Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !

Postqbanos85 | 24 Paź 2008, 12:30

Po pierwsze apertura nie ma żadnego znaczenia jeśli chodzi o jasność rejestrowanych (bądź nie) mgławic.
Po drugie generalnie większość zależy do warunków zaświetlenia nieba (seeing przy mgławicach nie ma znaczenia przy tak krótkiej ogniskowej).
Po trzecie ta fota z Newtona 1000mm jest cienka, bo gość nie podzielił przez flata. U Roberta przynajmniej gradientu nie ma ani tak wyraźnego winietowania :)
Po czwarte zwracajmy uwagę na ortografię - OGÓLNIE!

P.S. Robert przy jakiej ogniskowej ma być to zdjęcie Plejad przykłądowe?
www.astrofotografia.szczecin.pl
Obsession 18”
Kowa 8.5x44
Kowa 32x82
 
Posty: 768
Rejestracja: 21 Lip 2008, 13:05
Miejscowość: Zatom

PostIgnisdei | 24 Paź 2008, 12:52

qbanos85 napisał(a):Po czwarte zwracajmy uwagę na ortografię - OGÓLNIE!


Kolega chyba nie jest z Polski, więc można mu wybaczyć :wink:
Chyba że Litwa to miejscowość :lol:
qbanos85 napisał(a):
P.S. Robert przy jakiej ogniskowej ma być to zdjęcie Plejad przykłądowe?


Przyznaję niezbyt udane porównanie z ogniskową 100mm :roll: ale mało kurcze tych zdjęć Plejad na googlu :| .
Ignisdei
 

PostJanusz_P. | 24 Paź 2008, 13:26

Też je kiedyś popełniłem ze szkiełka wielkości szklanki od Whisky czyli Rubinarka 300/4,5 a wyszły tak po zestackowaniu 7 klatek po 180s każda na 800 ISO obiektywem wtedy jeszcze nie zjustowanym, takim jak dała fabryka:
Choć mam wrażenie że to jedna klatka która się nie zestackowała bo przy 7 ekspozycjach szum byłby jednak o wiele mniejszy :roll:
Załączniki
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: M45_D.jpg
M45_D.jpg (102.27 KiB) Obejrzany 5494 razy
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Post_RobMarK_ | 24 Paź 2008, 13:38

Ignisdei, ostatnio mam czas poczytać tylko wieczorem i w przerwie śniadaniowej :) w pracy, gdyż kończymy kilka projektów i czas wolny jakiś diabełek mi podp....prowadził więc nie wnikając za głęboko:
1. zmniejsz ISO na 800 mimo wszystko - przyrost szumu nie jest liniowy ...
2. przekonaj się do darków, flatów i biasów, przede wszystkim do darków - przecież one się robią same :roll: , w czasie składania sprzętu :)
3. Przy Twoim niebie, na które marudzisz :?: koniecznie trzeba wejść w guiding - jak jest ciemno i można pociągnąć to grzech tego nie wykorzystać... BTW jak Ci się Twoje niebo nie podoba to się zamieńmy :twisted:
4 żeby wiedzieć czego szukać jeszcze warto zbadać swój montaż - poszukaj na forum, przedstaw wykresy ... jest tu sporo osób, które pomogą - oszacujesz maksymalne możliwości

Zapomniałbym. Męcz kolegów ile wlezie o ustawienie sprzętu, akwizycję i obróbkę obrazu. Jest tu dużo osób, dla których to chleb powszedni i szkoda ich wiedzy nie wykorzystać. Nie piszę oczywiście o sobie, ale bywasz dużo więcej na forum i na zlotach, więc na pewno wiesz gdzie uderzyć, żeby odezwały się nożyce :)
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostIgnisdei | 24 Paź 2008, 17:49

Dzieki, RobMarK :!: Jeśli chodzi o pkt. 3
_RobMarK_ napisał(a):
3. Przy Twoim niebie, na które marudzisz :?: koniecznie trzeba wejść w guiding - jak jest ciemno i można pociągnąć to grzech tego nie wykorzystać... BTW jak Ci się Twoje niebo nie podoba to się zamieńmy :twisted:

To jeden kolega z forum dał mi namiar na gościa który robi elektroniczne przeróbki sprzętu astro, wybebeszyłem zatem mój Heq5 obfotografowałem wszystko i wysłałem. To Heq5 standard więc będzie pewnie ciężko, choć nie wykluczam, że to możliwe.

