ASI1600 - moja pierwsza kamera B/W

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostElay | 18 Lis 2016, 13:42

Moja droga w astrofotografii wiodła ścieżkami większości astroamatorów. Najpierw kupujemy jakąś lustrzankę, potem jakąś łatwą w obsłudze kamerę RGB, aby na końcu przejść do detektora mono z pełną paletą możliwości wąskopasmowych. W moim przypadku pierwszym aparatem był Canon 450D, następnie zaopatrzyłem się w kamerę SBIG 2000XCM. Po pewnym czasie podjąłem decyzję o zakupie kamery b/w, i jak już wybór padł na SBIG STF8300, to na rynku astrofotografii pojawiły się kamery z matrycami CMOS. Zdecydowałem się na pierwszego przedstawiciela w tej kategorii, czyli ASI1600 MM-cool. Do kamery dokupiłem dedykowane koło filtrowe ZWO oraz komplet filtrów Baadera.

Kamera + i -

+ Technologia CMOS, nowe możliwości, nowa jakość. Nie będę tu mitologizował przewagi CMOS nad CCD, jest lepiej, ale bez przesady.
+ Jakość wykonania w relacji do ceny. Spokojnie jakość można porównać do SBIG-a i na 100% jest dużo lepiej niż w QHY9.
+ Kompaktowe wykonanie, przemyślana złączkologia i tor optyczny.
+ Skuteczne i ciche chłodzenie
+ HUB USB + przewody USB (3szt)
+ Złączki T2 i M48 w komplecie (3szt)

- "Afera tabletkowa", problem jest, ale moim zdaniem znacznie wyolbrzymiony. Ja przed przypadkowym odkręceniem się lica kamery zabezpieczyłem się w prosty sposób.
- Konieczność odkręcania lica kamery do wymiany desiccantu, to rzeczywiście problematyczne rozwiązanie, ale co mają powiedzieć użytkownicy lustrzanek, którzy swoje matryce narażają przy każdej sesji ??

Na tą chwilę mam zrobione zdjęcia testowe (chmury + księżyc w pełni), ale jak tylko pogoda pozwoli to mam nadzieję wrzucić na forum jakieś ładne fotki DS :)

Astropozdrowienia
Elay
Załączniki
ASI1600 - moja pierwsza kamera B/W: ASI1600+koło.jpg
ASI1600 - moja pierwsza kamera B/W: ASI koło + filtry Baader.jpg
WO 81GT / CEM26 / ASI1600MC
Moje astro-fotki http://www.astrobin.com/users/Elay
Awatar użytkownika
 
Posty: 454
Rejestracja: 12 Mar 2008, 15:12
Miejscowość: Bydgoszcz / Wysoka

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat