020-09-03--02.jpg


Jeżeli ktoś nie wie gdzie szukać tego obszaru, albo co gorsza nawet o nim nie słyszał, nie ma powodów do wstydu. Po pierwsze, mówiąc szczerze Mare Smythii nie należy do czołówki księżycowych przebojów turystycznych, a po drugie - z pewnością je znacie, chociaż niekoniecznie o tym wiecie. Kto bowiem nie widział słynnych zdjęć wykonanych przez dzielną załogę statku Apollo 11, pokazujących wschód naszej pięknej Ziemi nad powierzchnią Księżyca? Te zdjęcia wykonano właśnie nad Morzem Smytha:
Księżyc w rozmiarze XL: Apollo_11_Mission_Image_-_View_of_moon_limb_with_Earth_on_the_horizon,_Mare_Smythii_Region_(5052744654).jpg


A tak obszar ten wygląda w rzucie z góry - znajdziecie tu bez trudu widoczne na zdjęciu formacje znajdujące się w pobliżu krawędzi Morza Smytha, w tym przede wszystkim kratery Gilbert i Kastner:
Księżyc w rozmiarze XL: qm-lroc-1599174622923.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 12 Paź 2020, 13:19

Gwiazdy południowo-wschodniej krawędzi tarczy - Langrenus i Petavius. Między nimi jest jeszcze Vendelinus - trzeci krater podobnej wielkości, najczęściej jednak niezauważany z powodu obecności dwóch prominentnych towarzyszy. Szkoda bo to ciekawy obiekt. Zainteresowanym polecam krótki tekścik na moim blogu w którym wyjaśniam dlaczego moim zdaniem zasługuje na uwagę: http://astrostrona.pl/na-niebie/ksiezyc ... -ksiezyca/
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: LANGRENUS-&-PETAVIUS-2020-09-04.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 15 Paź 2020, 23:18

Dorsum Oppel, Dorsum Termier, Dorsa Harker, Dorsa Tetyaev - cztery osobne nazwy selenograficzne, ale tak na prawdę jedna formacja, stanowiąca zapewne ślad wału materii wyrzuconej podczas uderzenia, które uformowało Morze Przesileń. Krótkie rozwinięcie tematu: http://astrostrona.pl/na-niebie/ksiezyc ... przesilen/
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: MARE-CRISIUM-2020-09-04-sRGB.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 20 Paź 2020, 13:12

9 września 2020 r. Znajdujące się na granicy terminatora Morze Jasności, Morze Spokoju oraz Morze Nektaru i otaczające je klify Rupes Altai. Na zachód od Mare Nectaris i Zatoki Grubiaństwa znajduje się miejsce lądowania misji Apollo 16. Wśród pozostawionych tam gratów do dziś zalega tam teleskop, za pomocą którego przeprowadzono pierwsze obserwacje astronomiczne z ciała niebieskiego innego niż Ziemia. Kilka słów na ten temat: http://astrostrona.pl/na-niebie/ksiezyc ... -ksiezycu/
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: RUPES-ALTAI-2020-08-09-opt.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 24 Paź 2020, 13:05

3 września. Humboldt i jego charakterystyczne "centralne pasmo górskie". Na pierwszym planie Vendelinus, Petavius B i Petavius.

Ze względu na niekorzystną librację Humboldt widoczny jest w bardzo płaskiej perspektywie, ale ma ona swoje uroki, pozwalając obejrzeć centralne wzniesienia i brzegi krateru z perspektywy niskiej orbity - tak jak mielibyśmy szansę widzieć je na miejscu np. załogi Apollo 15, która miała okazję przelatywać nad tym terenem. To jeden z uroków obserwowania obiektów w pobliżu krawędzi tarczy Księżyca. Krótka refleksja na ten temat okraszona zdjęciami wykonanymi z pokładu Apollo 15 na moim blogu: http://astrostrona.pl/na-niebie/ksiezyc ... humboldta/
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: HUMBOLDT-&-PETAVIUS-B-2020-09-03--02.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 11 Lis 2020, 19:21

Południowe, zryte kraterami wyżyny Księżyca… Trudno o mocniej zbombardowany meteorytami, a jednocześnie monotonny rejon księżycowego globu. Wydawać by się mogło, że to wielki kawał doskonale martwej skały. To jednak tylko pozory – nie zawsze tak było!

