Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !

Postanva | 13 Wrz 2008, 23:46

Robert nie zatrzymój sie idź za ciosem,
idzie ci lepiej niż mi :oops:
Włodek
Nie każdy anioł jest lub musi być dobry...
Awatar użytkownika
 
Posty: 277
Rejestracja: 10 Lut 2006, 03:23
Miejscowość: Centrum Polski

 

PostIgnisdei | 14 Wrz 2008, 09:22

Dzięki Koledzy za miłe słowa, ale cały czas mam świadomość że to nie astrofoto ale zabawa. :wink:
Gdy widzę rozgwieżdżone niebo -pierwsza myśl jaka mi do głowy przychodzi to wynieść "ciężki sprzęt na obserwacje", w głębi duszy jestem raczej obserwatorem-odkrywcą 8)
Generalnie zabawa z takim budżetowo-atm-owskim sprzętem (bo uciąłem już 4cm rury by lepiej lustro się podpierało) może trochę nauczyć. Ja wiem, że wielu ludzi zaczyna od ED80 +HEQ5 ale oni już na stracie dążą do osiągania wyników w tym co robią. Na takie rzeczy trzeba mieć fundusze których ja niestety nie posiadam :lol:
Mam potrzeby - np. mój dom który cały czas chłonie jak gąbka i wymaga tego i tamtego :)
Ciężko negocjować "w domu", że oto wezmę 2.5000,00 kredytu nie na wymianę futryn ale na HEQ5 :lol: :lol: :lol:

Posiadam za to (chyba) zmysł artystyczny który mi nieco pomaga....no cóż kibicujcie mi ! może mnie to zdopinguje. Na pewno nie będę inwestować w lepszy sprzęt, dokupię być może mały refraktor do ręcznego guidingu. Cały czas mam przed oczami m31 Maksia na innym forum.Oto co można osiągnąć przez wytrwałość.
Ignisdei
 

PostIgnisdei | 14 Wrz 2008, 12:45

Postanowiłem jeszcze trochę pomęczyć fotę, na krzywych by uwydatnić twór zwany "Rybim Pyskiem" będący de facto ciemną mgławicę pochłaniającą oddzielający M42 i 43. Skoro pociągnąłem "Rybi Pysk" to powinienem pociągnąć i Konia..kurde to się zabawa szykuje???
Załączniki
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: wykręcony.jpg
wykręcony.jpg (103.9 KiB) Obejrzany 8792 razy
Ignisdei
 

PostMiłosz G. | 14 Wrz 2008, 14:11

co tu dużo gadać...
coraz lepsze zdjęcia!
za każdym razem jest spory postęp-jeszcze kilka tygodni i będzie całkiem super :!:
i to wszystko syncianą 130-tką
ładna M42-trochę środek przepalony ale za to struktura i "farfocle" pięknie wyszły
Synta 10" +Delos 14mm,ES 6,7mm, NPL 30mm,sp 25 i 10mm
garść ołówków + garść fiszorów + papier + photoshop

moja fotografia: http://www.miloszguzowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 457
Rejestracja: 23 Lip 2008, 16:12
Miejscowość: Dwukoły

 

PostJarek76 | 14 Wrz 2008, 20:37

Ignisdei ja Ci wróżę jako wróżek,że na dydaktycznym foceniu się nie skończy :wink:
Tak 3maj 8)
Astrofotografia
NEQ6,Refraktor,CCD

Polecam:
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1003
Rejestracja: 31 Gru 2006, 11:43
Miejscowość: Cieszyn

 

Post_RobMarK_ | 14 Wrz 2008, 22:24

Tu nie ma co wróżyć :)
To widać, jak na dłoni. Tak właśnie zaczyna się ta choroba a jej przebieg silnie zależy od reakcji obronnych organizmu. U mnie niewiele brakowało byłoby podobnie, ale nie da się kierować kilkoma projektami w pracy i jednocześnie poświęcać dużej ilości czasu na astrofotografię. Dlatego na razie robię tylko krótkie fotki próbne. Znalazłem złoty podział na czasu na obserwacje, fotki, pracę i rodzinę (kolejność przypadkowa) - i tak na dłuższy czas pozostanie. Ale kto wie czy za jakiś czas nie nastąpi u mnie reemisja choroby...

