Moon 08-04-2006

PostKamil K. | 09 Kwi 2006, 23:38

Przedstawiam (a jakże by inaczej) pierwszą fotkę Księżyca z mojego Newtona.
Wykonałem 50 fotek w projekcji okularowej lecz mimo zastosowania "łoża" pod aparat były problemy z ich dopasowaniem i przedstawiona fotka jest jedynie pojedyńczym ujęciem odpowiednio obrobionym w celu wyciągnięcia kolorków. Wyszło troszke nieostro, ale mam nadzieję że mimo wszystko Wam się choć trochę spodoba.

Image
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Rejestracja: 07 Lut 2006, 22:52

PostKamil K. | 10 Kwi 2006, 14:24

Co ja znów pisze za głupoty :wink: przecież stakowanie dla warstwy koloru nie musi być aż tak dokładne bo i tak całość pokrywa luminacja. Więc wyrównałem jako tako klatki w irisie i złożyłem w registaxie a resztę dopełniłem w PS ie jak zwykle i mysle że teraz jest dużo lepiej.

Image
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Rejestracja: 07 Lut 2006, 22:52

Postpiotrusb | 10 Kwi 2006, 14:59

Wszystko ok, ale osobiście nie lubię takich kolorów na Księżycu, jakoś mi nie pasują na zdjęciu :roll: Poprostu wolę naturalny kolor ;) Ale tak jak pisałem, reszta jest ok :)

Pozdrawiam
Piotrek
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostJanusz_P. | 10 Kwi 2006, 15:34

To fakt, z tymi kolorkami trochę przesadziłeś, poprosimy jednak o naturalny Księżyc :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKamil K. | 10 Kwi 2006, 15:46

okok później może wstawie "normalnego" a z kolorkami czy przesadziłem... ja wiem? http://www.colormoon.pt.to/. Poczekam na opinie Gregorego mistrza gatunku, co nie znaczy że Wasze ignoruje 8)
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Rejestracja: 07 Lut 2006, 22:52

PostAdam Tomaszewski | 10 Kwi 2006, 16:13

Fotka z linku jak dla mnie nienaturalna :roll: Gregory robi takie fajne :lol:
Ja z nudów wydobyłem delikatnie kolorek ze starej fotki. Niestety wyszła aberacja chromatyczna pochodząca z mojego aparatu(dziadostwo, nawet iso i ekspozycje nie idze ustawić). No ale cóż trzeba się cieszyć z tego co się ma :D
Daję foto:
Image
SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i inne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 586
Rejestracja: 04 Sie 2005, 13:08
Miejscowość: Poznań

PostKamil K. | 10 Kwi 2006, 16:35

To jeszcze wrzucę wersję light z kolorkiem

Image

i ona chyba najbardziej mi leży

i sama luminacja na koniec:

Image
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Rejestracja: 07 Lut 2006, 22:52

PostGregory | 10 Kwi 2006, 21:39

Kamil K. napisał(a):Przedstawiam (a jakże by inaczej) pierwszą fotkę Księżyca z mojego Newtona.
Wykonałem 50 fotek w projekcji okularowej lecz mimo zastosowania "łoża" pod aparat były problemy z ich dopasowaniem i przedstawiona fotka jest jedynie pojedyńczym ujęciem odpowiednio obrobionym w celu wyciągnięcia kolorków. Wyszło troszke nieostro, ale mam nadzieję że mimo wszystko Wam się choć trochę spodoba.