Na zdjęciu widoczny jest m.in. Gemma Frisius. Krater okazuje się być siedliskiem wulkanizmu, o który nie podejrzewalibyśmy tej części Księżyca. Nieco informacji na ten temat zebrałem na moim blogu: http://astrostrona.pl/na-niebie/ksiezyc ... -ksiezyca/
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: GEMMA-FRISIUS-REGION-2020-03-31.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Postlulu | 26 Lis 2020, 19:51

30 kwietnia 2020 r. W centrum zdjęcia, na granicy terminatora widoczny gigantyczny krater Deslandres o średnicy 235 km. Na prawo od niego widoczny wulkaniczny region Gemma Frisius. Skoro widać na tych terenach aktywność wulkaniczną, to gdzie się podziała lawa, dlaczego nie obserwujemy zalanych nią kraterów, jak na północy? Kiedy zakończył się księżycowy wulkanizm? A może jeszcze nie całkiem się zakończył, może księżycowe wulkany jeszcze wybuchną? Kilka słów na ten temat na moim blogu: http://astrostrona.pl/na-niebie/ksiezyc ... -ksiezyca/
Załączniki
Księżyc w rozmiarze XL: DESLANDRES-2020-04-30.jpg
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostTuvoc | 28 Lis 2020, 01:52

Drogi Łukaszu - świetny tekst na blogu! Mam nadzieję, że może jednak nie "powiedziały" ostatniego słowa :D

Moja fotka - mam nadzieję, że klasyfikuje się jako XL. Niestety nie zdążyłem skończyć ponieważ łysolek zdecydował zniknąć za blokiem. Jest to mozaika z 6 paneli. Nie jestem przekonany co do sposobu obróbki. Coś mi nie pasuje.

SW 200/1000, ASI 462 MC; UV/IR cut; HEQ5

Księżyc w rozmiarze XL: 21_00_05_l5_ap276_stitch_BW_RG_AC_RG_AC2.png
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Postlulu | 28 Lis 2020, 02:13

Dzięki! I z fejsa znowu na forum :-) Jak dla mnie fotka jest super - wszystko utrzymane w ładnej skali tonalnej, nie ma białych przepałów, powyżeranych czerni, "poziomic" i drażniących artefaktów po wyostrzaniu. Jeżeli coś mogę podpowiedzieć to ew. zmiękczanie krawędzi brytów jeżeli są układane "na zakładkę" i pozwalają się przejechać jakąś gumką - nawet niewielkie rozmycie krawędzi wystarczy aby oko nie wyłowiło już zarysu poszczególnych brytów, nawet jeśli się nieznacznie różnią jakością.

A co do strategii obróbki no to jest to temat rzeka i co gorsza punkt widzenia zmienia się człowiekowi co chwilę, więc tutaj się nie wypowiem. Jest jasne że nie da się na zdjęciu oddać tego widoku który widzimy w okularze - więc pytanie jaki przyjąć punkt odniesienia. Być możliwie blisko wrażeń wzrokowych? Uznać to co rejestruje kamera za "prawdziwe"? Czy wobec jałowości takich dyskusji pozwalać sobie na daleko idące manipulacje obrazem? Ten sam obrazek można dramatycznie zmienić bardzo niewielkimi ruchami - np. korzystając z filtrów Camera Raw w Photoshopie - choćby podbijając mocno kontrast na obszarach mórz... Stale będzie to poprawne, prawidłowe, ale radykalnie inne niż przy przesunięciu suwaka w druga stronę.

W wypadku prac naukowych zdjęcia czemuś służą i to podpowiada jak je obrabiać, bo chodzi o wydobycie konkretnych informacji. W naszym wypadku to chyba raczej kwestia gustu, więc dyskusja jest niebezpieczna :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

PostTuvoc | 01 Gru 2020, 13:17

lulu napisał(a):Dzięki! I z fejsa znowu na forum :-) Jak dla mnie fotka jest super - wszystko utrzymane w ładnej skali tonalnej, nie ma białych przepałów, powyżeranych czerni, "poziomic" i drażniących artefaktów po wyostrzaniu. Jeżeli coś mogę podpowiedzieć to ew. zmiękczanie krawędzi brytów jeżeli są układane "na zakładkę" i pozwalają się przejechać jakąś gumką - nawet niewielkie rozmycie krawędzi wystarczy aby oko nie wyłowiło już zarysu poszczególnych brytów, nawet jeśli się nieznacznie różnią jakością.