Ignisdei ma już oznaki głębokiego zaawansowania i jest po prostu skazany na sukces ;) czego szczerze mu życzę :!:
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1456
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostIgnisdei | 15 Wrz 2008, 08:32

_RobMarK_ napisał(a):
Ignisdei ma już oznaki głębokiego zaawansowania i jest po prostu skazany na sukces ;)

TA.....Srali muchy będzie wiosna :wink: :lol: :lol: :lol:

_RobMarK_ napisał(a):czego szczerze mu życzę :!:


...Dzięki Stary!

edit: ups. 1000-ny post na Maniaku :lol:
Ignisdei
 

Postcoy_coyote | 20 Wrz 2008, 16:27

Ignisdei napisał(a):
coy_coyote napisał(a):hmmmm, zastanawia mnie czy SW1309 też dałby sie w ten sposób przestawić do astrofoto :idea: bo fotki są bardzo obiecujące :D

130/900 ma zbyt długą ogniskową i jest tandetnie zrobiony, lepiej kupić już 114/500 i podnieść lustro.

Niby pomysł powinien spalić na panewce to po małych modyfikacjach wyciągu pierwsze zdjątka z SW1309 powieszonym na EQ-5 i EOS300D w lustrze głównym
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: m51xxx.jpg

7x120s/ISO400 bez Darków Flatów itp przy marnej pododzie i dużym LP
i dodatkowo:
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: M27.jpg

9x60s/ISO800 + warunki jak z poprzedniego zdjęcia
Oba stackowae DSS obróbka i crop PS
Nie chodzi mi tutaj o wmówienie komukolwiek że jest to sprzęt do astrofoto ale że jak się chce to 1309 też moża na upartego. Rurka za duża jak na SW EQ-5 ale jak zrobi się pogoda to wydłuże czasy.
Ignisdei rękawica rzucona :wink: może poprubujemy coś jeszcze wyciągnąć z tego sprzętu :idea:
Ostatnio edytowany przez coy_coyote, 24 Mar 2016, 14:32, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

PostIgnisdei | 20 Wrz 2008, 18:13

coy_coyote napisał(a):Ignisdei rękawica rzucona :wink: może poprubujemy coś jeszcze wyciągnąć z tego sprzętu :idea:


Nie no bardzo fajne foty gratuluję! , masz lepszy montaż ale znów dłuższą ogniskową, wiesz ja wymieniam teraz montaż. Gdy kupie nowy będziemy mogli podjąć współzawodnictwo.

ps . A jeszcze ciekawi mnie co zrobiłeś: urżnąłeś tubę czy podniosłeś lustro na śrubach???

Pozdrawiam.. Robert
Ignisdei
 

Postcoy_coyote | 20 Wrz 2008, 19:39

Nie ma potrzeby podnoszenia lustra ani urzynania rurki.
Zuważyłem że w sumie niewiele brakuje aby zogniskować go z Canonen.
Po prostu modyfikacja wyciągu brzeszczotem :D aby schował się głębiej oraz ścięcie części regulowanej od wewnątrz aby nie zasłanała światła lustra głównego - to tyle :idea: Ostrzy przy samym końcu. Wyciąg jak wcześniej pisałeś jest badziewny i trzeba go "uszczelnić" żeby body aparatu nie podowało ugięcia oraz żeby wyciąg sam się nie wsuwał lub wysuwał pod wpływem ciężaru własnego aparatu :D
Fajnie może uda nam się przetrzeć jakieś nowe szlaki :wink: też walczę w tej chwili z guidem Leszka Jędrzejewskiego w komplecie żeby uciągnął na EQ-5 jakieś sensowne czasy ale będzie jazda :D Jak coś zmontuję to się pochwalę ale na razie pogoda jest barowa i nawet w pobliżu Jasnej Góry nie ma cudów :wink: nawet pogodowych
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