Co do ISO to póki nie mam guidingu, raczej zostanę przy tym ISO 1600, szum jest większy ale się więcej szczegółów wypala.Przy resize trochę zawsze ginie.
Ignisdei
 

Post_RobMarK_ | 24 Paź 2008, 21:26

Ignisdei napisał(a):To jeden kolega z forum dał mi namiar na gościa który robi elektroniczne przeróbki sprzętu astro, wybebeszyłem zatem mój Heq5 obfotografowałem wszystko i wysłałem. To Heq5 standard więc będzie pewnie ciężko, choć nie wykluczam, że to możliwe.


Wszystko jest możliwe, pytanie czy opłacalne ...
SW sprzedaje nawet kompletny zestaw do upgreadu montaży HEQ5 Standard do wersji HEQ5 SynScan chyba, że cos przeoczyłem, bo ostatnio działam w TDMA :) i pobyt na forum sprowadza się do kilku szczelin czasowych w ciagu dnia :cry:
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostIgnisdei | 24 Paź 2008, 22:27

Słyszałem a jakże, podobno jest na to duże zapotrzebowanie, zamówienia są już zebrane z wyprzedzeniem!
Polegać ma to na wymianie płyty synscan i silników, by się dobrze i szybko obiekty w go-to szukały.
Ja chcę by elektronik tak zaingerował w mój ,montaż bym mógł po dołożeniu jakiegoś ustrojstwa elektronicznego z gniazdem podłączyć pod to guilder. Go-to napieprzającego po niebie ja nie potrzebuje, potrafię samemu tubę pod obiekt podprowadzić. W szukaczu ich nie widać przeważnie więc automat ma tylko dokonać finalnego najechania na obiekt.
Jaką mam szanse na modernizację? nie wiem. :lol:
Ignisdei
 

Post_RobMarK_ | 24 Paź 2008, 22:39

Jeśli nie chcesz wymieniać silników to ja nie widzę żadnego problemu ?
Rozumiem, że masz montaż z "pilotem", który steruje przyciskami kierunku i wszystko działa, tak ?
poszukaj na necie, co magicznego robią wyjścia autoguidera w standardzie ST4 :mrgreen:
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Post_RobMarK_ | 24 Paź 2008, 23:23

Mała podpowiedź. Jeśli chcesz zostać przy takiej elektronice, jaką masz i tych silnikach, które masz to dobudowanie portu do guidera wymaga minimum:
- kabla 5-żyłowego długość wg uznania ;)
- gniazdka RJ
- śrubokręta, lutownicy i wiertarki.

Jeśli chcesz odseparować galwanicznie układ to koszt może wzrosnąć o 10 PLN :)
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Post_RobMarK_ | 25 Paź 2008, 09:11

Zastanówmy się ...
Wiadomo, że funkcją guidera jest wypracowanie korekt ustawienia RA i DEC dla głowicy zgodnie z decyzją wypracowaną przez jakiś układ decyzyjny. Dla nas w tej chwili nie ma znaczenia, czy jest to oprogramowanie na PC połączone z kamerką i optyką, czy jest to dedykowana kamerka do guidingu z własnym procesorem. Każdy z tych układów ma wypracować sekwencje zmian położenia RA i DEC.

Zgodnie z nieformalnym standardem ST-4 pojawiają się one na skomplikowanym interfejsie na złączu RJ12. Metodą dedukcji możemy dojść do prostego wniosku, że skoro na tym interfejsie są RA+, RA-. DEC+, DEC- i COMMON to zapewne sterowanie jest skomplikowane, jak budowa cepa i faktycznie sprowadza się do zwierania określonego wyprowadzenia z żyłą COMMON. I właśnie tak to mozna zrobić:
- w najprostszych rozwiązaniach port to po prostu zrównoleglenie przycisków,
- w bardziej skomplikowanych powiązane jest z ustawieniem konkretnej prędkości,
- w GoTo wymaga przesyłania poleceń, więc ten interfejs jest najtrudniejszy do zrobienia bez znajomości komend i standardu komunikacji z mikrokontrolerem.