Kamilu, to Twoje pierwsze zdjecie Ksiezyca i naleza Ci sie przedewszystkim gratulacje! Moja pierwsza fotografia Ksiezyca wykonana jeszcze na kliszy, nie wygladala nawet w polowie tak dobrze, jak ta ktora zaprezentowales. Ponadto zdajesz sobie sprawe, ze warto popracowac nad ostroscia, i to jest wlasciwe podejscie. Widzisz rzeczy ktore trzeba bedzie ulepszyc. Podazajac ta droga z cala pewnoscia wiele sie nauczysz, a w finale uzyskasz oczekiwany, zachwycajacy rezultat. Pamietaj jednak o tym, ze zdecydowane grono forumowiczow nie przepada za takim pokolorowanym Ksiezycem. Kiedy decydujesz sie pokazac tego rodzaju wersje, nie zapominaj o ukazaniu na poczatku Ksiezyca w jego w miare naturalnych barwach, czyli jak najbardziej zblizonych do tego, co widac bylo w danym momencie przez teleskop. Graficzna obrobka komputerowa pozwala na bardzo duzo, ale cale mistrzostwo polega na tym, aby z dostepnych narzedzi korzystac w sposob wywazony. Ja ucze sie tego od dawna, a i tak widze, ile jeszcze musze sie nauczyc i poprawic. Z drugiej strony, jest to bardzo fajne. :)

Twoj pierwszy pokolorowany Ksiezyc tez mi sie podoba, choc z mojego punktu widzenia troszke za duzo w tym akurat przypadku uzyles saturacji. Niemniej uzyskane kolory sa juz dosc dobrze zblizone do innych zdjec tego typu, czyli tez jest calkiem ok. Reszta i tak bedzie uzalezniona od wewnetrznych upodoban, a liczy sie glownie to, co robisz. Lubisz fotografowac, i jeszcze dzielisz sie swoimi wynikami z innymi.

ps. Ksiezyc w wersji normal, od niego powinienes zaczac prezentacje. Jest juz calkiem dobry. :) Rowniez format fotografii calkiem zacny. Popracuj jeszcze nad dokladniejszym zamocowaniem aparatu, aby plaszczyzna matrycy byla ustawiona precyzyjniej do rzucanego w projekcji obrazu.
Ostatnio edytowany przez Gregory, 10 Kwi 2006, 22:43, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

Postqbanos | 10 Kwi 2006, 22:15

A tutaj mój z wczoraj.
Materiał okazał się przecietny wiec wyszło jak wyszło (resize):

Image

Dodam ze fotka z ręki z mojego kompakta przez Syntę. :)
qbanos
 

PostJanusz_P. | 10 Kwi 2006, 22:21

Tia... to masz dobry kompakt i pewną rękę bo ostrość jest więcej niż przyzwoita :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKamil K. | 10 Kwi 2006, 23:07

Janusz_P. napisał(a):Tia... to masz dobry kompakt i pewną rękę bo ostrość jest więcej niż przyzwoita :roll:


No własnie widze i aż mi wstyd jak patrze na moją fotkę, nie pozostaje nic ino pogratulować.

A jeśli chodzi o moje fotki to odnośnie pierwszej chyba zbyt mocno zasugerowałem się stronką gdzie jest omówione krok po proku jak "doprawić" kolor do Księżyca chociaż efekt jest niewątpliwie ciekawy i komuś napewno by się spodobał ale przyznaje Gregoremu rację że powinienem pierw jako główne danie wystawić "normalnego" łysolka a dopiero póżniej jako przystawkę pokolorowanego. Mi najbardziej odpowiada pod względem kolorku jak na razie moja ostatnia kolorowa fotka w tym poście i ją proszę traktować jako wersję ostateczną i nie sugerować sie demówkami z początku wątku :wink: Na uwagę zasługuje fakt że stakowanie fotek dużo daje pod względem wyciągania kolorków co można zaobserwować na przykładzie Morza Spokoju na dwóch pierwszych fotkach.
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Awatar użytkownika
 