A co do strategii obróbki no to jest to temat rzeka i co gorsza punkt widzenia zmienia się człowiekowi co chwilę, więc tutaj się nie wypowiem. Jest jasne że nie da się na zdjęciu oddać tego widoku który widzimy w okularze - więc pytanie jaki przyjąć punkt odniesienia. Być możliwie blisko wrażeń wzrokowych? Uznać to co rejestruje kamera za "prawdziwe"? Czy wobec jałowości takich dyskusji pozwalać sobie na daleko idące manipulacje obrazem? Ten sam obrazek można dramatycznie zmienić bardzo niewielkimi ruchami - np. korzystając z filtrów Camera Raw w Photoshopie - choćby podbijając mocno kontrast na obszarach mórz... Stale będzie to poprawne, prawidłowe, ale radykalnie inne niż przy przesunięciu suwaka w druga stronę.

W wypadku prac naukowych zdjęcia czemuś służą i to podpowiada jak je obrabiać, bo chodzi o wydobycie konkretnych informacji. W naszym wypadku to chyba raczej kwestia gustu, więc dyskusja jest niebezpieczna :-)


Cześć, a tak sobie pomyślałem, żeby czasem wrzucić także i tam co lepsze swoje fotografie. Facebook to niestety ściek Internetu, ale chłopaki wzięli się ostro za wycinanie różnych bzdur z grupy AstroWiedza i postanowiłem to wesprzeć.

Faktycznie nie przypatrzyłem się dokładnie tej mozaice, są tam widoczne łączenia na krawędziach brytów. Pewnie dlatego, że wrzuciłem je do automatu - Microsoft Image Composite Editor, a wypadałoby to ręcznie i starannie posklejać w PS. Samo zdjęcie to taka moja wprawka w temacie lunarnym, mam tu jeszcze bardzo niewielkie doświadczenie. Seeing tego wieczoru był niezwykle dobry i pomyślałem aby zbierać materiał tylko z filtrem UV/IR cut zamiast standardowo IR Pass. Po zestackowaniu każdego elementu mozaiki okazało się jednak, że warunki nie były takie świetne i w efekcie otrzymałem bardzo "nierówne" jakościowo kawałki.

Tak sobie jeszcze pomyślałem o Twoim artykule na blogu. Może błądzę i gadam od rzeczy, ale czy byłby jakiś cień szansy aby te ostatnie przejawy aktywności wulkanicznej były indukowane z zewnątrz? Na przykład poprzez wyrzucone w przestrzeń kosmiczną fragmenty asteroidy, która uderzyła w Ziemię ok. 66 mln lat temu?
Tuvoc / Astrotuvoc / Mirek ;-)

GSO 254/1000, TS ONTC 200/1000, TS APO 65Q, NEQ6 i HEQ5, ASI 294MC Pro, Uranus-C Pro, Mars-C, EOS 800d mod., AllSky
Awatar użytkownika
 
Posty: 489
Rejestracja: 01 Kwi 2019, 22:54
Miejscowość: Kraków

Postlulu | 02 Gru 2020, 02:12

Ciekawe pytanie. Przede wszystkim - w jakim sensie indukowane? Takie latające fragmenty są w stanie wyrzucić w górę materiał piroklastyczny jeśli trafią w dość cienką skorupę pod którą jest płynna magma - tylko że ona musi być płynna dzięki jakimś procesom, które nie mogą mieć raczej nic wspólnego z tym co lata wokół Księżyca. No chyba że procesy ogrzewania w wyniku radioaktywnego rozpadu pierwiastków trwają tam nadal, tylko się nie uzewnętrzniają bo nic nie bombarduje powierzchni i nie powoduje wypływu lawy ani wyrzutu cząstek piroklastycznych. Skoro okres połowicznego rozpadu dla toru wynosi 10 mld lat, to znaczy że on jeszcze nie wyczerpał prawdopodobnie nawet połowy swojego potencjału. Zatem - może... :-)

Na fejsa będę wrzucał, tylko żeby mieć czas na gnębienie tego w Photoshopie... :-)
pozdrowienia Łukasz
Mapa Księżyca: https://astrostrona.pl/narzedzia-i-pomo ... -ksiezyca/
Awatar użytkownika
Kierownik techniczny
 
Posty: 2987
Rejestracja: 07 Wrz 2019, 23:18
Miejscowość: spod Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 57 gości

AstroChat

Wejdź na chat