Ciebie, jak zrozumiałem wczoraj interesuje przypadek 1szy. Żeby podeprzeć swoje przemyślenia stosowane już parę lat temu w praktyce jakimś słowem pisanym poszperałem w sieci po śniadaniu i mogę zaserwować przykład

http://www.andysshotglass.com/SVP_Optimization.htm
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostJanusz_P. | 25 Paź 2008, 09:28

Na starych silniczkach nic z tego nie będzie bo mają złe (za duże) przełożenia i są za słabe do szybkiego GoTo.
Tylko wymiana płyty głównej z motorami daje zadowalający efekt w postaci szybkiego i dokładnego GoTo tak zrobiłem 2 lata temu ze swoim EQ-6 standard i po upgrade i małych regulacjach mechaniki hula to cały czas poprawnie od 2 lat, mam tylko ostatnio jakiś dziwny błąd bo nie mogę zrobić upgrade softu do nowszej wersji albo tego nie umiem dobrze zrobić :roll:

Ps. Na płycie Synscan masz już fabryczne wejście na autoguider 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Post_RobMarK_ | 25 Paź 2008, 09:47

Janusz, zgodzę się ale do GoTo.
Ignisdei chce zostać przy tych wnętrznościach, co ma - jedynie potrzebna mu możliwość wprowadzania korekt, więc może sam sobie za grosze zrobić wejście ...
Nie wypowiem się tylko co do dokładności - nigdy nie miałem okazji sprawdzać czym różnią się silniki w obu wersjach.

Co do flasha, nie wiem, czemu Ci się nie chce wgrać ? U mnie nie było żadnego problemu. Jedynie należy pamiętać, że wersja 3.22 zawierała błąd. 3.23 jest poprawiona.
Procedura:
1. Odpalamy SynScan Firmware Loader
2. Podłączamy pilota do komputera
3. Przytrzymując przyciski 0 i 8 podłączamy zasilanie - po piknięciu i wyświetleniu napisu SynScan Update ... mozna przejść do wgrania nowego softu
4. Naciskamy browse w sofcie do flashowania, wskazujemy plik z nowym firmware i naciskając Update czekamy aż zakończy się proces.
To musi działać :roll:

Edit:
Zgodnie z
http://www.skywatchertelescope.net/swts ... rmware.pdf
flashowanie funkcjonuje od wersji 3.0
Ostatnio edytowany przez _RobMarK_, 25 Paź 2008, 12:18, edytowano w sumie 1 raz
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostIgnisdei | 25 Paź 2008, 09:55

Cholercia RobMarK ten opis jest świetny, myślę że to potrafiłbym dokonać samemu!
Chodzi mi wyłącznie o guider :!:
Najważniejsze dla mnie to dokonywanie korekt przez laptopa z podłączoną kamerą ccd, który analizuje odchylenia gwiazdy i reaguje na te odchylenia poleceniem wydanym silnikom montażu.
GoTo jak pisałam to dla mnie zbyteczny luksus, na zasadzie starhoopingu podprowadzę teleskop pod niemal każdy obiekt, kwestia jest taka, że go w szukaczu nie zobaczę więc te silniki które mam wystarczą do kosmetycznego znalezienia obiektu w teleskopie przy odchyleniu nawet mniej niż 1 stopień łuku od obiektu.
Ostatnio edytowany przez Ignisdei 25 Paź 2008, 10:21, edytowano w sumie 2 razy
Ignisdei
 

PostIgnisdei | 25 Paź 2008, 10:59

_RobMarK_ słuchaj....mam tylko jeden przewód do pilota a gniazdko na wtyczkę 6 żyłową
Znalazłem takie ustrojstwo do karty na PCiMCię to przejściówka na gniazdo 8 żyłowe sieciowe...po ucięciu gniazdka nada się myślę.
Załączniki
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: kabel.jpg
kabel.jpg (40.03 KiB) Obejrzany 5080 razy
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: pilot.jpg
pilot.jpg (36.08 KiB) Obejrzany 5074 razy
Ignisdei
 

Post_RobMarK_ | 25 Paź 2008, 12:22

Można i taką RJkę, ale moim zdaniem szkoda marnować takiego kabla, bo i tak potem będziesz niezgodny ze standardem i pojawią się potrzeby kolejnych przejściówek ...
Jak Ci się nie spieszy poszukam w poniedziałek w Instytucie, może coś w zakamarkach się znajdzie (nie gwarantuję) to wyślę gratis. W PN wieczorem dam odpowiedź.
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostIgnisdei | 25 Paź 2008, 12:30

To jeszcze ja rozkręciłem pilota i włosy mi na łbie stanęły.
Inne bebechy....Bez rysunków boje się ruszać!
Załączniki
Synta 130/650 do astrofoto?, a czemu nie !: pilocik do hq.jpg
pilocik do hq.jpg (190.61 KiB) Obejrzany 5025 razy
Ignisdei
 

