WCP na Jowiszu

PostJaLe | 28 Kwi 2006, 09:56

Gregory super ten Twój Jowisz.


Mój wczorajszy plan obserwacyjny właściwie nie przewidywał obserwacji Jowisza, ale pogoda okazała się zakpić z moich zamiarów. Właściwie oprócz M 13 M 3 i M 5 to DS -om nie mogłem się poświęcić. Postanoiwiłem zatem zerknąc na planetki.

Ku mojemy zdziwieniu Jowisz wyglądał rewelacyjnie, było wyraźnie widać pasy WCP i nawet jakies większe zawirowanie.

Niestety nie widać tych szczegółów na zdjęciu, które było wykonane około godziny 21.30 w projekcji afokalnej i z ręki.


Image

Przy dokładnym wpatrzeniu się w zdjęcie widać jednak ślad WCP (górny pas na godzinie pierwszej) i ślad zawirowania na środku dolnego pasa.

Przy okazji nasuwa się pytanie, jak sobie poradzić z nakładaniem zdjęć robionych z ręki. Obraz planety nie zawsze jest w środku kadru, a często pod różnym kątem. Czy można z tym coś zrobić ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 28 Kwi 2006, 10:59

Rzeczywiscie na Twoim Jowiszu wyroznia sie WCP a nieco nizej widoczne jest wieksze zawirowanie. Gratulki.

Wykonanie serii zdjec i ich zestackowanie z pewnoscia pozwoliloby uzyskac jeszcze dokladniejszy obraz.

Kiedy tarcza planety na poszczegolnych ujeciach znajduje sie w przypadkowym miejscu kadru, wtedy mozna sobie z tym poradzic za pomoca manualnego wyrownywania klatek pod Registaxem. Gorzej rzeczywiscie jest w przypadku kiedy zdjecia wykonane zostaly pod roznymi katami. Wtedy trzeba probowac ratowac sytuacje np. za pomoca Photoshopa, pracujac na warstwach, z wykorzystaniem rotacji. Nalezy pamietac o tym ze kazdy z takich zabiegow prowadzi do pewnych strat, i dlatego lepiej jest zawczasu postarac sie o solidne zamocowanie aparatu do wyciagu teleskopu.
Gregory
 

PostJaLe | 28 Kwi 2006, 14:40

Zrobiłem Gregory jak radziłeś, czyli złożyłem 6 zdjęć. Niestety więcej zdjęć nie wykonałem, a szkoda.

Może przy większej ilości efekt byłby zadowalający, ale lepszy rydz niż nic ;)


Image


Tym razem widać coś więcej. Jest to nauczka dla mnie, by zrobić około 20 zdjęć.

Prawdę mówiąc to pierwsze złożenie jakie wykonałem w opcji manual.
Zdjęcie prezentuje się lepiej z odległośći kilku metrów, chyba jest za bardzo powiększone.


A może lepiej tak?

Image
Ostatnio edytowany przez JaLe, 28 Kwi 2006, 16:24, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 28 Kwi 2006, 16:20

Juz jest o wiele lepiej. :) Teraz tylko pomniejsz pod PS zdjecie do powiedzmy 40% jego oryginalnej wielkosci. Detali nie stracisz a zwiekszysz estetyke i sam zobaczysz ze jest calkiem, calkiem dobrze. Zwazywszy na technike jaka wykorzystales podczas fotografowania, oraz niskie polozenie planety, uzyskales ladnego Jowisza. :)

Edit: O wlasnie ten mniejszy jest o wiele fajniejszy! ;-)
Gregory
 

PostJaLe | 28 Kwi 2006, 18:17

To juz ostatnia moja próba z tym zdjęciem.
Podciągnąłem jeszcze kontrast i nasycenie.

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 28 Kwi 2006, 18:34

Wy to jesteście z Grześkiem czarodzieje!!! :lol:
Uzyskujecie fajne zdjęcie nawet gdy na pojedynczej surowej klatce z avika nie ma za wiele detalu.
Moje pojedyncze surowe klatki z avików nie poddane żadnej obróbce. Zawsze dążę do tego aby uzyskać przed zapisaniem obraz planety odpowiadający jak najlepiej naturalnemu i jak najlepszemu jej wyglądowi!!!
Pierwsza klatka z ToUcama- Alamak druga klatka- kamera LU075-Celestron 8":


Image

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 28 Kwi 2006, 18:44

Boguś Twoje drugie zdjęcie to klasyczna piekność, no cóż moje brało udział w programie chcę być piękna :lol:


Po za tym to nie współzawodnictwo, lecz tylko zbieranie doświadczeń.
I szkoda nawet porównywać teleskopu z odpowiednią kamerą i montażem i mojego Dobsona z ręcznie naprowadzanym aparatem :lol:
Ostatnio edytowany przez JaLe, 28 Kwi 2006, 18:51, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBogdan J. | 28 Kwi 2006, 18:50

Jasne :D Nie zamieszczam tych zdjęć żeby się chwalić sprzętem czy też fotkami. Myślę, że takie pojedyncze klatki posłużą jako materiał porównawczy przy webowaniu planet. Hej!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostBogdan J. | 28 Kwi 2006, 19:03

Tak aby nam się się za bardzo nie wydawało, że robimy dobre zdjęcia planet
najnowsza fotka Jowisza -Damiana Peacha z Barbados :wink:

Image
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostJaLe | 28 Kwi 2006, 19:07

Obstawiam, że facet ma działkę gdzieś na IO.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostAdam Tomaszewski | 28 Kwi 2006, 19:07

O ja pierdziele. Masakrator :shock: :shock: :shock:
SCT 11", Maksutov SW 4", Losmandy G11, EQ3-2, Point Grey Blackfly z IMX249, Canon EOS 5D mark II mod, Canon EOS 40D, Canon EOS 30D, C85/1.8 USM, Tamron SP 90/2.8, Tokina 28-70/2.8, Canon 70-200/2.8L, Canon 17-40 L, kupa filtrów i inne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 586
Rejestracja: 04 Sie 2005, 13:08
Miejscowość: Poznań

PostBogdan J. | 28 Kwi 2006, 19:08

:D :D :D
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostBogdan J. | 28 Kwi 2006, 19:09

Jak ktoś nie widział strony Damiana to radzę nadrobić !!!
http://www.damianpeach.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 28 Kwi 2006, 21:20

Bogdan J. napisał(a):Wy to jesteście z Grześkiem czarodzieje!!! :lol:
Uzyskujecie fajne zdjęcie nawet gdy na pojedynczej surowej klatce z avika nie ma za wiele detalu.


Bogdanie! :D Nie jestem żadnym czarodziejem, po prostu zapisuje pojedyncze klatki z MTO w jedna calosc, nastepnie stackuje i wychodza juz realne fotografie planet. :) Taka pojedyncza klatka z surowego materialu ukazuje juz pelen detal gdy zestackowanych jest ich wiecej. Byl dosc mizerny seeing, choc zdarzyly sie lepsze klatki, co w sumie zaowocowalo przyzwoitym jak sadze efektem finalnym. W dodatku powtarzalnym, na kazdym z zapisanych avikow wychodzi to samo. :wink:

Niezaleznie od wszystkiego, po tym co przedstawiles tutaj:

Bogdan J. napisał(a):Tak aby nam się się za bardzo nie wydawało, że robimy dobre zdjęcia planet najnowsza fotka Jowisza - Damiana Peacha z Barbados :wink:


Szukam teraz z wrazenia szczeki i glowy, najpierw odpadla mi szczeka i szybko schylilem sie aby ja zlapac i uderzylem glowa w blat biurka! :lol: To niesamowite co ten czlowiek wyprawia! :shock:
Ostatnio edytowany przez Gregory 08 Lip 2006, 13:46, edytowano w sumie 2 razy
Gregory
 

PostBogdan J. | 28 Kwi 2006, 21:25

OKI :)
Wiem przecież!!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 2517
Rejestracja: 27 Lip 2005, 09:28
Miejscowość: Kraków

PostGregory | 29 Kwi 2006, 02:18

Dopiero teraz odnalazlem i poskladalem szczatki glowy, i wlozylem szczeke na swoje miejsce. Uprzedzaj Bogdan nastepnym razem, zanim powiesisz na Forum takie zdjecie! :wink: Jest niewiarygodne! Az sie nie chce wierzyc, ze wykonane zostalo przez filtr ziemskiej atmosfery! Absolutna - rewelacja. :shock:

ps. uwielbiam Jowisza. Tak JaLe, IO to odpowiednie miejsce do zlapania takiego obrazu. 8)
Gregory
 

Postpiotrusb | 29 Kwi 2006, 09:51

Image

Szczena opada :shock: :shock: :shock:

Jak on to robi ? :roll: :twisted:
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostJaLe | 29 Kwi 2006, 10:00