PostIgnisdei | 20 Wrz 2008, 21:05

No tak w 900-tce być może to kwestia milimetrów, a wyciąg aż się prosi by go pociąć.. ja musiałem tubę o 4cm urżnąć. Moja 13-tka to zupełnie inna konstrukcja. wyciągu, celi lustra, pająka.
Masz sterownik LJ do gudingu, ja pierdziu ??? Stary Ty chcesz bym z tobą współzawodniczył :lol: Oj Igni z czym do ludzi... Daj mi lepiej fory... :lol:
Ignisdei
 

Postcoy_coyote | 21 Wrz 2008, 11:32

Ignisdei napisał(a):No tak w 900-tce być może to kwestia milimetrów, a wyciąg aż się prosi by go pociąć.. ja musiałem tubę o 4cm urżnąć. Moja 13-tka to zupełnie inna konstrukcja. wyciągu, celi lustra, pająka.
Masz sterownik LJ do gudingu, ja pierdziu ??? Stary Ty chcesz bym z tobą współzawodniczył :lol: Oj Igni z czym do ludzi... Daj mi lepiej fory... :lol:

przecież nie chodzi tutaj o współzawodnictwo a raczej o drużynę :wink: poza tym z każdym dniem widzę że guide tej rurki na moim EQ5 nie ma większego sensu :D
Guide ujarzmiam na obiektywie z ogniskową nie większą niż 500mm i tutaj też jest niełatwo :idea:
Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa

https://astrofotografia.czest.pl/
S-APO TMB-LOMO 80/480 Triplet | HEQ-5 Syntrek | ASI071 MC Pro|
Awatar użytkownika
 
Posty: 486
Rejestracja: 07 Sty 2008, 21:28
Miejscowość: Częstochowa

PostIgnisdei | 25 Wrz 2008, 23:30

Żegnam się z montażem, dlatego wykonałem pożegnalną fotkę..
Veil Zachodni, czyli Palec Boży czasy pewnie od 150s-180 s 12 fotek.
Załączniki
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: veilik.jpg
veilik.jpg (146.29 KiB) Obejrzany 8077 razy
Ignisdei
 

Postqbanos85 | 26 Wrz 2008, 07:18

Ale ładna rotacja pola połączona z komą :) Robert, w żadnej części zdjęcia nie ma punktowych gwiazd. Zainwestuj w korektor komy i postaraj się lepiej ustawiać montaż na biegun, bez tego będzie ciężko coś osiągnąć. Sam Veil - widok jak w lustrze 8" mniej więcej, choć przy dobrym niebie w teleskopie widać więcej. A to na zdjęciu powinno być jaśniej i wyraźniej, nieprawdaż? :) Wybrałeś trudny obiekt, na początek polecam jakieś jasne mgławiczki!
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostIgnisdei | 26 Wrz 2008, 07:38

Kuba wiem, to kicha. Dokładnie te same odczucia miałem gdy nałożyłem gwiazdy na siebie, ja po prostu chciałem zobaczyć jak maksymalnie trudne obiekty można wycisnąć na eq3, przy ogniskowej 650, bez gudingu.
Zaczynam się przekonywać, że przy jasnych, Messierach da się osiągnąć względne wizualnie wyniki, jednak przy obiektach słabych i wymagających mamy taki efekt, jaki mamy.
Ignisdei
 

PostIgnisdei | 26 Wrz 2008, 08:43

Myślę, że te miej lub więcej udane fotki, publikowane na forum, a nie chowane ze wstydu w trzewiach PC-ta są dla początkujących astro-fotografów lekcją poglądowa, bo oto wszystkie kroki rozumienia tworzenia długich ekspozycji wychodzą publicznie na światło dzienne. Uczę się z wami. A i mam nadzieję wy ze mną. Możemy się np. dowiedzieć ile pozyskamy z danego sprzętu . Możliwości eq3-2 z wolna zaczynają się kończyć.
A, mój dystans do własnej osoby sprawia, że nie mam skrupułów co do publikacji swojej "twórczości" przez małe "t". :lol: :lol:
Ignisdei
 

PostJanusz_P. | 26 Wrz 2008, 09:36

I bardzo dobrze że publikujsz bo jak wiesz polecam ten montaż z tubą 150/750 do obserwacji i właśnie do nauki astrofoto czego jesteś tu dobitnym przykładem 8)
Zważ na to że MaPa też od niego zaczynał i uczył się na nim astrofoto :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostIgnisdei | 24 Paź 2008, 00:03