Posty: 323
Rejestracja: 07 Lut 2006, 22:52

Posthanysiak | 21 Maj 2006, 13:41

Poniewaz panuje calkowita susza ksiezycowa,wiec zalaczam dwie fotki kraterow Kopernik i Platon,do ktorych material avi nagrywany byl tak dawno temu,ze az nie pamietam kiedy,najpewniej 08.03.2006

http://www.astrofotografia.zone.pl/inne ... _ready.jpg

http://www.astrofotografia.zone.pl/inne ... tonC_1.jpg


W przypadku Platona zastanawia mnie to,ze ostrosc ustawiona byla dokladnie,zdjecie jest ostre,a kraterki na dnie Plato ledwo zarysowane,mimo uzycia wystarczajaco dlugiej ogniskowej-3600mm.
Widuje zdjecia duzo mniej ostre,jednak z wyraznie widocznymi kraterkami na szarym dnie Platona.
Teleskop MCT-180 konwerter 2x ToUcam Pro
Do niedawna mialem wrazenie ze najlepsza pora do uchwycenia tych malenkich kraterkow jest faza,w czasie ktorej widac dlugie cienie walow Platona.Ostatnio,przy dobrej pogodzie i rozswietlonym calym dnie krateru,widzialem migoczace,jasne punkciki,dokladnie w miejscach gdzie znajduja sie owe tworki-potworki.Tak wiec nastepna proba uchwycenia ich przeprowadzona bedzie przy ciut bardziej zaawansowanej fazie Ksiezyca.

Dziekuje Domkowi za obrobke materialow avi i wygenerowanie zdjec,a takze za wskazowki co do postepowania z materialami video.

Pozdrawiam
hanysiak
 
Posty: 140
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 09:24
Miejscowość: Frombork

 

PostDarek. M | 21 Maj 2006, 14:47

Najlepsza faza focenia Księżca przypada na pierwszą i ostatnią kwadre (półksiężyc) :lol: bowiem światło słoneczne pada na powierzchnie Księzyca pod dość małym kątem, cienie gór i kraterów są wyraźnie widoczne. Krajobraz jest plastyczny... Najgorsza w czasie pełni :?
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

Posthanysiak | 21 Maj 2006, 14:57

No wlasnie nie calkiem,bo dla roznych albedo,jak w przypadku dna Platona i niewielkich kraterkow w jego obrebie,lepsza moze okazac sie wieksza faza ksiezyca,to aby wyluskac je z ciemnego otoczenia.
 
Posty: 140
Rejestracja: 01 Wrz 2005, 09:24
Miejscowość: Frombork

 

PostDarek. M | 21 Maj 2006, 17:27

I tu piękno obserwacji i fotografowania Księzyca daje o sobie znać, z godziny na godzine linia terminatora sie przesówa ukazując kratrety, góry itp. w coraz to innym świetle :lol:
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostZbig | 21 Maj 2006, 19:40

To i ja pozwole sobie poddac ocenie profesjonalistow zdjecie Ksiezyca w podobnej fazie choć zrobione 30 XI 2004 (to juz 1.5 roku!) za pomoca ED80. Jak tylko kupilem 300D to wystawilem ED80 na balkon i wkrecilem EOSa przez pierscien posredni (prime focus). Najwiekszy klopot mialem z ostroscia, ale po jej jak najlepszym wizualnym ustaleniu po prostu zmnieszylem swiatlosile by ustrzec sie tu niedokladnosci (ED80 ma taki podwójny dekiel ktorym mozna zmniejszyc swiatlosile z 7 chyba do okolo 11).
Pozostale parametry to ISO 400, czas 1/200. Oczywiscie nawet nie probowalem robic kilku zdjec i ich pozniej "stackowac" - ten etap jest jeszcze daleko przede mna.
Tym zdjeciem sprawdzilem jednak jak dobre jest to APO - praktycznie brak kolorow. Ponizej przedstawione zdjecie to fragment zrobionego wtedy JPGa przyciety pozniej do rozmiarow ekranowych (piksel-piksel).
Image
"A foolish consistency is the hobgoblin of little minds", Self-Reliance by Ralph Waldo Emerson
Awatar użytkownika
 
Posty: 242
Rejestracja: 18 Kwi 2006, 18:37

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 81 gości

AstroChat

Wejdź na chat