Celestron 14" Schmidt Cassegrain & Lumenera LU075 camera + doświadczenie.
Te atuty muszą zaowocować 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 29 Kwi 2006, 10:42

Zobaczcie jeszcze na stronie Damiana jego zdjecia Marsa, albo Wenus z widocznymi strukturami atrmosfery. Albo szczegoly na Ganimedesie. ;-) Rewelacja.
Gregory
 

Postpiotrusb | 29 Kwi 2006, 13:17

Nie nie, wolę tego nie oglądać bo jeszcze będę musiał wprawić sobie nowe zęby :lol:

Pozdrawiam
Piotrek

PS: A tak na serio - koleś po prostu wymiatowywuje :D Trza by go na jakiś zlocik zaprosić :twisted:
Sprzęt: Soligor MT-750 z dodatkami, Canon 10D z dodatkami, lornetka :)

Image
 
Posty: 183
Rejestracja: 09 Lis 2005, 19:05
Miejscowość: z nienacka ;) Częstochowa

PostGregory | 01 Maj 2006, 00:20

Powrocmy na chwile do polskich warunkow, kiedy zachmurzenie i opady deszczu skutecznie przeszkadzaja w tym co lubimy robic najbardziej.
Wtedy, w oczekiwaniu na gwiezdzista pogode, czasami rodza sie rozne dziwaczne pomysly, jak np. ten resampling Jowisza z MTO.

Image

Pozdrawiam,
Gregory
Ostatnio edytowany przez Gregory, 08 Lip 2006, 13:49, edytowano w sumie 1 raz
Gregory
 

PostJaLe | 01 Maj 2006, 16:53

Gregory, trochę za dużo tych pomarańczowych odcieni, mnie Twój Jowisz podoba sie bardziej stonowany np tak:


Image


Przy okazji przypominania starych zdjęć, to w 2004 roku zrobiłem takie zdjęcie odległej planety U:

Image

Jak widać zdjęcie jest dosyć mocno zaszumione, nie pokazuję bardziej tuningowanego zdjęcia, bo uważam że nie wolno przesadzać.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostGregory | 01 Maj 2006, 18:22

W przypadku zdjecia planety Uran jak sadze, rzeczywiscie nie przesadzalbym i nie szedl dalej w strone wyostrzania. Dalsza obrobka tego obrazu wydaje sie byc bezcelowa, z pewnoscia nie ukaza zadnych szczegolow. Jedyne nad czym moznaby probowac teraz popracowac to uzyskanie wlasciwego koloru i nieco wyrazniejszego obrazu tarczy planety. Obecny przypomina jednak taka troszke rozjechana pod katem ostrosci gwiazdke, zas szum wprowadzil dodatkowy, nieporzadany efekt. Potwierdza sie zatem stwierdzenie, iz bez przyzwoitego poczatkowego materialu, ciezko jest dokonac cudow. :roll:
Ostatnio edytowany przez Gregory 02 Maj 2006, 03:24, edytowano w sumie 5 razy
Gregory
 

PostGregory | 01 Maj 2006, 18:42

JaLe, troszke zbyt mocno stonowales to zdjecie, w wyniku czego zlikwidowales kolor ktory wychodzi juz po zestackowaniu materialu, i zbalansowaniu jedynie poziomow bieli.

Tutaj w stosunku do oryginalu, wersja pomniejszona.

Image

Zachecam tym samym do samodzielnych fotograficznych prob utrwalenia planety Jowisz. Pewnym utrudnieniem jest jej niskie polozenie wzgledem horyzontu, ale za to planeta ta 4 maja znajdzie sie w opozycji, co powinno dzialac zachecajaco. Ostatnie zdjecie z MTO pokazalo, ze pomimo nienajlepszych w ostatnim czasie warunkow na obserwacje i fotografowanie Jowisza, warto sie nim jednak zainteresowac.
Ostatnio edytowany przez Gregory 08 Lip 2006, 13:29, edytowano w sumie 6 razy
Gregory
 

PostJaLe | 01 Maj 2006, 18:55

Podciągnąłem troszkę kontrast i jasność, ale nie wiem czy tak można.

Image


Mnie jednak razi ten pomarańcz w Jowiszu
:D

Acha, wszystkie zdjęcia robię na automacie, nie ma tam żadnych długich czasów więc gwiazdki się nie mogą naświetlić czy rozjechać. Dla przykładu księżyce Jowisza:

Image

Oryginalne zdjęcie tylko ze zmniejszoną rozdzielczością przy większej jest widoczny jescze jeden księżyc..
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 119 gości

AstroChat

Wejdź na chat