No nic wracamy do astrofoto teraz na HEq5 standard, bez guidingu 5 x 120s ISO 1600
Plejady.
Załączniki
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: plejady1.jpg
plejady1.jpg (52.46 KiB) Obejrzany 7786 razy
Ignisdei
 

Postgrzybek80 | 24 Paź 2008, 00:57

Ignisdei, widzę że ostro szalejesz w astro foto, naprawdę nieźle ci idzie :roll: powodzonka i proszę o jeszcze :wink:
Synta 200/1200+ ASCT+ MOTO FOCUS+ BINO WO i szkiełka z naciskiem na te szerokie
Meade 10X50
Celestron 25X100 http://astro-forum.org/Forum/index.php? ... 20571&hl=;
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 19 Paź 2008, 14:12
Miejscowość: Łąg woj. Pomorskie

 

PostIgnisdei | 24 Paź 2008, 08:37

No dzięki Grzybek, seeing aż tańczył wczoraj o 22.00, dlatego spajki wyglądają jak płomień świeczki :lol:
Ignisdei
 

Postbolid25 | 24 Paź 2008, 09:15

Fotka bardzo ładna,jakość gwiazd jak dla mnie wystarczająca,pozatym to tylko amatorska fotka która powinna przedewszystkim sprawiać radość autorowi.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postzbyszka | 24 Paź 2008, 10:57

Interesnie jak obrabiales plejadki? Jestem pewny ze 5*120sek. na iso 1600 musialoby pokazac o wiele wiecej slabsych detali.
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 28 Sty 2008, 18:10
Miejscowość: Soleczniki :)

PostIgnisdei | 24 Paź 2008, 11:15

zbyszka napisał(a):Interesnie jak obrabiales plejadki? Jestem pewny ze 5*120sek. na iso 1600 musialoby pokazac o wiele wiecej slabsych detali.

Wszystko zależy od nieba pod jakim focę. Od tej strony gdzie był Byk tamtej nocy mam początek paskudnej łuny od Poznania. Robiłem to w ogniskowej 650mm
Dla przykładu:
Tu jakieś zdjęcie w ogniskowej 100. w czasach 120 i 180s.
http://www.astrofotografia.pl/galeria/g ... ady_1w.jpg
Już pierwsi obserwatorzy teleskopowi zauważyli że np . mgławicę Merope tej gromady widać lepiej w szukaczu niż w teleskopie. Gromada prawie wypełnia całe pole w tej ogniskowej. Szukałem bezskutecznie jakiś obrazów M45 w podobnej ogniskowej, moze podrzuć jakiegoś linka to porównamy :!:
Co do obróbki: stakowanie registax, potem usuwanie dominanty buraka przez próbkowanie ciemnych i jasnych obszarów i wyrównywanie (wyjaławianie)na levelsach, potem wyciąganie mgławic na krzywych. Wierz mi więcej nie udało mi się wyciągnąć.
Mając obiektyw 200-250mm dał bym pewnie czadu!
PS. Rozjaśniłem fotę i wylazł szum,
Jak takie wolisz to proszę bardzo!
A może mi też się takie lepiej podoba :lol:
Załączniki
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: plejady1.jpg
plejady1.jpg (57.54 KiB) Obejrzany 7628 razy
Ignisdei
 

Postzbyszka | 24 Paź 2008, 12:00

To nie sa moje plejady ale autor focil niutonem 200/1000, 19*30sek. ISO 800. +1 dark,+1bias..Czas ogulny jest podobny. Pewnie ze zalezy to od warunkow nieba w jakich jest wykonywane zdjecie.
Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 24
Rejestracja: 28 Sty 2008, 18:10
Miejscowość: Soleczniki :)

PostIgnisdei | 24 Paź 2008, 12:09

Czasy krótsze, ale jaka apertura, 13cm a 20cm. Zdecydowanie gość miał żyletny seeing i myśle zerowe LP (miałem wczoraj kaszanę na niebie), oraz zrobił darka i biasa, których ja przyznaję nigdy jeszcze nie używałem w stakowaniu :oops:
Ignisdei
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 83 gości

AstroChat

Wejdź na chat