Post_RobMarK_ | 25 Paź 2008, 12:36

To nie ma znaczenia :)
Musisz poszukać, gdzie jest jedna wspólna ścieżka łącząca wszystkie przyciski to będzie COMMON oraz cztery oddzielne idące do każdego przycisku osobno - to będą zgodnie z funkcją na przyciskach DEC+, DEC-, RA+ i RA- ...
Zresztą zrób fotki tej z przyciskami ale całej
1. od strony lutowania
2. od strony przycisków
Fotka musi pokazywać całą płytkę, ustawiona w zbliżonej skali dla obu zdjęć, taka sama orientacja czyli wybraną krawędzią do dołu zdjęcia, w miarę prostopadle do obiektywu. Postaram się popatrzeć i pomóc zdalnie.
Masz miernik uniwersalny lub omomierz ?
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Post_RobMarK_ | 25 Paź 2008, 12:40

Zaraz zaraz, przecież płytka przycisków jest identyczna u Ciebie i tu
http://www.andysshotglass.com/SVP_Optimization.htm :?: to ja nie widzę żadnego problemu - płytka kontrolera nie ma znaczenia, że jest inna - korzysta z tego samego druku klawiatury :)
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostIgnisdei | 25 Paź 2008, 13:51

_RobMarK_ napisał(a):Zaraz zaraz, przecież płytka przycisków jest identyczna u Ciebie i tu
http://www.andysshotglass.com/SVP_Optimization.htm :?: to ja nie widzę żadnego problemu - płytka kontrolera nie ma znaczenia, że jest inna - korzysta z tego samego druku klawiatury :)

Miernika nie mam, kabelek którego gniazdo odłączyłem ma kolory: dwa zielone , dwa niebieskie, dwa jasno brązowe, dwa brązowe, dwa zielone,w tym 1 z każdej pary kolorów ma pasek biały. :lol:
Oj cienko to widzę!
Ignisdei
 

Post_RobMarK_ | 25 Paź 2008, 14:10

Opis przeznaczenia pinów na RJ masz tu:
http://www.store.shoestringastronomy.co ... cables.pdf
Pamiętaj nie sugeruj się kolorami, ale funkcją PINów. Odczytaj w poprzednim artykule, jaki kolor w zależności od miejsca przylutowania pełni jaką rolę i sprawdź, gdzie jest on na złączu do ST-4. Być może są zgodne.
Hmmm, nie wiem czemu koniecznie chcesz wykorzystać RJ45. Ma trochę inne wymiary, więc jeśli potem użyjesz oryginalnego kabla to będzie źle się wpinał w gniazdo...
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Post_RobMarK_ | 25 Paź 2008, 14:18

A jakby ktoś chciał sobie dorobić ręcznego pilota mając do dyspozycji wejście autoguidera to proponuję popatrzeć na opis i skomplikowany schemat :)

http://www.nexstarsite.com/OddsNEnds/AutoGuide.htm
http://www.nexstarsite.com/OddsNEnds/ManualHC.htm
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostIgnisdei | 25 Paź 2008, 14:20

_RobMarK_ napisał(a):Hmmm, nie wiem czemu koniecznie chcesz wykorzystać RJ45. Ma trochę inne wymiary, więc jeśli potem użyjesz oryginalnego kabla to będzie źle się wpinał w gniazdo...


Bo tylko taki mam, ale skoro twierdzisz że ten drugi będzie lepszy .. to bez pośpiechu wstrzymam się............
Zobacz prosze czy masz taki, oczywiście Ci koszty wszelakie pokryje!
Ignisdei
 

Post_RobMarK_ | 25 Paź 2008, 15:25

To są grosze nie ma co mówić o kosztach. Patrzyłem nawet w domu, ale mam tylko RJ11 czyli wymiar ten sam, ale bez dwóch skrajnych styków :(
Dla Ciebie najlepsze byłoby takie
http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/41425/ ... +6pin.html
Można wtedy zrobić ładne nacięcie w obudowie i umocować przez wsuwanie. Będzie estetycznie i nie będzie latał dodatkowy kabel, który można urwać :idea:
Zobaczę, czy jeszcze mam takie w pracy.

Czy interfejs do połączenia laptopa z softem guidującym z wejściem autoguidera, które zrobisz już masz ?
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1445
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 62 gości

AstroChat

Wejdź na chat